Ako odstrániť farbu z tehál

Odstránenie farby z akéhokoľvek povrchu môže byť náročná úloha, možno preto, že jednoducho slúži ako východisko pre ďalšiu prácu? Bez ohľadu na to môže byť odstraňovanie farby z tehál ešte náročnejšie ako pri väčšine iných povrchov. Ak ste to nikdy predtým nerobili, môže to byť bolestivo dlhý a náročný proces, preto nie je prekvapením, že mnohí ľudia si na túto prácu radšej najímajú profesionálov. My však dávame prednosť pozitívnejšiemu prístupu k zlepšovaniu domácnosti. Vzhľadom na to sa pozrime na najlepší spôsob odstránenia farby z tehál a na to, ako to môžete urobiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.

Prečo chcete odstrániť farbu z tehál?

Ak bývate v tehlovom dome, je pravdepodobné, že už zažil nejaký ten kilometer v podobe vrstiev farby. Možno nie ste spokojní s farbou alebo povrchovou úpravou, ktorú má, takže jej zmena môže byť niečo, čo máte v úmysle urobiť. Ak ste už niekedy maľovali dom, viete, že tento proces je náročný na prácu a že by ste sa mali vopred dobre pripraviť, a to isté platí aj pre odstraňovanie farby z tehlového exteriéru (alebo interiéru).

Prečo by ste sa teda mali pokúsiť o odstránenie farby z tehlového exteriéru? Nuž, možno sa vám páči vzhľad nenatretej tváre tehlového exteriéru alebo by ste možno chceli odstrániť roky starého náteru z povrchu, aby ste novej farbe dodali presne taký povrch a tón, aký si pre ňu predstavujete. Ďalším dôvodom, prečo možno budete chcieť odstrániť farbu z tehál, je jednoducho zlý náter.

Odstraňovanie farby z tehlového exteriéru

Ak je farba nanesená nesprávne, bez základného náteru alebo ak je použitý nesprávny typ farby, môže to spôsobiť, že náter sa pomerne rýchlo rozpije a odlupuje, najmä po počiatočnej zmene teploty. V týchto prípadoch by ste pravdepodobne chceli pred pridaním nového náteru alebo výmenou farby náter vymeniť alebo odstrániť z tehly, ale budete musieť vedieť, ako odstrániť náter skôr, ako prasknete s novým.

To môže byť ťažké vzhľadom na to, aký tuhý a nepohyblivý materiál je murivo To znamená, ako sa vôbec postupuje pri odstraňovaní farby z tehál? Pozrime sa na to, ako odstrániť farbu z tehál a tiež na nástroje, ktoré budete potrebovať, skôr než začnete. Máme tiež príspevok o tom, ako správne natierať tehlu.

Aj pri tomto postupe môžete uplatniť rôzne techniky, preto vám poskytneme najlepší spôsob, ako odstrániť farbu z tehál, čím zabezpečíme rovnováhu medzi prácou lakťov a minimalizáciou možného poškodenia povrchov.

Ako odstrániť farbu z tehál

Odstránenie farby z tehlového exteriéru si bude vyžadovať značnú vôľu a vytrvalosť a možno si už v polovici práce uvedomíte, že by bolo lepšie, keby ste si najali profesionála. To však neznamená, že by ste sa mali vzdať a predchádzajúce správne posúdenie vám zabezpečí, že budete mať reálnu predstavu nielen o rozsahu práce, ale aj o tom, koľko práce bude potrebovať váš tehlový povrch bez ohľadu na to, či sa rozhodnete ponechať ho odkrytý alebo ho premaľovať.

Čo budete potrebovať

  • Odstraňovač náteru z tehál a malty
  • Škrabku na farby/nôž na sadrokartón
  • Aplikátor na odstraňovač náterov
  • Plachta alebo krytina na podlahové plochy
  • Drôtená kefa alebo oceľová vlna
  • Odlepovacia páska na odstraňovanie náterov

Pripravte si pracovný priestor

Skôr ako sa naučíte odstraňovať farbu z tehál, mali by ste sa pravdepodobne uistiť, že váš trávnik, príjazdová cesta alebo iné vonkajšie terénne úpravy boli zakryté. Problém pri odstraňovaní farby z tehlového exteriéru spočíva v tom, že po odstránení farby môžu častice potenciálne poškodiť povrchy, s ktorými prídu do kontaktu, čo by mohlo mať vplyv na trávu, pôdu alebo betón.

Položenie krytiny tiež znamená, že čas čistenia sa po vykonaní úkonu skráti na polovicu. Posledná vec, ktorú chcete, je zametať uvoľnené kúsky farby po jej zoškrabaní zo steny, najmä po náročnom dni odstraňovania farby.

Po príprave pracovného priestoru je čas, aby ste si pripravili náradie.

Pripravte si náradie

Ako sme už spomínali, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete postupovať pri odstraňovaní farby z tehál - jedným z menej odporúčaných spôsobov je použitie pieskovača. Hoci v porovnaní s použitím odstraňovača náteru bude fungovať oveľa rýchlejšie, v skutočnosti by mohlo dôjsť k poškodeniu líca tehly, najmä ak neviete, v akom stave sú tehly pod náterom.

Príprava pieskovača je samozrejmá (dodávajú sa s návodom), a keďže ju neodporúčame (vo vašom najlepšom záujme), uvedieme, ako by ste mali nastaviť nástroje: Odporúčame používať odstriekavač murárskej farby, a keďže sa zvyčajne dodávajú so špeciálnym nástrojom, ktorý môžete použiť na nanášanie odstriekavacej pasty, mali by ste si ich nechať na strane dominantnej ruky, aby ste ich mohli nanášať na stenu a naberať ďalšie bez toho, aby ste sa museli príliš pohybovať. Potom si vezmite stierku alebo škrabku a urobte s nimi to isté.

Odstraňovanie farby z muriva

Keď máte všetko náradie v poriadku, uistite sa, že máte vhodné osobné ochranné prostriedky, s ktorými môžete odstraňovač farby na murivo používať. Majte na pamäti, že každý odstraňovač náterov je mimoriadne toxický a môže spôsobiť vážne ťažkosti, ak sa vdýchne alebo sa dostane do kontaktu s pokožkou a očami. Dôrazne sa odporúča používať ochranné okuliare, rukavice a masku, ktorá zakrýva oči aj nos.

Aplikácia odstraňovača náterov

Predtým, ako začnete nanášať odstraňovač náterov, mali by ste sa uistiť, že váš povrch je čo najčistejší. Rovnako, ako keby ste povrch natierali prvýkrát, odstráňte z neho všetky uvoľnené kúsky farby. Uistite sa, že ste ich odstránili čo najviac, aby pri nanášaní odstraňovača náteru neopadávali, čo vám z dlhodobého hľadiska uľahčí prácu a možno vám aj poskytne dobrú predstavu o stave tehál pod náterom.

Keď ste si istí, že ste odstránili všetky uvoľnené časti, je čas vziať do rúk vybraný aplikátor a odstraňovač náterov. Odstraňovač farby z tehál je zvyčajne dosť hustý, preto sa uistite, že ste nabrali dostatočné množstvo a že váš aplikátor je vhodný na pokrytie veľkej plochy, a keď ho budete mať, začnite ho nanášať na daný povrch.

Dbajte na to, aby ste odstraňovač naniesli rovnomerne, a nezabudnite sa dostať do malých zákutí na stene a medzi maltu - posledná vec, ktorú chcete, je, aby farba zostala po tom, čo ste ju začali odlupovať, pretože ste vynechali nejaké miesto.

Výrobca by mal uviesť odporúčanú hrúbku odlakovača, preto ho nanášajte vrstvu po vrstve, kým nedosiahnete odporúčanú hrúbku. Nezabudnite, že odstraňovač musí preniknúť hlboko do tehly, aby bol aspoň trochu účinný, takže konzervatívnosť pri jeho použití nie je veľmi na mieste. Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku, nechajte odstraňovač na niekoľko minút usadiť do tehál a malty.

Aplikácia peelingových pásikov

Je čas začať aplikovať vaše odlupovacie pásy na čerstvo nanesený odstraňovač náterov. Výrobca by mal na obale výrobku stanoviť čas, ktorý podrobne popisuje, kedy by ste mali začať aplikovať svoje odlupovacie pásy. Aby ste sa vyhli komplikáciám, snažte sa kúpiť odlakovač a odlupovacie pásiky rovnakej značky, aby bol proces do istej miery jednotný.

Odlupovacie pásky sa zvyčajne vyrábajú z papiera, ale v súčasnosti existujú aj pásky z iných materiálov, preto by bolo dobré overiť si, ktoré sú pre vaše konkrétne použitie najvhodnejšie. Keď máte pripravené odlupovacie pásy, môžete ich začať aplikovať na danú stenu a dbať na to, aby sa pásy navzájom prekrývali, aby pod nimi nebola odhalená žiadna tehla alebo malta.

Dbajte najmä na to, aby sa pásy dotýkali aj medzier v stene, v ktorých sa nachádza malta, inak budete musieť proces opakovať znova, a my by sme boli radšej, keby ste to zvládli na prvýkrát.

Keď máte cieľovú oblasť steny pokrytú odlupovacími pásmi, je čas sadnúť si a nechať ju pracovať - tento proces môže trvať až 24 hodín v závislosti od toho, aký čas odporúča výrobca. Tento čas môžete využiť na prípravu ďalších povrchov, ak pracujete s viacerými stenami, alebo na prípravu zvyšku steny, ak to robíte po častiach.

Odstráňte odlupujúce sa pásy

Odstraňovanie farby z muriva je prácny proces, ako ste už pravdepodobne pochopili. Preto je pri odstraňovaní farby z tehál dôležité neponáhľať sa. Keď počkáte na výrobcom odporúčanú dobu, môžete začať s odlupovaním nanesených pásikov.

Ak potrebujete získať nejakú páku, použite tupý nôž na zdvihnutie okraja pásu, aby ste mali dobrý úchop. Uistite sa, že máte nasadené tieto rukavice, pretože odizolovače môžu byť škodlivé pre vašu pokožku aj po nastavení.

Pásy odlepujte pomaly a pokiaľ možno rovnomerne - ak budete pásy odstraňovať príliš rýchlo, farba zostane a budete ju musieť odstraňovať ručne drôtenou kefou alebo škrabkou, čo tak trochu stráca zmysel všetkého úsilia, ktoré ste doteraz vynaložili.

Odlupujte ich opatrne a metodicky, pričom dbajte na to, aby sa časti, ktoré sa prekrývali, počas procesu neodtrhávali jedna od druhej, to znamená, že si vyberte časť, ktorú chcete odstrániť, a držte sa jej, kým neodlúpite zabezpečenú časť od konca po koniec.

Zameranie sa na konkrétnu časť zmenší rozsah vášho sústredenia a zabezpečí, že vás samotný rozsah úlohy nezavalí. Tento postup opakujte, kým zo steny neodstránite všetky pásy. Pri odstraňovaní náteru z muriva sa nevyhnutne vyskytnú miesta, ktoré jednoducho odmietajú odstrániť samotným odstraňovačom náteru a odlupujúcimi sa páskami.Keď na tieto miesta narazíte, jednoducho ich ešte raz prekontrolujte drôtenou kefou alebo stierkou.

V tejto fáze procesu by ste mali mať stenu, ktorá je približne na 95 % zbavená farby a odstraňovača.

Zhodnoťte svoj povrch a zlikvidujte odlupujúce sa pásy

Nežartovali sme, keď sme spomínali, že odstraňovanie farby z tehál nie je žiadna ľahká úloha, ale na konci náročného pracovného dňa zanechá v človeku skvelý pocit úspechu. Teraz, keď máte ťažkú časť za sebou, by ste mali vyčistiť odlupujúce sa pásy a prebytočné kúsky farby ležiace na položenej plachte. Pri zbieraní týchto kúskov a rolovaní plachty nezabudnite používať rukavice, pretože tieto kúsky môžu byť pre vás stále škodlivé (ako sme už spomínali).

Najlepší spôsob odstraňovania farby z tehál

Pri likvidácii farby nasiaknutej odstraňovačom sa uistite, že postupujete podľa odporúčania výrobcu, pretože niektoré látky používané v odstraňovači farby môžu byť horľavé. Po zlikvidovaní pásky by ste mali dať svoje povrchy posúdiť, a to z dôvodu, že niektoré odstraňovače je potrebné po odstránení pásky zo steny neutralizovať.

Ak sa váš odstraňovač pásky dodáva s neutralizačným prostriedkom, uistite sa, že ho použijete čo najskôr, aby ste sa uistili, že nepožerie váš čerstvo očistený tehlový povrch, to je obzvlášť dôležité, ak máte v úmysle v budúcnosti uvedený povrch premaľovať. Ak váš odstraňovač neobsahuje neutralizačný prostriedok, skontrolujte si na obale čas, ktorý výrobca odporúča pred tým, ako sa môžete dotknúť povrchu a/alebo ho natrieť. Nakoniec sa uistite, že ročné obdobie, ktoré ste si vybrali na odstraňovanie náteru, je teplé, na odstraňovač náteru majú negatívny vplyv nízke teploty okolia.

Teraz, keď už viete, aký je najlepší spôsob odstraňovania farby z tehál, ako aplikovať odstraňovač farby na tehlový povrch, ako pripraviť spomínaný povrch pred aplikáciou odstraňovača farby a ako bezpečne odstrániť odlupujúce sa pásy zo steny, je čas, aby ste išli von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite si pred začatím nanášania odstraňovača náteru položiť plachtu, vždy si nasaďte vhodné osobné ochranné prostriedky a pri odstraňovaní odlupujúcich sa pásov sa obrňte maximálnou možnou mierou trpezlivosti!

Často kladené otázky

Dá sa odstrániť farba z vonkajších tehál?

Farba sa dá z tehál odstrániť. Jednoduchosť tejto úlohy sa líši podľa toho, v akom stave je v danom čase tehla a malta na povrchu. Odstraňovanie farby z tehál môže byť časovo a pracovne náročný proces, či už ste profesionál alebo začiatočník, pretože žiadne dve steny nie sú rovnaké a vyžaduje si značnú trpezlivosť a znalosť techniky.

Ako ťažké je odstrániť farbu z tehál?

Odstránenie farby z tehál je možné, hoci väčšina ľudí jednoducho natrie existujúcu vrstvu farbou vzhľadom na časovú a pracovnú náročnosť odstraňovania farby z tehál. Tehla a malta majú drobné priehlbiny, do ktorých má farba tendenciu presakovať, preto ak je vaším zámerom získať estetickú čistú tvár tehly, budete mať čo robiť.

Môžete tlakovo umývať farbu z tehál?

Ak sa použije dostatočná viskozita, je možné z tehál pieskovať aj tlakovo umývať farbu. Problémom oboch týchto metód je, že vopred nemôžete určiť, či dôjde k poškodeniu tehlového povrchu. Ak je povrch ešte pomerne nový a viete, s akým typom tehly budete pracovať, môžu byť tieto metódy menej časovo a pracovne náročné v porovnaní s použitím odstraňovača náteru a odlepovacej pásky.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.