Môžete natrieť kamenný krb?

Prestavba obývacej izby môže byť frustrujúcou, ale aj trochu obohacujúcou skúsenosťou. Koniec koncov, vy a vaši blízki v nej pravdepodobne trávite strašne veľa času, tak prečo by ste nemohli dostať čerstvý náter a nový nábytok? Jednou z častí tohto priestoru, ktorú je pomerne ľahké prehliadnuť alebo sa jej vyhnúť, je krb. Maľovanie krbu sa môže zdať zdrvujúce, ale v skutočnosti je maľovanie krbu v skutočnosti pomerne jednoduché za predpokladu, že máte správne nástroje a že vaše pracovisko bolo primerane pripravené. Ako už bolo povedané, môžete natrieť kamenný krb? Aký typ farby je najlepší? Aký je najlepší spôsob, ako sa pustiť do natierania krbu? Pozrime sa na to.

Môžete natrieť kamenný krb?

Áno, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, je úplne možné natrieť kamenný krb, ak máte k dispozícii správnu farbu a za predpokladu, že povrch bol primerane pripravený. Kameň sme natierali už pred tisíckami rokov farbami, ktoré neboli ani zďaleka také spoľahlivé a konzistentné ako tie dnešné.

Môže to byť zvláštne vzhľadom na to, že väčšina krbov môže dosiahnuť až 1093,33 °C . Aj keď sú tieto teploty na vonkajšej strane kamenného krbu výrazne znížené, farba použitá na ich náter musí byť stále schopná odolať neuveriteľnému množstvu tepla, nehovoriac o tom, že sa musí vedieť rozpínať a zmršťovať spolu so samotným kameňom.

Najlepšia farba na kamenný krb

Vzhľadom na to, že farba, ktorú si vyberiete, bude pravidelne v tesnej blízkosti otvoreného ohňa, mala by byť vysoko odolná voči účinkom tepla a mala by byť schopná pomerne dobre udržať aj svoj tvar. To všetko môže byť od farby veľa, preto by sa mala príprava povrchu kameňa vykonať starostlivo, aby sa zabezpečila čo najlepšia priľnavosť a kvalita povrchovej úpravy.

Okrem prípravy a typu farby by ste sa mali uistiť, že máte k dispozícii všetko, čo na úlohu, ktorá vás čaká, potrebujete. Na rozdiel od natierania drevených povrchov môže byť natieranie povrchov, ako sú tehly a dlažba, o niečo zložitejšie, najmä ak máte v úmysle natierať ich štetcom a valčekom namiesto striekacieho zariadenia.

Ako už bolo povedané, pri natieraní kamenného krbu by ste mali dbať na to, aby ste mali štetec a valček správnej veľkosti a štruktúry.

Aký typ farby treba použiť na natieranie kamenného krbu?

Pýtate sa, aká je najlepšia farba na povrch kamenného krbu? Ako sme už spomenuli, existuje celý rad vlastností, ktoré musí farba mať, aby sa zabezpečila jej trvanlivosť na povrchu vášho krbu. Musí byť odolná voči teplu, musí byť schopná dobre priľnúť ku kameňu a musí sa vedieť podľa potreby rozpínať a zmršťovať. Takéto farby musia mať vysoký obsah živice, aby sa zabezpečila ich pružnosť a tepelná odolnosť. Jedným z typov farieb, ktoré majú pomerne vysoký obsah živice a zvyčajne majú slušnú odolnosť voči účinkom priameho tepla, je akrylová farba. Akrylová farba je pravdepodobne najlepším typom farby, pokiaľ ide o nátery vnútorných a vonkajších kamenných povrchov.

Nápady na maľovanie kamenného krbu

Existujú aj iné typy farieb, ktoré sú schopné pôsobiť na kameň. Na natieranie kamenných povrchov možno použiť olejové farby aj farby na báze smaltu, pričom druhé menované farby sú o niečo spoľahlivejšie. Farby na báze smaltu sú také odolné voči pôsobeniu vysokých teplôt, že sa skutočne používajú na nátery motorových priestorov automobilov, ale môžu byť pomerne drahé, najmä vo veľkých objemoch. Ako už bolo povedané, akrylátová farba zostáva vďaka svojej cenovej dostupnosti, dostupnosti a jednoduchosti použitia jednou z celkovo najlepších volieb na použitie na kamenné povrchy.

Ak však máte prostriedky na použitie emailovej farby, dôrazne vám odporúčame použiť kvalitný základný náter nielen na zabezpečenie správneho priľnutia farby, ale aj na zabezpečenie dobrého vzhľadu farby.

Čo treba zvážiť pri maľovaní kamenných krbov

Ako sme už spomenuli, pri natieraní krbu je mimoriadne dôležitý výber farby. Nie je to len kvôli tomu, že sa môže dosť rozpáliť, ale bude to tiež rozhodovať o tom, ako bude toto trvalé zariadenie vo vašom dome v dohľadnej budúcnosti vyzerať. Vzhľadom na to sa pozrime na niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pri výbere farby pre váš kamenný krb.

Sprievodca maľovaním pieskovcového krbu

Teplo

Toto je pravdepodobne v popredí vášho rozhodovania, ak natierate kamenné krbové jednotky, najmä ak sú umiestnené v interiéri. To posledné, čo chcete, je, aby sa vám farba začala odlupovať, alebo ešte horšie, aby sa vznietila.

Odporúča sa vybrať si farbu, ktorá bola navrhnutá na vystavenie priamemu teplu a plameňom, či už ide o latexové, akrylové alebo emailové farby.

Typ kameňa

Hoci je rozumné predpokladať, že kameň je kameň, existuje široká škála kamenných materiálov, z ktorých môže byť krb vyrobený. Maľovanie kamenných krbových jednotiek si vyžaduje pochopenie typu kameňa, s ktorým máte do činenia, či už ide o dlažbu, tehlu, žulu alebo vápenec, mali by ste vedieť, aký typ farby najlepšie pôsobí na daný kameň a ako správne pripraviť povrch.

Maľovanie krbu z pieskovca

Pružnosť

Natretý kamenný krb je potrebné natrieť farbou, ktorá je pružná a zároveň odolná. Nezabúdajte, že kameň sa pri pôsobení tepla rozpína, a preto farba, ktorou sa natiera, musí byť schopná rozpínať sa a zmršťovať spolu s ním.

Práve z tohto dôvodu je väčšina maľovaných kamenných krbových jednotiek natretá akrylovou alebo emailovou farbou.

Životnosť

Výber farby na kamenné krbové obostavby je len polovica úspechu, nezabúdajte, že farbu budete musieť ešte vyčistiť, natrieť základným náterom a naniesť. Po nanesení farby je poslednou vecou, ktorú chcete, aby váš náter vydržal len jednu zimu, než ho bude potrebné nanovo naniesť. Odporúčame zvoliť si na túto prácu vysokokvalitnú farbu, aby vám náter vydržal niekoľko rokov (minimálne).

Nápady na maľovaný kamenný krb

Typ povrchovej úpravy

Výber farby na kamenné krbové obostavby znamená, že budete stáť aj pred voľbou, akú povrchovú úpravu by ste chceli. Typ náteru, ktorý si vyberiete, ovplyvňuje nielen estetický dojem vašej krbovej jednotky, ale v závislosti od toho, ako často ju budete používať, môže ovplyvniť aj jej životnosť.

Odporúčame vybrať si povrchovú úpravu, ktorá najlepšie zodpovedá tomu, ako často svoj krb používate a či sa nachádza v interiéri alebo exteriéri.

Ako natrieť kamenný krb

Pokiaľ ide o náter kamenného krbu, máte dve možnosti, pričom obe sú pomerne jednoduché a nevyžadujú si strašne veľa náradia ani odborných znalostí. V tomto krátkom návode sa budeme podrobne venovať tomu, ako natrieť kamenný krb na bielo, pretože je to obľúbená a najlacnejšia farba. Tieto techniky sa však dajú použiť prakticky na akúkoľvek farbu a možno budú dokonca vyzerať lepšie pri živších odtieňoch!

Farba na kamenný krb

Natieranie vášho kamenného krbu: Pokyny krok za krokom

Maľovanie kamenného krbu v tomto kontexte znamená, že vytiahnete štetec a valček, namočíte ich do farby a pustíte sa do práce. Dbajte na to, aby ste dobre vykonali prípravnú fázu a aby ste mali všetko potrebné ešte predtým, ako začnete. Majte na pamäti, že kameň môže byť na natieranie náročný, takže na dosiahnutie požadovaného efektu môže byť potrebných viac vrstiev farby. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na začiatok:

Krok 1: Pripravte si pracovný priestor

Príprava pracovného priestoru je jedným z najdôležitejších krokov pri každom maľovaní, ale ako na to? Ak chcete začať, položte plachtu na základňu krbu a zaistite ju maliarskou páskou, aby sa vám nič z nej nedostalo na podlahu. Potom pomocou maliarskej pásky zamaskujte miesta, ktoré spájajú krb s okolitými stenami.

Nástroje na maľovanie kamenného krbu

Po zakrytí priestoru okolo krbu zabezpečte dobré vetranie pracovného priestoru tým, že zabezpečíte neustále prúdenie vzduchu do priestoru aj z priestoru. Nakoniec sa uistite, že ste pripravení na úlohu, ktorá vás čaká, tým, že si nasadíte rukavice a masku na tvár. Je to mimoriadne dôležité, najmä ak budete pracovať v interiéri.

Krok 2: Vyčistite krb

Táto časť môže byť náročná, najmä ak natierate krb z pieskovca. Cieľom je zabezpečiť, aby bol povrch čistý, aby vám základný náter a farba správne priľnuli. Ako vyčistiť kamenný krb? Starou dobrou vodou a mydlom! Jednoducho si vezmite vedro s mydlovou vodou, drhnúcu kefu a pustite sa do čistenia. Nezabudnite sa dostať do priehlbín medzi kameňmi a cementovými kúskami, ktoré ich držia pohromade. Ak natierate krb z pieskovca, môže to byť ťažké, pretože príliš silné drhnutie by mohlo spôsobiť viac prachu. Ako už bolo povedané, pracujte opatrne a uistite sa, že vaša krbová jednotka bola dôkladne vyčistená.

Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali pri čistení, nechajte kameň úplne vyschnúť a až potom prejdite na ďalší krok procesu.

Krok 3: Krb zalejte základným náterom

Základný náter povrchu je okrem dôkladného čistenia jedným z najdôležitejších krokov pri natieraní kameňa. Pokiaľ kameň nebol zapečatený, kamenné povrchy sú porézne, čo znamená, že aj napriek tomu, že majú vysoké povrchové trenie, farba môže na povrchu nepriľnúť. Pokiaľ nemáte po ruke striekací prístroj, odporúčame použiť na kamenný krb základný náter. Predtým, ako vylejete trochu základného náteru do maliarskej vaničky, nezabudnite nádobu poriadne pretrepať. Tým zabezpečíte, aby sa ťažšie častice dostali späť do zmesi. Potom vylejte trochu základného náteru do maliarskej vaničky a naneste ho na štetec a/alebo valček. Pri nanášaní základného náteru dbajte na to, aby ste ho dostali nielen na povrch kameňa, ale aj na medzery medzi nimi.

Maľovanie kamenného krbu

Najlepší spôsob je naniesť väčšinu základného náteru valčekom a vyplniť priehlbiny medzi kameňmi pomocou štetca. Keď začnete, postupujte po šírke vášho krbu a pracujte od jedného konca k druhému. Ak je váš krb obzvlášť vysoký, môžete začať nanášať základný náter zhora a postupovať smerom dole. Keď ste spokojní s prácou, ktorú ste vykonali pri nanášaní základného náteru, nechajte ho stuhnúť a zaschnúť z časového obdobia odporúčaného výrobcom, a až potom prejdite na ďalší krok v procese.

Ak by ste chceli naniesť ďalšiu vrstvu základného náteru (čo môže byť potrebné v závislosti od typu farby, ktorú ste sa rozhodli použiť), potom by ste mali počkať, kým sa jednotlivé vrstvy vopred vyskúšajú.

Krok 4: Natrite krb

Natieranie vášho obrobku je pomerne jednoduchý proces a nie je odlišný od nanášania základného náteru. Rovnako ako pri príprave základného náteru nádobu s farbou poriadne pretrepte, aby sa do zmesi opäť dostali ťažšie častice, ktoré sa usadili na dne nádoby. Po dokončení vylejte trochu farby do maliarskej vaničky. Keď máte v maliarskej vaničke trochu farby, vezmite si čistý valček a naneste naň trochu farby. Rovnako ako pri základnom nátere natrite valčekom väčšie plochy kameňov a štetcom vyplňte priehlbiny medzi nimi. Dbajte na to, aby ste v každom prípade naniesli farbu rovnomerne, inak by ste mohli mať fľakatú štruktúru.

Najlepšia farba na kamenný krb

Spôsob, akým sa s maľovaním krbu vysporiadate, závisí od rozmerov zariadenia a veľkosti pracovnej plochy, na ktorej sa nachádzate. Ak je váš krb relatívne malý a blízko pri zemi, pravdepodobne si vystačíte s jeho natieraním z jednej strany na druhú (podľa šírky). Ak je váš krb pomerne vysoký a má aj kamenný obklad komína, odporúčame začať od vrchu a postupovať smerom nadol. Keď ste s prácou, ktorú ste vykonali pri natieraní, spokojní, nechajte farbu vyskúšať po dobu odporúčanú výrobcom, než nanesiete ďalšie vrstvy alebo sa pokúsite čerstvo natretý krb používať.

Ak sú potrebné ďalšie vrstvy, jednoducho tento krok zopakujte a nechajte farbu ešte raz zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.

Ako vybieliť krb

Bielenie je proces, ktorý možno použiť namiesto maľovania bežným štetcom a trollerom. Nielenže je to jednoduché, ale maľovanie handrou namiesto štetca a valčeka môže byť celkom zábavné. Pýtate sa, ako vybieliť krb? Nuž, budete potrebovať všetko, čo ste použili na natieranie krbu (vrátane dodržania prípravných krokov), s jediným rozdielom, že nemusíte povrch natierať základným náterom. Budete tiež potrebovať farbiacu podložku, prístup k vode a malú nádobu. Nasleduje kompletný zoznam toho, čo budete potrebovať:

Ideálna farba na kamenný krb

  • Plachta alebo staré noviny
  • kefa na drhnutie
  • Rukavice
  • Maska na tvár

Krok 1: Pripravte si bieliaci roztok

Skôr ako sa pustíme do bielenia, je potrebné pripraviť si zmes. Začnite tým, že do nádoby malých rozmerov nalejete rovnaké množstvo farby a vody a miešate ich spolu, kým nie ste spokojní s konzistenciou zmesi. V tejto chvíli by ste mali mať takmer nepriehľadný odtieň farby, ale môžete pridať viac farby alebo viac vody, ako uznáte za vhodné.

Keď ste spokojní s konzistenciou vašej zmesi, môžete prejsť k ďalšiemu kroku procesu.

Krok 2: Vybielenie obrobku

Bielenie obrobku je jednoduchý proces. Namočte farbiacu podložku do zmesi a začnite zmes nanášať priamo na povrch kameňa. Ako už názov napovedá, vytvorí sa tak skôr zmývateľný než povrchový náter, čo znamená, že cez farbu budete stále vidieť niektoré kontúry kameňa. Vytvorí sa tak vzhľad podobný slnkom vybielenému kameňu alebo drevu, ktorý má tendenciu dobre pôsobiť v každom estetickom alebo priestorovom prostredí.

Sprievodca náterom kamenných krbov

Keďže obsah vody v nátere je teraz vyšší, môže zaschnúť o niečo rýchlejšie, ako ste zvyknutí, preto je dôležité pracovať efektívne a vopred si naplánovať postup. Keď ste s vykonanou prácou spokojní, nechajte farbu úplne zaschnúť. Ako sme už spomínali, čas schnutia by sa mohol urýchliť v dôsledku zvýšeného obsahu vody vo vašej farbe. Po zaschnutí farby môžete podľa potreby naniesť ďalšie vrstvy.

Teraz, keď už viete, či môžete natierať kamenný krb, ako na to, aké typy farieb môžete použiť a aké vlastnosti by mala mať dobrá farba na kameň, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci s farbou nezabudnite nosiť vhodné osobné ochranné pomôcky a zabezpečiť, aby bol váš pracovný priestor dobre vetraný.

Často kladené otázky

Aké sú dobré nápady na maľovaný kamenný krb?

Hľadáte nápady na maľovaný kamenný krb? Keďže rustikálny motív sa v posledných rokoch výrazne vrátil, veľa ľudí hľadá nápady na maľovaný kamenný krb. Niektoré z najobľúbenejších možností sú kameň, biela, obsidiánová a béžová.

Aký je najlepší kameň do krbu?

Pri výbere kameňa do krbovej jednotky máte na výber množstvo možností. Ak však hľadáte kameň, ktorý bude nenáročný na údržbu a nebude vás príliš drahý, žula je pravdepodobne najlepší kameň na túto prácu.

Ako dlho vydržia kamenné krby?

Kamenný krb je jednou z najlepších investícií, ktoré môžete pre svoj domov urobiť. Sú nielen funkčné, ale každému priestoru dodajú noblesu a kultivovanosť. Sú tiež pomerne robustné, väčšina z nich vydrží viac ako 100 rokov!

Môžete natrieť kamenný krb latexovou farbou?

Na trhu existuje množstvo možností farieb na kamenné povrchy, ale nie všetky majú rovnakú štruktúru, kvalitu farieb alebo odolnosť voči poškodeniu. Môžete teda natrieť kamenný krb latexovou farbou? Áno, nielenže sa s ňou dobre pracuje, ak je povrch správne pripravený, ale pri správnej starostlivosti a údržbe je schopná vydržať takmer desať rokov.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.