Ako si vybrať najlepšiu farbu proti hrdzi
Na čo sa zamerať pri kúpe spreja alebo farby proti hrdzi
Pri kúpe farby proti hrdzi by ste mali venovať pozornosť niekoľkým veciam, pretože v závislosti od výrobcu existujú veľké rozdiely v pomere cena/výkon aj v type aplikácie. Dôležité sú nasledujúce veci:
- Aký dlhý je čas schnutia? Táto otázka je dôležitá, pretože najmenšie čiastočky nečistôt môžu priľnúť k vlhkej farbe a znehodnotiť ju. Okrem toho je čas schnutia samozrejme dôležitý pre všetky ďalšie kroky, pretože až po zaschnutí farby na zastavenie hrdze možno predmet ďalej spracovávať alebo plne zaťažovať.
- Aká odolná je farba? Farba proti hrdzi sa používa najmä na silne zaťažené povrchy, pretože má chrániť pred poškriabaním, nárazmi a iným namáhaním. Preto je dôležité vybrať farbu vhodne podľa konkrétneho mechanického zaťaženia. Odporúča sa vysoká mechanická odolnosť farby na ochranu proti korózii, aby sa predišlo prípadnému prerábaniu.
- Aká vysoká je odolnosť voči poveternostným vplyvom? Táto otázka závisí okrem iného od toho, či sa farba na ochranu proti hrdzi má používať v interiéri alebo v exteriéri. Ak sa predmety, ktoré sa majú chrániť, nachádzajú prevažne v interiéri alebo sú pred poveternostnými vplyvmi chránené krytmi, môže ísť o farbu s nie až takou vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom. Ak sa však má chrániť napríklad zábradlie vonkajšieho schodiska, farba musí mať solídnu až veľmi dobrú odolnosť voči poveternostným vplyvom. Aj tu, podobne ako pri mechanickom zaťažení, platí nasledovné: Ak natriete lacno, natriete dvakrát. Okrem toho dbajte na to, aby mal náter dobrú odolnosť proti UV žiareniu.
- Ako dobre sa dá výrobok spracovať? Pre profesionálnych remeselníkov táto otázka nemusí byť až taká zásadná, ale najmä pre laikov má veľký význam. Dobrá aplikovateľnosť a ľahké rozotieranie majú často cenu zlata. Ako už bolo povedané, k dispozícii sú výrobky na nanášanie štetcom alebo tie na striekanie. Niektoré sú lepšie na valčekovanie, iné na štetcom. Takže spracovateľnosť závisí aj od objektu, ktorý sa má natierať; to platí najmä pre jemné práce, ako aj neprístupné časti.
- Aký silný je zápach? Keďže farba na ochranu proti hrdzi často obsahuje medzi svojimi zložkami rozpúšťadlá, je to dôležitý faktor, najmä pri práci v interiéri. Nemala by sa preto zanedbávať bezpečnosť práce v podobe dýchacej masky a dobrého vetrania. Primerané vetranie sa musí zabezpečiť aj počas fázy schnutia. K dispozícii sú však aj antikorové nátery s nízkym zápachom, len tento faktor treba vidieť v kombinácii s dobrými ochrannými podmienkami. Farba s nízkym obsahom zápachu nemá žiadny význam, ak dostatočne nechráni podkladový predmet.
- V akom spektre sa nachádza teplota spracovania? Pri natieraní vo vonkajšom prostredí je nevyhnutné dbať na správne klimatické podmienky. Ak je teplota veľmi nízka alebo vysoká, mali by ste použiť farbu určenú do takýchto klimatických podmienok. Venujte teda pozornosť minimálnym aj maximálnym teplotám spracovania antikorovej farby.
Pokyny na aplikáciu inhibítora hrdze
Najprv je potrebné dôkladne preštudovať technický list výrobcu. Uvádza sa v ňom napríklad, či sa použitá farba môže nanášať priamo na hrdzu alebo či sa musí podklad vopred ošetriť. Obsahuje aj informácie na tému bezpečnosti práce.
V našich návodoch na nátery proti hrdzi predpokladáme, že podklad je potrebné ešte pripraviť, aby sme vám poskytli komplexnejší prehľad pracovných krokov.
Príprava podkladu
Optimálna príprava podkladu je pri natieraní mimoriadne dôležitá. Platí to najmä pre kovové povrchy.
Najskôr silnými ťahmi dôkladne prečešte povrch pomocou metly alebo ručnej kefy. Potom pomocou drôtenej kefy dôkladne očistite povrch, ktorý sa má natierať. Pri niektorých predmetoch by ste mali uvoľnenú omietku alebo hrdzu odstrániť aj pomocou dláta. Odolnú hrdzu možno ľahko premaľovať niektorou špecializovanou farbou na hrdzavý kov, ale to závisí od použitej farby. Prečítajte si technický list výrobcu, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.
Dôkladné čistenie je rozhodujúce pre dobrý výsledok
Opatrnosť sa odporúča pri nosných častiach v dome alebo garáži. Ak máte podozrenie, že hrdza už prenikla hlboko do materiálu a mohla ho poškodiť, určite zavolajte odborníka, aby materiál skontroloval. V takomto prípade sa dôrazne neodporúča robiť to svojpomocne!
Mimochodom, máme pre vás zasvätený tip na odstránenie povrchovej hrdze: Vďaka kyseline fosforečnej, ktorú obsahuje, je kola ideálna na odstránenie menších škvŕn hrdze alebo tých, ktoré sú viditeľné len na povrchu.
Po dôkladnom odstránení hrdze je potrebné povrch očistiť od oleja a mastnoty. Na tento účel použite univerzálne riedidlo.
Po odstránení hrdze môžete povrch ešte ošetriť červeným olovom. Ide o zmes živice a ľanového oleja, ktorá vďaka redukcii tetravalentného olova získava ochranné vlastnosti proti korózii.
Oprava/vyplnenie podkladu
Ak je potrebné opraviť podklad, napríklad v dôsledku existujúceho poškodenia, mal by sa najprv naniesť prípravok na ochranu proti hrdzi a potom vyplniť. Po fáze schnutia sa môže naniesť základný náter alebo vlastná ochranná farba proti korózii.
Nanášanie základného náteru na zvýšenie priľnavosti
Farba alebo lak nepriľnú na holý plech. Preto sa v mnohých prípadoch musí najprv naniesť základný náter a až potom sa môže použiť samotná ochranná farba proti korózii. Takýto základný náter sa odporúča použiť najmä pri práci na automobile. Dodržiavajte údaje uvedené v technickom liste výrobcu, pokiaľ ide o aplikáciu a čas schnutia. Odporúčame použiť základnú farbu v spreji Automotive Sandable Primer od spoločnosti Rust-Oleum, ktorá ponúka základný antikorózny náter v spreji, ktorý zanechá hladký a rovný povrch, na ktorý môžete naniesť akýkoľvek vrchný náter.
Nanášanie antikoróznej farby
Po fáze schnutia je možné naniesť protikoróznu farbu. Plochy, ktoré sa majú natrieť, opäť očistite ručnou kefou, aby ste odstránili všetok nový prach. Potom naneste ochranný sprej proti korózii alebo ochrannú farbu. V závislosti od výrobku a výrobcu môžete na tento účel použiť štetec alebo valček. Pokiaľ ide o hrúbku nánosu, výrobky sa tiež líšia, pričom niektoré farby si vyžadujú veľmi hrubé vrstvy, zatiaľ čo iné farby je potrebné nanášať tenšie. V každom prípade dávajte pozor na bežce a nosy!
Na dosiahnutie dokonalej ochrany proti korózii môže byť potrebné niektoré výrobky aplikovať aj dvakrát.
Mimochodom, dobrou voľbou na natieranie kovov môžu byť aj farebné farby. Tá je vhodná na použitie v interiéri aj exteriéri, poskytuje vynikajúcu ochranu a mimoriadne rýchlo schne.
Starostlivosť
Po skončení samotnej práce možno na údržbu použiť tužidlo. Potom sa odporúča naniesť tesniaci lak, aby bol materiál dokonale chránený pred poškriabaním a prenikaním vody. Tento postup môžete z času na čas zopakovať. Na vozidle sa odporúča pravidelné voskovanie vrstvy laku.
Zaujímavé fakty o inhibítoroch hrdze pre chladiče
Chladiče si vyžadujú špeciálny antikorózny náter, ktorý je normalizovaný podľa normy DIN 55900. Ten je dokonale prispôsobený rôznym teplotám spôsobeným vykurovaním a odoláva aj väčším teplotným výkyvom. Na chladiče a automobilové diely odporúčame používať vysoko teplotnú farbu v spreji od spoločnosti Rust-Oleum.
Pri natieraní radiátorov je - ako pri každom inom natieraní - dôležitá príprava povrchu. Celé vykurovacie teleso musí byť očistené - olej aj mastné nečistoty by sa mali starostlivo odstrániť. Na tento účel sa môže použiť nitro riedidlo.
Po vyčistení sa v niektorých prípadoch musí odstrániť odlupujúca sa hrdza a farba. To možno vykonať brúskou alebo bežným brúsnym papierom v závislosti od veľkosti a štruktúry brúseného povrchu. Odporúča sa, aby ste predmet, ktorý sa má natrieť, zľahka zdrsnili aj bez viditeľného poškodenia, aby farba lepšie priľnula.
Dôkladne očistite prach a nečistoty, ktoré sa mohli nahromadiť. Teraz použite na podkladový náter základný náter vhodný na radiátory a potom naneste vrchný náter. Na tento účel použite vhodnú farbu na radiátory. Aby ste mohli natrieť ťažko prístupné miesta, použite štetec na radiátory špeciálne určený na tento účel alebo tiež valček na radiátory. Ten je známy aj pod názvom myš.
Ak je podkladový náter neporušený, môžete ho dôkladne umyť čpavkovou vodou a po jeho úplnom zaschnutí priamo naniesť vrchný náter.
Ak starý náter vykazuje veľké poškodenia, je potrebné ho odstrániť odstraňovačom náterov. Potom postupujte presne podľa vyššie uvedeného opisu.
Zaujímavé fakty o prevencii korózie v automobiloch
Automobily sú často vystavené extrémnym poveternostným podmienkam. Či už ide o dážď, blato, piesok, teplo alebo chlad (najmä v prípade áut, ktoré nie sú zaparkované v garáži a často jazdia aj v teréne), je kvalitná ochrana proti korózii nevyhnutná.
Autá sú vyrobené z ocele, ktorá by mala byť chránená pred hrdzou pomocou pozinkovania. Žiaľ, niektorí výrobcovia v súčasnosti na tejto veľmi dôležitej forme prevencie a ochrany proti korózii šetria. Okrem toho sa môže pomerne rýchlo stať, že v materiáli vznikne škrabanec, ktorý vedie k vzniku menších škvŕn hrdze. Pre majiteľa vozidla to spočiatku nevyzerá ako veľký problém, avšak aj malá škvrna hrdze sa môže po určitom čase stať bezpečnostne relevantnou, a to vtedy, keď nepozorovane pokračuje v rozožieraní kovu.
Ochrana vášho vozidla pred hrdzou má teda vysokú prioritu. Na jednej strane sa to dá samozrejme dosiahnuť opatrným a prispôsobeným štýlom jazdy. Ďalej je veľkým faktorom úspechu pravidelné voskovanie ochranného laku.
Ak sa hrdza rozšírila, môžete postupovať podľa vyššie uvedených pokynov. S hrdzou si môžete poradiť pomocou konvertora hrdze, brúsky alebo brúsneho papiera a vhodného ochranného náteru proti hrdzi. V každom prípade dbajte na to, aby ste nepoškodili okolitý náter.
O niečo zložitejšie je to v prípade, ak sa lakujú diely na bloku motora alebo výfukovej sústavy alebo v ich okolí. V tomto prípade musí byť použitá farba schopná kompenzovať veľké teplotné rozdiely bez toho, aby sa odlupovala. Preto sa v tomto prípade odporúča použiť špeciálnu protikoróznu farbu pre automobily.
Natieranie na hrdzu
Na trhu sú k dispozícii prípravky na ochranu proti hrdzi, ktoré sľubujú optimálny výsledok jednoduchým nanesením na existujúcu hrdzu. V zásade je to možné. Treba však mať na pamäti, že na spoľahlivú premenu hrdze je potrebný určitý obsah fosfátov v látke. Ak tento obsah nie je dostatočne vysoký, existujúcu hrdzu nemožno odstrániť.
V tomto prípade ju konvertor hrdze prakticky obklopí ochrannou vrstvou a môže pod touto vrstvou nepozorovane pokračovať vo svojej deštruktívnej práci. Výsledkom je rozsiahle poškodenie alebo dokonca úplná nepoužiteľnosť predmetu.
Samozrejme, neexistuje žiadny dokonalý materiál. Aj napriek aplikácii prípravku proti hrdzi budú existujúce poškodenia vždy viditeľné, pokiaľ sa objekt ďalej neošetrí. Cieľom konvertora hrdze je vo všeobecnosti transformovať hrdzu na fosforečnanovú vrstvu železa, ktorú je potom možné ďalej spracovať.
Záver teda znie: aj keď je v zásade možné hrdzu jednoducho natrieť pomocou konvertora hrdze, bezpečnou možnosťou je obrúsenie veľkých vreciek hrdze a následné použitie konvertora hrdze. To platí aj pre nátery proti hrdzi typu "tri v jednom". Menšie vrecká hrdze sa dajú dobre odstrániť konvertormi hrdze aj farbou na ochranu proti hrdzi.
Bezpečnostné pokyny
Ak pracujete s farbou na ochranu proti hrdzi, bezpečnosť pri práci by mala byť vždy vašou prioritou. Farba na ochranu proti hrdzi obsahuje rôzne zložky, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské a živočíšne organizmy.
Pred aplikáciou si preštudujte technický list výrobcu. Pri práci nezabudnite používať respirátor, ochranné okuliare a rukavice. Odporúčajú sa ochranné nitrilové rukavice, pretože latex môže spôsobovať alergie. Naďalej noste oblečenie s dlhými rukávmi a prípadne aj ochranný oblek.
Zabezpečte optimálne vetranie pracoviska. To platí aj pre fázu schnutia farby. Ak je to možné, pracujte vonku.
Často kladené otázky
Aká je najlepšia farba proti hrdzi?
Na túto otázku nemožno odpovedať všeobecne, pretože kritériá závisia od príslušného použitia farby. Napríklad, či sa má používať v interiéri alebo exteriéri, je potrebné zohľadniť požiadavky na odolnosť proti nárazu a poškriabaniu, ako aj odolnosť farby proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu.
Aký je najlepší inhibítor hrdze pre automobily?
Odpovedať na túto otázku je vo všeobecnosti ťažké, pretože odpoveď závisí od oblasti, ktorá sa má chrániť, ako aj od typu poškodenia. Vo všeobecnosti však platí, že vyššie uvedení výrobcovia majú náskok, aj pokiaľ ide o ochranu proti korózii pre automobily. Jednou z vecí, ktorú treba vziať do úvahy, sú veľké teplotné rozdiely, ktorým môže lak odolávať.
Čo je základný náter proti hrdzi?
Základný náter proti hrdzi je farba, ktorá funguje ako základný náter na ochranu proti hrdzi. Je to inhibítor hrdze a stimulátor priľnavosti, ktorý sa môže použiť v interiéri alebo exteriéri a optimalizuje priľnavosť farby. Po 24 hodinách je suchý a možno ho natrieť skutočnou farbou.
V kvalite antikoróznych náterov sú veľké rozdiely. Líšia sa aj z hľadiska aplikácie. Vo všeobecnosti však platí, že aj neskúsení používatelia môžu optimálne chrániť svoje kovové predmety pred hrdzou. Dúfame, že sa nám podarilo pomôcť vám prostredníctvom nášho sprievodcu ochrannými farbami proti hrdzi.