Ako maľovať lišty

Či už ste vášnivý domáci majster, alebo jednoducho potrebujete čoskoro niečo vymaľovať, dokončenie priestoru sa môže zdať ako obrovský záväzok. Maľovanie však môže byť zábavou a so správnym plánovaním a nástrojmi zistíte, že vaše maliarske cvičenie môže prebehnúť celkom hladko. Je však dôležité, aby ste všetko zohľadnili, a aspektom, na ktorý ľudia najčastejšie zabúdajú, je maľovanie obloženia stien. Dobre namaľované obloženie môže priestor zjednotiť, ale zle odvedená práca ho môže zničiť, preto sa pozrime na to, ako maľovať obloženie, aké niektoré nástroje potrebujete a čo presne je obloženie a prečo je potrebné začať.

Čo je obloženie?

Skôr než sa pustíme do najlepšieho spôsobu, ako postupovať pri maľovaní obloženia, je dôležité, aby sme pochopili, čo to presne je. Čo je to teda obloženie? Obloženie je v podstate dekoratívny prvok pozostávajúci z tenkej dosky, ktorá sa tiahne pozdĺž spodných okrajov vnútorného priestoru. Tieto dosky majú za úlohu zaujať priestor medzi stenou a podlahou v snahe urobiť vizuálny prechod menej ostrým.

Úhľadne natreté obloženie

Aj keď je úplne možné vyzdobiť priestor bez použitia výletu pri podlahe alebo strope, môže to vyzerať dosť fádne a obloženie naozaj pomáha vizuálne zjednotiť daný priestor, čo je dôvod, prečo väčšina domácich majstrov a profesionálnych interiérových dizajnérov zvykne odporúčať použitie obloženia pri dotváraní priestoru.

Typy podlahových líšt

Z čoho sa však vyrába obloženie stien? To je veľká otázka, pretože materiály, z ktorých sa obloženie vyrába, sa s pribúdajúcimi rokmi a objavovaním nových materiálov menili. Spočiatku sa obloženie vyrábalo z relatívne lacného dreva, ktoré sa dalo ľahko zaobstarať a zároveň bolo ľahko dostupné. To viedlo k tomu, že sa v stovkách (ak nie tisícoch) domov po celých Spojených štátoch používali dreviny ako borovica a jedľovec.

V dnešnej dobe sa vďaka syntetickým materiálom nespoliehame na drevené obloženie v takej miere, alebo aspoň nie v takej miere ako kedysi. V dôsledku toho máme k dispozícii iné materiály, z ktorých môžeme vyrobiť stropné a podlahové obloženie, medzi tieto materiály patrí okrem iného polystyrén, plasty, PVC a podobné syntetické materiály. Tie sú často oveľa odolnejšie a vyžadujú si menej údržby ako bežné materiály.

Inštalácia obloženia z PVC

Okrem rôznych materiálov existujú aj rôzne vzory, ktoré môžete použiť na ozvláštnenie vzhľadu priestoru pomocou lišt. Existujú rôzne vzory, hrúbky, štýly, rytiny a dokonca aj farebné vzory, z ktorých si môžete vybrať pri výbere obloženia pre váš priestor. Mnohé z nich sú predpripravené, a ak vám žiadna z nich nevyhovuje, môžete si nechať vytvoriť dizajn na mieru pre váš projekt.

Výber vyrobeného obloženia

Ak sa rozhodnete pre dizajn na mieru, bude vás pravdepodobne stáť o niečo viac ako varianty zakúpené v obchode, ale estetický efekt podľa nášho názoru často stojí za príplatok. Potom si môžete vybrať, či si necháte obloženie dokončiť dizajnérom, alebo si ho urobíte sami. Ak na obloženie používate drevo, je dôležité vedieť, ako obloženie moriť alebo natierať, aby ste ho nezničili.

Ako natrieť obloženie

Ako sme už spomínali, obloženia môžu skutočne zjednotiť priestor, ale ak sú natreté nesprávne, výsledok môže byť menej ako ideálny. Vzhľadom na to sa pozrieme na najlepší spôsob maľovania obloženia, ako aj na niekoľko tipov a trikov, ktoré môžete uplatniť v prípade, že budete musieť maľovať obloženie bez pásky, alebo ak zistíte, že potrebujete maľovať okolo obloženia. Nižšie je uvedený krátky návod, v ktorom sa podrobne opisuje, ako pripraviť obloženie, farbu a pracovný priestor na maľovanie.

Príprava pracovného priestoru a zhromaždenie náradia

Bez ohľadu na to, čo budete maľovať, je mimoriadne dôležité, aby ste si primerane pripravili priestor aj pracovný materiál. Nielenže to ovplyvní kvalitu povrchovej úpravy, ale aj priebeh vašej práce, preto si nezabudnite zhromaždiť všetky veci, ktoré budete počas procesu potrebovať, a umiestniť ich tam, kde budú najľahšie dostupné.

Príprava na maľovanie

Najlepšie je umiestniť všetky nástroje, ako sú farby, štetce, zásobník na farby a maliarska páska, na stranu dominantnej ruky. Funguje to preto, lebo vždy budete presne vedieť, kde sa všetky vaše nástroje nachádzajú, a priestor priamo pred vami bude bez prekážok, takže vždy, keď skončíte s maľovaním obkladovej dosky a prejdete na ďalšiu stenu, uistite sa, že ste svoje nástroje pozbierali a na novom mieste ste ich umiestnili rovnakým spôsobom.

Malo by byť samozrejmé, že ak pracujete s farbou, mali by ste si pripraviť aj pracovný priestor, preto použite plachtu alebo staré noviny ako odkvapkávaciu utierku, aby ste zabránili prípadnému rozliatiu alebo postriekaniu podlahy. Dbajte na to, aby mala handra primeranú veľkosť a hrúbku, aby v prípade rozliatia farby nemala šancu presiaknuť.

Plastové fólie na lakovanie obloženia

Pred začatím maľovania by ste sa mali uistiť, že ste naň pripravení. Aj keď nepotrebujete kompletnú kombinézu, mali by ste zabezpečiť, aby boli vaše kolená, trup, ruky a oči chránené pred prípadným postriekaním a/alebo rozliatím. Pri maľovaní v interiéri používajte masku, najmä ak používate olejovú alebo akrylovú farbu.

Tieto farby obsahujú prchavé organické zlúčeniny (VOC), ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre váš dýchací systém a mali by sa vždy používať v dobre vetranom priestore. Po dostatočnej príprave pracovného priestoru je čas, aby ste prešli k ďalšiemu kroku procesu, ktorý zahŕňa prípravu obloženia.

Príprava obloženia

Skôr ako sa pustíte do maľovania, mali by ste si pripraviť obloženie. Pri maľovaní akéhokoľvek povrchu je dôležité zabezpečiť, aby bol povrch čistý, čím sa zabezpečí maximálna priľnavosť, a pri obložení to nie je inak. Pomocou mokrej handričky a mydlovej vody vydrhnite všetky nečistoty, špinu alebo prach, ktoré sa mohli časom nahromadiť na vašom obložení.

Utretie obloženia na maľovanie

Po vyčistení vášho obloženia a povrchu, na ktorom sa nenachádzajú žiadne cudzie častice, ho nechajte úplne vyschnúť. Keď ste si istí, že všetky povrchy sú suché (nie vlhké), je čas, aby ste svoje obloženie poriadne prebrúsili. Brúsenie nielenže odstráni starý povrch z obloženia, ale zabezpečí aj lepšie trenie povrchu farby, ktorú budete používať.

Na brúsenie odporúčame použiť brúsny papier alebo brúsny blok so zrnitosťou približne 120, aby ste zabezpečili, že povrch nebude príliš drsný pre ďalší krok v procese prípravy. Povrch obloženia zľahka obrúste, pričom postupujte po dĺžke dosky, aby ste zabezpečili jednotnú štruktúru pozdĺž povrchu obloženia. Keď ste s vykonanou prácou spokojní, uistite sa, že ste novo vybrúsený povrch ešte raz prešli čistou handričkou, aby ste sa uistili, že ste odstránili všetok drevený prach.

Oprava obloženia

Tento krok sa zvyčajne uplatňuje len v prípade, že používate staré kusy obloženia, ale novo zakúpené kusy môžu mať nedokonalosti, ktoré je potrebné opraviť pred ich natretím. Ak teda na povrchu vášho obrobku vidíte prítomné diery alebo škrabance, je mimoriadne dôležité ich okamžite vyplniť, inak by mohli zničiť povrchovú úpravu.

Vyplnenie medzier pred maľovaním obloženia

Ako opravíte diery a škrabance v obložení? Nuž, existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, ale pravdepodobne najjednoduchším spôsobom je použiť nejaký plnič dreva. Pomocou tmelu naneste na postihnuté miesta obrobku trochu plniča na drevo a vyhlaďte ho plochou stranou noža. Snažte sa, aby ste v tejto fáze procesu nenaniesli príliš veľa plniva na drevo.

Po nanesení plniča na drevo ho nechajte zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom a počas čakania sa snažte odstrániť prebytok čistou handričkou. Pred nanesením farby sa uistite, že vaša plnička na drevo úplne vyschla, aby ste zabránili zmiešaniu farby a plnidla, ktoré by mohlo spôsobiť nevzhľadný neporiadok.

Naneste maliarsku pásku

Najlepší spôsob natierania obloženia je pomocou maliarskej pásky. Platí to najmä vtedy, ak je vaše obloženie už pripevnené k stene a nechceli/nemohli ste ho natrieť samostatne. Maliarska páska slúži na to, aby ste počas maľovania náhodou nenaniesli farbu na stenu alebo strop, čo je užitočné najmä vtedy, ak máte v úmysle natrieť obloženie inou farbou ako steny a/alebo stropy.

Maliarska páska na maľovanie obloženia

Aplikácia maliarskej pásky môže byť náročná vzhľadom na to, že ju musíte dokonale umiestniť. Cieľom je priložiť maliarsku pásku čo najbližšie k okraju obloženia bez toho, aby ste sa ho skutočne dotkli. Ak sa páska aplikuje na samotné obloženie, po jeho natretí vzniknú v nátere nezrovnalosti, ktoré budete musieť neskôr opraviť.

Použitie pásky nad základnou doskou

Po nalepení maliarskej pásky na okraje okolo obloženia by ste sa mali uistiť, že je dobre prilepená. Ako na to? Nuž, najlepší spôsob, ako na to ísť, je použiť tmel, ktorým zatlačíte na okraje pásky, aby ste sa uistili, že sú v jednej rovine s danou stenou, stropom alebo podlahou, a až potom prejdete k ďalšiemu kroku procesu.

V záujme zachovania kontinuity (a jednoduchosti) je často najlepšie použiť jeden dlhý kus maliarskej pásky namiesto viacerých kratších kusov. To vám len výrazne uľahčí prácu, ale znižuje pravdepodobnosť uvoľnenia pásky počas procesu maľovania a zároveň eliminuje možnosť presakovania farby cez maliarsku pásku.

Máte problém s tým, ako začať aplikovať maliarsku pásku? Nuž, profesionálny tip, ktorý môžete použiť, je odlepiť 10,16 cm kúsok pásky z rolky. Tento kúsok pevne pritlačte prstom (môžete použiť aj špachtľu) a kým ho držíte, vytiahnite z rolky ďalšiu pásku a zároveň ju vyrovnajte druhou rukou alebo špachtľou.

Naneste základný náter

Hoci môže byť veľmi lákavé vynechať základný náter, mohlo by to narušiť celkovú povrchovú úpravu. Základný náter je určený nielen na zabezpečenie priľnavosti farby k povrchu obrobku, ale aj na to, aby farba po kontakte s drevom nestratila svoj lesk.

K tomu dochádza, keď sa časť farby vstrebe do vlákien obloženia, najmä ak ste si na obloženie stien vybrali drevené obloženie. Ako už bolo povedané, skôr ako vylejete základný náter a začnete maľovať, poriadne ho pretrepte, aby ste sa uistili, že je zmes dobre vyvážená. Ak sa základný náter (alebo farba) nechá dlho nečinný, niektoré ťažšie častice môžu klesnúť na dno nádoby, takže dobrým pretrepaním a/alebo premiešaním sa častice opäť dostanú do zmesi.

Základný náter pripravený na maľovanie na obloženie

Keď je váš základný náter dôkladne premiešaný, je čas vyliať časť do zásobníka na farbu. Naneste si trochu základného náteru na štetec a začnite ho nanášať na povrch obloženia. Trik pri nanášaní základného náteru spočíva v nanesení rovnomernej vrstvy na celý povrch. Nevynechajte žiadnu z oblastí, na ktoré ste použili plnič na drevo alebo stierku, pretože tie by mohli vyžadovať osobitnú pozornosť.

Po nanesení základného náteru sa uistite, že ste nevynechali žiadne miesta na povrchu obloženia, a až potom nechajte základný náter zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Zvyčajne to trvá približne 16 hodín, ale pre istotu odporúčame nechať základný náter schnúť celých 24 hodín, aby sa zabezpečila maximálna priľnavosť.

Po zaschnutí základného náteru (uistite sa, že na ňom nie sú žiadne mokré miesta!) by ste ho mali zľahka prebrúsiť a až potom prejsť k ďalšiemu kroku procesu. Veľmi rýchle a ľahké brúsenie môžete vykonať brúsnym papierom alebo brúsnym blokom so zrnitosťou nie menšou ako 120. Po skončení použite čistú suchú handričku na odstránenie prachu, ktorý vznikol pri brúsení.

Natrite si obloženie

Najlepší spôsob natierania obloženia je používať krátke ťahy štetcom. To vám umožní maximalizovať konzistenciu náteru a zároveň zabezpečí, že nevynecháte žiadne miesta. Možno budete v pokušení maľovať vertikálne, keďže ste použili maliarsku pásku, ale najlepší spôsob maľovania obloženia je ísť horizontálne.

Ako maľovať soklové lišty

Snažte sa, aby ste povrch nepremaľovali pridávaním príliš veľkého množstva farby na štetec medzi jednotlivými prechodmi. Maximalizujte množstvo farby, ktorú máte na štetci, a ponorte štetec len vtedy, keď vám dôjde, čo by malo zabezpečiť rovnomerné nanášanie po celej dĺžke dosky a zároveň zabezpečiť, aby žiadna časť nebola presýtená farbou.

Počet vrstiev, ktoré nanesiete, skutočne závisí od materiálu, z ktorého je vaše obloženie vyrobené, pretože drevo má tendenciu absorbovať viac farby v porovnaní so syntetickými materiálmi. Ak chcete naniesť viac ako jednu vrstvu, mali by ste nechať každú vrstvu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom, než sa pokúsite naniesť ďalšiu.

Toto je najjednoduchší spôsob natierania obloženia. Prečo? Nuž, ak vezmeme do úvahy, že základný náter kompenzuje absorpciu a zároveň zabezpečuje maximálnu priľnavosť, a že maľovanie v horizontálnej polohe zabezpečuje, že na jeden ťah dosiahnete najväčšie krytie, je to objektívne najjednoduchší spôsob maľovania obloženia. Po dokončení prvého panelu opakujte tento postup na zvyšných paneloch, až kým nenamaľujete všetky obloženia. Ak máte trochu neistú ruku, ale nemáte čas aplikovať kilometre maliarskej pásky, môžete použiť ochranný kryt na obloženie, ktorý vám udrží farbu na obložení a mimo všetkého ostatného.

Ako maľovať obloženie bez lepiacej pásky

Zaujíma vás, ako natrieť obloženie bez pásky? V skutočnosti je to celkom jednoduché. Stačí sa len trochu sústrediť a použiť správny štetec. Na maľovanie obloženia bez použitia maliarskej pásky potrebujete pomoc šikmého štetca, pretože vám umožní stabilné a dôsledné nanášanie farby bez toho, aby sa štetiny samovoľne zatúlali a zničili vám stenu.

Tipy na maľovanie obloženia

Uhlová štetka je najlepšia na obloženie, pretože vám poskytuje oveľa väčšiu kontrolu nad maľovanou plochou a zároveň vám výrazne pomáha pri maľovaní pod určitým uhlom. Umožňuje vám tiež udržať tento uhol na väčšiu vzdialenosť, čo znamená, že neprerušíte kontinuitu v strednom ťahu, čím zabezpečíte rovnomernosť od prvej po poslednú vrstvu.

Cena týchto štetcov je o niečo vyššia ako cena bežných štetcov, ale ich používanie je jednoduché a nájdete ich vo väčšine železiarstiev v skutočných predajniach aj online. Štetce vyššej triedy so šikmým povrchom sú zvyčajne vybavené ohybnými rukoväťami, vďaka čomu menej namáhajú vaše zápästie počas maľovania, čo je podľa nás celkom fajn.

Maľovanie obloženia bez pásky

Hoci väčšina profesionálov používa maliarsku pásku, tí, ktorí sú dostatočne sebavedomí a zaobídu sa bez nej, sa zhodujú v tom, že takto sa dajú natierať podlahové lišty bez pásky a bez použitia rozprašovača. Ak vás zaujíma, ako natrieť podlahové lišty bez pásky, a nechce sa vám používať štetec alebo postrekovač, môžete si jednoducho nechať od dodávateľa dreva narezať a natrieť podlahové lišty za vás, čo síce stojí o niečo viac, ale ušetrí vám to kopec času a námahy.

Teraz, keď už viete, čo je to obloženie, z akých rôznych materiálov môže byť vyrobené, akú funkciu plní a ako ho natierať s páskou aj bez nej, je čas, aby ste si svoje novonadobudnuté vedomosti vyskúšali. Nezabudnite sa vždy uistiť, že máte na prácu správne náradie, a ak si nie ste úplne istí, že na natieranie obloženia použijete uhlový štetec, vždy použite maliarsku pásku.

Často kladené otázky

Ako maľovať okolo obloženia?

Zaujíma vás, ako maľovať okolo obloženia? Nuž, najlepší spôsob, ako maľovať okolo obloženia bez pásky, je rovnaký spôsob, akým by ste maľovali obloženie bez toho, aby sa vám farba dostala na stenu, teda pomocou šikmého štetca. Najlepší spôsob je ponoriť štetec do farby, odstrániť prebytok a natrieť stenu pod uhlom.

Ako nalepiť lištu na maľovanie?

Snažíte sa zistiť, ako oblepiť lišty na maľovanie? Prilepenie maliarskej pásky na obloženie pred maľovaním prebieha rovnakým spôsobom ako prilepenie pásky na stenu pred maľovaním obloženia. Z rolky uvoľnite približne 10,16 cm pásky a priložte ju na stenu, potom rolku potiahnite pozdĺž požadovanej dĺžky steny, pričom dbajte na to, aby ste pásku v priebehu ťahu vyrovnali (najlepšie s pomocou odkladacieho noža).

Oplatí sa natierať obloženie?

Po vymaľovaní celej miestnosti sa možno trochu zdráhate natrieť obloženie. Hoci je to úplne pochopiteľné, natieranie obloženia má aj svoje výhody. Natretie obloženia môže pomôcť zjednotiť celkovú estetiku priestoru, a ak máte nainštalované drevené obloženie, môže ho ochrániť pred poškodením nárazom, odieraním, vodou a teplom.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.