Ako dlho by ste mali čakať na maľovanie po základnom nátere?

Lakovanie je účinný a pomerne jednoduchý spôsob ochrany a skrášlenia povrchu alebo obrobku. Na výber je množstvo farieb, z ktorých niektoré ponúkajú jedinečné a zaujímavé povrchové úpravy schopné vdýchnuť život priestoru alebo priniesť potrebnú pozornosť obrobku. Jedným z aspektov kvalitného natierania, na ktorý sa často zabúda, je základný náter, ktorý nielenže zabezpečí, aby farba dobre priľnula k povrchu, ale aj to, že farba a tón farby budú počas celého procesu nanášania jednotné. Vzhľadom na to sa pozrime na to, ako dlho treba čakať medzi základným náterom a maľovaním, čo je základný náter, či je vždy potrebný, čo sa stane, ak budete maľovať bez základného náteru, a či existujú alternatívy k bežnému základnému náteru.

Ako dlho by ste mali čakať s maľovaním po základnom nátere?

Zaujíma vás, ako dlho treba nechať zaschnúť základný náter pred nanesením farby? Či už ste maliar začiatočník, alebo maľujete už dlho, možno ste si položili otázku, ako dlho treba čakať medzi základným náterom a maľovaním. Na výber je množstvo typov a značiek základných náterov, takže môže byť ťažké rozoznať, koľko času potrebuje základný náter na vytvrdnutie a vytvrdnutie pred nanesením farby.

Čas schnutia pre typy základných náterov

Základný náter je vlastne veľmi podobný farbe, pretože obsahuje niektoré z tých istých základných látok, ktoré robia farbu farbou. Základný náter obsahuje živice, rozpúšťadlá a prísady, ktoré umožňujú jeho interakciu s daným povrchom a jeho prípadnú prípravu na neskoršie natieranie. V skutočnosti existujú rôzne typy základných náterov pre rôzne typy farieb, pričom každý z nich je špeciálne navrhnutý tak, aby zabezpečil správnu priľnavosť a jednotný tón a aplikáciu každého typu farby. Vo väčšine prípadov výrobcovia uvádzajú čas schnutia pre každý typ základného náteru na jeho príslušnom obale.

Tento čas sa môže výrazne líšiť v závislosti od použitého typu základného náteru a podmienok, za ktorých bol základný náter aplikovaný. Ak je teplota a/alebo vlhkosť okolia príliš vysoká alebo príliš nízka, môže sa stať, že základný náter úplne nezaschne.

Rôzne typy základných náterov

Existujú tri základné typy základných náterov, z ktorých si môžete vybrať. Rôzne typy základných náterov sa používajú v závislosti od natieraného povrchu a typu farby, ktorá sa používa na ich natieranie. Tri typy základných náterov, s ktorými sa stretnete, sú základné nátery na báze latexu, základné nátery na báze šelaku, resp. základné nátery na báze oleja.

Čas medzi základným náterom a farbou

Základné nátery na báze oleja

Základné nátery na báze oleja patria medzi najpomalšie schnúce základné nátery, aj keď, aby sme boli spravodliví, patria medzi najstaršie. Základné nátery na báze oleja obsahujú buď prírodný, alebo syntetický olejový základ, ktorý bol skombinovaný s rozpúšťadlami a živicami a vytvoril základný náter. Tieto základné nátery môžu na dotyk schnúť viac ako 40 minút a ich úplné vytvrdnutie môže trvať viac ako osem hodín.

Napriek tomu poskytujú jedny z najlepších povrchových úprav, aj keď obsahujú množstvo prchavých organických látok.

Základné nátery na báze latexu

Základné nátery na báze latexu sú zďaleka najpoužívanejším typom základného náteru, pretože patria k najľahšie dostupným základným náterom a sú jedny z najuniverzálnejších. Základné nátery na báze latexu patria aj medzi najrýchlejšie schnúce základné nátery, ktoré sú na dotyk suché približne za 40 minút a na maľovanie sú pripravené približne za tri hodiny v závislosti od značky a kvality základného náteru.

Čas čakania medzi základným náterom a farbou

Základné nátery na báze šelaku

Základné nátery na báze šelaku sa široko používajú aj v komerčných a priemyselných aplikáciách. Obsahujú o niečo viac VOC (prchavých organických zlúčenín) ako ich náprotivky na báze latexu, ale tieto chemikálie vytvárajú lepší povrch, na ktorom farba lepšie priľne. Šelakové základné nátery tiež rýchlejšie schnú vďaka prítomnosti rozpúšťadiel v ich zložení.

Na dotyk sú suché približne za 30 minút a na maľovanie sú pripravené za 40 minút.

Ako dlho by ste mali čakať s maľovaním po základnom nátere?

Ak chcete vedieť, ako dlho treba nechať zaschnúť základný náter pred nanesením farby, nie ste sami. Maľovať príliš skoro po nanesení základného náteru je ekvivalentom pokusu o usmaženie steaku, ktorý je ešte zmrazený. Nedopadne to dobre a premárnili by ste kopu času, peňazí a úsilia v podstate bezdôvodne (tiež by ste mohli zostať hladní!). Základný náter je určený na zabezpečenie správneho priľnutia farby a jej rovnomerného a kvalitného povrchu po zaschnutí.

Pripúšťame, že čakanie na zaschnutie základného náteru môže byť frustrujúce, najmä ak sa už neviete dočkať, kedy si nový lak vyskúšate. Ak pritom nepočkáte dostatočne dlho, kým základný náter zaschne, môže sa stať, že sa váš náter bude odlupovať od povrchu obrobku. Prečo? Základný náter sa prilepí na obrobok a farba sa prilepí na základný náter, takže váš náter takmer úplne závisí od toho, ako dobre priľne základný náter.

Typy času schnutia základného náteru

Ďalším hororom, ktorého súčasťou sa môžete stať, ak nenecháte základný náter úplne zaschnúť, je nerovnomerné lakovanie. Ak maľujete porézne povrchy, ako je drevo alebo sadrokartón, základný náter slúži ako podkladová vrstva, ktorá zabezpečí, že sa farba nevsiakne do vlákien obrobku. V tomto prípade môže nanášanie farby na mokrý základný náter viesť k nerovnomernému a nejednotnému náteru.

Niečo, čo sa pri diskusii o čase schnutia základného náteru často prehliada, je tvorba pruhov. Nanášanie farby na ešte mokrý základný náter (aj keď len trochu) môže mať za následok nevzhľadné šmuhy. Ako? Nuž, ťaháte (alebo striekate) farbu na to, čo je v podstate bezfarebná mokrá farba. To nevyhnutne vedie k vzniku pruhov, čo znamená, že budete musieť odstrániť základný náter a farbu a proces zopakovať. S týmto vedomím si možno kladiete otázku, či je v poriadku počkať s nanášaním farby o niečo dlhšie, než je potrebné, len aby ste si boli istí, že základný náter je suchý.

Pravdu povediac, ani to sa neodporúča, pretože farba na základný náter, ktorého platnosť vypršala, nepriľne. Výsledkom je často povrch, ktorý vyzerá ako kriedový a bude ho potrebné obrúsiť, vyčistiť a znovu natrieť.

Je možné nechať základný náter dlhodobo nenatretý?

Je možné ponechať základný náter dlhodobo nenatretý? Čas schnutia podkladových roztokov výrobcovia často jasne uvádzajú na obale. Tak ako pri prakticky všetkých pokynoch k výrobkom, aj tieto by sa mali čo najpresnejšie dodržiavať, aby ste sa vyhli sklamaniu. Bohužiaľ, stávajú sa náhodné udalosti a môže sa stať, že základný náter zostane nelakovaný dlhšie, ako bolo zamýšľané.

Znamená to však, že môžete svoju farbu stále nanášať? Nuž, to závisí od toho, ako dlho zostal váš povrch nelakovaný a od typu základného náteru, ktorý ste použili. Niektoré základné nátery môžu na povrchu bez náteru vydržať aj mesiac a iné môžu vydržať len pár hodín, kým sa začnú rozkladať.

Čas schnutia základného náteru

Základný náter nie je určený na povrchovú úpravu, a preto má tendenciu pomerne rýchlo degradovať, keď je vystavený vplyvom počasia. Ak sa základný náter nanesie a ponechá v interiéri, má tendenciu vydržať dlhšie vďaka stabilnejšej teplote a skutočnosti, že povrch nič neohrozuje. Na druhej strane, základné nátery ponechané vonku majú tendenciu mimoriadne rýchlo degradovať.

Čo sa stane s náterom, keď sa začne rozkladať? Nuž, pri počiatočnom nanášaní je základný náter podobne ako farba a aerosólová kvapalina. Po tom, ako sa stihne naniesť na povrch, vytvrdne a zaschne do "pevnej" vrstvy. Ak sa tento povlak nechá nenatretý, má tendenciu meniť sa na kriedovú, prašnú látku, ktorú možno ľahko zotrieť. Keď základný náter dosiahne toto štádium degradácie, musí sa odstrániť a naniesť znova, aby farba správne priľnula.

Nanesenie farby na základný náter, ktorému uplynula doba použiteľnosti, bude mať za následok nielen vznik šmúh, ale aj zničenie povrchovej úpravy farby v dôsledku kriedovej štruktúry, ktorú základný náter získal vďaka uplynutiu doby použiteľnosti.

Je možné maľovať bez základného náteru?

To, že sa niečo dá urobiť, ešte neznamená, že je to dobrý nápad. Maľovanie bez základného náteru je možné, ale pravdepodobnosť, že budete mať dobre vyzerajúci a dlhotrvajúci povrch, bude v najlepšom prípade mizivá. Prečo má maľovanie bez základného náteru takýto účinok na obrobok? Nuž, základný náter má dve základné funkcie; prvou je zabezpečiť, aby vaša farba priľnula k povrchu, a druhou je zabezpečiť rovnomernú povrchovú úpravu. Čo sa teda stane, keď nanesiete farbu bez základného náteru? V podstate vám zostane vrstva farby, ktorá sa časom začne odlupovať. Nielen to, ale celkový vzhľad vašej farby bude pravdepodobne fľakatý, najmä ak natierate povrchy, ako sú tehly a drevo. Je to preto, že tieto povrchy majú tendenciu nasiaknuť veľkú časť farby, takže len časti povrchu sú slušne natreté.

Ako dlho nechať schnúť základný náter pred natieraním

Čo z toho vyplýva pre vás? Nuž, znamená to, že povrch bude potrebné obrúsiť, vyčistiť, znovu natrieť a natrieť. Nielenže to zaberie značné množstvo času a úsilia, ale môže to byť nakoniec aj finančne náročné. Vzhľadom na to je najbezpečnejšie, ak sa pred nanesením prvej vrstvy farby vždy uistíte, že povrch bol správne vyčistený a natretý základným náterom. Jedným z povrchov, ktoré by mali byť vždy natreté základným náterom, je sadrokartón. Prečo? Sadrokartónové dosky majú tendenciu nasiaknuť veľa farby a v dôsledku toho, ak ich nenatriete základným náterom, môže to mať za následok, že vaša povrchová úprava bude fľakatá, nerovnomerná a krátkodobá.

To sa prejaví, ak dôjde k prudkej zmene teploty, ktorá spôsobí postupné rozpínanie a/alebo zmršťovanie sadrokartónovej dosky a farby.

Koľko vrstiev farby by ste mali naniesť po nanesení základného náteru?

Koľko vrstiev farby použijete, je takmer vždy subjektívne. Závisí to od viacerých faktorov vrátane typu farby, ktorú používate, typu materiálu, ktorý sa budete snažiť natrieť, účinnosti základného náteru a farby farby, ktorú používate. Všeobecne platí, že by ste mali mať na každom obrobku dve vrstvy farby, ale nie vždy je to tak. Pýtate sa, prečo sú pravidlom dva nátery? Dve (alebo viac) vrstvy farby zvýšia trvanlivosť náteru, aj keď to môže stáť o niečo viac. Znamená to tiež, že strávite menej času a úsilia údržbou uvedeného povrchu. Ak však natierate povrch, ktorý nie je mimoriadne porézny, savý a nebude neustále vystavený vplyvom počasia, možno si vystačíte s jednou vrstvou. Okrem toho, ak použijete husté farby, ako sú emaily alebo olejové farby, získate slušnú prvú vrstvu, ktorá je pre niektoré aplikácie viac než dostatočná.

Čas schnutia farby pre základný náter

Použitie bielej farby namiesto základného náteru

Môžete používať bielu farbu a základný náter zameniteľne? Nuž, to závisí od toho, čo sa snažíte získať z vybraného základného náteru. Ak používate bielu farbu, aby ste dosiahli lepšiu priľnavosť farby, nebude to fungovať. Základný náter má špecifické vlastnosti, ktoré umožňujú lepšiu priľnavosť farby k povrchu, a hoci niektoré biele farby majú niektoré z týchto vlastností, nebudú odvádzať takú dobrú prácu. Základné nátery sa tiež nedajú použiť ako náhrada bielej farby, aj keď sa spočiatku javia rovnako.

V podstate z toho istého dôvodu, že nemôžete použiť farbu ako základný náter, nemôžete použiť základný náter ako farbu.

Základný náter nemá takú trvanlivosť a farbu ako biela farba, čo znamená, že sa nevyhnutne odlupuje z povrchu a/alebo ho zmyje dážď alebo vlhkosť. Na druhej strane, plochú bielu farbu môžete použiť ako základný náter, ak máte pocit, že váš povrch má dostatočnú priľnavosť. Majte na pamäti, že plochá biela farba v žiadnom prípade nie je vhodnou náhradou základného náteru, ale postupne zvýši priľnavosť vašej konečnej vrstvy a zároveň pomerne slušne zakryje prípadné škvrny na základnom povrchu.

Je samonanášací náter vôbec dobrý?

Ak neviete, čo je to samozákladová farba, ide v podstate o farbu, ktorá má vo svojom zložení zabudovaný základný náter (ako už názov napovedá). To znamená, že pred nanesením farby stačí povrch očistiť a/alebo obrúsiť, čo vám môže ušetriť veľa času a prípadne aj trochu peňazí, ak nakoniec nejakú získate za výhodnú cenu. Je však tento materiál vôbec dobrý? Áno aj nie. Samonanášacie farby sú určené na aplikácie, pri ktorých je čas obrovským faktorom a kvalita povrchovej úpravy nie. Tieto farby sú vytvorené tak, aby dobre držali, ale chýba im skutočne hmatateľná povrchová úprava, pričom jedinou stálou výnimkou je lesk. Najlepšie fungujú na povrchoch s existujúcou škvrnou alebo na povrchoch, ktoré sú úplne holé.

Čas medzi základným náterom a farbou

Nie sú ani veľmi univerzálne, fungujú len na špecifické materiály. Na čo by ste ich v takom prípade použili? Nuž, samozákladové farby sa zvyčajne používajú pri remeselných prácach, keď je projekt časovo citlivý, a v prípadoch, keď je potrebné obrobok alebo povrch farebne upraviť. Majte na pamäti, že viskozita samonasávacej farby je výrazne hustejšia ako u bežných farieb, a preto by sa mala nanášať opatrne.

Existujú alternatívy k používaniu hotového základného náteru?

Aj keď by nebolo veľmi nákladovo efektívne vyrábať si vlastný základný náter od základu, existujú alternatívy k používaniu špecializovaného základného náteru. Koniec koncov, jedného dňa sa môžete ocitnúť v núdzi alebo trochu prekročiť rozpočet, preto je dobré vedieť, aké látky možno použiť ako vhodnú alternatívu k základnému náteru z hotového výrobku. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako nahradiť základný náter, je použitie latexového roztoku. Čo to znamená? V podstate to znamená, že namiesto základného náteru použijete na základný náter povrchu farbu na vodnej báze. Funguje to celkom dobre, len sa uistite, že farba farby, ktorú používate ako vrchný náter, je výrazne tmavšia ako farba latexového základu, aby ste zabránili presvitaniu.

Ak nemáte v blízkosti žiadnu latexovú farbu, ďalšou alternatívou je akákoľvek farba so saténovým alebo rovným povrchom.

Trik spočíva v tom, že pred nanesením vrchného náteru nanesiete na holý a/alebo pripravený povrch tenkú vrstvu niektorého z týchto typov farieb. To by malo zabezpečiť, aby vaša povrchová úprava zaschla podľa želania a aby farba správne priľnula. Ďalšími alternatívami, ktoré by ste mali zvážiť, sú riešenia na úpravu sadrokartónu. Tie celkom dobre fungujú ako základný náter pre väčšinu povrchov, pretože sú funkčne rovnaké ako voľne predajné základné prípravky. Bez ohľadu na to, ktorý alternatívny základný náter si vyberiete; odporúčame zabezpečiť, aby bol váš povrch vopred primerane pripravený.

Je možné naniesť viac ako jednu vrstvu za deň?

To je dobrá otázka vzhľadom na to, že pri väčšine aplikácií, ktoré si vyžadujú základný náter, budete musieť nanášať aj viac ako jednu vrstvu farby. To, či môžete naniesť viac ako jednu vrstvu farby, závisí nielen od času schnutia základných náterových vzorcov, ale aj od typu farby, ktorú používate na natieranie povrchu. Rôzne typy farieb majú tendenciu schnúť rôznou rýchlosťou. To je v podstate rovnaké ako rôzne časy schnutia základných náterových hmôt. Jednou z farieb, ktoré schnú obzvlášť rýchlo, sú farby na báze vody alebo latexu, ktoré majú tendenciu schnúť pomerne rýchlo, najmä ak sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu a/alebo v uzavretom prostredí so stálou stabilnou teplotou.

Najlepší čas schnutia základného náteru

Farby na báze vody alebo latexu zvyčajne zaschnú do 4 až 5 hodín v závislosti od značky a kvality farby, kedy je možné povrch zľahka prebrúsiť a naniesť druhú vrstvu. Nie všetky farby však fungujú týmto spôsobom. Akrylové farby majú tendenciu schnúť o niečo dlhšie vďaka povahe receptúry a hustej konzistencii farby. Akrylovým farbám môže trvať od 12 do 24 hodín, kým úplne vytvrdnú a zaschnú, a vtedy je možné naniesť druhú vrstvu (brúsenie nie je povinné, ale pri tomto type farby sa odporúča. Olejové farby schnú najdlhšie zo všetkých bežne používaných typov farieb. Olejovým farbám môže trvať až 24 hodín, kým úplne vytvrdnú a vyschnú, a až potom je možné naniesť druhú vrstvu.

Pýtate sa, prečo by ste mali pred nanesením druhej vrstvy počkať, kým farba úplne vyschne? Nuž, nanesenie ďalšieho náteru na mokrú farbu má rovnaký účinok ako nanesenie farby na mokrý základný náter.

Vytvorí šmuhy a zlepí pôvodnú vrstvu, čím úplne zničí povrchovú úpravu. V niektorých prípadoch spôsobí aj nekonzistentnú štruktúru farby. Je dobrý nápad naniesť druhú vrstvu farby? Áno! Nanesenie ďalšej vrstvy farby považujte za ochrannú vrstvu a konečnú vrstvu nášho obrobku. Druhé vrstvy nielenže zabezpečia hladký povrch a konzistentnú štruktúru estetickej farby, ale poskytli (malú) dodatočnú ochrannú vrstvu povrchu vášho obrobku.

Ako zachovať základný náter medzi jednotlivými vrstvami

Ak sa chystáte nanášať viacero vrstiev základného náteru, možno sa pýtate, aký je najlepší spôsob, ako základný náter medzi jednotlivými vrstvami konzervovať. Napokon, základný náter má tendenciu atrofovať, keď je vystavený atmosfére, a pravdepodobne sa vám bude medzi jednotlivými vrstvami nachádzať v zásobníku s farbou (ak nepoužívate aerosólový výrobok). Jedným z najlepších spôsobov, ako uchovať základný náter medzi nátermi, ktorý nezahŕňa jeho vhadzovanie späť do nádoby, je zakryť maliarsku vaničku hliníkovou fóliou. Zabezpečíte tým stálu teplotu (viac-menej) a zabránite kontaktu s priamym slnečným svetlom a prachovými časticami. To isté môžete urobiť s maliarskym náradím, ak ste sa nerozhodli ho medzi jednotlivými vrstvami vyčistiť.

Čas brúsenia medzi základným náterom a farbou

Mám použiť dve vrstvy farby alebo dve vrstvy alebo základný náter?

Na túto otázku je zložité odpovedať. Prečo? Záleží na tom, čo si situácia vyžaduje. Primárnou funkciou základného náteru je zabezpečiť dostatočné povrchové trenie, ktoré umožní správne priľnutie farby. Jeho sekundárnou funkciou je pôsobiť ako pevný základný náter pre nasledujúcu farbu. Ak sú teda obe tieto funkcie splnené v jednej vrstve, nemala by byť potrebná druhá.

Jedným z prípadov, keď môže byť potrebné naniesť druhú vrstvu základného náteru, je prípad, keď má povrch, ktorý natierate, škvrnu alebo fľak, ktorý presvitá cez základný náter. V takomto prípade by ste sa mohli rozhodnúť buď pre nanesenie ďalšej vrstvy základného náteru, alebo druhej vrstvy farby. Obe možnosti zabezpečia, že problém s presakovaním bude vyriešený.

Ďalším príkladom, kedy môže byť potrebná ďalšia vrstva základného náteru, je prechod na tlmenejší farebný tón. Napríklad. Ak máte povrchovú úpravu s lesklou, hladkou štruktúrou a máte v úmysle naniesť matnú alebo vaječnú škrupinu, môžete buď zdvojnásobiť množstvo použitého základného náteru, alebo zdvojnásobiť množstvo vrstiev farby. Medzi ďalšie príklady patrí, ak maľujete plochy, ktoré budú počas svojej životnosti vystavené množstvu vlhkosti, ako napríklad stena v saune alebo kúpeľni. V podstate by ste mali použiť dve vrstvy základného náteru v každom scenári, kde je potrebné zakryť primárny povrch alebo kde je potrebná dodatočná priľnavosť vašej farby.

Mali by ste po nanesení základného náteru brúsiť?

Jedinou skutočnou funkciou brúsenia základného náteru po jeho nanesení je dosiahnutie hladkého povrchu. V základnom nátere sú častice živice, ktoré sa po nanesení na povrch javia ako malé zrnká. Ľahké prebrúsenie jemným brúsnym papierom zabezpečí, že budete mať hladký povrch namiesto malých hrbolčekov pod povrchom farby. Je to potrebné? Nie. Ak nanášate farbu so štruktúrovaným povrchom alebo sa vám jednoducho páči drsná estetika nebrúseného základného náteru, potom nie je skutočný dôvod brúsiť základný náter. Napriek tomu, ak sa chystáte základný náter trochu prebrúsiť, uistite sa, že to nepreháňate, pretože tým vymažete častice živice, čím sa základný náter stane neúčinným.

Čas schnutia základného náteru na stenách

Môžete zriediť farbu vodou a použiť ju ako základný náter?

Jednoducho povedané, nie, zriedenú farbu nemôžete použiť ako základný náter. Majte na pamäti, že zriedením farby už znižujete jej priľnavosť. To spolu so skutočnosťou, že teraz je pravdepodobnejšie, že sa skôr vsiakne do povrchu, než aby ho natierala, robí zriedenú farbu rozhodne zlou voľbou ako alternatívu základného náteru.

Je rozdiel medzi základným náterom a plochou farbou?

No, je to takmer rovnaký rozdiel ako medzi akoukoľvek farbou a špecializovaným základným náterom. Plochá biela farba sa niekedy považuje za slušnú alternatívu k špecializovanému základnému náteru, pretože zakrýva tonálne rozdiely na povrchu, ktorý maľujete.

Čas schnutia základného náteru

Plochá farba však neposkytne rovnaké priľnavé vlastnosti ako vyhradený základný náter. Dokonca ani samonanášacie farby neposkytujú takú kvalitu priľnavosti a povrchovej úpravy ako vyhradené základné nátery, takže ak hľadáte vysokokvalitnú povrchovú úpravu, odporúčame postupovať staromódnym spôsobom, aj keď je to trochu drahšie a vyžaduje si to viac práce lakťami.

Teraz, keď už viete, čo je to základný náter, ako dlho treba nechať základný náter zaschnúť pred nanesením farby, kedy použiť viac ako jednu vrstvu základného náteru, čo je to samonanášacia farba, aké existujú náhrady základného náteru a ako skladovať základný náter medzi jednotlivými vrstvami, je čas, aby ste sa pustili do práce a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Pred nanesením základného náteru sa vždy uistite, že je povrch primerane pripravený.

Často kladené otázky

Ako dlho by ste mali čakať medzi základným náterom a natieraním povrchu?

Zaujíma vás, ako dlho treba čakať medzi základným náterom a maľovaním? Výrobcovia zvyčajne uvádzajú, ako dlho treba nechať základný náter zaschnúť pred nanesením farby. Väčšina základných náterov však úplne vyschne do 24 hodín, ak nie sú na báze vody.

Je čas medzi nanesením základného náteru a farby dôležitý?

Je čas medzi nanesením základného náteru a farby dôležitý? Áno! Ak sa farba nanesie skôr, ako základný náter stihne úplne zaschnúť, spôsobí to nesprávne priľnutie farby. Takisto to spôsobí, že farba bude mať šmuhy a vytvorí pomerne nevzhľadný povrch.

Existujú alternatívy k základnému náteru?

Existujú alternatívy k základnému náteru? Áno, existujú. Latexové farby a farby so saténovým alebo matným povrchom odvádzajú slušnú prácu. Tieto farby však nebudú mať rovnaké priľnavé vlastnosti ako základný náter, čo by ste mali mať na pamäti.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.