Ako natrieť vinylové okenice

Či už ste milovníkom modernej minimalistickej architektúry, alebo dávate prednosť vzhľadu tradičnejších koloniálnych usadlostí, myslíme si, že každý sa zhodne na tom, že dobre umiestnená okenica dokáže urobiť zázraky so vzhľadom každého domu. Podľa štatistík majú domy, na ktorých sú okenice, či už funkčné alebo nie, zvyčajne vyššiu trhovú hodnotu v porovnaní s tými, ktoré ich nemajú. Vďaka tomu sa okenice časom stali investíciou a ako o každú investíciu sa o ne treba starať, aby sa vám čo najlepšie vrátili z finančného aj estetického hľadiska. Údržba žalúzií je pomerne jednoduchá, ale ak neviete, čo robíte, môžete si to pokaziť. Preto sme vytvorili krátky návod, ktorý vám ukáže, ako natierať vinylové okenice, prečo je to dobrý nápad a ako postupovať bez toho, aby ste si okenice zničili.

Čo sú to vinylové okenice?

Skôr ako vám ukážeme, ako natierať vinylové okenice, poďme si povedať, čo presne sú. Okenice sa používajú už viac ako tisíc rokov. Prvýkrát ich použili starovekí Gréci ako prostriedok, ktorý zabezpečoval rovnomerné prúdenie vzduchu, maximalizoval využitie prirodzeného svetla počas dňa a bránil zlodejom, aby sa dostali do ich domovov a ukradli ich drahocenné veci. V tých časoch sa okenice vyrábali takmer výlučne z dreva, a preto si vyžadovali pravidelnú údržbu a opravy.

Tradičné grécke okenice

Pred zavedením okeníc sa tradičné okenné krytiny skladali z látok a dreva, ktoré sa používali na úplné utesnenie okien v noci. Ich používanie sa stalo otravným, a preto sa okenice stali čoraz obľúbenejšími.

Používanie okeníc sa potom rozšírilo do všetkých častí sveta, keď staroveké mestské štáty zakladali obchodné kolónie, v ktorých sa stretávali a integrovali rôzne kultúry.

Tradičné štýly okeníc

Okenice sa nakoniec dostali do koloniálnej Ameriky, kde sa nazývali plantážnymi okenicami, a ako už názov napovedá, boli v podstate základom budov plantáží, pretože počasie v týchto regiónoch si vyžadovalo rovnaké vetranie, riadenie svetla a bezpečnosť, aké poskytovali pred rokmi v Grécku.

Americké okenice v plantážovom štýle

Pýtate sa, prečo nepoužiť sklo? Nuž, v tých časoch bolo sklo dosť drahé a ťažko sa vyrábalo vo veľkých tabuliach, v dôsledku čoho ste mohli vidieť, že väčšina domov robotníckej triedy mala okná rozdelené na dve časti. Horná polovica okna bola zo skla, zatiaľ čo na spodnej polovici boli pripevnené drevené okenice.

To všetko sa zmenilo okolo roku 1920, keď sa výroba skla stala oveľa lacnejšou vďaka pokroku v masovej výrobe.

Po druhej svetovej vojne sme mali množstvo materiálov, ktoré boli vyvinuté na použitie vo vojnovom úsilí, ale teraz boli nepoužiteľné. Výsledkom experimentovania a integrácie týchto materiálov bolo množstvo nových výrobkov vrátane vinylových žalúzií, hliníkových roliet a dokonca aj roliet na izoláciu a zabezpečenie našich domovov pred teplom a chladom.

Riadenie svetla a teploty pomocou žalúzií

Vinylové okenice boli a stále sú považované za objektívne lepšie ako drevené. Je to spôsobené tým, že sú oveľa odolnejšie, vyžadujú si menej údržby, majú tendenciu absorbovať menej vlhkosti a možno ich natierať s menšou námahou ako ich drevené náprotivky.

Vzhľadom na to sa vinylové okenice (či už funkčné alebo čisto estetické) používajú oveľa častejšie ako drevené, najmä na väčších stavbách.

Prečo sú vinylové okenice lepšie ako drevené?

Prečo sú vinylové okenice lepšie ako drevené? No, drevo je vo svojej podstate náchylnejšie na také veci, ako sú nárazy, odieranie, hniloba, napadnutie hmyzom, štiepanie a nasýtenie vlhkosťou. Aby sme boli spravodliví, závisí to od druhu dreva, z ktorého bola okenica vyrobená, ale na druhej strane, vinyl zvyčajne nemá žiadne z týchto problémov, čo z neho robí lepší materiál na použitie.

Vinylové okenice v porovnaní s drevom

Znamená to, že by sa malo skoncovať s drevenými okenicami? Ani nie. V konečnom dôsledku sú drevené okenice schopné poskytnúť úplne iný vzhľad a pocit v porovnaní s ich vinylovými náprotivkami, a ak vám ide o túto estetiku a štruktúru, nie je absolútne žiadny dôvod, prečo by ste si ju nemali vybrať.

Prečo si vybrať drevené alebo vinylové okenice

Vinylové žalúzie boli zavedené ako prostriedok, ktorý úplne odstránil drevené žalúzie, a niesli so sebou celkom lákavú ponuku. Výmenou za vaše drevené okenice by ste dostali novú, vesmírnu, vinylovú súpravu, ktorá si vyžadovala menej údržby, čo bola mimoriadne atraktívna ponuka pre tých, ktorí mali rozľahlé domy s okenicami na každom okne (na hornom aj dolnom poschodí).

Vinylovú okenicu tiež len zriedkakedy potrebujete vymeniť.

Drevené okenice boli v podstate dlhodobo kaziacimi sa doplnkami vášho domu, ktoré by bolo potrebné vymeniť každých niekoľko rokov vďaka hnilobe a prípadnému rozkladu. Koniec koncov, je len toľkokrát, koľkokrát môžete odstrániť farbu a znovu natrieť drevený diel, kým drevo nestratí všetku svoju štrukturálnu integritu.

Drevené okenice sa kazia

S prechodom zo 60. do 70. a 80. rokov sa spoločnosť ako celok stala environmentálne uvedomelou. Pravdepodobne ste videli fotografie "hippies" pochodujúcich proti vojne vo Vietname a rozsiahlemu znečisťovaniu životného prostredia zo strany korporácií. Našťastie, vinyl je materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý sa dá recyklovať aj opätovne použiť.

Výhody vinylových žalúzií

Okrem toho, že sú vinylové okenice šetrné k životnému prostrediu, sú v porovnaní s drevenými aj univerzálnejšie. Zatiaľ čo drevené okenice sa dajú natierať len farbami, ktoré sú k dispozícii, vinylové sa dajú prispôsobiť potlačou alebo urobiť úplne priehľadné, čo bol trend, ktorý bol začiatkom roka 2000 naozaj populárny medzi trendmi na zlepšenie bývania.

Existujú nejaké nevýhody používania vinylových žalúzií?

Bez ohľadu na to, čo vám ktokoľvek povie, neexistuje nič také ako dokonalý materiál. Každý materiál má svoje špecifické výhody a nevýhody v závislosti od použitia a celkových podmienok, v ktorých sa používa. Bohužiaľ, vinyl nie je v tomto smere výnimkou a pri použití ako roleta v niektorých aspektoch svojich prirodzených vlastností zaostáva.

Po prvé, vinyl sa nedá tradične natierať.

Vinylové povrchy majú tendenciu mať veľmi malé povrchové trenie, čo znamená, že väčšina látok na nich ťažko priľne. To znamená, že veci ako farba a moridlo na drevo nebudú fungovať, ak sa pokúšate obnoviť povrch vinylových okeníc. Keď sa raz vyrobí vinyl s potlačou, ste s ňou prakticky spojení.

Po druhé, ak máte záujem o vlastný tvar alebo exkluzivitu, bude lepšie, ak si vyberiete sadu drevených okeníc. Prečo? Vinylové okenice sú mimoriadne obľúbené a lacné, a preto ich nájdete po celých Spojených štátoch.

Iste, môžete si nechať vyrobiť vlastný dizajn pre vinylové okenice, ale rovnako ľahko si môžete nechať vyrobiť vlastnú farbu alebo moridlo pre drevené okenice, ktoré sa na rozdiel od vinylových dajú prebrúsiť a premaľovať, ak sa vám nepáčia.

Drevené okenice na mieru

Môžete natierať vinylové okenice?

Môžete natierať vinylové okenice? Áno. Premaľovanie vinylových žalúzií môže vyžadovať značné úsilie, ale je to dosiahnuteľná práca pre dvoch ľudí, ktorá sa z dlhodobého hľadiska oplatí. Ako každý aspekt exteriéru vášho domu, ak nie je na úrovni, môže to znížiť hodnotu vášho domu, alebo ešte horšie, môže to prilákať pozornosť združenia vlastníkov bytov!

Výhody natierania vinylových okeníc

Modernizácia alebo obnovenie vašich vinylových žalúzií je jednoduchý a účinný spôsob, ako vdýchnuť vášmu domovu späť život. Ak nemáte na okeniciach žiadnu špeciálnu potlač, uľahčí vám to prácu, pretože nebudete musieť robiť toľko prípravných prác počas procesu maľovania, ktoré môžu zabrať najviac času počas akéhokoľvek projektu na zlepšenie domácnosti.

Mali by ste tiež pamätať na to, že premaľovanie vinylových okeníc je oveľa lacnejšie ako kúpa nových, najmä ak má váš dom veľké okenice. Vzhľadom na to si myslíme, že by bolo lepšie vynaložiť úsilie ako peniaze, a najlepšie na tom je, že ak nechcete, nemusíte okenice ani odstraňovať, aby ste ich premaľovali!

Nakoniec, po natretí vašich vinylových žalúzií nielenže vyzerajú oveľa lepšie, ale zabezpečia aj ich dlhšiu životnosť. Ako sme už spomenuli, vinylové okenice majú vo svojej podstate dlhšiu životnosť ako bežné drevené okenice. Natieranie vašich okeníc preto ešte viac predlžuje ich životnosť tým, že poskytuje dodatočnú vrstvu ochrany proti vonkajším vplyvom, ako je vietor a dážď.

Ako natrieť vinylové okenice

Natieranie vinylových okeníc je pomerne jednoduchá, aj keď prácna práca, najmä ak je potrebné natrieť veľa okeníc. Existujú tiež dva spôsoby, ako sa môžete pustiť do ich natierania. Buď ich môžete nechať na povrchu, na ktorom sú pripevnené, alebo ich môžete odstrániť, natrieť všetky naraz a potom ich znova pripevniť, čo je metóda, ktorú odporúčame. Prečo? Nuž, nielenže sa tým zníži pravdepodobnosť, že spadnete a zraníte sa, ale zabezpečí sa, že zadná a predná strana okenice budú natreté, čím sa zabezpečí komplexná ochrana pred poveternostnými vplyvmi.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako najlepšie postupovať pri natieraní vašich vinylových žalúzií.

Môžete maľovať vinylové okenice

Pripravte si pracovný priestor

Prvým krokom ku každej kvalitnej práci na nátere je zabezpečiť si pracovisko, ktoré je pripravené na úlohu, ktorá vás čaká. Keďže pri tomto návode budete žalúzie demontovať, budete si musieť pripraviť priestor na ich natieranie. Váš priestor bude musieť byť chránený pred akýmikoľvek rozptýlenými kvapkami farby a hlavne bude musieť byť pripravený na použitie farieb, ktoré obsahujú VOC (prchavé organické zlúčeniny).

Po určení priestoru, ktorý budete používať, musíte najprv položiť plachtu, aby ste ochránili svoj pracovný priestor.

Ak ju nemáte po ruke a nechcete si ju kupovať, mali by vám stačiť staré noviny a maliarska páska. Keď máte podlahu pracovného priestoru pekne a bezpečne upravenú, nezabudnite odložiť všetko, čo by sa mohlo poškodiť.

Príprava priestoru na maľovanie vinylových okeníc

Po zakrytí vašich vecí a podlahy je čas, aby ste pripravili zvyšok pracovného priestoru. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pri práci s látkami, ktoré obsahujú potenciálne škodlivé materiály, je zabezpečiť, aby bol priestor dobre vetraný. V podstate to znamená, že v priestore by mal neustále prúdiť vzduch, čím sa zabezpečí odfiltrovanie všetkých škodlivých chemikálií.

Nakoniec by ste mali zabezpečiť, aby všetko, čo potrebujete, bolo na dosah ruky. Odporúčame umiestniť všetky potrebné nástroje na stranu vašej dominantnej ruky, aby ste vždy vedeli, kde sa nachádzajú, a aby ste nestrácali čas hľadaním vecí pri základnom nátere a lakovaní obrobku. Keď ste so svojím nastavením spokojní, prejdite k ďalšiemu kroku procesu.

Odstráňte žalúzie

Odstránenie vašich vinylových žalúzií môže byť prácne, ale je to aj jednoduchá práca. Žalúzie sa môžu inštalovať viacerými spôsobmi v závislosti od toho, kedy boli nainštalované, a od typu žalúzií, s ktorými máte do činenia. Zatiaľ čo niektoré žalúzie sú nainštalované na kovových posuvníkoch, iné môžu byť nainštalované na plastových klipoch, ktoré sa rozhodne ťažko odstraňujú nielen z konštrukcie, ale aj zo žalúzií.

Odstránenie žalúzií, ktoré sú pripevnené ku kovovému jazdcovi pomocou klipov, je pomerne jednoduché. Jediné, čo musíte urobiť, je odstrániť kovové klipy, ktoré ich pripevňujú ku konštrukcii, a zdvihnúť ich, aby ste ich mohli odstrániť, len dbajte na zvýšenú opatrnosť, ak ich odstraňujete z výšky, pretože náhla váha zavesená v rukách by mohla spôsobiť stratu rovnováhy a pád, preto je dôležité, aby ste nepracovali sami.

Odstránenie žalúzií na natieranie

Rovnaký princíp platí aj pre okenice, ktoré boli nainštalované pomocou okenicových lôk. Ak neviete, čo sú to žalúziové lósy, ide v podstate o spojovacie prvky, ktoré sa podobajú klincom a vkladajú sa do montážnych otvorov žalúzií. Na odstránenie žalúzií namontovaných pomocou nich je potrebné ich pomaly odtrhnúť od steny a na ich úplné odstránenie bude potrebné lósy vypíliť.

Nezabudnite vyplniť otvory nejakou výplňou po odstránení lokov pomocou dlhých klieští. Prečo? Hmyz a vlhkosť sa radi udomácňujú v takýchto malých priestoroch, preto je najlepšie zabezpečiť utesnenie týchto otvorov, aby ste sa uistili, že ich vyplníte a nebudete musieť v blízkej budúcnosti opäť odstraňovať okenice.

Dôkladne vyčistite okenice

Bez ohľadu na to, aký povrch lakujete, je dôležité zabezpečiť, aby bol váš obrobok čo najčistejší. Prečo? Na povrchoch, ktoré sú vystavené vplyvom počasia, sa časom zvykne usadzovať prach a špina. Tento nános môže zabrániť správnemu priľnutiu základného náteru a/alebo farby k povrchu, čo spôsobí, že sa váš náter časom zdvíha, odlupuje a štiepi.

Čistenie vinylových žalúzií na natieranie

Vzhľadom na to by ste mali vziať do úvahy skutočnosť, že vaša roleta bola vonku a zhromažďovala náhodné kúsky špiny a nečistôt pravdepodobne roky. Pýtate sa, aký je najlepší spôsob čistenia vašich okeníc? Nuž, staré dobré mydlo a voda dokážu zázraky, ak si dáte záležať a máte správny prístup.

Ak vás trochu tlačí čas, môžete okenice raz umyť vodou a mydlom a potom ich vyčistiť hadicou. Mohli by ste použiť vysokotlakový čistiaci prostriedok, ale mali by ste si byť istí, že vaše okenice časom príliš nezkrehli, inak by tlak mohol skončiť rozbitím obrobku po celom pracovnom priestore.

Umývanie vinylových okeníc na maľovanie

Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali pri čistení, nechajte okenice úplne vyschnúť. Ak vás tlačí čas (a koho v dnešnej dobe netlačí?), môžete použiť handričku z mikrovlákna na utretie prebytočnej vody, ktorá sa mohla zachytiť medzi lamelami. Skôr ako prejdete k ďalšiemu kroku, uistite sa, že sú okenice úplne suché.

Základný náter a náter okeníc

Teraz prichádza časť, na ktorú ste čakali! Keďže ste už odstránili okenice a položili plachtu, stačí už len položiť okenice a začať proces základnej farby. Základný náter predtým poriadne pretrepte, aby sa ťažšie častice zmiešali s ľahšími, a potom začnite maľovať.

Ak používate základný náter v aerosóliách, začnite striekaním z obrobku a potom sa pohybujte zápästím jedným plynulým, neprerušovaným pohybom po okeniciach a lamelách a zastavte sa až vtedy, keď budete kúsok od okraja obrobku.

Základný náter vinylových žalúzií na maľovanie

Ak nanášate základný náter staromódnym spôsobom, môžete ho nanášať podobne, ako keby ste maľovali. Keď je váš základný náter dobre premiešaný, vylejte ho trochu do maliarskej vaničky a naneste si ho na štetec, pretože použitie valčeka na okenice nebude účinné. Začnite nanášaním základného náteru na rám okeníc a potom postupujte cez každú lamelu zvlášť, pričom sledujte dĺžku každej lamely. Po nanesení základného náteru ho nechajte zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Natieranie okeníc je v podstate rovnaké ako ich základný náter.

Ak na natieranie okeníc používate farbu v spreji, stačí sa uistiť, že je farba dobre premiešaná, a začať striekať. Opäť začnite striekaním z obrobku miernym tlakom na striekaciu trysku (alebo spúšť) a pohybujte sa po povrchu okenice jedným plynulým, neprerušovaným pohybom. Tento postup opakujte, horizontálne posúvajte lamely a postupujte krok za krokom smerom nadol.

Natieranie vinylových okeníc striekaním

Natieranie okeníc starým spôsobom sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri základnom nátere. Najprv natrite rám okenice a potom horizontálne natrite každú štrbinu. Tento postup opakujte, kým nenamaľujete všetky okenice. Bez ohľadu na to, ktorý spôsob si vyberiete, pred nanesením ďalšej vrstvy nechajte každú vrstvu úplne zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Farba na vinylové okenice

Keď ste s náterom spokojní, je čas okenice opäť namontovať. Ak máte žalúzie inštalovať vysoko, buďte mimoriadne opatrní, pretože je oveľa jednoduchšie ich sňať ako nasadiť späť. Pracujte s niekým, kto vás bude dole sledovať, a uistite sa, že všetky upevňovacie prvky sú po dokončení práce riadne zaistené.

Teraz, keď už viete, čo sú okenice, kedy boli vynájdené, ako sa v priebehu rokov zmenili a ako ich odstrániť a natrieť, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné pomôcky a pri natieraní vždy pracovať v dobre vetranom prostredí.

Často kladené otázky

Aká je najlepšia farba na plastové okenice?

Hľadáte najlepšiu farbu na plastové okenice? Ak hľadáte farbu na plastové okenice, ktorá je odolná a má živý tón, mali by ste zvážiť akrylovú farbu. Akrylová farba je odolná, dobre vyzerá a obsahuje menej prchavých organických látok ako alternatívy na báze oleja.

Aká je najlepšia farba na vinylové okenice?

Hľadáte najlepšiu farbu na vinylové okenice? Nuž, ak nemáte záujem o to, aby vaše okenice boli jednoducho potlačené konkrétnou farbou, jednou z najlepších alternatív je vonkajšia farba na báze latexu. Tie sú relatívne odolné a na výber máte pôsobivú škálu farieb.

Je možné natrieť plastové okenice?

Uvažujete o natieraní plastových okeníc? Natieranie plastových okeníc je úplne možné. Stačí odstrániť okenice, zabezpečiť ich čistotu, natrieť ich základným náterom a natrieť ich podľa vlastného uváženia.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.