Ako nanášať základný náter a farbu na hliník
Na čo sa zamerať pri kúpe základného náteru a farby na hliník
To, akú farbu na hliník zvolíte, závisí od zaťaženia, ktorému bude materiál vystavený. Ak ide len o vzhľad a zaťaženie nie je veľmi vysoké, môžete zvoliť jednozložkovú farbu na nižšie zaťaženie.
Dvojzložkové nátery hliníka alebo práškové nátery sa odporúčajú všade tam, kde je materiál vystavený vysokým poveternostným a mechanickým vplyvom. To je napríklad prípad hliníkových komponentov používaných pri stavbe lodí.
Dvojzložkové nátery sú drahšie ako jednozložkové nátery na hliník, ale investícia sa oplatí. Majú oveľa vyššiu odolnosť voči rozpúšťadlám a iným vonkajším vplyvom. Jednou z nevýhod je skutočnosť, že dvojzložkové nátery sa musia miešať v ideálnom pomere a nanášať pomerne rýchlo. Čas spracovania je často veľmi obmedzený.
Ak pracujete so základným náterom a farbou na hliník, uistite sa, že sú navzájom kompatibilné. Najlepšie je používať výrobky od rovnakého výrobcu.
Ako natierať hliník
Pri príprave povrchu pred natieraním hliníka treba v zásade dodržiavať to isté ako pri lepení hliníka: Pred nanesením farby sa musí najprv úplne odstrániť ochranná vrstva oxidu. To však nie je také jednoduché, najmä na väčších plochách, pretože vrstva oxidu sa v pravidelných intervaloch obnovuje.
Brúsenie hliníka ako príprava povrchu
Na odstránenie vrstvy oxidu existuje niekoľko mechanických možností: Hliník môžete brúsiť alebo pieskovať. Druhá možnosť je nákladná, ale odporúča sa najmä pri veľkých plochách.
Okrem toho môžete vrstvu oxidu odstrániť chemicky, čo však nemusí byť nevyhnutne prospešné pre zdravie. Optimálnym spôsobom prípravy povrchu je brúsenie brúsnym papierom.
Tu môžete postupovať nahrubo alebo sa rozhodnúť, že hliníku dodáte vysoký lesk leštením povrchu. V druhom prípade použite najprv hrubú zrnitosť a potom postupne jemnejšiu a jemnejšiu zrnitosť, pričom povrch obrúste najmenej v štyroch krokoch. V prípade leštenia do vysokého lesku by sa však hliník mal dokončiť iba leštiacou pastou a potom bezfarebným lakom na hliník namiesto toho, aby sa lakoval v niekoľkých krokoch.
Pri lakovaní hliníka stačí odstrániť vrstvu oxidu brúsnym papierom, ktorý má hrubú zrnitosť. Pred brúsením treba najprv starostlivo odstrániť prach a nečistoty, inak by sa brúsením mohli do materiálu dostať nečistoty. Aj po brúsení je potrebné vzniknutý prach opäť odstrániť.
Na následné odmastenie povrchu sa odporúča použiť lieh. Trochu ho naneste handričkou bez chĺpkov a potrite ním celý povrch. Nezabudnite si nasadiť rukavice, pretože mastnota z prstov môže ovplyvniť aj priľnavosť farby.
Nanášanie základného hliníkového náteru
Pred nanesením farby by sa mal použiť základný náter na hliník. Hliník patrí medzi kovy, ktoré sa ťažko natierajú, pretože farby na jeho povrchu ťažko priľnú.
Lepšiu priľnavosť hliníkovej farby zabezpečí takzvaný základný náter, nazývaný aj promótor priľnavosti. Základný náter sa môže nanášať pomocou striekacej pištole, valčeka alebo štetca.
Nanášanie hliníkovej farby
Teraz by ste mali počkať, kým základný náter hliníka úplne nezaschne. Potom môžete hliník natrieť. Tento krok sa môže vykonávať rôzne, v závislosti od použitej farby na hliník. V každom prípade si vopred preštudujte technický list výrobcu.
K dispozícii sú dvojzložkové farby na hliník, v ktorých je už zahrnutá povrchová úprava. Pri všetkých ostatných farbách sa odporúča nanášanie viacerých vrstiev, aby sa zabezpečilo optimálne uzavretie povrchu. Pri nanášaní povrchovej úpravy je potrebné zabezpečiť kompatibilitu použitých výrobkov.
Hliníkový náter nanášajte pomocou valčeka v priečnom smere. To znamená, že náter sa rýchlo nanesie najprv v pozdĺžnom smere, potom v priečnom smere a opäť v pozdĺžnom smere. Toto sa vykonáva bez naberania novej farby. Hneď potom sa čerstvo nanesená farba vyhladí štetcom. Štetec sa drží pod miernym uhlom a vyhladzuje povrch, ktorý bude vyzerať trochu bublinkovito. Ak sa počas tohto procesu objavia na čerstvej farbe stopy po štetci, nemá to žiadny význam: Počas schnutia sa farba roztiahne, čím sa stopy po štetci odstránia.
Nanášanie viacvrstvového náteru
Ak nemáte výrobok 2 v 1, budete musieť nanášať náter vo viacerých vrstvách. Preto sa odporúča nasledujúci postup: Základný náter nechajte dôkladne zaschnúť, zvyčajne 24 hodín. Potom lak zľahka prebrúste. Na tento účel použite jemnozrnný brúsny papier. Potom naneste ďalšiu vrstvu laku. Takto postupujte, kým nenanesiete všetky vrstvy.
Potom naneste odolný lak na hliník. Tým sa materiál ešte lepšie ochráni.
Natieranie eloxovaného hliníka
Natieranie eloxovaného hliníka nie je také jednoduché ako v prípade jeho neeloxovaného náprotivku. Už sme spomenuli, že eloxovaný hliník má takpovediac špeciálnu ochrannú vrstvu, ktorá je mimoriadne odolná voči vonkajším vplyvom.
Nevýhodou je, že eloxovaný hliník sa musí pred lakovaním veľmi dobre obrúsiť - eloxovaná vrstva sa musí úplne odstrániť. V opačnom prípade hrozí rýchle odlupovanie farby, ak na nej vôbec drží.
Odstránenie eloxovanej vrstvy sa najlepšie vykonáva mechanickým pieskovaním alebo procesom otryskávania sklenenými perličkami. Ten je najlepšie vykonávať odborným personálom. Je potrebné poznamenať, že hliník musí byť pre mnohé aplikácie veľmi hladký. Pieskovaním však vzniká veľmi drsný povrch, ktorý musíte bezpodmienečne dôkladne vyleštiť. Pri tryskaní sklenenými guľôčkami sa tento krok vynecháva, pretože sa pri ňom vytvorí hladký povrch.
Okrem mechanického odstránenia eloxovanej vrstvy existuje aj ďalšia možnosť, a to chemické odstránenie. Často sa na to používa kyselina dusičná, ale súkromným používateľom by sme to zo zdravotných dôvodov neodporúčali.
Malým zasväteným tipom je odstránenie eloxovanej vrstvy pomocou bežne dostupného čističa rúr. Ten by mal obsahovať približne 20 % hydroxidu sodného. Čistič rúr vložte do stabilnej nádoby tak, aby jej dno bolo zakryté do výšky asi troch milimetrov, a nádobu naplňte asi do dvoch tretín teplou vodou. Potom miešajte, kým sa prášok nerozpustí, a ponorte doň hliníkovú súčasť. Trochu ju rozkmitajte a počkajte, kým zmes vody a čističa rúrok nezmení farbu. Na tento účel používajte len plastové kliešte; nikdy nepoužívajte holé ruky, pretože zmes je vysoko korozívna.
Len niekoľko sekúnd po ponorení už bude anodizovaná vrstva odstránená. Teraz komponent dôkladne opláchnite pod teplou tečúcou vodou. Prípadné zvyšky eloxovanej vrstvy potom môžete zotrieť domácou špongiou.
Pri tomto postupe má zásadný význam bezpečnosť práce. Ako bolo uvedené, zmes je veľmi korozívna. Túto prácu vykonávajte len vonku a s ohľadom na vlastnú bezpečnosť. Používajte pevné rukavice, respirátor a ochranné okuliare. Nikdy sa nedotýkajte zmesi holými rukami! Náš tajný tip prezrádzame len s výhradami, nepreberáme žiadnu zodpovednosť a ešte raz zdôrazňujeme, aká dôležitá je tu bezpečnosť práce!
Tipy a triky na lakovanie hliníka
Pri natieraní hliníka treba dbať na maximálnu čistotu. Po vyleštení je na ňom vidieť každú smietku prachu, ktorá sa počas lakovania dostane do farby. Pred lakovaním by sa preto mal povrch ešte raz utrieť handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
To, čo platí pre lakovanie dreva, možno aplikovať aj na lakovanie hliníka: Chlpaté štetce nie sú vhodné. Na lakovanom dreve je vidieť každý chĺpok, na lakovanom hliníku ešte viac. V každom prípade dbajte na to, aby ste používali kvalitné štetce, ktoré boli špeciálne vyvinuté na lakovanie.
Nikdy nepoužívajte ani brúsny papier alebo handričky, ktoré boli predtým použité na iné kovy. V opačnom prípade by sa do hliníka mohli dostať najjemnejšie nečistoty a abrazívne čiastočky, ktoré by mohli mať trvalý vplyv nielen na vzhľad, ale predovšetkým na priľnavosť a ochrannú funkciu farby.
Pri striekaní, ktoré sa odporúča najmä na ťažko prístupné miesta, platia rovnaké pravidlá pre predbežnú úpravu podkladu ako pri lakovaní.
Bezpečnostné pokyny pre hliníkovú farbu
Vo všeobecnosti platí, že práca s farbami, lepidlami a lakmi nie je bez nebezpečenstva. Nezabudnite dbať na svoju osobnú bezpečnosť. Vaše vybavenie by malo obsahovať nasledujúce položky:
- odev s dlhými rukávmi
- Respiračnú masku
- ochranné okuliare
- Jednorazové rukavice, najlepšie nitrilové
Najlepšie je pracovať aj vonku. Ak to nie je možné, zabezpečte optimálne vetranie pracoviska. Natreté predmety sa niekedy musia ešte odparovať, aby stratili nepríjemný zápach. Aj počas tejto fázy zabezpečte dostatočné vetranie.
Použité laky by nikdy nemali prísť do kontaktu s vašimi sliznicami a očami. Ak sa tak predsa len stane, postihnuté miesto okamžite dôkladne umyte a ihneď potom vyhľadajte lekára. Ukážte mu kartu s údajmi, aby mohol zistiť zloženie a začať najlepšiu možnú liečbu.
Často kladené otázky
Aká je najlepšia farba na hliník?
To závisí od použitia hliníkového komponentu. Na slabšie namáhanie a kvalitný vzhľad sa odporúča jednozložková farba na hliník, ale na silné namáhanie by ste mali použiť dvojzložkovú farbu.
Aký je najlepší základný náter na hliník?
Na základný náter hliníka sa odporúča použiť špeciálny základný náter na hliník. Univerzálny základný náter by na hliník dobre nepriľnul, a to ani po prebrúsení.
Ako chrániť hliník?
Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Hliník môže byť eloxovaný (dokonca v akejkoľvek farbe), môže byť natretý základným náterom, farbou alebo práškovou farbou. To často závisí aj od zamýšľaného použitia hliníkového komponentu.
Ako sa lakujú hliníkové zliatinové disky kolies?
V zásade platí pre hliníkové disky rovnaký postup ako pre všetky hliníkové súčiastky. Dôležitá je dôkladná príprava povrchu a zabezpečenie úplného zaschnutia poslednej vrstvy farby pred nanesením ďalšej. Mimochodom, neexistuje žiadna záchrana poškodení ráfikov hlbších ako dva milimetre - tie predstavujú bezpečnostné riziko pri jazde a postihnuté ráfiky sa musia zlikvidovať.
Môže sa hliník lakovať práškovou farbou?
Áno, hliník môžete lakovať práškovou farbou. Táto možnosť predstavuje popri lakovaní a eloxovaní hliníka mimoriadne kvalitnú ochranu proti chemickým, poveternostným a mechanickým vplyvom.
Natieranie hliníka nie je problém ani pre neskúsených domácich majstrov, pokiaľ sa dodržia rôzne veci. Stačí postupovať podľa nášho návodu na nátery hliníka a aj vy budete môcť natierať hliníkové diely bez väčších problémov.