Ako dlho by ste mali čakať medzi jednotlivými vrstvami farby?

Nájsť tú správnu farbu pre danú prácu je jeden z najlepších pocitov na svete. Dokážete si predstaviť, ako sa v priestore, ktorý ste si vybrali, budete cítiť a pravdepodobne sa vám budú zbiehať slinky pri predstave, že sa naň budete každý deň budiť. O to väčšie môže byť sklamanie, keď zistíte, že farba nevyšla podľa vašich predstáv. Toto sklamanie môže viesť k tomu, že rýchlo nanesiete ďalšiu vrstvu farby, aby ste situáciu napravili, ale príliš skoré nanesenie ďalšej vrstvy môže mať katastrofálne následky. Ako dlho by ste však mali čakať pred nanesením ďalšej vrstvy? Pozrime sa na to, ako dlho treba čakať medzi jednotlivými vrstvami farby, prečo nie je dobrý nápad nanášať ďalšiu vrstvu skôr a čo ovplyvňuje čas schnutia a vytvrdzovania farby.

Čo znamená, že farba je suchá?

Skôr ako sa dostaneme k tomu, ako dlho treba čakať medzi jednotlivými vrstvami farby, je dobré, aby ste pochopili niektoré pojmy súvisiace s procesom schnutia. To, že je farba na dotyk suchá, ešte neznamená, že ju možno premaľovať alebo zapečatiť. Tu je niekoľko pojmov, ktorým je dôležité porozumieť a ktoré je potrebné rozlišovať pri diskusii o tom, ako dlho treba čakať medzi jednotlivými vrstvami farby.

Čas medzi jednotlivými vrstvami farby

Čas schnutia

To, že je farba zaschnutá, neznamená, že je možné naniesť ďalší náter. Vo všeobecnosti, keď sa povie, že vrstva farby je "suchá", znamená to, že pri dotyku sa farba neodlupuje a/alebo nemá lepkavú štruktúru. Ak si prečítate zadnú stranu väčšiny nádob s modernou farbou, výrobca pravdepodobne označuje túto fázu procesu schnutia ako "suchá na dotyk".

Ak ste veľmi nedočkaví pri nanášaní druhej vrstvy farby, či už z časových dôvodov alebo z dôvodu vzrušenia, farba, ktorá sa zdá byť suchá, môže mať za následok, že druhú vrstvu farby nanesiete príliš skoro. V tomto štádiu je však suchá len povrchová vrstva farby a pokus o nanesenie ďalšej vrstvy bude mať pravdepodobne za následok zničenie prvej.

Obdobie obnovy náteru

Toto je čas, na ktorý sa zameriavate pri nanášaní ďalšej vrstvy na povrch alebo obrobok. V závislosti od typu farby, prostredia a druhu materiálu, ktorý natierate, môže tento interval prísť naozaj rýchlo alebo trvať až 12 hodín. Predbežná znalosť premenných vám môže ušetriť množstvo času, úsilia a frustrácie počas procesu maľovania.

Ako dlho trvá schnutie pololesklej farby

Čas vytvrdzovania farby

Čas vytvrdzovania farby je najbezpečnejším ukazovateľom, ktorým sa treba riadiť pri zvažovaní času medzi jednotlivými vrstvami farby. Keď je farba úplne vytvrdnutá, znamená to, že zaschol nielen povrch náteru, ale aj tie jemné časti medzi nimi. To znamená, že farba je nielen suchá na dotyk, ale povrch by mal byť v tomto okamihu pripravený na čistenie, brúsenie a dokonca aj umývanie. Znamená to, že druhú vrstvu farby môžete naniesť až po jej úplnom zaschnutí? Nie, v skutočnosti nie. Ak ste však v situácii, keď si potrebujete byť absolútne istí, že prvá vrstva nebude narušená, je to čas, na ktorý by ste sa mali zamerať.

Čas vytvrdnutia vždy uvádza výrobca buď na obale a/alebo v návode predávanom spolu s farbou.

Aké faktory ovplyvňujú čas medzi jednotlivými vrstvami farby?

Aké faktory ovplyvňujú čas schnutia medzi jednotlivými vrstvami farby? Aj keď sa možno domnievate, že všetky farby schnú rovnako dlho, nie je to tak. Existuje viacero faktorov, ktoré môžu ovplyvniť čas, za ktorý je farba pripravená na nanesenie ďalšej vrstvy. Pýtate sa, aké sú to faktory? Nuž, veci ako teplota, vlhkosť, čas, vlhkosť a dokonca aj typ farby, ktorú používate, môžu ovplyvniť jej čas schnutia a vytvrdzovania.

Natieranie druhou vrstvou farby

Ak je vaše prostredie príliš vlhké, môže to ovplyvniť schnutie farby. Vzdušná vlhkosť môže ovplyvniť spôsob vytvrdzovania farby a dokonca zabrániť odplyneniu počas procesu schnutia. To znamená, že vaša farba schne pomaly a v závažných prípadoch (a v závislosti od typu farby) nemusí byť vaša farba schopná schnúť vôbec.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť, je teplota.

Farba má uvedenú teplotu, pri ktorej najradšej schne, čokoľvek teplejšie alebo chladnejšie ako táto teplota môže spôsobiť predĺženie času schnutia. Je príliš horúco? Vaša farba nebude môcť na povrchu obrobku stuhnúť. Príliš studená? Vaša farba nebude schopná zaschnúť a môže začať stekať.

Čas obnovy náteru pre rôzne typy farieb

Čas schnutia medzi jednotlivými vrstvami farby sa môže výrazne líšiť v závislosti od typu farby, s ktorou pracujete. Prečo? Nuž, rôzne typy farieb majú rôzne základné látky a často sú do týchto základných látok primiešané chemické prísady, ktoré ich konzervujú a zabezpečujú určitý typ povrchovej úpravy. Pozrime sa na niekoľko rôznych typov farieb a na to, ako dlho budete musieť pri každom z nich čakať na nanesenie druhej vrstvy.

LátkaPribližný čas schnutiaPribližne Čas obnovy náteru
Farba na olejovej báze8 hodín24 hodín
Farba na báze latexu1 hodina4 hodiny
Farba na báze akrylu30 minút2 hodiny
Povrchová úprava vaječnej škrupiny1 hodina2 hodiny
Plochá povrchová úprava1 hodina2 hodiny
Pololesklá/lesklá povrchová úprava1 ½ hodiny2 ½ hodiny
Primer (konvenčný)30 minút1 hodina

Čas obnovy náteru olejovou farbou

Olejová farba je jedným z najstarších typov náterov, ktorý je zároveň jedným z najuniverzálnejších. Má tiež jeden z najdlhších časov prelakovania vďaka základným chemickým látkam, ktoré sú súčasťou jej zloženia. Čas opätovného náteru závisí aj od toho, či olejovú farbu používate v interiéri alebo exteriéri vďaka vlhkosti a veciam, ako je priame slnečné svetlo.

Čas schnutia medzi jednotlivými vrstvami farby

Olejové farby môžu byť jedným z najodolnejších typov farieb, ale ich schnutie môže trvať prekvapivo dlho. V ideálnych podmienkach by mala olejová farba po nanesení na dotyk zaschnúť približne za 3 až 4 hodiny. Znamená to, že môžete naniesť druhú vrstvu? Je to možné.

Pred pokusom o nanesenie druhej vrstvy však odporúčame nechať olejovú farbu zaschnúť celých 24 hodín.

Čas obnovenia náteru vodou riediteľnou farbou

Vodou riediteľné farby patria medzi jedny z najobľúbenejších typov farieb pri maľovaní v interiéri. Ľahko sa používajú, neobsahujú takmer žiadne toxické látky a hlavne rýchlo schnú. Farby na báze vody sa bežne označujú ako latexové farby (alebo jednoducho latexové farby) kvôli chemickému procesu, ktorý sa používa na ich farbenie. Latexové farby sú k dispozícii v mnohých povrchových úpravách a najrýchlejšie zo všetkých schnú ploché farby. Ploché povrchové úpravy obsahujú veľmi málo spojív, a to je dôležité, pretože na to, aby farba úplne vyschla, sa tieto spojivá musia počas procesu vytvrdzovania rozložiť.

Ploché farby na báze latexu možno za ideálnych podmienok prelakovať približne za štyri hodiny.

Čas opätovného natierania farby na báze akrylátu

Akrylová farba je jednou z najpoužívanejších farieb takmer v každej maliarskej disciplíne. Dalo by sa povedať, že farby na báze akrylu sú rovnako obľúbené ako kedysi olejové farby. Sú aj objektívne lepšie vzhľadom na to, že obsahujú menej škodlivých chemikálií, majú širšiu farebnú škálu a sú univerzálnejšie v porovnaní so svojimi olejovými náprotivkami. V závislosti od kvality a značky akrylovej farby, ktorú ste si vybrali, môže jej prelakovanie za ideálnych podmienok trvať od 30 minút do celej hodiny. Opäť to závisí od kvality a značky použitej akrylovej farby, ale toto pravidlo je dobré dodržiavať, ak si nie ste istí.

Maľovanie druhou vrstvou

Ovplyvňuje spôsob nanášania farby čas jej schnutia?

Áno! Spôsob nanášania farby má vplyv na to, ako dlho trvá jej schnutie a následne aj opätovné nanášanie. Prečo? Nuž, čas, za ktorý farba zaschne, má veľa spoločného s koncentráciou a hustotou farby na povrchu. Čím je farba rozptýlenejšia, tým kratší čas trvá jej schnutie. Ako už bolo povedané, pri nanášaní farby spôsobom, ktorý umožní jej rýchle schnutie, je základom hry efektívnosť.

Striekanie je doteraz jednoznačne najefektívnejší spôsob nanášania farby.

Prečo? Pri striekaní sa aerosólové častice farby rozprašujú po malých časticiach, čím sa zabezpečí, že na pokrytie čo najväčšej plochy sa použije minimálne množstvo farby. Pri nanášaní farby pomocou sprejovej nádoby alebo rozprašovača môže byť vaša farba pripravená na nový náter približne za 30 minút, v niektorých prípadoch bez ohľadu na povrchovú úpravu. Ak sa chystáte nanášať farbu starou metódou štetca a valčeka, môže sa stať, že na nanesenie druhej vrstvy budete musieť čakať o niečo dlhšie. Prečo? V porovnaní so striekaním je používanie štetca a valčeka jednoducho neefektívne. Farba sa nenanáša tak rovnomerne, čo môže mať za následok, že niektoré oblasti zaschnú rýchlejšie ako iné. Napriek tomu existujú prípady, keď je estetický dojem farby nanesenej štetcom a valčekom jednoducho lepší.

Čas čakania medzi jednotlivými vrstvami farby

Teraz, keď už poznáte terminológiu spojenú s časom schnutia farby, viete, ako dlho schnú rôzne typy farieb a výrobkov, ako dlho trvá, kým sú pripravené na druhú vrstvu, a aký spôsob nanášania je pri maľovaní najefektívnejší, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri maľovaní nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné prostriedky.

Často kladené otázky

Ako dlho trvá schnutie pololesklej farby?

Ako dlho schne pololesklá farba? Všeobecne platí, že pololesklé nátery schnú dlhšie v porovnaní s plochými nátermi. Pololesklým náterom môže trvať až 2 a pol hodiny, kým úplne vyschnú a budú pripravené na ďalší náter.

Ako dlho by ste mali čakať pred nanesením druhej vrstvy?

Ako dlho by ste mali čakať pred natieraním druhého náteru? Natieranie druhého náteru by sa malo vykonať až po uplynutí času na opakované nanášanie farby. Zvyčajne to uvádza výrobca, ale existujú všeobecné časy schnutia farieb, ktorými sa môžete riadiť, ak ich výrobca neuviedol.

Prečo potrebujete dve vrstvy farby?

Prečo však potrebujete dve vrstvy farby? Farba má tendenciu presakovať do pórov akéhokoľvek povrchu, na ktorý sa nanáša (za predpokladu, že má póry). Ako už bolo povedané, farba prvej vrstvy môže byť zriedená a na pohľad dosť drsná. Druhá vrstva chráni prvú vrstvu, posilňuje farbu a zabezpečuje, že štruktúra a tón sú dobre prezentované.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.