Ako obnoviť kľučky na dverách

Hovorí sa, že dvere sú prahom do nových priestorov. V každodennom živote trávime veľa času v kontakte s dverami, ktoré fungujú ako prostriedok na rozdelenie našich obytných priestorov, pracovných priestorov a poskytujú vám súkromie. Sú však naozaj také? Iste, dvere sú skvelými rozdeľovačmi priestoru, ale skutočné súkromie a bezpečnosť, ktoré poskytujú, určuje kľučka a zámok. Sú to veci, ktoré považujú za samozrejmosť a často sa na ne nemyslí, keď uvažujeme o obnove estetického vzhľadu nášho domova. Pravdepodobne by ste mohli spočítať na prstoch jednej ruky, koľkokrát myslíte na svoje kľučky, a priznajme si, že by pravdepodobne potrebovali trochu viac lásky, než im venujete. Poďme sa pozrieť na niektoré z najlepších spôsobov, ako sa môžete pustiť do skrášľovania svojich zanedbaných kľučiek.

Prečo by ste mali znovu nastriekať kľučky na dverách?

Na kľučky na dverách sa málokedy myslí, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na to, že majú čisto funkčný účel. Môžu však byť tak trochu päsťou na oko, keď si uvedomíte, že kľučky sú zvyčajne modelované v ostrom kontraste s estetikou samotných dverí. Pritom kľučka, ktorá sa zdá byť odfarbená, vyblednutá, poškodená alebo odštiepená, môže zanechať trvalý vplyv na celkovú estetiku priestoru.

Opätovné maľovanie kľučiek na dverách striekaním

Dobrým príkladom toho, aké veľké sklamanie to môže byť, je predstaviť si, že vyhráte kompletnú rekonštrukciu domu, ale jediné, čo zostane rovnaké, sú kľučky, ktoré ste mali nainštalované predtým. To tak trochu popiera zmysel celého "nového vzhľadu", však? Jednotná estetika však nie je jediným dôvodom na renováciu kľučiek, už ste niekedy išli a nacenili nové kľučky pre celý dom? Aj keď váš dom alebo pracovný priestor nemá toľko dverí, ich výmena môže stáť relatívne málo peňazí, stačí zájsť do miestneho železiarstva a kúpiť ich.

Ak máte peniaze, je to dobré, ale nie je zaručené, že kľučky, ktoré sú vo výpredaji, sa budú aspoň trochu približovať estetickému vzhľadu, ktorý ste mali predtým. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti by nemalo byť prekvapením, že čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre kutilské renovácie svojich kľučiek a súvisiacich kovaní. Ako sa to však robí? No, kľučky sú vyrobené z rôznych materiálov, na ktoré možno použiť len určité druhy farieb a úprav.

S týmto vedomím sa pozrime na to, aké typy farieb a úprav sa hodia na rôzne typy kľučiek.

Ktoré typy náterov sa hodia na kľučky dverí?

Mať motiváciu a chuť na vylepšovanie domácnosti je úžasný pocit, najmä keď sa vám v hlave preháňajú všetky možnosti, ako by mohol hotový výrobok vyzerať. Hoci by ste mali vedieť, že máte na prácu správne nástroje, inak sa váš víkendový projekt môže zmeniť na celotýždňovú nočnú moru. Tu je niekoľko náterov, ktoré sa dobre hodia na kľučky dverí v závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Ako ľahko maľovať kľučky dverí

Mosadzné kľučky

Mosadz je bojový materiál, ktorý sa mimo komerčného priemyslu často nestrieka, hoci veľa starých domov má nainštalované mosadzné kľučky. Aký typ farby v spreji sa najlepšie hodí na mosadzné kľučky dverí? Prekvapivo môžete na mosadzné kľučky dverí použiť prakticky akýkoľvek typ farby v spreji vrátane akrylových, latexových, olejových a emailových farieb. Trik spočíva v dôkladnom očistení kľučky a použití základného náteru pre konkrétnu farbu, ktorú používate.

Po dokončení náteru by ste mali mať skvelý, dlhotrvajúci povrch.

Plastové kľučky dverí

Ak vás zaujíma, ako nastriekať farby na kľučky dverí vyrobené z plastu, máte šťastie. S plastovými kľučkami na dverách je radosť pracovať, pretože rovnako ako na mosadz na nich priľne takmer akákoľvek farba v spreji, ak máte správny základný náter a ak ste povrch primerane pripravili.

Striekacie maľovanie dverových kľučiek červenej farby

Plastové kľučky sú vnímavé na prakticky všetky farby na trhu, ako sme už spomenuli, hoci nereagujú tak dobre na lesklé povrchové úpravy v porovnaní s matnými, preto odporúčame zvoliť kvalitný základný náter, ak sa chystáte vyrobiť lesklú kľučku na dvere. Nezabudnite tiež na to, aby ste pred nanesením základného náteru dôkladne prebrúsili plastové kľučky.

Oceľové kľučky na dvere

Pravdepodobnosť, že máte doma oceľové kľučky na dvere, je dosť pravdepodobná, ak je váš dom relatívne nový. Oceľ je odolná, ľahko sa udržiava a čo je najdôležitejšie v kontexte tohto príspevku, ľahko sa natiera! Oceľové kľučky na dverách sú tiež jedny z najlacnejších, ktoré by ste si mohli kúpiť v dnešnej dobe, takže väčšina domov je nimi vybavená.

Hoci na oceľ možno použiť aj iné typy farieb, najlepšie reaguje, keď sa na ňu použijú smaltové alebo olejové farby, pretože oceľ (pokiaľ nie je kovaná) môže mať mikroskopické póry, ktoré farba využíva na prichytenie.

Ďalšou výhodou, ktorú získate pri práci s týmito typmi farieb, je lesklá povrchová úprava, ktorá môže pre netrénované oko vyzerať rovnako dobre (ak nie lepšie) ako mosadzné kľučky.

Typ farbyOlejová farbaAkrylová farbaLatexová farbaSmaltová farba
Mosadzná kľučka na dvere
Plastová kľučka
Oceľová kľučka na dvere

Je farba v spreji dostatočne odolná na kľučky dverí?

Rozhodnúť sa pre maľovanie kľučiek sprejom sa môže zdať trochu zvláštne, vzhľadom na to, že väčšina z nich sa dodáva už hotová natretá, nie je to niečo, nad čím väčšina ľudí premýšľa. Otázka, ktorá sa kladie ďalej, zvyčajne znie: "Je farba v spreji na kľučky dverí odolná?" Čo je spravodlivá otázka vzhľadom na to, že celý život otvárame a zatvárame kľučky dverí. Odpoveď nie je jednoduché áno alebo nie, má to veľa spoločného s kvalitou spracovania a kvalitou výrobku, ktorý sa podieľa na procese maľovania.

Jednoduché maľovanie kľučiek na dvere sprejom

Kľučky dverí vidia veľa ručného pohybu, v dôsledku čoho nekvalitný alebo zle nanesený povrch rýchlo degraduje a vy budete nútení proces opakovať znova. Ako už bolo povedané, farba v spreji môže na kľučke vydržať, ak sa správne dodrží proces brúsenia a základnej farby, a čo je najdôležitejšie, na danú kľučku sa použije správna farba. Môže sa to zdať ako veľa práce, ale v skutočnosti sú kľučky od dverí malé obrobky, s ktorými sa pracuje naozaj ľahko, preto sa uistite, že pri ich príprave a natieraní pracujete trpezlivo a metodicky.

Aké sú najlepšie farby v spreji na kľučky dverí?

Maľovanie kľučiek na dvere striekaním sa spolieha na dobrú prípravu a kvalitnú farbu v spreji. Výber farby v spreji, ktorá je vhodná pre materiál, z ktorého je vaša kľučka vyrobená, je dôležitý, našťastie v súčasnosti nemusíte hľadať príliš ťažko, pretože väčšina výrobcov vyrába viacúčelové farby. Pozrime sa na niektoré z najlepších farieb v spreji na kľučky, ktoré sú dnes na trhu!

Ako maľovať kľučky dverí na drevo

Celkovo najlepšie: RUST-OLEUM Univerzálny sprej na všetky povrchy

Ako sme už spomenuli, hlavnou obavou ľudí pri striekaní farby na kľučky dverí je, že povrchová úprava časom vybledne. Hoci je to pravda, existuje mnoho značiek farieb, ktoré navrhujú svoje receptúry práve pre takéto aplikácie. Tím spoločnosti Rust-Oleum navrhol práve takéto zloženie svojej univerzálnej aerosólovej farby na všetky povrchy, čím zabezpečil, že bez ohľadu na to, s akým povrchom pracujete, farba bude držať a bude držať po celú dobu životnosti vášho diela. Ako táto zázračná technológia funguje?

Vzhľadom na to, že značka Rust-Oleum existuje už viac ako 100 rokov, môžete si byť istí, že sa o výrobe vysokokvalitných náterových hmôt niečo naučila.

Upravili receptúru na báze oleja, ktorá nielenže dokonale priľne doslova ku každému materiálu kľučiek na trhu, nehovoriac o tom, že farby na báze oleja znamenajú, že bez ohľadu na to, či sú vaše kľučky vystavené extrémnemu teplu alebo teplotám, ktoré dosahujú hodnoty pod nulou, vaše diely a ich vysokokvalitné povrchové úpravy budú chránené.

Túto aerosólovú farbu môžete zvážiť aj vtedy, ak chcete rýchlo urobiť veľa práce, univerzálna farba v spreji na všetky povrchy zaschne do 30 minút po aplikácii, čo znamená, že ak by ste mali náladu, za jeden pracovný deň by ste mohli pokryť kľučky na dverách v hodnote celej domácnosti. Ešte stále nie ste presvedčení? Zvážte, že farby obsiahnuté v univerzálnom spreji na všetky povrchy sú nielen ideálne pre akékoľvek prostredie, ale poskytujú lesklý lesk, ktorý by zapôsobil aj na najskeptickejšieho kritika.

Najlepšia hodnota: KRYLON Fusion Univerzálna farba v spreji

Natieranie kľučiek sprejom nemusí byť vždy záležitosťou jemného umenia a povrchových úprav, niekedy jednoducho chcete povrchovú úpravu, ktorá vyzerá decentne a dlho vydrží. Tu prichádza na rad tím Krylon, ktorý je na trhu približne rovnako dlho ako tím Rust-Oleum plus mínus desať rokov alebo dve a aj oni ovládajú umenie priľnavosti farby.

Ich sortiment "všetko v jednom" je skvelou ukážkou toho, čo sa dá dosiahnuť, keď sa spoja skvelé mozgy a vytvoria nové inovatívne technológie. Ak by ste to nepoznali podľa parádneho loga na plechovke, tento výrobok ponúka univerzálne riešenie pre všetky vaše potreby pri striekaní farieb, dokáže priľnúť na plast, drevo, PVC, kov a dokonca aj na keramiku, je to skutočne jedna z najvšestrannejších farieb v spreji na trhu.

Vtipné je, že kľučky dverí sú zvyčajne vyrobené z väčšiny materiálov, ktoré sme spomenuli vyššie, takže si môžete byť istí, že rad striekacích farieb All-in-one od tímu Krylon vás pokryje. Tento typ farby v spreji je mimoriadne odolný a dlhotrvajúci a zdá sa, že táto téma sa tiahne celým ich sortimentom povrchových úprav, ktorý ponúka metalické, saténové, lesklé, kladivkové a štruktúrované povrchové úpravy, ktoré sú ideálne pre väčšinu dverových kľučiek, najmä na trhu, kde sa rustikálne povrchové úpravy zdajú byť v móde.

Podobne ako tím Rust-Oleum, aj značka Krylon zrejme uprednostnila praktickosť svojej aerosólovej farby tým, že ponúka ešte rýchlejší čas schnutia ako väčšina produktov rovnakého radu, s 20-minútovou viazanosťou budete s natieraním kľučiek hotoví za krátky čas!

Najlepšia povrchová úprava: SEYMOUR Ochranná farba v spreji proti hrdzi na nehrdzavejúcu oceľ

Niektorí z vás možno nehľadajú celkovo najlepší nástroj na prácu, a k tomu odporúčame aerosólovú farbu v spreji na nerezovú oceľ značky Seymore. Väčšina farieb, ktorým sme sa doteraz venovali, dokázala celkom dobre robiť všetko, takže na rozdiel od nich tu máme farbu, ktorá sa špecializuje na to, aby robila jednu vec naozaj, naozaj dobre. Tím Seymore nám poskytol farbu v spreji na nerezovú oceľ, ktorá sa zdá byť dokonalou odpoveďou na vaše potreby týkajúce sa nástreku oceľových kľučiek, pretože poskytuje povrchovú úpravu, ktorá je vysoko kvalitná, reflexná a odolná. Mastné ruky detí určite nespôsobia vyblednutie tejto povrchovej úpravy.

Prečo sa pýtate? Aerosólový rad sprejov Seymore je na olejovej báze, takže bez ohľadu na to, čo naň hodíte, alebo ak vaše dvere sídlia vonku, môžete si byť istí, že povrchová úprava vydrží po celú dobu životnosti kľučky, respektíve samotných dverí.

To, čo skutočne odlišuje jeho značku farby v spreji, je jej zloženie odolné voči UV žiareniu, čo znamená, že ak sa vaše dvere nachádzajú na priamom slnečnom svetle alebo sú umiestnené vonku, nebudete sa musieť obávať, že vaša farba zožltne alebo sa odlupuje v dôsledku nadmerného vystavenia uvedenému prostrediu. Ak to stále nestačí na to, aby ste vzbudili svoj záujem, zvážte, že ich vzorec na ochranu proti hrdzi z ocele je extrémne rýchloschnúci, čo vám umožní nastriekať viacero kľučiek dverí naraz.

Párty kúskom tohto výrobku je jeho povrchová úprava. Zatiaľ čo výrobky Rust-Oleum a Krylon poskytujú mosadzný, resp. matný povrch, aerosólová farba Seymore poskytuje vysokokvalitný zrkadlový lesk, ktorý vás absolútne ohromí, čo je od tejto málo známej značky prekvapením.

Ako účinne natierať kľučky v spreji

Je to trochu zvláštna predstava, že sa chystáte nastriekať farby na kľučky dverí. No pre väčšinu ľudí je, a ak ste kutil, ktorý sa nevie dočkať, kedy si zašpiní ruky, táto časť je určená aj pre vás. Pozrime sa na to, ako v niekoľkých krátkych krokoch čo najrýchlejšie a najefektívnejšie natrieť kľučky dverí.

Príprava na maľovanie kľučiek na dvere striekaním

Pripravte si pracovný priestor

Skôr ako si ukážeme, ako natierať kľučky na dvere, mali by ste si pravdepodobne pripraviť seba aj svoj pracovný priestor na úlohu, ktorá vás čaká. Pri práci s akoukoľvek látkou na báze aerosólu je dôležité, aby ste nezabudli nosiť správne osobné ochranné prostriedky. Čiastočky farby sa rozprašujú a môžu sa ľahko dostať do dýchacích ciest, očí a iných otvorov, čo môže spôsobiť mierne až vážne nepríjemnosti, preto je pri práci s aerosólovou farbou v spreji mimoriadne dôležité nosiť masku klasifikovanú na maľovanie a rukavice.

Keď sa už zariadite, je čas pripraviť si pracovný priestor.

Nezabudnite, že aerosólová farba má tendenciu dostať sa všade, pretože častice sú veľmi malé a sledujú prúdenie vzduchu, preto sa uistite, že ste na všetko, na čo by sa mohla dostať farba, položili plachtu alebo noviny. Nakoniec si pripravte handry, brúsny papier, oblečenie a/alebo odstraňovač farby. Dobrým trikom je mať ich na strane dominantnej ruky a po skončení ich používania ich tam jednoducho vrátiť, čo ušetrí veľa času počas procesu maľovania.

Vyčistite a obrúste kľučky dverí

Lekciou číslo jedna v návode na maľovanie kľučiek je čistenie. Budeme predpokladať, že viete, že ju musíte nezabudnúť odstrániť z dverí, a keď to urobíte, mali by ste byť schopní skontrolovať stav kľučky, s ktorou pracujete. Skôr než začnete robiť čokoľvek iné, vezmite si čistiaci prostriedok na kovy alebo mydlovú vodu (podľa toho, čo máte ľahko k dispozícii) a dôkladne vyčistite povrchy. Po vyčistení a primeranom vysušení povrchov je čas, aby ste sa pustili do brúsenia.

Čistenie pre maľovanie kľučiek na dvere striekaním

Pokiaľ ide o brúsenie kľučiek dverí na proces lakovania, máte k dispozícii niekoľko možností, môžete použiť brúsny kotúč, brúsny papier alebo samoprecízny náter. Nezabudnite, že elektrické brúsky nie sú vhodné na použitie na mäkšie materiály, pretože vzniknuté teplo by mohlo deformovať kľučku dverí, takže brúsny papier a samoprecízny náter sú "bezpečnou" voľbou. Pri použití brúsneho papiera by ste mali zabezpečiť, aby ste dostali väčšinu (ak nie všetky) existujúce farby alebo nátery kľučiek dverí, takže sa obrňte trpezlivosťou a použite trochu tuku na lakte, aby ste vytvorili dobrý základ pre zvyšok procesu.

Samolepiaci základný náter môžete jednoducho naniesť a po jeho vytvrdnutí ste pripravení na prácu, tiež ak sa rozhodnete ísť touto cestou, ďalší krok sa vás nebude týkať.

Základný náter obrobku

Základný náter. Záchrana moderných domácich majstrov a úprimne nevieme, ako niekto niečo nastriekal pred vynájdením tejto zázračnej látky. Používate základný náter prvýkrát? Žiadny problém. Základný náter je v podstate to, čo pomáha farbe priľnúť k akémukoľvek typu povrchu, ktorý sa snažíte natrieť, existujú základné nátery na kov, drevo, plast, vinyl, keramiku a dokonca aj sklo! Nanášanie základného náteru je celkom jednoduché, jednoducho ho aplikujte tak, ako zvyčajne aplikujete aerosólovú farbu v spreji, pričom ďalšou výhodou je, že sa nemusíte obávať kontinuity alebo prestriekania.

Ako maľovať kovové kľučky dverí

Základné nátery pre rôzne povrchy majú tendenciu schnúť rôznou rýchlosťou, preto sa pri nanášaní základného náteru uistite, že dodržíte čas schnutia odporúčaný výrobcom, a tiež dbajte na to, aby ste nevynechali žiadne miesto, inak bude farba na povrchu kľučky a čelnej dosky držať nerovnomerne.

Natrite svoj obrobok

A teraz časť, na ktorú ste všetci čakali, nezabudnite, že natieranie si vyžaduje čas, ale pri menšom obrobku je o niečo jednoduchšie dosiahnuť celé potrebné pokrytie bez toho, aby ste sa museli zohýbať a ponárať, aby ste dosiahli do každého zákutia, takže to môže ísť oveľa rýchlejšie, ako ste pôvodne predpokladali. Väčšie obrobky si z vašej strany vyžadujú veľkú kontrolu a rozsah pohybu, ale keďže kľučku a tvár máte doslova pred sebou, minimalizuje to potrebu pohybu.

Preto, rovnako ako pri každom inom obrobku, začnite striekaním z obrobku a potom pomaly pohybujte zápästím jedným neprerušovaným pohybom po povrchu kľučky a tváre.

Uistite sa, že máte správny tlak na tlačidlo striekania, pretože prestriekanie na menšom obrobku môže byť trochu farby na opravu, najmä ak sa k nemu nedostanete skôr, ako zaschne. Väčšina farieb na kov v spreji zasychá pomerne rýchlo, takže by ste mali mať oči na stopkách. Keď už máte povrch pokrytý, prejdite na okraje a spodnú časť kľučky dverí, čo môže znieť náročne, ale s aerosólovou farbou sa to robí prekvapivo ľahko vďaka spôsobu, akým je farba rozložená. Počas väčšiny procesu natierania chcete mať aerosól vo zvislej polohe, aby ste dosiahli čo najlepší vzor striekania a pokrytie.

Rýchle maľovanie kľučiek na dvere striekaním

To vás môže zvádzať k "bodovému striekaniu", ale nepodľahnite tomuto impulzu, používajte plynulé pohyby a dobrý tlak. To, či sa rozhodnete urobiť viac vrstiev, alebo nie, je len na vás. V závislosti od typu a kvality farby, ktorú používate, možno ani nebudete musieť urobiť viac vrstiev, hoci počkať, kým farba zaschne, než sa rozhodnete, je pravdepodobne dobrý nápad. Dodržiavajte pritom pokyny výrobcu týkajúce sa času schnutia a po zaschnutí obrobku ho pred nanesením ďalšej vrstvy zľahka prebrúste.

Mal by som naniesť bezfarebný náter?

Na túto otázku je zložité odpovedať. Bezfarebný náter je niečo podobné ako rozhodovanie, či si máte urobiť kávu so smotanou alebo len čiernu. Obe sú úplne v poriadku, ale jedna pridáva zážitku ďalší rozmer. Jedným dychom, smotana môže byť vaša srdcová záležitosť a nie je na tom nič zlé. Bezfarebné nátery sú určené na to, aby poskytli dodatočnú vrstvu ochrany vášmu obrobku, a pritom zabezpečujú pekný lesklý povrch.

Striekacie maľovanie kľučiek na dvere zlaté

Keď to vieme, nemalo by nás prekvapiť, že väčšina ľudí, ktorí používajú olejové farby, nepoužíva bezfarebné nátery, pretože tie zo svojej podstaty poskytujú lesklý a odolný povrch. Opak platí pre tých, ktorí používajú akrylové farby, pretože zvyčajne poskytujú matný povrch a môžu použiť určitú ochranu proti vonkajším vplyvom (viac ako farby na báze oleja). Nanesenie bezfarebného laku je voľba, ktorá slúži len na zlepšenie povrchovej úpravy vášho obrobku a jeho dlhšiu životnosť, a vzhľadom na to, že väčšina z nich je prakticky lacná, môžete si ju vybrať, ak máte tú možnosť.

Teraz, keď už viete, prečo je dobré striekať farby na kľučky, aké typy kľučiek existujú, ktoré farby v spreji sú vhodné na použitie na kľučky a ako najlepšie postupovať pri striekaní farieb na kľučky, je čas vyraziť von a vyskúšať si svoje novonadobudnuté zručnosti. Nezabudnite si vždy pripraviť pracovný priestor zakrytím povrchov, na ktoré by sa nemala dostať farba, vždy si nasaďte masku na tvár a rukavice a vždy dodržiavajte pokyny odporúčané výrobcom.

Často kladené otázky

Môžete striekať farby na kľučky dverí?

Je veľmi možné nastriekať si kľučky na dvere. Na trhu je k dispozícii množstvo metalických a matných farieb, ktoré sa nielenže hodia na vaše kľučky, ale poskytujú dlhotrvajúcu povrchovú úpravu, ktorá môže vydržať počas celej životnosti vašej kľučky.

Má striekanie kľučiek na dvere dlhú životnosť?

Lakovanie kľučiek dverí striekaním skutočne vydrží. Hoci farby v spreji prešli v posledných rokoch dlhú cestu, kľúč k tomu, aby nátery vydržali, spočíva v procese prípravy. Pred začatím natierania sa uistite, že ste obrobok dôkladne obrúsili a natreli základným náterom, a použite farbu, ktorá je vhodná pre typ povrchu, ktorý sa snažíte natrieť.

Môžete nastriekať mosadznú kľučku dverí?

Aj keď sa to môže zdať trochu prehnané vzhľadom na to, že mosadz sa po vytvarovaní do podoby obrobku zriedkavo lakuje, je možné ju natrieť. Mosadzné kľučky dverí možno natierať ľubovoľnými viacúčelovými aerosolovými farbami v spreji, len sa uistite, že ste obrobok dôkladne pripravili.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.