Eggshell vs. Satin Paint - ktorý je lepší?
Výber povrchovej úpravy môže byť jednou z najnáročnejších častí zariaďovania akéhokoľvek priestoru, najmä keď si uvedomíte, že musíte vybrať rozsiahly zoznam vecí. Medzi najobľúbenejšie povrchové úpravy farieb v súčasnosti patria saténové a vaječné farby. Vzhľadom na to, aké sú tieto povrchové úpravy univerzálne a vizuálne účinné, je to celkom ľahké pochopiť. Často sa však spájajú do jednej skupiny a vzhľadom na to, ako môžu ovplyvniť celkovú estetiku priestoru, je dôležité pochopiť rozdiel medzi nimi, preto sa pozrime na to, čo tieto dve povrchové úpravy predstavujú, resp. aké sú ich jednotlivé silné a slabé stránky.
Čo znamenajú pojmy vaječná škrupina a satén?
Povrchové úpravy Eggshell a Satin sú si na prvý pohľad dosť podobné, preto sa pozrime na to, čo tieto povrchové úpravy predstavujú a aký vplyv majú na priestor po ich aplikácii. Ak uvažujete o použití týchto povrchových úprav pre svoj ďalší projekt, je dôležité, aby ste pochopili ich silné a slabé stránky, aby ste sa vyhli nesprávnemu výberu.
Saténové povrchové úpravy
V diskusii vaječná škrupina vs. saténová farba by sa saténová farba mohla považovať za "honosnejšiu" možnosť. Prečo? Nuž, rovnako ako látka, po ktorej je pomenovaná, aj satén ponúka hladký, lesklý povrch, ktorý otvára priestor a odráža prirodzené svetlo, vďaka čomu priestory zvyčajne vyzerajú svetlejšie a pôsobia väčšie v porovnaní s použitím tlmenejších tónov.
Saténová farba však nefunguje len pri vysokom osvetlení. Pri slabom osvetlení predstavujú saténové nátery plochý, hladký povrch, ktorý v celom priestore navodzuje pocit pokoja a triedy. V porovnaní s vysokolesklými povrchovými úpravami predstavuje satén skôr lesk než žiarivosť, čo znamená, že v prípade kontaktu s veľkým množstvom prirodzeného svetla nepôsobí prehnane.
Pri diskusii o vaječnej škrupine a saténovej farbe je jedným z hlavných predajných argumentov saténovej farby to, že má spravidla lesklú povrchovú úpravu, čo sa zvyčajne prejavuje v tom, že farba (alebo akákoľvek povrchová úprava) je odolnejšia. Prečo? Hladší povrch znamená menšie povrchové trenie, čo znamená, že sa výrazne znižuje pravdepodobnosť, že sa povrchová úprava bude strihať, a pravdepodobnosť, že sa na ňu nalepia nečistoty a špina.
Kde by ste však použili saténový lak? Nuž, vzhľadom na to, že je vysoko odolná, zväčšuje priestory a dobre spolupracuje s prirodzeným svetlom, väčšina interiérových dekoratérov ju odporúča používať v stredne veľkých, vysoko frekventovaných priestoroch. Môže ísť o miesta, ako sú kuchyne, chodby, kúpeľne a vstupné chodby.
Jedným z argumentov v prospech saténu v debate satén vs. vaječná škrupina je, ktorý sa ľahšie čistí. Bohužiaľ, pre všetkých fanúšikov vaječnej škrupiny platí, že satén sa vďaka svojej štruktúre čistí podstatne ľahšie. Lesklé povrchy sa zo svojej podstaty čistia ľahšie, pretože sa na nich zachytáva menej nečistôt a špiny, čo je ďalší dôvod, prečo sa saténové povrchy odporúčajú na použitie v priestoroch s vysokou intenzitou pohybu chodcov.
Výraznou nevýhodou saténových povrchových úprav je ich tendencia k vysokým nedokonalostiam na povrchu. Čo to znamená? Nuž, ak ste si v debate satén vs. vaječný lak nevybrali stranu, možno sa budete chcieť prikloniť na stranu vaječného laku, ak vaše povrchy nie sú dokonale hladké. Saténové laky sú také ploché, že ľahko zvýraznia aj tú najmenšiu nedokonalosť na povrchu, čo znamená, že pred použitím saténových lakov budete musieť vykonať pomerne veľa vyplňovania a vyhladzovania.
Eggshell laky
Rozdiel medzi vaječnou škrupinou a saténom možno najlepšie charakterizovať podľa materiálov, podľa ktorých sú pomenované. Tak ako satén má celkovú štruktúru a konzistenciu látky, aj povrchové úpravy vaječnej škrupiny majú rovnakú štruktúru a konzistenciu ako vaječná škrupina. To však nemusí nevyhnutne znamenať, že majú rovnakú farbu vaječnej škrupiny, hoci môžu a to je svojím spôsobom celkom fajn.
Najvýznamnejším rozdielom medzi vaječnou škrupinou a saténom je rozdiel v spôsobe, akým odrážajú svetlo. Zatiaľ čo satén má mierne reflexné vlastnosti, vaječná škrupina má tendenciu predstavovať matnú žiaru, ktorá v porovnaní s ňou robí priestory oveľa teplejšími a útulnejšími. To znamená, že povrchová úprava nie je príliš lesklá a zároveň neuveriteľne dobre zvláda svetlo.
Výber povrchovej úpravy vaječnej škrupiny alebo saténu na steny môže byť trochu náročný, prečo? Nuž, obe vyzerajú skvele, ale kvôli rozdielnej trvanlivosti môže byť ťažké použiť ich v rovnakých priestoroch. V porovnaní so saténovými povrchovými úpravami má vaječná škrupina výrazne menší lesk a majú vyššie povrchové trenie, čo spoločne znamená, že vaječné povrchové úpravy sú zvyčajne menej odolné v porovnaní so saténovými. Z týchto dvoch farieb sa ako stropná farba oveľa lepšie osvedčuje vaječná škrupina, a to najmä preto, že je chránená pred každodenným opotrebovaním, a tiež preto, že poskytuje jemný, rovnomerný povrch.
Kde by ste teda mali používať povrchové úpravy vo vaječnej škrupine? Vzhľadom na to, že stále nádherne odrážajú prirodzené svetlo, úžasne sa hodia do otvorených priestorov, ale pretože nie sú také odolné ako saténové povrchové úpravy, odborníci ich neodporúčajú používať v oblastiach s vysokou intenzitou prevádzky. Kde konkrétne teda? Nuž, vďaka svojmu upokojujúcemu, domácemu dojmu sa výborne hodia do obývacích izieb, kancelárií, spální a dokonca aj do detských izieb.
Váš výber osvetlenia sa významne prejaví aj pri výbere medzi povrchovou úpravou stien vo forme vaječnej škrupiny alebo saténu. Hoci by ste mohli zmeniť osvetlenie v priestore, v prípade, že nemôžete (alebo nechcete), povrchové úpravy vo vaječnej škrupine zvyčajne najlepšie fungujú s teplým svetlom, čo znamená, že ostré žiarivky ich povrchovej úprave veľmi neprospievajú.
Zatiaľ čo saténové laky sa pomerne ľahko udržiavajú v čistote, vaječné laky sa môžu udržiavať a čistiť ťažko. Jedinečná štruktúra vaječnej škrupiny spôsobuje, že sa v porovnaní s povrchovými úpravami s vysokým leskom alebo saténovými farbami menej ťažko udržiava. To znamená, že hoci sú krásne, sú oveľa menej univerzálne ako saténové povrchové úpravy a vždy by ste mali mať po ruke nejakú opravnú farbu.
Aké sú kľúčové rozdiely medzi saténovým a vajcovým lakom?
Všetkého vyššie uvedeného by mohlo byť veľa, čo nie je najlepší priestor, v ktorom sa nachádza, keď sa snažíte vybrať povrchovú úpravu. Našťastie to chápeme, takže sa poďme pozrieť na niektoré kľúčové vlastnosti saténových aj vaječných povrchových úprav, aby sme vám ušetrili čas.
Saténové povrchové úpravy | Povrchy s vaječnou škrupinou |
Vysoký lesk | Nízky lesk |
Ľahko sa čistí | Náročné na čistenie a údržbu |
Hladký povrch | Textúrovaný povrch |
Pri vystavení svetlu sa leskne | Teplá reflexná žiara pri vystavení svetlu |
Zväčšuje priestory | Zväčšuje priestory |
Najlepšie sa používa v kuchyniach, chodbách, kúpeľniach a vstupných halách | Najlepšie sa používa v obývacích izbách, kanceláriách, spálňach |
Vysoko odolné | Stredne odolné |
Ktorá povrchová úprava je najlepšia?
Ako sme už spomenuli, obe tieto povrchové úpravy majú svoje výhody aj nevýhody. Ktorá z nich je však objektívne lepšia? Nuž, môžete tvrdiť, že saténový náter je oveľa univerzálnejší, a keďže sa dá použiť vo viacerých prostrediach ako vaječné farby, je objektívne oveľa lepší. Na druhej strane, povrchové úpravy nie sú vždy o objektivite, v skutočnosti, ak by boli, nemalo by zmysel čítať tento článok.
Majte na pamäti, že hoci je saténový náter skvelou voľbou, neposkytuje takú štruktúru alebo pocit, ako povrchová úprava vaječnej škrupiny. Povrchová úprava vaječnej škrupiny poskytuje jedinečnú teplú žiaru, ktorá skutočne zjednocuje priestor tak, ako to saténová povrchová úprava jednoducho nedokáže. V menších priestoroch môže saténová povrchová úprava dokonca spôsobiť, že miestnosť bude pôsobiť neosobne, pretože priestor bude pôsobiť rozdelenejšie alebo otvorenejšie, čo je v príkrom rozpore s prirodzeným účelom týchto priestorov.
Na druhej strane spektra saténové povrchové úpravy majú schopnosť objímať a zdôrazňovať kontúry stien a iných predmetov, na ktoré sú aplikované. Vďaka svojej hladkej a rovnomernej štruktúre pôsobia priestory "otvorenejšie" a vnímavejšie, preto sa touto povrchovou úpravou často maľujú chodby.
Použitie vaječnej škrupiny v týchto priestoroch by nebolo katastrofálne, ale rovnako ako použitie saténových povrchových úprav v menších priestoroch by bolo kontraproduktívne, použitie vaječnej škrupiny vo väčších priestoroch môže byť nevhodné. Vďaka svojej štruktúre steny s vaječnou škrupinou celkom dobre zakrývajú nedokonalosti, ako sú malé preliačiny a ryhy, ale saténové laky majú tendenciu ich zvýrazňovať, pretože "objímajú" povrchy, na ktoré sú aplikované.
Ktorá z povrchových úprav je teda lepšia? Objektívne by ste boli hlúpi, keby ste si na steny nevybrali saténovú povrchovú úpravu, ale rovnako hlúpe by bolo neuznávať teplo a jedinečnú štruktúru stien s vaječnou škrupinou. Pritom to, ktorá z nich je najlepšia, závisí výlučne od použitia vašej povrchovej úpravy, osvetlenia daného priestoru a veľkosti priestoru, ktorý budete maľovať.
Teraz, keď už viete, čo sú to saténové a vaječné farby, aké sú kľúčové rozdiely medzi týmito dvoma povrchovými úpravami, kde sa najlepšie používajú a čo ich robí najlepšími pre ich príslušné aplikácie, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Nezabudnite vždy zvážiť priestor, ktorý budete natierať, a to, či bude váš náter vystavený takým vonkajším vplyvom, ako je pohyb nôh a odreniny.
Často kladené otázky
Je vaječná škrupina to isté ako satén?
Je vaječná škrupina rovnaká ako saténová farba? Hoci sa tieto povrchové úpravy zvyčajne zaraďujú do rovnakého tábora, ich celková štruktúra a použitie sa výrazne líšia. Saténové povrchové úpravy sú hladké a majú lesklú štruktúru, zatiaľ čo vaječné škrupinové povrchové úpravy majú oveľa výraznejšiu štruktúru a pri pôsobení svetla teplý odlesk.
Na čo sa používa farba v tvare vajcovej škrupiny?
Povrchové úpravy vo vaječnej škrupine sa často používajú v intímnych priestoroch, ako sú kúpeľne, kuchyne a spálne, vďaka jedinečnému účinku, ktorý má ich štruktúra na priestor. Táto povrchová úprava však môže byť náročná na údržbu, preto sa používa len v mierne zaťažovaných priestoroch, aby sa znížila pravdepodobnosť poškodenia nárazom a odieraním.
Ktorá povrchová úprava farby najlepšie skryje nedokonalosti?
Aj keď to závisí od značky a konzistencie danej farby, vaječná škrupinová povrchová úprava skryje nedokonalosti oveľa lepšie ako saténová. Prečo? Saténové laky majú tendenciu objímať povrchy, ktoré odhaľujú svoje nedokonalosti, zatiaľ čo vaječné laky majú jedinečnú štruktúru, ktorá ich maskuje.