Ako maľovať za záchodom

Maľovanie kúpeľne môže byť trochu stresujúce, aj keď ste skúsený maliar. Medzi prácou s vlhkosťou a vlhkými povrchmi, upratovaním kúpeľne a skutočným hľadaním farby odolnej voči vlhkosti, ktorá sa vám páči, vás môže trochu bolieť hlava. Jednou z najnáročnejších častí maľovania každej kúpeľne je dostať sa za toaletu. Či už ide o netesniace vodovodné potrubie, predchádzajúce čistenie vonkajšej strany toalety, alebo o to, že sa skutočne dostanete za toaletu dostatočne dobre, aby ste tam mohli maľovať, môže to byť ťažký boj. Poďme sa teda pozrieť na to, ako maľovať za záchodom, ako si pripraviť priestor na prácu, aké náradie budete potrebovať a ako počas procesu chrániť záchod pred neželanými škvrnami od farby.

Ako maľovať za záchodom

Zaujíma vás, ako maľovať za záchodom? Existuje niekoľko spôsobov maľovania za WC. Niektoré z nich zahŕňajú špeciálne náradie, iné zasa presnosť a igelitové vrecko a extrémnejšie metódy zahŕňajú jednoducho odstránenie celej nádržky na vodu! Každá z týchto metód má svoje pre a proti, preto sa najprv budeme venovať najnáročnejším metódam a potom prejdeme k niektorým jednoduchším metódam. Odporúčame vybrať si metódu, ktorá najlepšie zodpovedá veľkosti vašej kúpeľne a vašej vlastnej úrovni zručností, aby ste sa vyhli akýmkoľvek zádrheľom na ceste.

Ako ľahko vymaľovať priestor za záchodom

Nezabudnite, že pri maľovaní čohokoľvek v interiéri musíte zabezpečiť, aby mal priestor dostatočné vetranie. Tiež sa uistite, že všetky povrchy, ktoré sa nebudú maľovať, sú zakryté plachtou, starými novinami a/alebo zabezpečené maliarskou páskou. Pri práci s akýmkoľvek typom farby v interiéri sa tiež uistite, že máte na rukách rukavice, respirátor a ochranné okuliare.

Ako maľovať za WC odstránením nádržky

Táto metóda môže byť buď najjednoduchšia, alebo najnáročnejšia v závislosti od úrovne vašich zručností, znalostí, úrovne pohodlia a nástrojov, ktoré máte k dispozícii. Odstránenie nádržky na vodu z toalety je klamlivo jednoduché a na správne vykonanie si vyžaduje len kliešte na vodné čerpadlo a prípadne niekoľko malých kľúčov. Tu je niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať, aby ste mohli začať:

  • Kliešte na vodné čerpadlo
  • Niekoľko malých kľúčov
  • Handrička na kvapky
  • Smirkový papier
  • Základný náter
  • Farba
  • Malý valček

Odstráňte nádrž na vodu

Predtým, ako vytrhnete nádržku na vodu z montáže záchodovej misy, možno budete chcieť vypnúť prívod vody. Vo všeobecnosti by mal byť vedľa alebo pod vašou záchodovou misou malý kohútik alebo výpust. Zatvorte tento kohútik a uistite sa, že do misky už netečie žiadna voda. Ako to urobíte?

Odstráňte vrchný kryt nádržky na vodu a spláchnite toaletu. Ak sa nádržka nenaplní, všetko je v poriadku.

Pokračujte v splachovaní toalety, kým sa z nádržky neodčerpá všetka voda. Keď je nádržka prázdna, vezmite si kliešte na čerpanie vody. Mali by tam byť dve veľké "matice", ktoré spájajú hlavný prívod vody so základňou alebo bočnou stranou vašej nádrže, a ďalšia, ktorá spája nádrž s misou. Uvoľnite obe tieto matice a vyberte nádržku na vodu z toaletnej misy. Ak v potrubí ešte zostalo trochu vody, nebuďte prekvapení, stačí použiť handričku na utretie prebytku.

Ako rýchlo vymaľovať priestor za WC

Po odstránení nádržky ju odporúčame vložiť do plastového vrecka a umiestniť niekde v kúpeľni alebo vonku. Nádržku umiestnite na podlahu a nie na vyvýšený povrch. Prečo? Väčšina nádrží je vyrobená z porcelánu alebo podobne krehkých materiálov, takže ak spadne, praskne, čo bude mať za následok, že budete musieť kúpiť drahú náhradu.

Pripravte si povrchy

Príprava je dôležitá, preto nevynechávajte žiadne kroky. Misku toalety prikryte veľkým plastovým vreckom, aby sa do vnútra misy alebo na veko nedostali striekance farby, a upevnite ho maliarskou páskou. Keď máte povrch misy chránený, vezmite brúsny papier a brúsnu podložku a obrúste povrch steny, pričom dbajte na to, aby bol povrch rovnomerne obrúsený. Po obrúsení povrchu odstráňte všetky staré častice farby tak, že stenu utriete čistou handričkou, a až potom prejdite na základný náter. Keď ste si istí, že je stena čistá, pomocou miniatúrneho valčeka naneste na povrch steny trochu základného náteru.

Nechajte základný náter vytvrdnúť a zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Natrite svoj povrch

Po zaschnutí základného náteru povrch zľahka prebrúste a pred prípravou farby odstráňte všetky nečistoty čistou, suchou handrou. Potom plechovku s farbou poriadne pretrepte a časť vylejte do maliarskej vaničky. Namočte valček do farby a natrite stenu za záchodovou misou, pričom dbajte na to, aby ste nezasiahli obloženie (ak máte obloženie, použite maliarsku pásku na jeho zakrytie).

Ako maľovať za záchodom bez demontáže nádržky

Zmiešanie tejto oblasti steny s oblasťami, ktoré už boli natreté, môže byť náročné, ale nie nemožné. Pri maľovaní za toaletou by sme neodporúčali usilovať sa o bezchybný povrch, pretože táto oblasť bude väčšinou zakrytá. Okrem toho si nemyslíme, že vy alebo vaši hostia strávite strašne veľa času nazeraním za vašu toaletu. Po skončení maľovania sa uistite, že sa farba nechá zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Ako maľovať za záchodom bez odstránenia nádržky

Zaujíma vás, ako maľovať za záchodom bez demontáže nádržky? Nuž, malo by byť samozrejmé, že táto metóda si vyžaduje podstatne viac úsilia a precíznosti ako jednoduché odstránenie nádržky, čo však nemusí byť možné pre každého. Koniec koncov, možno nemáte náradie alebo povolenie na odstránenie nádrže z toalety, takže tu je návod, ako to obísť a čo budete potrebovať:

  • Miniatúrny valček
  • Veľké plastové vrecko
  • Maliarska páska
  • Maliarska tácka
  • Malá plachta alebo staré noviny
  • Farba
  • Základný náter

Pripravte si pracovný priestor

Keďže nádržka zostáva na toalete, budete si musieť pracovnú plochu trochu viac pripraviť, aby sa farba nedostala na nádržku, veko a misu toalety. Ako to urobíte? Nuž, najprv môžete odstrániť veko nádržky na vodu a zakryť ho nejakým plastom.

Veko nádržky opäť položte na podlahu niekde mimo dosahu, aby nespadlo a nerozbilo sa.

Samotná nádrž by mala mať medzi sebou a stenou trochu voľného priestoru, preto nezabudnite túto oblasť čo najlepšie vyčistiť. Potom pomocou maliarskej pásky zakryte obloženie steny (ak nejaké máte) a vyrovnajte ho starým bankovým autom alebo jednoducho rukou. Nakoniec pomocou veľkého plastového vrecka zakryte misu a nádržku toalety, aby sa na ne nedostala farba. Použite maliarsku pásku, aby ste vrecko upevnili a zabránili jeho kontaktu so stenou.

Potom, hoci to môže byť trochu ťažké, prebrúste povrch za záchodom pomocou brúsneho papiera. Ak sú niektoré miesta, na ktoré sa nedostanete, nerobte si s tým veľké starosti. Ak sa v okolí tejto oblasti nachádza prívodná rúrka vody, môžete ju tiež poriadne prebrúsiť pre prípad, že by ste sa rozhodli okolo nej naniesť základný náter a vymaľovať. Je to potrebné? Nie, hoci to vytvára určitú jednotnosť.

Ako maľovať za odstránenou toaletou

Nakoniec sa chystáte na základný náter oblasti za vaším záchodom. Je to absolútne nevyhnutné? Ani nie, vzhľadom na to, že ju nikto neuvidí. Hoci, kúpeľne obsahujú množstvo vlhkosti a posledná vec, ktorú chcete, je, aby sa vám farba odlupovala. Vylejte trochu základného náteru do maliarskej vaničky, naberte si ho na miniváľček a naneste ho na stenu. Pred prechodom k ďalšiemu kroku procesu nechajte základný náter zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Natrite svoj povrch

Základný náter povrchu je v podstate rovnaký ako jeho natieranie, ale keďže v tomto prípade je dôležitá rovnomernosť a estetika, môže to byť trochu zložitejšie. Začnite tým, že vyčistíte maliarsku vaničku a poriadne vyčistíte nádobu s farbou predtým, ako do nej nalejete trochu farby.

Potom si na valček naneste trochu farby a zaujmite polohu, ktorá vám bude napoly vyhovovať.

Skôr ako začnete, uistite sa, že plastové vrecko, ktoré ste umiestnili nad toaletu, je stále bezpečné, pretože posledná vec, ktorú chcete, je, aby sa dotýkalo čoskoro mokrej farby na stene. Začnite maľovať pomaly a metodicky a skontrolujte, či je valček stále v kontakte so stenou a či ste náhodou nevynechali nejaké miesto.

Jednoduchý postup, ako vymaľovať priestor za WC

Tento postup opakujte, kým nebudete s vykonanou prácou spokojní. Po dokončení nechajte farbu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom a až potom odstráňte plastové vrecko z hornej časti toalety. Ak máte chuť natrieť okolie batérie vodného zdroja, jednoducho použite štetec a nechajte farbu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Teraz, keď už viete, ako maľovať za WC odstránením nádržky na vodu a ako maľovať za WC bez odstránenia nádržky, ako aj niektoré veci, ktoré budete potrebovať, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite sa uistiť, že všetky povrchy sú chránené a že máte na sebe všetky osobné ochranné prostriedky, keď pracujete s tvárou tak blízko mokrej farby.

Často kladené otázky

Môžete maľovať za toaletou bez valčeka?

Môžete maľovať za záchodom bez valčeka? Áno. Jedným z najlepších spôsobov je upevniť čistú handričku na koniec tyče, namočiť ju do farby a natrieť povrch. Uistite sa, že misa a nádržka vašej toalety boli zakryté plastovým vreckom a zabezpečené maliarskou páskou.

Aký je najlepší typ farby do kúpeľne?

Aký typ farby by ste mali použiť v kúpeľni? Nuž, kúpeľne sú vystavené pomerne veľkému množstvu vlhkosti, a preto by jej vaša farba mala odolávať. Na toto použitie sa dobre hodia farby odolné voči plesniam so saténovým alebo lesklým povrchom.

Potrebujem na vymaľovanie kúpeľne špeciálnu farbu?

Špeciálna možno nie je to správne slovo. Potrebujete farbu, ktorá sa pri vystavení vlhkosti a rôznym teplotám nezvyšuje ani nelúpe. Jedným z najlepších typov farieb na toto použitie je latexová alebo vodná farba vďaka svojej prirodzenej odolnosti voči vyššie uvedeným silám.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.