Ako maľovať na preglejku - príručka pre začiatočníkov

Možno ste majstrom dekoratérom, ktorý sa špecializuje na cenovo výhodné návrhy pre domácnosti, ktoré chcú pôsobiť minimalistickým dojmom vyššej triedy. Alebo možno vytvárate scénické návrhy v divadlách, ktoré musia byť vymeniteľné pre každú scénu. Oboje sú opodstatnené dôvody, prečo by sa človek mal chcieť naučiť maľovať na preglejku. V tomto návode vás komplexne prevedieme každým krokom úkonu maľovania na preglejku, aby ste si ho mohli prispôsobiť svojmu konkrétnemu remeslu. Budeme sa zaoberať najlepšími farbami na preglejku, ako aj najlepším základným náterom na preglejku. Dozviete sa, ako preglejku brúsiť, aké sú najlepšie metódy na natieranie hrán preglejky, a dokonca aj to, ako preglejku natierať striekaním.

Je maľovanie preglejky náročné?

Ak ste niekedy trávili čas so starými rodičmi v ich dielni, či už to bola šijacia miestnosť, alebo dielňa plná náradia a horákov, možno si pamätáte, ako bola zariadená a pripravená na akúkoľvek úlohu. Bolo to preto, lebo sú dostatočne šikovní na to, aby si svoju predchádzajúcu úlohu zabalili tak, aby ich pracovný priestor bol pripravený a čakal na to, keď budú chcieť začať znova. V konečnom dôsledku vám naznačujeme, že by ste to mali urobiť, pretože si ušetríte značné množstvo času, keď budete chcieť začať, pretože nastavenie pracovného priestoru bude trvať oveľa dlhšie. Vytiahnite si všetky potrebné nástroje, ktoré budete na túto maliarsku expedíciu potrebovať, a pustite sa do práce, ste na najlepšej ceste k tomu, aby ste mali prvýkrát správne natretú preglejku!

Natieranie preglejky striekaním

Ak ste už preglejku natierali, potom nám možno dáte za pravdu, že toto drevo je mäkšie ako väčšina iných. Natieranie preglejky nemá ďaleko od natierania dreva, ktoré je tvrdšie. Je potrebná určitá príprava, čo znamená, že vaša prvá otázka by nemala znieť, ako natierať preglejku alebo striekať preglejku, ale skôr ako preglejku brúsiť. Je to totiž nevyhnutný predpoklad na to, aby ste preglejku nedokončili. Základné nátery, farby a povrchové úpravy majú vo svojich zloženiach niektoré intenzívne chemické látky, preto je vždy vhodné mať otvorené okná na vetranie.

Možno túžite po lesklej povrchovej úprave preglejky, ale akosi ste sa presvedčili, že to je možné dosiahnuť len u profesionálov. Už sa viac netrápte! To je negatívne myslenie a my sme tu, aby sme ho vyvrátili! Tento návod vás naučí nielen to, ako maľovať na preglejku, ale aj to, ako maľovať na preglejku profesionálne. Nie je to až taká ťažká práca, len si vyžaduje určitý čas a po odlesku vášho majstrovského diela sa zdá, že je zložitejšia, než je.

To všetko znie ako veľa práce, ktorú ste možno nečakali, ale celá príprava nie je až taká náročná, ale môže byť časovo náročná. Bez ohľadu na to oceníte všetko vynaložené úsilie, keď dokončíte maľovanie preglejky a budete môcť obdivovať svoje ručné dielo.

Aký druh farby funguje na preglejke?

Štýl je relatívny. Možno už neexistuje niečo také ako originalita, ale jedinečnosť je stále samozrejmosťou! Trendy prichádzajú a odchádzajú, v móde aj v dizajne, ale vždy sa dokážu vrátiť. Tieto veci majú tendenciu vytvoriť úplný cyklus. To znamená, že pokiaľ ide o výber farby pri natieraní preglejky, záleží na tom, aký štýl hľadáte, ako aj na použití najlepšej farby na preglejku, respektíve na tom, čo od svojho náteru chcete.

Biela povrchová úprava preglejky

Preglejka je pomerne mäkké drevo, pretože sa skladá z mnohých vrstiev, ktoré sú zlepené. To znamená, že voda si s ňou nerozumie, preto sa neodporúčajú farby na báze vody - to isté platí aj pre farby na báze olova. Zostavili sme zoznam rôznych farieb, ktoré sú kompatibilné s preglejkou, ale bez ohľadu na použitú farbu bude mať natretá preglejka po zaschnutí určitý vzhľad.

Rôzne farbyPoužitie
Smaltová farbaDvere, steny z vnútornej strany, stoly, stropné trámy
Olejová farbaDvere, police, komody, skrinky, stropné trámy
Latexová farbaSkrinky, komody, dvere, police
Akrylová farbaSteny, dvere, police, trámy

Preglejka je veľmi savá, čo znamená, že farby, ktoré sú náchylnejšie na škvrny, sú s preglejkou skôr kompatibilné. To však neznamená, že farba by mala byť na vodnej báze, pretože preglejka je vyrobená z tenkých vrstiev dreva, ktoré sú zlepené. To znamená, že konzistencia vašej farby by mala byť na strednej úrovni. H2O vo farbách na báze vody len rozbije lepidlo a vaša preglejková doska sa rozpadne. Toto poznanie bude tým jednoduchšie, čím viac budete s farbami pracovať, ale v ďalšej časti sa budeme venovať niektorým najlepším farbám na preglejku.

Preglejka s jednoduchým náterom

Vaše ďalšie zvažovanie, akú farbu použiť, by malo byť ovplyvnené aj tým, ako veľmi sa bude kus preglejky používať. Natierate stôl, ktorý ľudia používajú každý deň? Pôjde o náter v interiéri alebo v exteriéri? Počasie má mocný vplyv. Musíte tiež najskôr zvážiť prípravu preglejky, aby vám náter vydržal o niečo dlhšie. Budeme sa venovať aj niektorým najlepším základným náterom na preglejku, ktoré sú dostupné na trhu.

Najlepšie odporúčanie pre farbu na preglejku: RUST-OLEUM Painter's Touch Latex Paint

Rust-Oleum je jednou z najodporúčanejších značiek farieb dostupných na trhu. Túto značku radi odporúčame, pretože nás nikdy nesklame! Ak nechcete strácať čas nad fľakatými farbami, potom je to určite odpoveď pre vás! Je všestranná v mnohých ohľadoch, vrátane toho, že je kompatibilná s mnohými rôznymi druhmi povrchových materiálov, ako je keramika, niektoré plasty, kov, ako aj hviezda programu: preglejka. Jeho všestrannosť sa tiahne až k povrchovej úprave, ktorú poskytuje a ktorá je dostatočne dobrá pre moderný, minimalistický domov, alebo aj pre vidiecku útulnú chalupu.

V zložení tejto farby nie je veľa chemických látok, čo znamená, že neuvoľňuje toľko zápachu ako iné farby. To znamená, že je oveľa bezpečnejšia na používanie a z vône čerstvej farby vás nebude bolieť hlava ešte niekoľko týždňov po dokončení práce. Táto farba je na báze latexu a pri natieraní okrajov preglejky a celých povrchových plôch krásne priľne. Z hľadiska trvanlivosti, odolnosti alebo pevnosti. Táto farba je tou najlepšou voľbou! Po zaschnutí sa po nej dá šliapať celý deň a stopy po odieraní nebudú viditeľné. Je to veľmi dlhotrvajúca a odolná farba. Keďže sa tak pekne vstrebáva a priľne, ani odlupovanie nie je pri tejto farbe problém.

Je potrebné použiť základný náter na preglejku?

Pri každej práci, ktorú je potrebné vykonať, je prítomný prvok... prípravy. Máme pre vás pripravené! Aj keď Mary Poppingsová to myslela správne. Príprava preglejky na natieranie sa často považuje za zdĺhavú a nudnú - všetci sa príliš tešíme na konečný výsledok. Ale verte nám, keď hovoríme, že základný náter preglejkovej dosky alebo kusu nábytku je nevyhnutný pre dlhú životnosť vášho náteru. Po dokončení nebudete ľutovať prácu navyše.

Biela lakovaná preglejka

Ako sme už spomenuli, podstata preglejky spočíva v tom, že je vyrobená z množstva tenkých vrstiev dyhy a následne porovnaná a zlepená. Vďaka tomu je vystavená riziku rozliatia tekutiny alebo daždivého počasia. Vrstva základného náteru pomôže udržať nasiakavé vlastnosti preglejky na uzde a menej odolávať napučaniu. Tomu sa môžete vyhnúť aj tým, že si zaobstaráte kvalitnejšiu preglejku, napríklad námornícku variantu. Ak sa rozhodnete vynechať krok základného náteru v domnení, že farba sa bez neho pekne vstrebe, veľmi sa mýlite. V skutočnosti to nie je výhoda, ale skôr úpadok vášho náteru.

Prvotná vrstva základného náteru preglejky je to, čo zabezpečí dlhú životnosť a odolnosť vašej preglejky. Vrstva základného náteru je potrebná aj vtedy, keď natierate hrany preglejky, a nielen povrchovú plochu.

Odporúčanie na najlepší základný náter: RUST-OLEUM Painter's Touch Latex Primer

Teraz, keď sme si povedali, aké dôležité je, aby ste pred začatím maľovania pridali vrstvu základného náteru, môžeme diskutovať o našej obľúbenej možnosti základného náteru na preglejku. Ak hľadáte renomovanú značku, spoločnosť Rust-Oleum má pre vás pripravenú ponuku - v podobe farby! Slovná hračka bola určite zamýšľaná. Boli založení približne pred 100 rokmi, čo im dáva v rámci ich oblasti maľovania slušný čas, aby vedeli, čo ich zákazníci od ich výrobkov chcú a potrebujú.

Sortiment Rust-Oleum Painter's Touch obsahuje základný náter, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám, najmä pre potreby natierania preglejky. Ak máte v pláne natierať preglejku striekaním, môžete. Tento základný náter má univerzálny charakter, vďaka čomu sa skvele hodí ako základná vrstva pre množstvo rôznych farieb a povrchových materiálov. Nielen to, ale je to aj základný náter s minimálnym zápachom, takže podobne ako jeho náprotivok vo forme vyššie uvedenej farby vás nebude zo zápachu bolieť hlava ešte niekoľko týždňov po skončení práce.

Návod na to, ako natrieť preglejku

Ak hľadáte odporúčania a spôsoby natierania, vždy môžete surfovať po internete, kde sú k dispozícii milióny možností. Ale možno ste sa sem dostali práve takto, preto vás s humorom oboznámime s našimi najlepšími technikami, ktoré vás určite nikdy nesklamú!

Maľovaná preglejka

Vyplnenie medzier

Už sme to spomínali, ale zopakujeme to. Predtým, ako začnete s maľovaním, alebo dokonca základným náterom, musíte na preglejke vykonať niekoľko prípravných prác. To platí pre natieranie všetkých druhov dreva, nielen preglejky. Vaším prvým krokom je nájsť plyn alebo malé otvory v povrchu vášho dreva. Kúpte si nejaký plnič dreva, ktorý sa dodáva buď v tube, ktorú môžete stlačiť, alebo vo vaničke, ktorú musíte nalepiť pomocou škrabky na farbu.

Tieto medzery pekne vyplňte, počkajte, kým zaschne asi 45 minút, a potom začnite postupovať k ďalšiemu kroku.

Vyrobte ho bez okrajov

Ak ste si našli čas na prečítanie návodu na natieranie preglejky, znamená to, že vám tento projekt niečo hovorí. To znamená, že by ste mali vynaložiť všetko úsilie, aby bol konečný výsledok, čo najlepší. Ak chcete mať projekt z preglejky, ktorý bude vyzerať a pôsobiť, akoby ho vytvoril profesionálny tím, ďalšou najlepšou možnosťou je zaoblenie hrán.

Základný náter na preglejku

To znamená, že váš výtvor nebude mať tie ostré hrany, ktoré sa často odštiepia a môžu spôsobiť škodu. Pomáha to tiež chrániť váš kus preglejky pred akýmkoľvek vonkajším poškodením. Ostré hrany, ktoré sa časom odštiepia, zaoblia a zmatnia farbu, sú nevyhnutným zánikom vašej preglejky, čo znamená, že to môžete urobiť hneď na začiatku, aby ste si nespôsobili prácu navyše.

Vyhladenie

V očividnom prípade, že toto čítate, pretože chcete danú preglejku natrieť, budete musieť pred natieraním a ešte pred pridaním základného náteru pridať vrstvu škárovacej hmoty. Chápeme, že sa to môže zdať ako nečakaný útok námahy navyše, ale trvanlivosť náteru oceníte až po dokončení.

Príprava základného náteru na preglejku

Na pridanie škárovacej hmoty budete potrebovať tmel alebo škrabku na farby. Dbajte na to, aby ste jej nepridávali príliš veľa naraz, ale aj na to, aby ste jej pridali toľko, aby bola rovnomerne rozmiestnená po celej ploche preglejky, ako aj po jej okrajoch. Aby ste zachovali rovnomerný dojem a vzhľad pri natieraní preglejky, mali by ste pridať trochu škárovacej hmoty na každý povrch a hranu príslušnej preglejky.

Keď je rovnomerne rozmiestnená po celom povrchu, môžete sa počas čakania na zaschnutie presunúť k niečomu inému. To by malo trvať približne 24 hodín.

Brúsenie dole

V tejto ďalšej časti sa venujeme základom toho, ako brúsiť preglejku. Tento krok je nevyhnutný pre dlhú životnosť vášho náteru preglejky. Možno sa vám bude zdať mierne prácny, ale veď ste sa pustili do prácnej práce! Existuje pre vás jednoduchší spôsob brúsenia, a to v podobe elektrického náradia, ktoré sa špecializuje na brúsenie.

Ako brúsiť preglejku

Dúfajme, že ste boli so škárovacou hmotou ťažkopádni a teraz ju môžete vyhladiť tak, aby bola pri pohľade na ňu ešte rovnomernejšia. Odbrúste, aby ste sa zbavili prebytočnej škárovacej hmoty, a vyhlaďte všetky nerovnosti, zárezy alebo záhyby, ktoré mohli vzniknúť. Teraz k metóde brúsenia. Možno ste v tomto odbore nováčik, alebo ste skúsený stolár (v tom prípade nám potvrdíte, čo máme na srdci), bez ohľadu na to musíte vždy brúsiť krúživými pohybmi. Pomôže vám to vyhnúť sa akýmkoľvek viditeľným ťahom na povrchu preglejky, ktoré by bránili rovnomernému vzhľadu a dojmu, ktorý sa snažíte dosiahnuť.

Uistite sa, že máte na sebe dostatok ochranných prostriedkov, najmä na oči a ústa. Škárovacia hmota je totiž pri brúsení veľmi prašná, preto sa uistite, že máte dýchaciu masku a masku na oči

Pridávanie základného náteru

V predchádzajúcom kroku ste mali za úlohu vybrúsiť škárovaciu hmotu. Zistíte, že to bola mimoriadne špinavá práca a teraz je vaša preglejka, aj dielňa pokrytá prachom. Skôr ako budete môcť pomýšľať na ďalší krok, musíte upratať z predchádzajúceho kroku. Čistá dielňa je spokojná dielňa. Pomocou handry a minerálneho liehu zotrite všetok prach z brúsenia. Zabránite tak vzniku akýchkoľvek nerovností v základnom nátere.

Povrchová úprava preglejky

Keď ste s čistením spokojní a všetky prachové častice vám už neprekážajú, môžete začať so základným náterom preglejky. Vďaka základnému náteru vydrží striekaná preglejka alebo len natieranie preglejky desaťkrát dlhšie. Máte možnosť naniesť základný náter štetcom, ale ak je plocha dostatočne veľká na to, aby ste ho potrebovali, postačí vám valček. Ak však ide o okraje a rohy preglejky, ktorú natierate, budete musieť použiť štetec. Pri natieraní preglejky striekaním možno použiť aj základný náter, a to dokonca vo forme vysokovýkonnej striekacej pištole. Tým sa môžete vyhnúť, pretože to nie je 1005 potrebné a môžu byť pomerne nákladné.

Ak sa predsa len rozhodnete použiť vysokovýkonný elektrický sprej, tu je návod, ako na to. Naplňte sprej príslušným základným náterom. Keď začnete striekať, uistite sa, že používate dlhé a rovnomerné ťahy tryskou, pričom dbajte na to, aby nebola príliš blízko preglejky, ktorú natierate. Jedna vrstva základného náteru nestačí a mali by ste sa zamerať aspoň na dve vrstvy, pričom nezabudnite preglejku medzi jednotlivými vrstvami prebrúsiť. Zabránite tak prachu, ktorý by sa mohol rozhodnúť nevhodne usadiť na preglejkovej doske.

Ako vždy, pri práci s farbami sa uistite, že ste chránení. Niektoré z nich obsahujú nepríjemné chemikálie, z ktorých vás môže rozbolieť hlava, ak ich vdýchnete priveľa. Dýchacia maska, niekoľko rukavíc a maska na oči budú pre vás dostatočnou ochranou.

Konečne môžeš maľovať!

Konečne ste tu, v poslednom kroku svojho projektu. Možno budete chcieť maľovať buď štetcom, alebo valčekom, v závislosti od veľkosti plochy príslušnej preglejky. Natieranie preglejky sprejom je však tiež možné a ušetrí vám kopec času. Predtým, ako začnete maľovať, musíte preglejku naposledy utrieť, aby ste sa uistili, že ste z nej odstránili všetky prachové častice, ktoré zostali po brúsení. Tieto prachové častice sú obrovským trápením, pretože bránia krásnemu hladkému povrchu, ktorý sa snažíte dosiahnuť, a ničia rovnomernú štruktúru.

Maľovanie preglejky farebné

Natieranie preglejky sprejom alebo len natieranie v bežnom zmysle slova nemá ďaleko od metód natierania bežných alebo tvrdších drevín. Dbajte na to, aby ste štetcom nenanášali príliš veľa, inak po zaschnutí farby uvidíte viditeľné ťahy štetcom - a to nechceme. Ak maľujete striekaním pomocou elektrického striekacieho nástroja, budete sa chcieť uistiť, že nestriekate príliš blízko preglejky, inak vám z nadmerného množstva farby budú kvapkať stopy. Kvapkám sa dá predísť aj tak, že sa uistíte, že spúšť striekacej pištole držíte pevne a počas maľovania ju neupustíte.

Keď skončíte s jednou vrstvou, odporúča sa pridať ďalšiu vrstvu. Predtým však musíte počkať, kým prvá vrstva zaschne. Odporúčaný čas schnutia farby nájdete na etikete.

Dúfame, že náš obsiahly článok celý o tom, ako natierať preglejku, vám dodal know-how a sebavedomie pri riešení akéhokoľvek projektu! Ak máte pochybnosti, stačí si kedykoľvek pozrieť naše zoznamy výrobkov pre farby aj základné nátery. Nezabudnite sa baviť a prajeme vám veľa šťastia pri maľovaní!

Často kladené otázky

Bude preglejka odolná voči vode, ak ju natriem?

Preglejka je v podstate mnoho vrstiev dyhy, ktoré sú zlepené. Z toho vyplýva potreba vodotesnosti vašej preglejky vo vysokej miere. Nemusí ísť o 100 % vodotesnosť, ale vrstva latexovej farby alebo dokonca emailovej farby môže preglejku urobiť odolnejšou voči nasiakavosti. To je užitočné najmä pri okrajoch vašej preglejkovej dosky, ktoré sú viac vystavené poškodeniu a tekutinám. Tieto farby poskytujú spolu s vlastnosťami odolnosti voči vode aj určitú tepelnú ochranu.

Akú preglejku je najlepšie natierať?

Preglejka z tvrdej dyhy bude najoptimálnejšou preglejkou na natieranie. Umožní totiž, aby základný náter a farba priľnuli k jej povrchu.

Je potrebné preglejku pred natieraním utesniť?

To závisí výlučne od toho, na čo sa preglejka po natretí bude používať. Maľovanie na vnútorný kus obkladu si bude vyžadovať tmel menej ako exteriérový projekt. Ak však hľadáte dlhšie trvajúci a oveľa odolnejší náter, ktorý si bude vyžadovať menej dotykov, potom sa určite oplatí použiť tmel.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.