Kriedová farba - skvelá voľba pre vaše projekty na zlepšenie domácnosti
Moderná estetika sa výrazne odklonila od estetiky predchádzajúcich rokov. Hnedé farby zo začiatku 80. rokov a sivé a čierne farby z konca 90. rokov takmer ustúpili a namiesto nich tu máme modernú minimalistickú estetiku s pôsobivými povrchovými úpravami. Medzi najobľúbenejšie patrí industriálna elegancia a pastelová estetika, ktoré dosahujú veľa s veľmi malým množstvom a ich jemné tóny nájdete v takmer každom prostredí vrátane kancelárskych priestorov a moderných domov. Ako sa tieto farby dosahujú? Jedným z najjednoduchších spôsobov je použitie kriedovej farby, pretože ponúka jemné povrchové úpravy s úžasnými farbami a je aj relatívne cenovo dostupná! Poďme sa teda pozrieť na to, ako natrieť stôl kriedou, či je kriedová farba odolná alebo nie a prečo je takou dobrou voľbou pre vyššie uvedené vzhľadové vlastnosti.
Čo je to kriedová farba?
Hoci si väčšina ľudí myslí, že kriedová farba jednoducho označuje druh farby, v skutočnosti ide o registrovanú ochrannú známku istej Annie Sloane, ktorá vynašla a patentovala farbu vyrábanú z pigmentu a uhličitanu vápenatého, ktorý dáva farbe kriedový vzhľad, už začiatkom 90. rokov minulého storočia. Odvtedy sa táto farba na báze sadry stala vďaka svojmu jednoduchému použitiu a účinným estetickým úpravám základom v odvetví domácich majstrov.
Čo je to však kriedová farba? Jednoducho povedané, kriedová farba je typ farby na báze vody, ktorá sa už roky používa na natieranie drevených povrchov. Táto farba veľmi dobre priľne k drevu a dá sa použiť v časovo náročných scenároch, keď je potrebné natrieť viacero povrchov, ale nemáte čas čakať, kým zaschnú a vytvrdnú farby na báze oleja alebo akrylu.
Aj keď ide o typ farby na báze vody, kriedová farba má tendenciu poskytovať výrazný tónový povrch, ktorý sa nezriedi, keď sa vstrebe do štruktúry dreva na obrobku. To z nej robí skvelú alternatívu k farbám na báze latexu, ktoré majú tendenciu strácať svoju intenzitu, ak sa časom nenanášajú vo viacerých vrstvách. Vďaka tomu je kriedová farba ideálnou alternatívou, a preto jej popularita v priebehu desaťročí prudko vzrástla.
To, čo je pravdepodobne najvýraznejšou stránkou farieb na báze kriedy, je skutočnosť, že sa dajú nanášať na drevený povrch bez väčšej prípravy. Ak vidíte, že farby na báze oleja a akrylu si vyžadujú čistenie dreva a správne priľnutie farby k povrchu, farby na báze kriedy možno jednoducho naniesť a budú fungovať presne tak, ako majú, zvyčajne bez stekania alebo škvŕn.
Vďaka tomu sa kriedová farba stala veľmi obľúbenou voľbou pri reštaurovaní starého nábytku alebo v prípade, že váš obrobok pozostáva z repasovaného dreva. Prirodzene vytvára zostarnutú estetiku, ktorá sa pomerne ľahko narúša, čo zabezpečuje, že rustikálna estetika sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejšou. Práve kombinácia tejto skutočnosti a faktu, že kriedová farba je taká jednoduchá na použitie, spôsobila, že si udržala svoju popularitu, nehovoriac o tom, že v súčasnosti je v móde pastelová estetika.
Kde sa dá použiť kriedová farba?
Pýtate sa, kde sa dá použiť kriedová farba? Jediná vec, ktorá robí kriedovú farbu lepšou ako jej minimálny čas prípravy, je skutočnosť, že sa dá použiť prakticky na akýkoľvek povrch, na ktorý si spomeniete. Kriedovú farbu možno použiť na drevo, kov, plast, keramické obkladačky a dokonca aj na tehly a maltu! Kvalita povrchovej úpravy sa môže líšiť a niektoré povrchy môžu vyžadovať viac ako jednu vrstvu, ale bez ohľadu na to je to stále celkom dobrá povrchová úprava.
Existuje množstvo príkladov použitia kriedovej farby na povrchoch, o ktorých by väčšina remeselníkov ani len nesnívala, ak by použili farbu na vodnej báze. Farbu na báze kriedy môžete použiť na exteriérový nábytok, ako je plastový nábytok na trávnik, nábytok na terase, ako sú drevené stoly a stoličky, alebo dokonca na murované stĺpy v exteriéri vášho domu!
Možnosti sú nekonečné, len sa musíte uistiť, že rozumiete obmedzeniam farieb na báze kriedy. Je farba na báze kriedy odolná? Iste, ale ako každá farba, aj táto má svoje hranice trvanlivosti a napokon má stále vodný základ, čo znamená, že pri dostatočnom vystavení dažďu a slnečnému žiareniu steká, čo by mohlo skončiť úplným zničením vášho diela.
Ako už bolo povedané, kriedovú farbu možno použiť na niektoré neočakávané povrchy. Existujú príklady použitia kriedovej farby na čalúnenie a dokonca aj na drevené obloženie okolo domov, čo je celkom fajn vzhľadom na neuveriteľný estetický vplyv, ktorý môže mať táto farba na akýkoľvek priestor. Ak ste zvedaví, aký účinok môže mať táto farba na povrch, pozrite si niektoré z úžasných vecí, ktoré ľudia urobili s kriedovou farbou online, mohlo by vám to poskytnúť dobrú inšpiráciu!
Je potrebné kriedovú farbu utesniť?
Ako sme už spomenuli, kriedová farba je relatívne odolná, ale ak ju budete používať na povrchoch, ktoré budú vystavené veľkej premávke a/alebo budú časom vystavené veľkým nárazom a oderu, možno budete chcieť zvážiť jej utesnenie. Ak ste ešte nikdy nepoužili tmel, je to v podstate ochranná vrstva, ktorá sa môže použiť spolu so základným náterom alebo namiesto neho.
Nielenže sa tým zabezpečí, že farba dobre priľne k povrchu obrobku, ale tiež sa zabezpečí, že pri nanášaní farby na obrobok nedôjde k jej presakovaniu. To sa môže stať, ak pracujete s poréznym druhom dreva, ktorý by mohol nasiaknuť väčšinu vašej prvej vrstvy, keď začne schnúť.
Pečidlá sa dajú kúpiť prakticky všade, kde sa predávajú farby (čo nie je prekvapujúce), a odporúčame použiť nejaké najmä pri natieraní dreva, aby ste si zabezpečili čo najlepšiu povrchovú úpravu. K dispozícii sú špecializované tmely na kriedové farby, ktoré zvyčajne odvádzajú lepšiu prácu, ale môžete použiť aj univerzálny základný náter, ak ste v núdzi, máte obmedzený rozpočet alebo sa vám jednoducho nechce ísť do obchodu.
Kriedovú farbu si môžete vyrobiť aj sami. Všetko, čo potrebujete, je polievková lyžica vody, kopa práškového uhličitanu vápenatého a akrylová farba (akejkoľvek farby). Všetko to spolu zmiešajte a máte vlastnú kriedovú farbu, s ktorou môžete robiť, čo sa vám zapáči. Ak chcete vysušiť rôzne konzistencie a tóny, môžete sa pohrať aj s pomermi.
Má kriedová farba rôzne farby?
Vzhľadom na to, že kriedová farba sa používa predovšetkým na vytvorenie pastelovej estetiky, bola by škoda, keby sa nedodávala v rôznych farbách. Ako už bolo povedané, kriedová farba je k dispozícii v takmer všetkých farbách, na ktoré si spomeniete, nielen vo výstredných žltých a modrých farbách, ktoré sa s ňou zvyčajne spájajú, a akúkoľvek farbu, ktorú nenájdete na pulte, vám pravdepodobne vyrobia.
Kriedovú farbu nájdete vo väčšine základných farieb, ale aj v odtieňoch sivej, zemitej hnedej, svetlozelenej a dokonca aj v obskúrnejších farbách, ako je bordová a oceánska modrá. Tieto farby sa zvyčajne používajú na vdýchnutie života starému nábytku, ako sú pohovky, skrine, jedálenské stoly a dokonca aj staré úložné truhly.
Je kriedová farba drahá?
To závisí od toho, čo definujete ako drahé, ale vo všeobecnosti je kriedová farba pomerne cenovo prijateľná, najmä v porovnaní s inými typmi farieb, ako aj vzhľadom na to, že ide o typ farby, ktorý je vo výklenku. Cena kriedovej farby sa zvyčajne líši v závislosti od kvality a značky, ale pokiaľ ide o kvalitu kriedovej farby, máte tendenciu dostať to, za čo si zaplatíte.
Aký typ povrchovej úpravy poskytuje kriedová farba?
Ak máte záujem o hladký, elegantný povrch, možno budete chcieť zvážiť iný typ farby. Kriedová farba vytvára matnú povrchovú úpravu s drsnou štruktúrou, ktorá vám umožní zakryť nedokonalosti na povrchu obrobku bez toho, aby ste museli vykonávať bodové opravy. To sa môže zdať kontraproduktívne vzhľadom na to, že väčšina ľudí chce, aby ich obnovený nábytok vyzeral bezchybne.
Táto drsná štruktúra má však úplne iný estetický dojem, ktorý môže byť pre niekoho spočiatku náročný na ocenenie, ale časom má tendenciu vám prirásť k srdcu. Vzhľad má tendenciu pôsobiť trochu rustikálne a zúbožene, čo môže pôsobiť nemiestne, ak chcete, aby váš nábytok splynul s okolím, ale môže pôsobiť vo váš prospech, ak sa snažíte o uvoľnený vzhľad vášho priestoru.
Ako natrieť stôl kriedou
Zaujíma vás, ako natrieť stôl kriedou? Natretie stola kriedovou farbou je rýchly a jednoduchý spôsob, ako vdýchnuť obývačke alebo jedálenskému kútiku opäť život. Preto sme pre vás pripravili krátky návod, v ktorom sa podrobne dozviete, ako najlepšie postupovať pri natieraní stola kriedovou farbou, čo budete potrebovať a ako zabezpečiť, aby vám povrchová úprava po dokončení vydržala čo najdlhšie. Majte na pamäti, že tento postup môžete použiť aj na natieranie iných drevených povrchov, ale iné materiály si môžu vyžadovať inú prípravu a/alebo podkladové látky. Vzhľadom na to začnime s niekoľkými vecami, ktoré budete potrebovať.
Pripravte si pracovný priestor
Hovorí sa, že ak sa nepripravíte, mali by ste sa pripraviť na neúspech. Myslíme si, že to je možno trochu extrémne, ale vždy je dobré zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor dobre pripravený na úlohu, ktorá vás čaká. Môže vám to ušetriť množstvo času a námahy v ďalšom priebehu, preto sa uistite, že máte všetko, čo potrebujete, a že počas procesu maľovania nebudete hľadať nástroje alebo časť obrobku.
Ako si pripravíte pracovný priestor? Nuž, môžete začať tým, že položíte plachtu alebo staré noviny, aby ste ochránili podlahu a všetko ostatné, na čo sa potenciálne môže dostať nejaká zostávajúca farba. Položte plachtu a uistite sa, že je bezpečná, aby sa vám spod nej neposunula a nespôsobila tak nepríjemný pád.
Po druhé, pri maľovaní by ste mali zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor vždy dobre vetraný. Vieme, že kriedová farba neobsahuje prakticky žiadne prchavé organické zlúčeniny (VOC) vďaka primárnemu vodnému základu, ale maľovanie v miestnosti bez vetrania vám môže spôsobiť nepríjemný kašeľ, preto je najlepšie zabezpečiť, aby váš pracovný priestor mal vždy dostatočné prúdenie vzduchu.
Nakoniec by ste sa mali uistiť, že máte na sebe všetky vhodné osobné ochranné pomôcky, aby bola vaša osoba chránená pred všetkými zatúlanými čiastočkami farby. Ako sme už spomenuli, kriedová farba je na vodnej báze, takže nie je potrebná maska, ale mali by ste si nasadiť rukavice a starý odev, aby ste zabránili tomu, že sa vám na pokožku dostane farba.
Očistite svoj obrobok
Kriedovú farbu možno nanášať na drevené obrobky bez akejkoľvek prípravy, však? Klamali sme vás? Je to podvod? Nie, kriedovú farbu možno nanášať na drevený obrobok bez akejkoľvek prípravy, ale to neznamená, že by to tak malo byť. Prečo by ste teda mali obrobok čistiť? Nuž, čistý obrobok zabezpečí rovnomernú priľnavosť po nanesení vašej farby.
To znamená, že akákoľvek špina na povrchu vášho obrobku nebude brániť priľnutiu farby na určitých miestach. Ak to neurobíte, môže to mať za následok nevzhľadné nerovnosti alebo presakovanie po začatí natierania, preto je najlepšie zabezpečiť, aby bol váš obrobok dôkladne očistený ešte predtým, ako začnete nanášať farbu.
Všetko, čo potrebujete na očistenie obrobku, je trochu mydla, vody a čistá handrička. Zmiešajte mydlo a vodu a namočte do nich handričku. Utrite povrch a uistite sa, že ste z neho dostali všetky nečistoty a špinu. Nezabudnite sa dostať do všetkých zákutí v štruktúre dreva, aby ste zabezpečili, že farba priľne aj na tieto časti.
Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali pri čistení obrobku, nechajte ho úplne vyschnúť a až potom prejdite k ďalšiemu kroku procesu. Nezabudnite, že mokré drevo neprijme farbu alebo základný náter, preto je najlepšie zabezpečiť, aby bolo vaše drevo úplne suché, než sa ho pokúsite natrieť základným náterom alebo farbou.
Obrobok prebrúste
Ak máte opäť záujem len o rýchle natieranie, nemusíte tieto prípravné kroky dodržiavať, ale v záujme dosiahnutia dobre vyzerajúcej a dlhotrvajúcej povrchovej úpravy vám to odporúčame. Brúsenie obrobku je rýchly a bezbolestný proces, ktorý by mal prebehnúť bez problémov, a v závislosti od veľkosti obrobku môžete použiť brúsny papier, brúsny blok alebo elektrickú brúsku.
Ak budete brúsiť ručne, môže to trvať oveľa dlhšie, ale získate dobrý cit pre drevo a nestojí to prakticky nič v porovnaní s kúpou alebo prenájmom elektrickej brúsky. Ak je váš stôl obdĺžnikový alebo štvorcový, odporúčame brúsiť po dĺžke stola a riešiť jednu časť po druhej. Nezabudnite sa dostať do ťažko prístupných miest, pretože tie často potrebujú najväčšiu pomoc s priľnavosťou.
Ak máte obrobok nepravidelného tvaru, napríklad okrúhly konferenčný alebo jedálenský stôl, môžete skúsiť brúsenie od okrajov smerom do stredu alebo od stredu smerom k okrajom v závislosti od veľkosti stola. Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali brúsením, nezabudnite odstrániť všetky zvyšné čiastočky dreva pomocou stlačeného vzduchu alebo len čistou handričkou predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku v procese, pretože tie by mohli zabrániť tomu, aby sa základný náter absorboval do dreva.
Natieranie obrobku
Teraz nastane chvíľa, na ktorú ste čakali. Otvorte plechovku s kriedovou farbou a časť z nej vylejte do zásobníka na farbu. Naneste si trochu farby na štetec alebo valček a začnite maľovať od jedného konca stola k druhému, časť po časti, po dĺžke stola, až kým nenamaľujete všetky plochy. Nebojte sa raz za čas na valček nabrať viac farby, aby ste sa uistili, že vaša práca bude súvislá.
Keď ste skončili s primárnym povrchom obrobku, je čas, aby ste vyriešili jemnejšie detaily. Naneste si na štetec trochu farby a pustite sa do nôh stola a všetkých ostatných spojovacích spojov. Nezabudnite na všetky malé zákutia a priestory, ktoré sú v dosahu vašich očí, a nezabudnite ani na okraje pod stolom!
Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali pri natieraní, nechajte farbu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Po zaschnutí farby máte na výber niekoľko možností. Môžete sa pokúsiť o narušený vzhľad tým, že náter zľahka prebrúsite brúsnym papierom so zrnitosťou 120, alebo môžete pridať ďalšiu vrstvu, aby ste upevnili svoju matnú estetiku.
Utesnite svoj obrobok
Či už ste svoj obrobok zdrsnili, alebo ste mu dali ďalší náter, aby ste opravili prípadné presakovanie (alebo oboje), odporúčame vám obrobok zapečatiť, aby ste ochránili všetku svoju tvrdú prácu. Existuje množstvo tmelov, ktoré môžete použiť na ochranu svojho obrobku, ale najlepší druh pre kriedovú farbu by bol ten, ktorý bol určený pre kriedovú farbu, pretože vám umožní zachovať štruktúru a povrchovú úpravu.
Existujú dva druhy tmelu na farby, z ktorých si môžete vybrať, predovšetkým aerosólový druh a druh, ktorý by ste aplikovali konvenčne. Ktorý z nich použijete, záleží len na vás, ale aerosólové tmely majú tendenciu pracovať oveľa rýchlejšie ako tie, ktoré by ste naniesli štetcom, takže ak sa snažíte dodržiavať časový plán, odporúčame zvoliť tie. Po dokončení nechajte tmel úplne vyschnúť a vytvrdnúť podľa časového obdobia odporúčaného výrobcom, než začnete povrch používať.
Teraz, keď už viete, čo je to kriedová farba, na čo sa dá použiť, či ju treba utesniť a ako ju použiť na natieranie stola, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite, že presakovanie je normálne a že sa dá vyriešiť ďalšou vrstvou a nejakým tmelom, a aby ste sa uistili, že ste dostali aj všetky malé miesta pod stolom.
Často kladené otázky
Môžete kriedou natierať stoly a stoličky?
Kriedová farba je univerzálna farba na vodnej báze, ktorú možno použiť na plast, kov, textílie a drevo. Ako už bolo povedané, je úplne možné natierať kriedou stoly a stoličky, ak sú povrchy správne pripravené a utesnené, aby sa zabezpečila ich dlhá životnosť.
Je kriedová farba odolná pre povrchy kuchynských stolov?
Je kriedová farba odolná pre povrchy kuchynských stolov? Kriedová farba je jednou z najlepších farieb na rýchle maľovanie, pretože nevyžaduje takmer žiadne prípravky, aby dobre držala. Napriek tomu, ak ju budete používať na kuchynský stôl, musíte ju utesniť, aby ste zabezpečili, že sa povrch nepoškodí, pretože hoci farba môže dobre držať, nie je taká odolná ako iné typy farieb.
Ako dlho vydrží kriedová farba?
Kriedová farba nevydrží tak dlho ako iné typy farieb, najmä ak nie je utesnená. Aby sme však boli spravodliví, kriedová farba môže vydržať až päť rokov, ak je nanesená, utesnená a časom správne udržiavaná. Preto sa odporúča, aby ste svoje diela natreté kriedovou farbou vždy utesnili.