Ako maľovať plast
Plast je všadeprítomný a je neoddeliteľnou súčasťou nášho moderného života - od kuchynského náčinia a detských hračiek až po lekárske vybavenie a nástroje. Má však jednu nevýhodu, a to zlú kompostovateľnosť. Nie je teda práve ekologickým materiálom, a preto by sa jeho likvidácia mala dobre zvážiť. Existujú teda dobré dôvody, prečo plast natierať a opätovne používať namiesto toho, aby sme ho jednoducho vyhodili. Aké presne to sú, akú farbu použiť na plast, ako aj to, ako natierať plast, sa dozviete v tomto komplexnom sprievodcovi.
Dôvody na natieranie plastu
Existuje mnoho dôvodov, prečo sa niekto môže rozhodnúť natierať plast. Medzi najdôležitejšie z týchto dôvodov určite patrí nedostatočná ekologickosť tohto materiálu: plast nie je biologicky odbúrateľný, čo znamená, že sa nerozkladá. Malá plastová taška sa rozkladá až dvadsať rokov, takže už nie je viditeľná voľným okom - a to neznamená, že potom úplne zhnila. Skôr sa z nej stal mikroplast, ktorý prehltnú napríklad morské živočíchy prostredníctvom potravy, a samozrejme, v určitom okamihu opäť skončí na našich tanieroch.
Ergo: Akokoľvek je tento materiál praktický, jeho ekologickosť je katastrofálna. Takže skôr, ako zlikvidujete napríklad kvalitnú plastovú záhradnú stoličku len preto, že je poškriabaná, môžete ju rovno opraviť. To sa dá urobiť kvalitným lakom alebo farbou na plast.
Existujú však aj iné dôvody na natieranie plastu: Kvalitný lak optimálne chráni plast pred vonkajšími vplyvmi. Najmä v záhrade sa na vonkajšie použitie odporúča dobrý lak na plast, pretože záhradný nábytok a iné plastové náčinie sú často vystavené poveternostným vplyvom. V priebehu rokov sa poškriabu a vyblednú a okrem poškodenia materiálu v určitom okamihu už nepredstavujú vizuálne atraktívny obraz.
Okrem toho máte na výber z mnohých rôznych farieb, a preto môžete na plastové predmety maľovať podľa svojich predstáv.
Maľovanie na plast: Môžete maľovať na všetky druhy plastov?
Pojem "plast" sa v modernom používaní zaužíval pre všetky druhy tohto syntetického materiálu. Tento termín však nie je úplne správny, pretože slovo "plast" odkazuje na plasticitu materiálu, pričom ide o plast, ktorý sa dá deformovať. To však neplatí pre všetky typy plastov.
Už tu to naznačujeme: Existuje mnoho rôznych druhov plastov. Nie všetky z nich sa dajú ľahko natierať. Ide o materiály s nízkoenergetickým povrchom, z ktorého sa lepidlá aj farby jednoducho odvaľujú.
Pre vaše pohodlie sme zostavili tabuľku niekoľkých typov plastov a ich lakovateľnosti:
Typ plastu | Lakovateľnosť |
Polyvinylchlorid (PVC) | Relatívne dobre sa maľuje, avšak môžu sa vyskytnúť problémy s priľnavosťou farby kvôli prípadne obsiahnutým zmäkčovadlám |
Polyetylén (PE) | Veľmi ťažko sa natiera |
Polypropylén (PP) | Veľmi ťažko sa maľuje |
Iné druhy plastov, ako napríklad polyamid a polykarbonát | Možnosť lakovania existuje s vhodným základným náterom |
Vo všeobecnosti platí, že tvrdé plasty možno natierať, ak majú aj povrch, ktorý nie je úplne hladký. Medzi ne patria napr:
- okenné rámy
- záhradný nábytok
- Kvetináče a vázy
- Dekoratívne predmety
- Plastové hračky a figúrky
Materiály potrebné na maľovanie plastov
Ak chcete maľovať plast, budete potrebovať:
- Lak alebo farbu na plast
- Základný náter
- Vedro s vodou
- Čistiaci prostriedok na plasty
- špongia alebo absorpčná tkanina
- Smirkový papier
- Štetec a/alebo maliarsky valček
- vanička na farbu
Naučte sa, akú farbu použiť na plast
Na maľovanie plastov sú vhodné tri rôzne druhy farieb:
- Dvojzložková farba je vysoko účinný typ farby, ktorá optimálne pokryje váš plastový povrch, hoci sa musí najprv zmiešať z dvoch zložiek.
- Vodou riediteľná akrylová farba je založená na plastových disperziách a zvyčajne je riediteľná vodou. Je vhodnejšia na použitie v interiéri.
- Farba na báze alkydovej živice, známa aj ako farba na báze syntetickej živice, je vysoko ochranná a vhodná na použitie v interiéri aj exteriéri.
K dispozícii sú laky na nanášanie štetcom alebo valčekom, ako aj tie na striekanie pomocou plechovky alebo striekacej pištole.
Pri použití v exteriéri by ste mali dbať na dobrú odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. Farba by mala byť odolná voči žltnutiu.
Ak chcete natierať PVC podlahu, venujte pozornosť nasledujúcim skutočnostiam: Farba použitá na tento účel musí mať tzv. predĺženie pri pretrhnutí aspoň 200 %, hoci lepšie je 300 až 400 %. Táto hodnota udáva, aká pružná je farba po čase schnutia. Keďže PVC podlaha pri chôdzi po nej odskakuje, použitý lak musí tiež časom podľahnúť bez praskania.
Preto je pre lak na PVC nevyhnutné vysoké predĺženie pri pretrhnutí. Ďalšími dôležitými hodnotami sú teplotný rozsah, ako aj húževnatosť a pružnosť a v miestnostiach s vysokým slnečným žiarením odolnosť PVC laku voči UV žiareniu.
Akrylová farba na plast
Teraz už vieme, že plast sa notoricky ťažko maľuje, bude teda akrylová farba na plast vôbec držať? Krátka odpoveď znie áno, hoci je to možné len pri dôkladnej príprave povrchu. Na zvýšenie životnosti farby ju budete musieť natrieť aj tmelom, hoci všetky akrylové farby sa z plastu nakoniec odlepia.
Samotné akrylové farby zvyčajne nie sú určené na plast, čo znamená, že na plastovom povrchu ľahko nepriľnú a namiesto toho sa hneď odlepia. Na prípravu plastového povrchu budete musieť naniesť základnú vrstvu základného náteru alebo emailovú či olejovú farbu, na ktorú si môžete zaobstarať špeciálne prípravky vyrobené na plast. Skôr ako však začnete uvažovať o nanesení základnej vrstvy, musíte sa najprv uistiť, že plastový povrch je úplne čistý.
Všetky nedokonalosti a zvyšky, ako sú prachové a špinavé častice, oleje, mastnota a odtlačky prstov, musia byť úplne odstránené, aby základný náter mohol na povrchu priľnúť. Na tento účel dostanete špeciálne čistiace prostriedky na plasty, ktoré vás zbavia dokonca aj plesní.
Po dôkladnom vyčistení povrchu môžete naniesť základný náter alebo základnú vrstvu. Počkajte, kým zaschne, a potom sa pustite do nanášania akrylovej farby na plastový povrch. Keďže je nepravdepodobné, že akrylová farba vydrží na plastovom povrchu veľmi dlho, je najlepšie naniesť niekoľko vrstiev, aby sa zvýšila jej životnosť. Po zaschnutí poslednej vrstvy farby naneste na povrch tmel na ďalšiu ochranu.
Najlepšia farba na plast
Na trhu je dnes k dispozícii mnoho rôznych značiek farieb na nátery plastov, ale nie všetky tieto výrobky fungujú tak dobre, ako tvrdia . Keďže plast je taký náročný povrch na natieranie, môže byť ťažké nájsť náterový výrobok, ktorý na povrchu priľne. Nižšie sme uviedli ideálny základný náter, ktorý môžete použiť na základnú vrstvu, ako aj naše tri najlepšie odporúčania pre najlepšie farby na plastové výrobky.
Najlepší základný náter na maľovanie plastov: RUST-OLEUM Základný náter na plasty v spreji
Tento základný náter v spreji od dôveryhodnej značky Rust-Oleum bol špeciálne vyvinutý na použitie na plastové a iné ťažko natierateľné povrchy. S týmto základným náterom budete mať možnosť naniesť takmer akýkoľvek druh vrchného náteru v ľubovoľnej farbe. Tento plastový základný náter sa ľahko používa, rýchlo a rovnomerne sa rozprašuje a poskytuje dokonalý povrch, na ktorý môže priľnúť vrchný náter.
Riedku konzistenciu tohto základného náteru možno pripísať prítomnosti acetónu, ktorý umožňuje priľnutie k plastovému povrchu. Pri používaní tohto výrobku sa teda môže vyskytnúť mierna krivka učenia, aby ste dosiahli dokonalý povrch. Okrem toho sa môžete spoľahnúť, že základný náter na plasty od spoločnosti Rust-Oleum poskytne dokonalý základný náter na plastovom povrchu!
Najlepšia farba na plast nanášaná štetcom: Akrylová saténová farba MAJIC PAINTS RePurpose pre interiér/exteriér
Ide o štetcovú farbu na plasty na akrylátovej báze, ktorú možno použiť na vnútorné aj vonkajšie povrchy. Vďaka škále 10 krásnych odtieňov, z ktorých si môžete vybrať, môžete pri použití tejto farby očakávať vynikajúcu stálosť farieb a hladký, rovnomerný saténový povrch. Tento výrobok môžete nanášať na takmer akýkoľvek povrch bez toho, aby ste ho museli predtým brúsiť alebo základovať, takže jeho používanie je o to pohodlnejšie. Od tejto povrchovej úpravy od spoločnosti Majic Paints môžete očakávať špičkovú priľnavosť a trvanlivosť.
Napriek týmto dvom nevýhodám je táto štetcová farba na plast od spoločnosti Majic Paints jednou z najlepších možností na maľovanie plastov, ktorá vám ponúka vynikajúci pomer ceny a kvality!
Najlepšia farba v spreji na plast: RUST-OLEUM Painter's Touch 2X Ultra Cover Paint and Primer v spreji
Tento výrobok od spoločnosti Rust-Oleum ponúka nielen farbu v spreji na plasty, ale aj farbu, ktorá slúži ako základný náter. Táto farba a základný náter v spreji ponúka odolné zloženie na báze oleja, ktoré odolá odlupovaniu a dlhodobo ochráni vaše povrchy. Táto kombinácia farby a základného náteru, ktorá rýchlo schne a ľahko sa používa, ponúka fantastické krytie a pôsobí hladko a rovnomerne. Vyberte si zo širokej škály obľúbených farieb a získajte dvojnásobné krytie v porovnaní s inými produktmi Rust-Oleum.
Tieto dve nevýhody sú sotva prekážkou. Ťažko nájdete lepšiu farbu na plast, ktorá ponúka takú jednoduchú aplikáciu.
Najlepšia akrylová farba na plasty: KRYLON Fusion na plasty v spreji
Táto farba v spreji na plast bola špeciálne vyvinutá pre takýto povrch s akrylátovo-alkydovým základom. Zdá sa, že značka Krylon myslela pri tvorbe tohto výrobku na všetko, pretože nielenže sa dobre priľne k väčšine plastov, ale má 360-stupňový striekací hrot pre jednoduché použitie a nie je potrebná žiadna predchádzajúca príprava, ako je brúsenie alebo základný náter. Táto akrylová farba v spreji rýchlo schne, ponúka odolný povrch a po týždni schnutia je odolná voči trieskam. Pri použití tejto odolnej a trvácnej farby od spoločnosti Krylon sa nebudete musieť obávať, že sa vám farba odlupuje z plastového povrchu.
Táto špeciálne vyvinutá farba na plast od spoločnosti Krylon je ideálna pre tých, ktorí chcú ľahko použiteľný výrobok, ktorý zanechá skvelé výsledky.
Návod na maľovanie plastov
Jedným z najnutnejších predpokladov na natieranie plastov je správna príprava povrchu. V prvom rade je potrebné odstrániť všetky nečistoty, prach a dokonca aj povrchovú mastnotu. Predmet, ktorý sa má natierať, dôkladne pozametajte ručnou kefou a potom ho starostlivo utrite špongiou alebo savou handričkou a komerčným čistiacim prostriedkom na plasty.
Potom povrch, ktorý sa má natierať, zľahka zdrsnite pomocou brúsneho papiera. Drsný povrch optimalizuje priľnavosť plastovej farby. Predmet potom opäť dôkladne očistite od prachu z brúsenia.
Teraz naneste základný náter pomocou maliarskeho valčeka alebo štetca. Po vykonaní tohto úkonu počkajte na stanovený čas schnutia podľa údajov výrobcu.
Keď je základný náter úplne suchý, opäť ho prebrúste a očistite. Potom sa uskutoční samotná aplikácia farby.
Veci, na ktoré treba dbať pri natieraní plastov
Ako už bolo spomenuté, plast je nízkoenergetický povrch, čo sťažuje maľovanie. Preto je použitie kvalitného základného náteru povinné. V niektorých prípadoch ho môžete vynechať, ak použijete farbu dva v jednom na plast so základným náterom v cene, ktoré sú často dostupné ako farby v spreji. Nikdy však nie je na škodu použiť prostriedok na podporu priľnavosti, ako je tento, ktorý ponúka spoločnosť Kilz. Ak si chcete byť naozaj istí, že farba vydrží na objekte dlho, určite by ste ho mali využiť.
Okrem toho treba poznamenať, že plastové diely majú vysokú elasticitu. Túto skutočnosť je potrebné zohľadniť aj pri výbere farby na plast. V opačnom prípade môže dôjsť k popraskaniu farby. Použitá farba by preto mala mať vysoký podiel tzv. elastickej prísady.
Ako natierať plastové okná
Okrem vyššie uvedených materiálov na natieranie plastových okien budete potrebovať aj kryciu fóliu a kryciu pásku na natieranie plastových okien. Brúsny papier by mal mať zrnitosť 240.
Pre natieranie plastových okien platia rovnaké pravidlá ako pre všetky ostatné plastové povrchy: Správna príprava povrchu je základom všetkého. Plastové okná je preto potrebné najprv očistiť od prachu, nečistôt a mastnoty. Nezabudnite, že na plastových oknách sa môže usadzovať aj mastnota z prstov, preto je najlepšie nosiť pri čistení rukavice. Na čistenie spravidla stačí voda a bežne dostupný prostriedok na umývanie riadu. Ak je špina odolnejšia, mali by ste použiť čistiaci prostriedok, ktorý obsahuje alkohol. Odporúča sa pracovať pri otvorenom okne.
Teraz je potrebné najprv maskovacou páskou zamaskovať všetky časti, ktoré nie je potrebné natierať, napríklad okná, pánty, tesnenia a okenné kľučky. Maskovaciu pásku môžete hojne rozprestrieť po parapetoch a podlahe a nalepiť ju. Uistite sa, že ste tesnenia odlepili naozaj opatrne, pretože by ich mohli poškodiť zložky v nátere.
Na ľahké zdrsnenie povrchu použite brúsny papier. Po podklade však prechádzajte brúsnym papierom len veľmi jemne, aby ste nepoškodili plast. Podklad teraz môžete opäť vyčistiť.
Potom pomocou štetca naneste základný náter. Ten musí teraz zaschnúť. Pri dodržiavaní času schnutia sa riaďte údajmi uvedenými v technickom liste výrobcu.
Po nanesení základného náteru a uplynutí času schnutia možno podklad opäť zľahka zdrsniť. Zvyšky prachu by sa potom mali opäť odstrániť. Teraz je možné naniesť farbu podľa vlastného výberu. Nanášanie musí byť vždy v pozdĺžnom smere, zhora nadol. Nasledujúci postup platí aj pre plastové okná: Na menšie plochy je najlepšie použiť štetec, na väčšie plochy sú vhodnejšie maliarske valčeky.
Aj v tomto prípade ide o viacvrstvový proces. Po každej vrstve nasleduje fáza schnutia; po jej uplynutí sa vrstva zľahka zdrsní a nanesie sa ďalšia vrstva. Na plastové okná sa spravidla nanášajú dve vrstvy. Tento postup sa odporúča najmä v prípade bieleho vrchného náteru.
Nanášanie farby na plastové podlahy z PVC
PVC je obchodný názov polyvenylchloridu. Táto podlaha je valcovaný materiál, ktorý má mnoho výhod. Ľahko sa čistí a ponúka krásny vzhľad, ktorý je - v závislosti od účelu použitia a vkusu majiteľa - veľmi variabilný.
Práve vzhľad PVC podlahy však časom veľmi trpí. Podlaha sa opotrebováva a objavujú sa na nej opotrebované miesta. Našťastie môžete PVC podlahu natrieť a vizuálne ju obnoviť. Na to budete potrebovať tieto materiály:
- Vedro s vodou
- Plastový čistiaci prostriedok
- Mop
- Špeciálne čistiace rúno
- Brúsny papier so zrnitosťou 400
- Základný náter a polyuretánový lak (PU lak) v rovnakom odtieni
- Prídavné tvrdidlo
- Lakovací valček
- Štetec na maľovanie
- Zásobník na farbu
Je možné pracovať aj so striekacou pištoľou. To sa často odporúča pri veľkých plochách, pretože to uľahčuje a urýchľuje prácu. Je však samozrejme potrebná určitá prax.
Tak ako všetky povrchy, ktoré sa majú natierať, aj PVC podlaha musí byť absolútne zbavená nečistôt, prachu a mastnoty. Pri takýchto veľkých plochách sa odporúča používať mop. Povrch PVC teraz môžete prebrúsiť brúsnym papierom. Na tento účel použite takzvanú metódu krížového brúsenia: Priame a rotačné pohyby sa prekrývajú, aby sa dosiahol najlepší výsledok brúsenia. Potom môžete podlahu povysávať a následne ju opäť pretrieť špeciálnym rúnom. Dbajte na to, aby nezostali žiadne zvyšky prachu, pretože tie by mohli zhoršiť priľnavosť náteru.
Následne sa nanesie základný náter, a to rovnomerne, ale v tenkej vrstve. Na tento účel použite maliarsky valček, aby ste mohli pracovať rýchlo. Na okraje sa odporúča použiť maliarsky štetec. Brúsne drážky by mali byť dobre zarovnané.
Približne po 24 hodinách by mal byť základný náter suchý. Čas schnutia však výrazne závisí od okolitej teploty a vlhkosti vzduchu. Postupujte podľa údajov výrobcu a v prípade pochybností dajte základnému náteru trochu viac času.
Teraz môžete naniesť farbu. Na veľmi veľké a tvrdé plochy sú vhodné striekacie plechovky alebo striekacie pištole, inak môžete pokračovať maliarskym valčekom a na okrajoch štetcom. V druhom prípade sa porézne povrchy lepšie vyrovnávajú, pretože sa na ne nanesie viac farby.
Farba sa musí nanášať minimálne v dvoch vrstvách, hoci 3 až štyri sú ešte lepšie. Medzi jednotlivými vrstvami farby musí predtým nanesený lak schnúť aspoň osem hodín a podlaha sa musí opäť zľahka zdrsniť. Čím viac vrstiev nanesiete - až štyri vrstvy - tým lepšie bude výsledok vyzerať.
Použitie farby na zakrytie plastového nábytku
Ak chcete premaľovať plastový nábytok, ako je napríklad stolička, musíte v podstate postupovať ako pri akomkoľvek plastovom povrchu. Najprv stoličku umyte vodou a čistiacim prostriedkom na plasty a úplne ju vysušte. Potom sa povrch zdrsní pomocou brúsneho papiera. Veľkosť zrnitosti je druhoradá, dôležité je len úplne odstrániť poškodený materiál. To platí najmä pre povrchové časti, ktoré boli zničené alebo vybielené UV žiarením. Vzniknutý prach z brúsenia sa musí najprv odstrániť ručnou kefou a potom druhýkrát vlhkou špongiou.
Teraz sa použije základný náter. Aj tu sa na veľké plochy používa maliarsky valček a na malé a jemné plochy štetec.
Po úplnom zaschnutí základného náteru možno záhradnú stoličku ešte raz zľahka zdrsniť. Na tento účel môžete použiť jemnejšiu zrnitosť. Teraz môžete stoličku natrieť požadovanou farbou. Pri nanášaní farby na plast aj pri čase schnutia postupujte podľa pokynov výrobcu.
Farbu na plast zvyčajne nanášate vo viacerých vrstvách, minimálne však v dvoch. Medzi jednotlivými vrstvami by sa mala stolička opäť zdrsniť. Predtým by mala byť úplne suchá.
Tipy a triky na natieranie plastu
Každý to pozná: Aj keď sa používajú kvalitné štetce, často strácajú štetiny. Výsledkom je veľmi nevzhľadné vizuálne znehodnotenie čerstvej farby. Môžete tomu zabrániť používaním špeciálnych maliarskych štetcov a valčekov.
Farbu nanášajte rovnomerne a nepriehľadne, ale nikdy nie príliš husto, aby nevznikali nosy alebo stekance.
Bezpečnostné pokyny na maľovanie plastov
Pred začatím práce si pozorne prečítajte technický list výrobcu a dodržiavajte jeho pokyny na spracovanie a bezpečnostné pokyny. Používajte jednorazové rukavice, respirátor a ochranné okuliare a podľa možnosti pracujte na čerstvom vzduchu. Ak to nie je možné, dôkladne vetrajte pracovisko a najlepšie zabezpečte prievan. Odporúča sa tiež oblečenie s dlhými rukávmi.
Ak sa plastový povlak dostane do kontaktu s vašimi očami alebo sliznicami, vypláchnite ich čistou, teplou vodou a okamžite vyhľadajte lekára. Ukážte mu technický list výrobcu náteru, aby mohol iniciovať najlepšiu liečbu s ohľadom na zložky.
Do interiéru je najlepšie použiť akrylovú farbu. Táto je na báze vody, a preto je menej toxická ako jej náprotivok na báze živice.
Často kladené otázky
Ako viem, akú farbu použiť na plast?
Na plaste drží buď akrylová farba, alebo farba na báze alkydovej živice. V prípade oboch však treba plastový povrch vopred primerane upraviť dôkladným čistením, brúsením a použitím vhodného základného náteru.
Môžete maľovať na plastové PET fľaše?
Akrylový lak a lak z alkydovej živice držia aj na PET fľašiach. V závislosti od účelu, na ktorý sa tieto farby používajú, by ste mali použiť farby na báze vody; to platí najmä pre výrobu s deťmi.
Môžem použiť farbu na zakrytie plastových kuchynských čiel?
Plastové kuchynské fronty možno natrieť rovnakým spôsobom ako napríklad plastovú záhradnú stoličku. Odporúča sa na to lak na báze alkydovej živice, pretože má najlepšiu priľnavosť. Dôkladná predúprava povrchu je povinná; zdrsnenie sa musí vykonať veľmi starostlivo, najmä na lepených hranách, inak plastový lak nekryje alebo sa po zaschnutí odlupuje.
Je možné lakovať PP plast?
PP sa veľmi ťažko lakuje, pretože na tomto materiáli nepriľne ani lepidlo, ani lak. Pri veľmi dobrej príprave povrchu a kvalitnom základnom nátere by to však predsa len mohlo byť možné.
Dá sa maľovať na plastový polystyrén?
Na polystyrén je vhodná kvalitná akrylová farba bez obsahu rozpúšťadiel. Aj tu je nevyhnutná správna príprava povrchu. V žiadnom prípade by sa nemali používať smaltované farby, aj keď ich výrobca často označuje ako vhodné. Iné farby by sa tiež nemali používať, pretože by mohli materiál rozpustiť.
Aká je najlepšia farba na plastový polystyrén?
V zásade platí pre polystyrén to isté ako pre polystyrén, pretože ide v podstate o ten istý materiál: Väčšina farieb tento materiál rozpúšťa. Môže dôjsť až k úplnému rozpusteniu. Akrylový lak alebo disperzná farba sú v tomto prípade najlepším prostriedkom na výber. Je dôležité, aby použitá farba neobsahovala rozpúšťadlá.
Natieranie plastov má svoje úskalia. Ak však poznáte niekoľko trikov a zameriavate sa na optimálnu prípravu povrchu, túto činnosť zvládnete - aj keď kutilstvo nie je vašou silnou stránkou. Dúfame, že sa nám podarilo pomôcť vám s naším sprievodcom maľovaním plastov.
- Dôvody na natieranie plastu
- Maľovanie na plast: Môžete maľovať na všetky druhy plastov?
- Materiály potrebné na maľovanie plastov
-
Najlepšia farba na plast
- Najlepší základný náter na maľovanie plastov: RUST-OLEUM Základný náter na plasty v spreji
- Najlepšia farba na plast nanášaná štetcom: Akrylová saténová farba MAJIC PAINTS RePurpose pre interiér/exteriér
- Najlepšia farba v spreji na plast: RUST-OLEUM Painter's Touch 2X Ultra Cover Paint and Primer v spreji
- Najlepšia akrylová farba na plasty: KRYLON Fusion na plasty v spreji
- Návod na maľovanie plastov
- Bezpečnostné pokyny na maľovanie plastov
- Často kladené otázky