Ako dlho vydrží farba po otvorení?

Výber farby môže byť náročný. Akú povrchovú úpravu chcete? Aká farba doplní priestor? Bude textúra pôsobiť rušivo? Budete ju môcť použiť znova? Posledná otázka vám môže prejsť hlavou, ak ste našli farbu, ktorá vás naozaj oslovuje, a vedomie, že túto farbu budete môcť v budúcnosti opäť použiť, vám môže dodať veľa pokoja. Farba má totiž tendenciu strácať svoju viskozitu, tón a štruktúru, keď príliš dlho leží na poličke. To vyvoláva otázku, ako dlho vydrží farba po otvorení? Závisí to od typu farby? Závisí to od miesta jej uskladnenia? Pozrime sa na to, ako dlho vydrží farba po otvorení a čo môžete urobiť, aby vám po použití vydržala o niečo dlhšie, ak nie na neurčito.

Môže sa farba stať nepoužiteľnou?

Končí platnosť farby? To je naozaj dobrá otázka a odpoveď znie áno! Farba sa po otvorení môže stať absolútne nepoužiteľnou. Uzavretá plechovka farby môže na poličke vydržať viac ako 10 rokov od dátumu výroby. Ak bola plechovka otvorená, táto životnosť sa môže dramaticky skrátiť a zvyčajne sa trvanlivosť farby zníži na polovicu z viacerých dôvodov.

Stará farba v plechovkách

Ako dlho však vydrží farba po otvorení? To do veľkej miery závisí od typu farby, ktorú používate, pretože rôzne typy/značky farieb majú rôzne prísady, ktoré sú určené na zlepšenie ich životnosti a odolnosti v plechovke aj po nanesení na povrch. Syntetické farby, ako sú akrylátové a emailové, môžu zvyčajne vydržať viac ako 15 rokov, zatiaľ čo olejové a latexové farby majú kratšiu životnosť, približne 9 až 11 rokov.

Existujú aj iné typy farieb, ktoré sa používajú na menej robustné aplikácie, ako napríklad práškové farby na maľovanie kriedou, a keďže sú určené na jednorazové použitie, sú navrhnuté tak, aby vydržali len približne tri roky, než sa stanú naozaj hrudkovitými a v podstate nepoužiteľnými. Takže, končí platnosť farby? Odpoveď je áno, a to vďaka chemickému rozkladu.

Aká je životnosť jednotlivých druhov farieb

Prečo sa expiruje farba?

Pri výrobe farby sa na pridanie farby do tela kvapaliny používajú buď oleje, alebo akrylové polyméry. Tieto dve časti sa v procese miešania spoja, ale časom majú tieto väzby tendenciu sa rozpadnúť vďaka veciam, ako je pôsobenie atmosféry, účinky gravitácie a skutočnosť, že niektoré prvky zmesi jednoducho nie sú navzájom prirodzene kompatibilné.

Farba môže expirovať

Ak ste niekedy nechali farbu na poličke rok alebo dva a zrazu ste ju potrebovali použiť, pravdepodobne ste tento proces oddeľovania videli na vlastnej koži. Keď je plechovka s farbou uzavretá, pomer polotuhých a kvapalných látok zostáva konštantný. Keď sa však plechovka otvorí a vystaví pôsobeniu vzduchu a potom sa opäť uzavrie, tento pomer sa zmení. Táto nerovnováha spôsobuje, že zmes farby sa časom rozkladá, pričom ťažšie častice často klesajú na dno plechovky.

Aké faktory ovplyvňujú trvanlivosť farby?

Ako sme už spomenuli, jedným z najčastejších faktorov, ktoré ovplyvňujú trvanlivosť farby, je to, či bola plechovka otvorená. Ďalšími faktormi, ktoré je dôležité zvážiť, sú teplota a vlhkosť prostredia, v ktorom bola vaša farba skladovaná Farba rýchlo reaguje na zmeny teploty, a ak ste sa niekedy pokúšali niečo natrieť uprostred zimy alebo v srdci leta, viete to.

Teplota môže ovplyvniť trvanlivosť farby

Pokazí sa teda farba, keď je vystavená nízkym teplotám? Áno, farba sa po otvorení musí uchovávať v chladnom a suchom prostredí, aby sa predĺžila jej trvanlivosť. V opačnom prípade farba môže a bude aspoň čiastočne zmrznutá, čím sa stane nepoužiteľnou. Pokazí sa farba, keď je vystavená mimoriadne vysokým teplotám? Áno, nielenže má potenciál sa pokaziť, ale v závislosti od typu farby, ktorú skladujete, by sa pri vystavení dostatočne vysokým teplotám mohla stať potenciálne výbušnou.

Ako zistíte, či sa farba pokazila?

Vedieť, ako skladovať farbu, aby sa nepokazila, je dobré, ale ako zistíte, či sa vaša farba už pokazila? No, existuje niekoľko vecí, na ktoré si môžete dať pozor, aby ste identifikovali farbu, ktorá sa už pokazila. Nezabudnite vždy skontrolovať stav farby, ktorú sa chystáte použiť, skôr ako ju vylejete do zásobníka s farbou, pretože by vás mohlo čakať nepríjemné prekvapenie.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zistiť, či sa vaša farba pokazila alebo nie, je zápach. V dôsledku nerovnováhy častíc a prítomnosti vzduchu v predtým otvorenej plechovke farby má farba, ktorá sa pokazila, tendenciu zapáchať ako mlieko, ktoré sa začalo zrážať. Iní hovoria, že môže zapáchať ako hnijúce vajcia alebo mäso s ťažkým prípadom spálenia v mrazničke.

Stará farba veľmi zapácha

Ak sa vám nejakým spôsobom podarilo prehliadnuť zápach, alebo typ farby, ktorú používate, nevytvára zápach, keď sa pokazí (ako niektoré), potom by ste si mali dávať pozor na niektoré vizuálne indikátory. Keď ťažšie častice v zmesi farby klesnú na dno plechovky, môže sa stať, že vrchná vrstva bude mať redšiu konzistenciu, ktorá má zvyčajne aj slabšiu farbu.

Skontrolujte konzistenciu starej farby

Môže to byť aj naopak. Ak je nádoba s farbou vystavená príliš vysokým teplotám, môže to spôsobiť, že farba na povrchu nádoby vytvorí hrubý film. Je to v podstate dôsledok toho, že ťažšie častice sa vplyvom tepla "uvaria", čím sa farba môže stať nepoužiteľnou. Ak sa farba poškodí do takejto miery, nezachráni ju ani opätovné zmiešanie oboch častí.

Ako zistiť, či je farba zlá

Jedným z ukazovateľov, že farba je po dobe použiteľnosti, ktorý má tendenciu upozorniť vás sám, namiesto toho, aby ste ho museli hľadať, je, keď farba nedokáže správne priľnúť. Je to viditeľné najmä pri použití farieb na báze oleja a akrylu, pretože majú tendenciu stekať po povrchu namiesto toho, aby priľnuli k povrchu. V takom prípade by ste ju mohli zachrániť. Hoci v záujme vašej povrchovej úpravy a celkovej životnosti náteru odporúčame zaobstarať si novú dávku.

Môžete použiť starú farbu?

Môžete použiť starú farbu? Medzi starou farbou a nepoužiteľnou farbou je veľký rozdiel. Ako už viete, keď sa farba nechá dlhší čas nečinná, ťažšie častice majú tendenciu usadzovať sa na dne plechovky, zatiaľ čo ľahšie častice stúpajú na povrch zmesi. Mohlo by sa zdať, že je s farbou koniec, ale v skutočnosti jej stačí trochu pomôcť, aby bola opäť použiteľná.

Ako používať starú farbu

Ako však dosiahnete, aby bola farba opäť použiteľná? Nuž, najlepší spôsob, ako na to ísť, je použiť miešaciu tyčinku (alebo akúkoľvek tyčinku) na opätovné premiešanie ťažších a ľahších častíc. Profesionálne lakovne majú zvyčajne automatický miešač, ktorý zabezpečí dôkladné premiešanie farby, ale nemusí to byť nevyhnutne tak.

Ako dlho vydržia rôzne farby?

Ako sme už spomenuli, existujú rôzne typy farieb, ktoré vzhľadom na charakter ich zloženia vydržia rôzne dlho. Preto sme podrobne opísali niektoré z najbežnejších typov farieb, s ktorými sa môžete stretnúť, a to, ako dlho vydržia po otvorení a keď ich necháte zatvorené na ďalšie použitie.

Ako dlho vydrží olejová farba?

Olejová farba je jedným z najstarších typov farieb. Vytvárajú neuveriteľné textúry, majú jednu z najlepších konzistencií spomedzi všetkých farieb a dobre skrášľujú aj chránia povrchy, na ktoré sa používajú. Olejové farby sa často skladajú z laku alebo prírodného oleja (ako je ľanový alebo tungový olej), ktorý sa spája s farbivom, aby sa dosiahli hlboké a sýte farby, ktorými sú olejové farby známe.

Otvorená farba na báze oleja môže byť expirovaná

Ako dlho vydržia farby na báze oleja, keď sú neotvorené? Olejové farby vydržia najdlhšie zo všetkých typov farieb, keď sú neotvorené. Ich olejový základ pôsobí ako prirodzený konzervačný prostriedok, ktorý umožňuje, aby zmes zostala stabilná dlhší čas bez toho, aby sa niektoré väzby natrvalo rozpustili. Táto dlhá životnosť sa prenáša aj po nanesení na povrch obrobku.

Ako dlho vydržia olejové farby po ich otvorení? Hoci olejové farby môžu v uzavretom stave vydržať až 15 rokov, po ich otvorení sa tento čas skráti takmer okamžite na polovicu. To znamená, že vaše farby na báze oleja môžu vydržať len približne 8 až 10 rokov po tom, ako ich otvoríte na použitie.

Ako dlho vydrží akrylová farba?

Ako dlho vydrží akrylová farba? Aby sme pochopili, ako dlho farba vydrží, je dôležité pochopiť, z čoho je vyrobená. Akrylová farba je vyrobená z akrylových polymérov, v ktorých boli suspendované pigmenty a/alebo iné farbivá. V jej zložení sú často prítomné ďalšie stabilizátory, ako sú zmäkčovadlá a odpeňovače. Tie pomáhajú, aby akrylová farba bola vysoko univerzálna a odolná ako povrchová úprava.

Otvorená plechovka akrylovej farby exspiruje

Ako dlho vydrží akrylová farba neotvorená? No, ak sa akrylová farba neotvorí, môže vydržať až 10 rokov, než sa začne rozkladať a nebude možné ju používať podľa zámeru výrobcu. Je to oveľa kratší čas ako pri olejových farbách, ale stále je to dosť dlhá životnosť podľa všetkých štandardov, a to vďaka všetkým tým syntetickým polymérom, ktoré sú prítomné v jej zložení.

Ako dlho vydrží akrylová farba po otvorení? Na naozaj špičkovej akrylovej farbe je skvelé to, že po otvorení vydrží takmer rovnako dlho ako neotvorená. Po otvorení môže akrylová farba vydržať 5 až 10 rokov, čo je super vzhľadom na to, že väčšina farieb, ktoré sa v súčasnosti používajú v interiéri aj exteriéri, sú akrylové farby.

Ako dlho vydrží latexová farba?

S latexovými farbami sa príjemne pracuje a zaručujú, že vy ani vaši blízki nie ste pri práci s nimi vystavení žiadnym potenciálne škodlivým chemikáliám. Aj keď sa nazývajú latexové farby, v skutočnosti sú na báze vody, a preto neobsahujú prakticky žiadne VOC (prchavé organické zlúčeniny), čo znamená, že sa môžu bezpečne používať v interiéri.

Pred použitím skontrolujte stav farby

Ako dlho vydrží latexová farba neotvorená? Farby na báze latexu zvyčajne neobsahujú množstvo prísad, takže v nich nie sú žiadne väzby, ktoré by sa mohli časom rozložiť. Na druhej strane v nich nie je ani veľa spojív, ktoré by udržali pohromade to málo prvkov, ktoré tam sú, takže v závislosti od značky môžu farby na báze latexu vydržať 6 až 10 rokov.

Ako dlho vydrží latexová farba po otvorení? Na túto otázku je zložité odpovedať vzhľadom na to, že rôzne značky používajú rôzne pomery farbiva a farby, ale vo všeobecnosti po otvorení môžu latexové farby vydržať od 3 do 5 rokov v závislosti od typu, kvality a podmienok, v ktorých sa skladujú.

Ako dlho vydrží kriedová farba?

Kriedová farba je pomerne úzko špecializovaný typ farby, ktorý sa používa predovšetkým na dosiahnutie rustikálneho alebo vintage vzhľadu. Táto farba je v skutočnosti na báze latexu, čo viedlo k tomu, že sa používa v mnohých prípadoch rovnako ako bežné farby na báze latexu. Kriedové farby sú skvelým spôsobom, ako dodať charakter každému priestoru, a vzhľadom na to, že si nevyžadujú takmer žiadnu prípravu na použitie, sa s nimi aj pomerne ľahko pracuje.

Ako dlho vydrží otvorená kriedová farba

Ako dlho vydrží kriedová farba neotvorená? Ako sme už spomenuli, farby na báze latexu a akrylové farby sú na chemickej úrovni takmer rovnaké, a to znamená, že aj ich životnosť je podobná. Neotvorená plechovka latexovej farby môže vydržať približne šesť rokov, ak je skladovaná v priaznivých podmienkach, ale jej povrch je krehký, preto by ste mali najprv otestovať svoju latexovú farbu, ak už nejaký čas leží.

Ako dlho vydrží kriedová farba po otvorení? Kriedová farba má tendenciu po otvorení vydržať oveľa dlhšie alebo oveľa kratšie ako bežné farby na báze latexu. Naozaj to závisí od značky a kvality farby, ale zvyčajne po otvorení môže kriedová farba vydržať 2 až 4 roky, keď je vystavená pôsobeniu vzduchu.

Ako dlho vydrží mliečna farba?

Ak ste o mliečnej farbe ešte nikdy nepočuli, nie ste sami. Mliečna farba, podobne ako olejová farba, je jedným z najstarších typov farieb na svete, ale na rozdiel od nej nezostala ani zďaleka taká populárna. Mliečna farba je v podstate vyrobená z mliečneho a vápenného základu, v ktorom sú potom suspendované pigmenty na pridanie farby. Aby mliečna farba vydržala dlhšie, môže sa do nej pridať chemická látka nazývaná bórax.

Môžete mliečnu farbu skladovať na opätovné použitie

Ako dlho vydrží mliečna farba neotvorená? To závisí od typu mliečnej farby, ktorú používate, ak používate práškový druh, môže vydržať neobmedzene dlho, kým sa neaktivuje. Mliečna farba v plechovke vydrží až týždeň alebo viac, ak sa neustále uchováva v chladničke. Nie je to typ farby, ktorú by ste si nechali na viac ako jedno použitie, pretože má tendenciu sa pomerne rýchlo kaziť.

Ako dlho vydrží mliečna farba po otvorení? No, nie veľmi dlho. Keďže mliečna farba používa ako základ mlieko, bolo by to ekvivalentné tomu, keby ste na kuchynskej linke na slnečnom svetle uchovávali misku s nepasterizovaným mliekom. V priebehu jedného alebo dvoch dní v závislosti od podmienok prostredia sa mliečna farba pokazí, najmä ak nie je v chlade a zostane otvorená.

Ako skladovať farby, aby vydržali dlhšie?

Je len málo horších vecí ako kúpiť si farbu, ktorá sa vám páči, použiť ju a potom ju uskladniť na neskoršie použitie, len aby ste zistili, že sa pokazila. Ako teda zabezpečiť, aby sa vám farba nepokazila? Nuž, najlepšie je skladovať ju na chladnom a suchom mieste s minimálnymi teplotnými výkyvmi. Garáže, ktoré nie sú izolované, sú zlým nápadom a podkrovie vďaka svojej nadmorskej výške neprichádza do úvahy.

Zle uskladnená farba sa pokazí

Ak máte k dispozícii úložnú skriňu alebo voľnú miestnosť, mali by ste ich zvážiť. Koniec koncov, máte radi, keď je teplota vo vašom dome príjemná, takže aj vaša farba by mala byť celkom pohodlná. Po druhé, mali by ste zabezpečiť, aby bola vaša farba správne utesnená. Keď budete vymieňať veko, zotrite prebytočnú farbu na okraji nádoby, aby ste zabezpečili pekné utesnenie po obvode.

Mali by ste tiež zabezpečiť, aby bolo veko čo najtesnejšie nasadené. Použite drevený špalík umiestnený cez priemer nádoby a niekoľkokrát s ním poriadne poklepte paličkou, aby ste sa uistili, že je pekne a pevne nasadené. Skontrolujte, či nádoba nemá slabé miesta, a neskladujte ju v blízkosti ničoho, čo by ju mohlo potenciálne prepichnúť.

Teraz, keď už viete, že farba sa môže stať nepoužiteľnou, že všetkým typom farieb nakoniec uplynie doba použiteľnosti, aké faktory ovplyvňujú trvanlivosť farby a aká je odhadovaná doba použiteľnosti väčšiny typov farieb, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite, že aj keď je lepšie mať viac farby, ako potrebujete, po skončení práce môže byť potrebné ju správne uskladniť.

Často kladené otázky

Ako dlho je farba v plechovke dobrá?

Ako dlho je farba v plechovke dobrá? To závisí od typu farby, podmienok, v ktorých bola skladovaná, a od toho, či bola otvorená alebo nie. Bežne používané farby, ako sú olejové a akrylové, môžu vydržať až desať rokov, ak nie sú otvorené, a približne polovicu tohto času, keď boli vystavené pôsobeniu vzduchu.

Ako dlho vydrží farba neotvorená?

Ako dlho vydrží farba neotvorená? To závisí od typu farby a od toho, kde a ako sa skladuje. Akrylová farba a olejová farba môžu vydržať neotvorené viac ako desať rokov, ale počas tejto doby musia byť skladované v prostredí so stálou stabilnou teplotou.

Exspiruje farba?

Exspiruje farba? Áno, platnosť farby sa končí. Niektoré farby môžu vydržať viac ako desať rokov, ale nakoniec dôjde k zlyhaniu väzieb, ktoré spájajú pigment a hlavný roztok, čo spôsobí, že farba sa stane nepoužiteľnou. Farba môže byť tým menej účinná aj z estetického hľadiska a z hľadiska svojej lepiacej schopnosti, čím dlhšie sa nepoužíva.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.