Môžete vymaľovať plesne?
Je ľahké zabudnúť, že žijeme vo svete, ktorý ovládajú iné veci ako my sami. Hoci sme možno v našich očiach na vrchole potravinového reťazca, existujú veci, ktoré nám dokážu veľmi skomplikovať život, ak by to potrebovali alebo chceli. Hoci sa väčšina z nás cíti vo svojich domovoch bezpečne, veci ako pavúky, hady, mravce, komáre, osy a dokonca aj slimáky existujú okolo nás každý deň a my im nevenujeme veľkú pozornosť, kým sa nedostanú do našich domovov a nespôsobujú nám nepríjemnosti. Jedným z organizmov, nad ktorým sa príliš nezamýšľame, kým sa po prvýkrát po dlhšom čase nepozrieme na tesnenie našej kúpeľne, je pleseň a väčšina z nás nevie, ako sa s ňou vysporiadať. Pozrime sa na to, čo je to pleseň, odkiaľ pochádza, ako sa jej zbaviť a či sa vám podarí ju vymaľovať.
Môžete maľovať cez pleseň?
Môžete maľovať cez pleseň? Priznajme si, že ak ste sa niekedy stretli tvárou v tvár s plesňou na povrchu vo vašej domácnosti, ktorá sa zdá byť hlboko zakorenená do povrchu, možno ste sa pristihli pri tom, že sa pýtate, či ju môžete vymaľovať. Odpoveďou na túto otázku, podobne ako na väčšinu ostatných v živote, nie je, či môžete alebo nemôžete plesne natierať, ale skôr to, či by ste ich mali natierať.
Predtým, ako vytiahnete štetec a valček v snahe zakryť zamorenie, by ste pravdepodobne mali vedieť, čo je to pleseň, a čo je dôležitejšie, prečo sa usídlila vo vašom dome. Pleseň je mikroorganizmus, ktorému sa darí v prostredí bohatom na vlhkosť alebo vo vlhkom prostredí a šíri sa pomocou spór, ktoré sa vznášajú vo vzduchu, kým nedopadnú na povrch, ktorý je schopný ich udržať, a v takom prípade pokračujú v raste a šírení podľa svojho životného cyklu.
Spóry plesní môžu vdychovať ľudia a/alebo zvieratá, čo môže potenciálne spôsobiť vážne ochorenia dýchacích ciest u osôb s oslabeným imunitným systémom alebo už existujúcimi ochoreniami, ako je astma. Vzhľadom na to maľovanie plesní nie je spôsob, ako sa ich zbaviť, v skutočnosti slúži len ako dočasné estetické riešenie problému.
Pokusom o natieranie plesne sa nezbavíte samotnej plesne a je to aj akési plytvanie farbou. Vidíte, že pleseň bude naďalej rásť pod nanesenou farbou, čo spôsobí jej bublinkovanie a nakoniec sa odlúpne, čím sa pleseň opäť odhalí. V podstate je to celkom zbytočné cvičenie, ak sa nad tým zamyslíte, a len to umožňuje plesni rásť a ďalej sa šíriť vďaka vlhkosti a tme, ktorú poskytuje farba.
Ak sa chcete plesne nadobro zbaviť, maľovanie cez pleseň neprichádza do úvahy. V skutočnosti to váš problém výrazne zhorší. Zostáva vám teda jediná možnosť a niekoľko metód, ako sa zbaviť problému s plesňou skôr, než infikovaný povrch vymaľujete. Podobne ako väčšina remeselníckych alebo domácich projektov, aj maľovanie plesní je skratkou, ktorá vedie len k väčšej práci, mastnote a peniazom, ako je potrebné vynaložiť neskôr.
Akú farbu by ste mali použiť v priestoroch náchylných na plesne?
Ako sme už spomínali, nikdy nie je dobré maľovať na pleseň bez ohľadu na to, koľko času alebo úsilia môže stáť jej odstránenie z povrchu. V niektorých prípadoch však môže byť nemožné zabrániť plesni, aby sa obnovila, a to vzhľadom na umiestnenie povrchu alebo klímu, v ktorej žijete. V takom prípade, aká by bola najlepšia možnosť náteru pre tieto povrchy?
Najlepšia farba na plochy náchylné na plesne: ZINSSER Pololesklá biela farba na kúpeľňu odolná voči plesniam
Ak potrebujete po odstránení plesní urobiť náter, mali by ste zvážiť použitie farby, ktorá v prvom rade neumožňuje tvorbu plesní, najmä v prostrediach bohatých na vlhkosť, ako sú kúpeľne a sauny. Skutočne dobrou farbou od tímu Zinsser je pololesklá trvale biela farba do kúpeľne odolná voči plesniam. Táto farba bola špeciálne navrhnutá tak, aby odmietala a zabraňovala tvorbe plesní na povrchoch, ktoré sa ňou natierajú.
Preventívne natieranie proti plesniam je jedným z mála osvedčených spôsobov, ako zabezpečiť, aby sa plesne netvorili na miestach, ktoré boli predtým napadnuté, alebo na miestach, kde predpokladáte, že sa plesne budú tvoriť s najväčšou pravdepodobnosťou. Spoločnosť Zinsser je vlastne dcérskou značkou spoločnosti Rust-Oleum, ktorá je na trhu s farbami už niečo vyše 100 rokov, takže sa dá s istotou povedať, že pokiaľ ide o vysokokvalitné farby, vyzná sa v nich.
Pýtate sa, prečo je táto farba vhodná na použitie v priestoroch s vysokou vlhkosťou? Nuž, zloženie farby Zinsser odpudzuje vlhkosť a nedovoľuje jej usadzovať sa a hnisať, čo spôsobuje plesne. Je ideálna na použitie v prostrediach, ako sú garáže s otvorenými dverami, kúpeľne, sauny a dokonca aj vonkajšie prístrešky. Jediné, čo musíte urobiť, je naniesť túto pololesklú farbu na plesne a nechať ju 24 hodín zaschnúť.
To však nie je všetko, táto farba na plesne má naozaj nízky zápach a je samonanášacia, čo je užitočné, ak nemáte náladu na brúsenie a základný náter povrchu, alebo ak je daný povrch v nevhodnej polohe na prípravu na proces maľovania. Aj farba je celkom dobrá, má miernu pokojnú bielu farbu, ktorá sa hodí k takmer akémukoľvek vzhľadu.
Ak sa obávate údržby tohto laku, nemusíte. Tento náter je relatívne bezúdržbový a možno ho umývať mydlom aj drhnúť bez toho, aby to ovplyvnilo jeho vlastnosti odolné voči plesniam. Má tiež pololesklý povrch, čo znamená, že časom príliš nestratí svoju povrchovú úpravu, aj keď je plocha neustále vystavená tečúcej vode alebo dochádza k neustálemu treniu.
Ako maľovať na povrch napadnutý plesňou
Aj keď toto nie je presne návod, ktorý by vám ukázal, ako bezostyšne použiť farbu na zakrytie plesne (čo by ste pre blaho vás a vášho domova nemali robiť), je to krátky návod, ktorý podrobne opisuje, ako vhodne pripraviť a vyčistiť povrch na natieranie v prípade, že sa stretnete s nejakou plesňou, ktorej sa treba zbaviť. Nezabudnite, že druhy plesní, ako je čierna pleseň, môžu pri vdýchnutí spôsobiť vážne ťažkosti, preto pri práci v okolí akéhokoľvek napadnutia plesňou vždy používajte vhodné osobné ochranné prostriedky. Tu je niekoľko vecí, ktoré budete potrebovať:
- Farba klasifikovaná na odolnosť voči vlhkosti
- Brúsny papier alebo elektrickú brúsku
- Niekoľko čistých utierok a hubka na drhnutie
- Čistiace prostriedky špecifické pre plesne
- Rozprašovač na farby alebo štetec a/alebo valček
- Tvárová maska
- Súprava rukavíc
Vyčistite si povrch
Skôr ako sa pustíte do maľovania, je nesmierne dôležité, aby ste svoj povrch čo najlepšie vyčistili. Prečo? Nuž, ako sme už spomenuli, s pobytom v tesnej blízkosti plesní sú spojené vážne riziká, a hoci je vaším cieľom zbaviť sa tejto veci, budete sa s plesňami stretávať zblízka.
Vzhľadom na to by ste mali urobiť všetko pre to, aby ste pri práci s plesňou mali na sebe osobné ochranné prostriedky. Nasaďte si rukavice a masku na tvár a vezmite si dezinfekčný prostriedok na odstraňovanie plesní. Čistiaci prostriedok nastriekajte priamo na napadnuté miesto a jeho okolie a čistiacu hubku použite na vtieranie čistiaceho prostriedku do postihnutej oblasti.
Niektoré prípravky na čistenie plesní vám môžu odporučiť, aby ste látku nechali chvíľu vsiaknuť do povrchu, a ak sa tak stane, je nevyhnutné čo najpresnejšie dodržiavať pokyny výrobcu. V opačnom prípade sa snažte z povrchu pracovnej plochy vydrhnúť čo najviac plesne a prípadné zvyšky zotrite niektorým z čistých odevov, ktoré sa vám váľajú po ruke.
Tento postup opakujte, kým neodstránite väčšinu (ak nie všetku) plesne na danom povrchu. Na danom povrchu by ste mali vidieť viditeľný rozdiel, pričom to, čo zostane, bude mať zmenenú farbu, čo je spôsobené tým, že pleseň má tendenciu rozožierať akýkoľvek povrch, aby mala možnosť ho infikovať. Keď ste s čistením spokojní, použite čistú handričku na vysušenie všetkých zvyškov chemikálií a až potom prejdite na ďalší krok procesu.
Obrusujte svoj povrch
Teraz, keď je váš povrch pekne čistý, je čas, aby ste si ho pripravili brúsením. Či už použijete brúsny papier, alebo elektrickú brúsku, budete musieť odstrániť existujúce farby a zvyšky plesní pod spomínanými farbami pomocou jednej z nich. Aj pri tomto kroku budete musieť byť vybavení maskou na tvár a rukavicami, aby ste sa náhodou nenadýchali týchto spór.
Pomocou brúsneho papiera alebo elektrickej brúsky krúživými pohybmi odstráňte farbu z povrchu, ktorý bol predtým pokrytý plesňou. Možno si všimnete, že je tam ešte nejaká pleseň, ktorá je buď jasne viditeľná, alebo sa jej prítomnosť dá jasne zistiť čuchom. To je dôvod, prečo brúsite; pleseň má schopnosť rásť na povrchu aj pod povrchom.
Keď ste s brúsením povrchu spokojní, uistite sa, že ste ho ešte raz prešli čistou handričkou, aby ste z oblasti, na ktorú budete nanášať farbu, odstránili všetky zatúlané čiastočky farby a/alebo plesne. Je to dôležité, pretože to má vplyv na priľnavosť farby aj základného náteru do budúcnosti.
Základný náter povrchu
Teraz, keď je váš povrch obrúsený, budete musieť povrch natrieť základným náterom pre farbu odolnú voči vlhkosti. Existujú farby, ktoré sú samopodkladové (obsahujú vo svojom zložení základný náter), ale tie sú zvyčajne drahšie a v niektorých prípadoch nie sú tak účinné ako špecializovaný základný náter a nátery.
Nanášanie základného náteru je veľmi podobné nanášaniu farby, stačí vziať štetec a valček (alebo striekací prístroj) a rovnomerne naniesť základný náter na daný povrch. Najlepší spôsob, ako postupovať, je naniesť viac vrstiev základného náteru po celej dĺžke postihnutej plochy, a keďže pleseň má tendenciu rásť na stenách, najlepšie je naniesť základný náter zhora nadol tak, ako by ste bežne maľovali stenu.
Ak ste stále na vážkach, či ste nanesli dostatočné množstvo základného náteru, nehanbite sa naniesť viac ako jednu vrstvu na povrch, ktorý chcete natrieť. Pred nanesením ďalšej vrstvy stačí počkať, kým základný náter zaschne a stvrdne po dobu odporúčanú výrobcom. Nezabudnite, že čím viac základného náteru sa nanesie, tým lepšiu kvalitu priľnavosti bude mať vaša farba po nanesení.
Nanášanie náteru odolného voči plesniam
Teraz, keď bol váš povrch pripravený brúsením a základným náterom, je čas, aby ste si zašpinili ruky farbou. Pripravte si farbu, valček alebo striekací prístroj na tento proces tak, že farbu poriadne premiešate, aby ste premiešali všetky ťažšie častice, ktoré klesli na dno, kým ležala na polici v obchode.
Po dôkladnom premiešaní vylejte trochu farby do zásobníka na farbu alebo do násypky striekacieho zariadenia a pustite sa do maľovania. Ak používate valček alebo štetec, dbajte na to, aby vaše ťahy boli rovnomerné a konzistentné, pričom sledujte dĺžku danej cesty. Ak používate striekací prístroj, dbajte na to, aby ste pri každom prejazde dôsledne tlačili na spúšť a aby vaše pohyby boli čo najplynulejšie.
Keď ste s nanesením farby spokojní, nechajte vrstvu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom, ktorá je zvyčajne 12 až 24 hodín v závislosti od typu farby, s ktorou pracujete, ako aj od hrúbky a množstva farby nanesenej na daný povrch.
Môžete naniesť viacero vrstiev farby odolnej proti plesniam, ale podobne ako predtým pri základnom nátere sa uistite, že vaša prvá vrstva úplne zaschla pred nanesením ďalšej.
Môžete maľovať cez čiernu pleseň?
Môžete maľovať cez čiernu pleseň? Bohužiaľ nie. Hoci je fyzicky možné maľovať cez čiernu pleseň, neodporúča sa to a neprispieva to k dlhodobej pohode vašich povrchov ani k osobnému zdraviu. Natieraním plesne sa problém neodstráni, v skutočnosti sa dá prirovnať k zametaniu špiny pod koberec, čo zabezpečí, že sa problém nielenže oveľa zhorší, ale nechtiac vám v budúcnosti spôsobí celý rad nových problémov.
Skutočne neexistuje prostriedok, ktorým by ste mohli pleseň jednoducho vymaľovať a zlikvidovať ju. Farba je vo svojej podstate bohatá na vlhkosť a zakrýva pleseň, pričom obe tieto vlastnosti umožňujú plesni hnisať a rozširovať sa takmer v akomkoľvek prostredí. Pri čiernej plesni sú spóry toxické, čo znamená, že maľovanie cez ňu môže spôsobiť ujmu vám a vašim blízkym.
Teraz, keď už viete, čo je to pleseň, prečo je maľovanie na ňu veľmi zlý nápad, aké farby možno použiť na natieranie predtým postihnutých miest a ako tieto farby odolné voči plesniam účinne používať, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci s plesňou nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné pomôcky a nikdy na ňu nemaľujte bez ohľadu na okolnosti.
Často kladené otázky
Zabíja maľovanie cez pleseň?
Zabíja maľovanie cez pleseň? Nanešťastie, maľovanie cez pleseň nezabije plesňovú infekciu a môže ju v skutočnosti zhoršiť. Plesniam sa darí V tmavom prostredí bohatom na vlhkosť, čo znamená, že vymaľovaním postihnutej oblasti neúmyselne vytvoríte ideálne prostredie pre rast plesní, čo spôsobí, že sa vaše plesňové zamorenie rozšíri.
Môžete vymaľovať čiernu pleseň?
Môžete vymaľovať čiernu pleseň? Na túto otázku je zložité odpovedať. Hoci je možné maľovať cez čiernu pleseň, v žiadnom prípade to nie je dobrý nápad. Niektoré druhy čiernych plesní môžu byť skutočne škodlivé, ak ste im neustále vystavení, najmä pre ľudí s respiračnými ochoreniami. Farba nezabije pleseň a v skutočnosti môže pomôcť jej rozšíreniu do iných častí vášho domu, ak na to budete mať dostatok času.
Ako zistiť, či bola pleseň vymaľovaná?
Zaujíma vás, ako zistiť, či bola pleseň premaľovaná? Existuje niekoľko príznakov, na ktoré si môžete dať pozor a ktoré zvyčajne prezrádzajú, že pleseň bola vymaľovaná. Postihnuté oblasti zvyčajne začnú bublať a objavuje sa v nich štipľavý zápach, ako aj zožltnutie povrchov v mieste a okolí. V niektorých prípadoch môže pleseň dokonca spôsobiť praskanie obzvlášť tenkých vrstiev farby.