Aký je rozdiel medzi smaltovanou farbou na vodnej a olejovej báze?

Vždy je vzrušujúce zmeniť štýl svojho obytného priestoru a maľovanie je skvelý spôsob, ako začať. Práve ste si však uvedomili, že potrebujete vymaľovať nielen steny. Chcete premaľovať dvere a okná. Vaše obloženie je odreté a oprýskané, rovnako ako vstavané úložné skrine. A niektoré drevené, plastové a kovové kovania a nábytok tiež potrebujú zmenu. Aby ste to mohli urobiť, môžete zvážiť použitie smaltovanej farby. Vzdelanie o všetkom, čo sa dá o smaltovanej farbe, je prvým krokom k tomu, aby ste sa uistili, že na svojich nových projektoch všetko zvládnete.

Čo je to smaltovaná farba?

Smaltovaná farba je mimoriadne odolný typ farby, ktorý sa môže používať v exteriéri aj interiéri budovy. Bez ohľadu na to, ktorého výrobcu smaltovanej farby si vyberiete, drvivá väčšina smaltovaných farieb je na báze oleja, s niekoľkými významnými výnimkami, ktoré sú na báze vody. Smaltová farba sa môže použiť na natieranie rôznych povrchov, od dreveného obloženia vo vašom dome až po rovné povrchy prítomné na kovovom terasovom nábytku.

Renovácia nábytku pomocou smaltu

Typy smaltovaných farieb

Existujú dva typy emailových farieb: Olejové a vodou riediteľné emailové farby. Tieto dve farby sa odlišujú rozpúšťadlom. Medzi týmito farbami sa však líšia aj určité faktory, ako je trvanlivosť, spôsob aplikácie.

Olejová emailová farba

Základom olejovej emailovej farby je olej. Tieto farby majú čas schnutia v rozmedzí od 8 do 24 hodín. Olejová emailová farba schne zvnútra von. Hoci má nepríjemný zápach, dá sa ľahko odstrániť pomocou riedidiel na farby. Vzhľadom na toxické výpary, ktoré tento druh farby pri použití v interiéri vylučuje, zabezpečte, aby bol priestor pri jej nanášaní dobre vetraný.

Lepkavý email na olejovej báze

Smaltovaná farba na vodnej báze

V porovnaní s olejovými farbami majú farby na báze vody vodný základ. Čas schnutia smaltu na báze vody je oveľa kratší ako čas schnutia smaltu na báze oleja. Tieto farby na báze vody často potrebujú približne osem hodín alebo menej na dôkladné zaschnutie. Začínajú schnúť zvnútra, a hoci sa na dotyk zdajú byť suché, je veľmi ťažké zistiť, či sú zvonka úplne suché. Okrem toho sa menej náročne čistí aj odstraňuje, pretože sa dá zotrieť vodou.

Nanášanie smaltovanej farby na vodnej báze

Rozdiely medzi vodou riediteľnou a olejovou emailovou farbou

Medzi emailom na báze vody a olejovým emailom existuje niekoľko rozdielov, vrátane použitých rozpúšťadiel, životnosti emailu, lesku emailu a povrchových podmienok, na ktorých sa používajú.

Rozpúšťadlo

Pokiaľ ide o emailovú farbu, základným rozdielom medzi olejovou a vodnou farbou je rozpúšťadlo, ktoré sa používa pri jej výrobe. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sa používa niekoľko rôznych druhov rozpúšťadiel a všetky sa odparia hneď po úplnom zaschnutí farby.

Pri olejových emailových farbách sa ako rozpúšťadlo používa minerálny terpentín, zatiaľ čo pri vodových emailových farbách sa na vytvorenie smaltu používa olej.

Efekty lesku

Farby na báze oleja majú vyšší lesk a ich následné efekty sú pútavejšie ako farby na báze vody. Bolo však pozorované, že po určitom čase sa lesklé účinky farby zmenšujú a farba pôsobí mdlo. Na druhej strane farby na báze vody majú mierny lesk a zachovávajú si úroveň lesku oveľa dlhšie.

Smaltovaná farba na kovovom nábytku

Trvanlivosť

Olejové farby schnú pomalšie ako farby na vodnej báze, ale zároveň poskytujú neuveriteľnú odolnosť voči opotrebovaniu a namáhaniu v priebehu času. Výmenou za rýchlejšie schnutie strácajú svoju pružnosť a stávajú sa práškovitými aj krehkými, čo znižuje ich odolnosť. Výsledok dokazuje, že farba popraskala.

Trvanlivosť smaltu na vodnej báze

Farba na vodnej báze síce tvrdne, ale vydrží akékoľvek poškodenie a časom dokonca odolá bežnému opotrebovaniu. Výsledkom je, že farba na vodnej báze je oveľa prispôsobivejšia zmenám a v dôsledku toho veľmi flexibilná. Majú vysokú toleranciu voči vlhkosti.

Podmienky povrchu

Keďže olejové emailové farby odpudzujú vodu, majú problém vytvoriť pevné spojenie s povrchmi, na ktoré sa nanášajú. V dôsledku toho je veľmi dôležité nechať povrch pred aplikáciou týchto výrobkov vyschnúť. Absorpcia vlhkosti, ako aj vlhkosti vodou riediteľnými emailovými farbami, eliminuje požiadavku na dôkladné vysušenie steny pred použitím.

Smalt na vodnej báze

Postup pri aplikácii

Olejové emailové farby sú hustejšie a zanechávajú lepkavé zvyšky na povrchu štetca. Vzhľadom na jedinečný charakter profesionálov trvá ich aplikácia dlhší čas. Citlivé osoby môžu mať bolesti hlavy a podráždenie pokožky v dôsledku hrozného zápachu, ktorý vydáva.

Vodné farby sa dajú nanášať rýchlo a jednoducho a schnú oveľa rýchlejšie ako olejové farby. Keďže obsahuje menej prchavých organických zlúčenín (VOC), jej zápach nie je príliš silný. Keďže na čistenie štetcov a rozliatych tekutín možno použiť vodu, postup čistenia je v porovnaní s olejovými emailovými farbami výrazne jednoduchší.

Čistenie smaltu na báze oleja

V nasledujúcej tabuľke je uvedený všeobecný rozdiel medzi olejovými a vodou riediteľnými emailovými farbami:

RozdielyOlejová emailová farbaSmaltovaná farba na vodnej báze
RozpúšťadloOlejový, minerálny terpentínRozpúšťadlo na báze vody
LeskLesklý, pololesklý povrchLesklý a pololesklý povrch
Interiér/exteriérVhodné na steny v interiériVhodné pre vnútorné a vonkajšie steny
Odolnosť voči UV žiareniuNízka odolnosť voči UV žiareniuVysoká odolnosť voči UV žiareniu
Odolnosť voči alkáliámNie je odolný voči alkáliámOdolný voči zásadám
Čas schnutia8 hodín30 minút až 4 hodiny
Brilantný lesklý povrch
Horľavé
FarbyK dispozícii je niekoľko fariebK dispozícii je široká škála farieb

Z čoho sa vyrába emailová farba?

Smaltovaná farba sa využíva predovšetkým pri aplikáciách, kde sa vyžaduje lesklý povrch, napríklad na nábytku. Smaltovaná farba sa zvyčajne skladá zo šiestich zložiek. Sú to základ, spojivo, inertné plnivo, rozpúšťadlo, farbiace pigmenty, ako aj prísady

Základ

Ako podklad pre smaltovanú farbu sa môže použiť množstvo rôznych zložiek. Ako základné pigmenty sa v niektorých farbách využíva biele olovo alebo červené olovo. Ako základ niektorí výrobcovia využívajú oxid zinočnatý alebo oxid železitý, zatiaľ čo iní používajú oxid hlinitý. Iní výrobcovia zasa používajú ako základ litofón.

Spojivo

Ako spojivo sa v tomto procese často používa ľanový olej. Na druhej strane niektorí výrobcovia používajú vo svojich výrobkoch ako spojivo alkydovú živicu, epoxidovú živicu alebo alkydovú živicu.

Ľanový olej na výrobu smaltu

Inertné plnivo

Vo všeobecnosti sa farebné častice využívajú ako rozťahovače alebo inertné plnivá vo väčšine emailových farieb.

Rozpúšťadlo

Vo väčšine receptúr smaltových farieb je obsiahnuté rozpúšťadlo alebo riedidlo. Pri výrobe emailovej farby sa často používa lak alebo lakový benzín ako spojivo.

Farbiace pigmenty

Farbiace pigmenty sa vyrábajú z jemného prášku minerálnych farebných pigmentov, ktoré boli rozomleté na jemný prášok.

Pigmenty na výrobu smaltu

Prídavné látky

Ako sušiace prísady alebo pigmenty sa môžu použiť rôzne materiály, ako napríklad kobalt, olovo, mangán, meď, zirkónium a iné kovy.

Na akých povrchoch funguje smaltovaná farba?

Smaltovanú farbu možno nanášať na širokú škálu povrchov, ak nie na všetky. Smaltovanú farbu môžete použiť napríklad na kovové povrchy, drevené povrchy, betónové povrchy a mnohé ďalšie. Ak teda máte pred domom drevené sedenie, ktoré používate, smalt priľne aj naň. Ak máte hojdačky z gumových pneumatík, ktoré si vyžadujú extra farbu, môžete ich tiež natrieť smaltovanou farbou v spreji, aby ste im dodali pekný lesk.

Smaltová farba v spreji

Smaltová farba v spreji je olejová farba, ktorú môžete použiť na mnohé povrchy a získate povrchovú úpravu, ktorá je odolná a lesklá. Smaltová farba v spreji Smaltová farba v spreji je vynikajúcou voľbou na širokú škálu prác v celom dome.

Výhody a nevýhody používania emailovej farby

Smaltová farba sa používa na veľa vecí a možno ju použiť na mnohé povrchy. Medzi niektoré spôsoby použitia emailovej farby patrí natieranie parapetov, podláh, dverí a pokrývanie kovu. Používanie smaltovanej farby má však svoje výhody a nevýhody, ktoré sú vysvetlené nižšie.

Použitie smaltovanej farby

Smalt má niekoľko jedinečných vlastností, vďaka ktorým je vynikajúcou voľbou na rôzne projekty. Keď smaltovaná farba zaschne, vytvrdne do tuhého povlaku. V dôsledku toho je vynikajúcou voľbou pre projekty, ktoré si vyžadujú použitie určitých typov farieb. Na čo sa teda smaltovaná farba používa? Nižšie sú uvedené niektoré príklady projektov, pri ktorých sa smaltované farby môžu použiť.

Smalt na premaľovanie okien

Obloženie dverí a okien

Skutočnosť, že vaše dvere a okná patria k najčastejšie používaným predmetom vo vašom dome, môže znamenať, že ich natretie smaltovanou farbou môže pomôcť zabezpečiť, aby sa tak rýchlo neopotrebovali. Keďže smaltovaná farba je pomerne odolná, zaručí, že vydržia dlhé obdobie.

Maľovanie dverí smaltom

Pokrývanie kovu

Kov je vynikajúcim povrchom, na ktorom smaltované farby držia. S rovnakým výsledkom je možné nanášať farbu na nábytok v interiéri aj exteriéri. Pri používaní tohto druhu farby sa tiež musíte uistiť, že brúsny papier, ktorý používate, má na kovový povrch, ktorý natierate, zrnitosť približne 120 alebo vyššiu.

Kovová stolička na terase potrebuje smalt

Lesk na podlahu

V garáži môžete na náter podlahy použiť email, ktorý je veľmi užitočný. Smalt účinne priľne k betónovým podlahám a zanechá lesklý povlak, ktorý uľahčuje stieranie rozliatych tekutín z automobilu a zároveň zaručuje, že základné dosky sú riadne chránené. Smaltový náter je veľmi odolný, a preto vydrží mimoriadne dlho.

Smaltová podlahová farba

Renovácia skriniek

Renováciu skriniek možno vykonať pomocou smaltovanej farby. V prípade kuchynských skriniek, ktoré potrebujú renováciu, je smaltovaná farba dlhotrvajúcim riešením, ktoré dodá vašim skrinkám lesklejší vzhľad a zároveň je odolnejšia.

Smalt pre kuchynské skrinky

Ako maľovať smaltovanými farbami

Vedieť, ako maľovať smaltom, je nevyhnutné, ak plánujete použiť smaltovanú farbu na výzdobu interiéru vášho domova. Musíte sa uistiť, že povrchy sú správne pripravené, aby farba správne priľnula k povrchu. Nižšie sú uvedené tipy a triky na používanie smaltu, ktoré zabezpečia, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky svojho snaženia.

Smalt pripravený na maľovanie

Príprava kovu

Chemická priľnavosť farby, ako aj mechanická priľnavosť farby umožňujú jej ľahké priľnutie a prechod cez predmety. Budete sa musieť uistiť, že kovové povrchy boli riadne obrúsené, aby sa zlepšila mechanická priľnavosť. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov je nevyhnutné použiť brúsny papier so zrnitosťou 120. Okrem toho možno na zdrsnenie štruktúry povrchu použiť šmirgľové podložky. S obrusovaním kovových povrchov by sa malo prestať, keď už nie sú lesklé.

Zariadenia na maľovanie smaltom

Odstránenie príslušenstva

Ak plánujete natierať interiérové dvere, budete musieť počas natierania odstrániť a odložiť všetky predmety, ktoré sa nebudú natierať. Ak ich nemáte v úmysle odstrániť, budete musieť byť pri maľovaní mimoriadne opatrní, aby ste sa uistili, že tieto miesta nenamaľujete. Možno to bude vyžadovať určité úsilie vopred, ale z dlhodobého hľadiska sa to oplatí.

Oblasti, ktoré sa nemajú maľovať, zakryte maskovacou páskou

Na zakrytie všetkého, čo nechcete maľovať, by ste mali použiť umeleckú pásku, ktorú môžete získať v najbližšej predajni farieb. Ak napríklad maľujete steny, ale nie obloženie, môžete medzi tieto dva povrchy umiestniť pásku a potom pomocou tesniacej pištole pridať malé množstvo tmelu pozdĺž línie pásky. Navlhčeným prstom vyhlaďte povrch a zmetajte prebytok. To by vám mohlo pomôcť získať jasnú líniu farby na podlahových lištách počas celého procesu maľovania.

Lepenie pred smaltovaním

Položte na podlahu handričku

Materiál použitý na odkvapovú utierku môže byť rôzny, od starého kusu látky až po plastovú fóliu. Prilepte ju na zem aj na seba, aby ste ju počas práce na projekte náhodou nevyhodili alebo o ňu nezakopli. Vďaka odkvapovým utierkam je čistenie po maľovaní oveľa menej časovo náročné.

Plachta pred smaltovaním

Naneste ľahký prvý náter

Toto je obzvlášť dôležité pri použití emailovej farby v spreji. Naozaj by ste chceli začať ľahkou vrstvou, ktorá bude slúžiť ako základ pre nasledujúce hrubšie 2. a 3. vrstvy. Pomáha to pri chemickej priľnavosti tým, že vytvára pevné spojenie medzi vrstvami farby, čo je pre maľovanie prospešné.

Smaltovaná farba na parapete

Odstráňte pásku čo najskôr

Ak pred odstránením akejkoľvek maliarskej pásky počkáte, kým farba úplne vytvrdne, s najväčšou pravdepodobnosťou skončíte s ošúchaným náterom pozdĺž švu. Najefektívnejším postupom pri maľovaní je odstrániť maskovaciu pásku ešte pred zaschnutím farby, čím jej umožníte, aby sa pri tomto postupe trochu usadila a vyrovnala.

Predstavujú smaltované farby riziko pre zdravie?

Ako už bolo uvedené, smaltové farby sú k dispozícii v rôznych typoch. Existujú smaltované farby na báze oleja a smaltované farby na báze vody. V smaltovaných farbách na báze oleja môžete nájsť určité zlúčeniny, ktoré sú veľmi silné a môžu byť škodlivé pre zdravie, najmä ak sa konzumujú vo veľkých množstvách. Príkladom týchto škodlivých zlúčenín sú prchavé organické zlúčeniny (VOC).

Nábytok maľovaný smaltom

OV sú škodlivé pre všetkých ľudí, ale obzvlášť nebezpečné sú pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú deti, tehotné matky, ako aj starší ľudia, ktorí sú na ne obzvlášť citliví.

Ak denne pracujete so smaltovanou farbou, dlhodobé a opakované vystavenie škodlivým chemikáliám môže spôsobiť hromadenie jedovatých látok vo vašom tele. To môže časom viesť k poškodeniu životne dôležitých orgánov, ako aj neurologického systému.

Aby ste boli v bezpečí pred akýmkoľvek poškodením, ktoré môžu spôsobiť smaltované farby, musíte sa uistiť, že sa farby používajú len v dobre vetranom prostredí. To pomôže obmedziť nebezpečenstvo vdýchnutia rozpúšťadla, ktoré môže podráždiť alebo poškodiť pľúca.

Bezpečnostné vybavenie pre maľovanie smaltom

Odporúča sa aj nosenie rukavíc a vhodného oblečenia, aby sa zabránilo nepríjemným pocitom a zápalom pokožky. Odporúča sa aj používanie ochrany očí, najmä pri práci s aerosólmi.

Musíte tiež zabezpečiť, aby boli všetky vaše maliarske materiály vždy uložené ďaleko od vášho obytného prostredia. Farby a súvisiace materiály by sa mali skladovať na dobre vetranom mieste s minimálnymi výkyvmi teploty, kde sú mimo dosahu detí a zvierat. Mali by ste sa tiež uistiť, že všetky nádoby so smaltovanou farbou sú riadne uzavreté, aby sa zabránilo možnosti úniku plynu.

Pri likvidácii týchto farieb by ste mali postupovať opatrne a musíte sa uistiť, že dodržiavate predpisy na ochranu životného prostredia. Okrem toho sú smaltované farby známe tým, že sú horľavé, a preto by sa mali uchovávať v dostatočnej vzdialenosti od akýchkoľvek horľavých látok.

Používanie smaltovaných farieb je jedným zo spôsobov, ako urobiť váš obytný priestor príťažlivejším a atraktívnejším. Smaltové farby ponúkajú veľa možností použitia vrátane pokrytia kovu, lesklých podláh, renovácie skríň, ako aj obloženia dverí a okien. Smaltovaná farba má dlhú životnosť a odoláva extrémnym teplotám, vlhkosti aj oderu. Ak plánujete použiť smaltovanú farbu, musíte vedieť, ako maľovať smaltom, a rozumieť tipom a trikom, ktoré treba použiť na dosiahnutie požadovaného výsledku.t.

Často kladené otázky

Čo je to smaltovaná farba?

Smaltovaná farba je dlhotrvajúca farba, ktorá po zaschnutí stvrdne a pôsobením vzduchu sa zmení na lesklý povrch. Väčšina receptúr je schopná odolať okrem iného zvýšenému množstvu používania, oderu, vlhkosti, extrémnym teplotám, ako aj opakovanému čisteniu. Zvyčajne boli emailové farby na báze oleja, výrobcovia však začali vyrábať emaily, ktoré sú na báze vody.

Na čo sa používa emailová farba?

Smaltovaná farba je fantastickou voľbou na použitie na dverné krídla a okenné parapety vďaka svojej odolnosti. Vďaka lesklej povrchovej úprave účinnejšie zabraňuje zablokovaniu, ku ktorému môže dôjsť, keď sa dva natreté povrchy dostanú do kontaktu a prilepia sa k sebe. Farba so smaltom je dostatočne odolná na to, aby vydržala opakované používanie v priestoroch s vysokou intenzitou prevádzky, a ľahko čistiteľný povrch vám pomôže udržať váš priestor vždy upravený a hygienický.

Čo je akrylová emailová farba?

Akrylová emailová farba je forma farby, ktorá má rýchlo vytvrdzovať, ponúkať dobré krytie a mať čo najväčšiu trvanlivosť. Je to najčastejšie používaná forma emailovej farby, pretože povrch, ktorý sa má natierať, nie je potrebné pred použitím impregnovať.

Prečo používať emailovú farbu?

Pri vystavení vysokým teplotám sa smaltovaná farba neovplyvní a naďalej poskytuje skvelú ochranu. Môžete ho použiť na renováciu starého vonkajšieho grilu alebo na retušovanie zariadenia v kuchyni, ktoré už zažilo lepšie časy. Smaltovaná farba tiež pomôže zabrániť korózii kovu, čo je dôležité najmä v podmienkach vysokej vlhkosti.

Čo je smaltová farba v spreji?

Ide o druh farby na olejovej báze, ktorá poskytuje pevný a odolný povlak a na dotyk zasychá v krátkom čase.

Je pre smaltovanú farbu potrebný základný náter?

Umelci musia použiť základný náter vždy, keď sa obávajú, aký porézny je povrch, aká veľká priľnavosť je potrebná, aby farba priľnula, alebo či pod povrchovou úpravou nebudú viditeľné škvrny. Pri maliarskych prácach nie je vždy potrebný základný náter bez ohľadu na druh použitej farby. Ak natierate okenné rámy na bielo alebo jednoducho chcete dať svojim vnútorným dverám svieži biely lesk, základný náter môže pomôcť zaručiť, že dosiahnete požadovaný vzhľad.

Je emailová farba na vodnej báze?

Smaltové farby sú k dispozícii v dvoch rôznych typoch. Niektoré smaltové farby sú na báze vody, iné na báze oleja a niektoré sú kombináciou oboch. Voda sa používa ako rozpúšťadlo vo vodou riediteľných smaltovaných farbách, aby sa zabránilo ich praskaniu. V porovnaní s výrobkami na báze oleja obsahujú výrobky na báze vody oveľa viac vody a ich používanie je zvyčajne bezpečnejšie.

Je možné maľovať emailom na akrylát?

Áno, smalt môžete natierať na akrylát. Závisí to však od toho, či bol povrch, na ktorý maľujete, pred začatím maľovania utesnený. Farba, ktorá sa odštiepila alebo na nej vznikli bubliny, sa musí odstrániť skôr, ako sa na povrch nanesie nová vrstva farby. V opačnom prípade nebudete môcť naniesť smalt na akryl, ak takúto farbu neodstránite.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.