Akrylová farba - čo to je?
Farby používame už naozaj dlho. Farba umožnila našim predkom zobrazovať príbeh ich života, mýty, legendy a dokonca aj učebné materiály. Farba prešla dlhú cestu, odkedy sme zmiešali živočíšny tuk a rastlinné pigmenty, a v súčasnosti máme farby na báze oleja, latexové farby a davom obľúbené akrylové farby. Čo je však akrylová farba? Čím sa odlišuje od ostatných typov farieb? Môžete akrylovú farbu používať na povrchy stien? Pozrime sa na tieto a niekoľko ďalších často kladených otázok o akrylátovej farbe a jej použití.
Čo je akrylová farba?
Akrylová farba je akýmsi novým dieťaťom v bloku, pokiaľ ide o typy farieb. V podstate možno akrylovú farbu charakterizovať ako pigment a prísady suspendované v akrylových polyméroch. Tieto látky v kombinácii so spojivami a rozpúšťadlami vytvárajú farbu, ktorá vytvára silné spojenie s väčšinou povrchov a má na výber širokú škálu farieb a povrchových úprav.
Pred príchodom akrylovej farby sa používal typ farby na báze oleja. Olejové farby zvyčajne pozostávajú zo základu prírodných olejov, ako je tungový a ľanový olej. Tieto oleje sa miešajú s pigmentmi a spojivami, aby sa zabezpečila dobrá povrchová úprava. To znie perfektne, však? No nevýhodou olejových farieb je, že obsahujú množstvo prchavých organických zlúčenín (VOC), ktoré sú škodlivé pre ľudí a životné prostredie.
Akrylové farby obsahujú v porovnaní s nimi výrazne menej prchavých organických zlúčenín, a keďže sme sa stali ekologicky uvedomelšími, začali sa čoraz viac uprednostňovať. Obsahujú však aj také veci ako kremík, stabilizátory a zmäkčovadlá, ktoré tiež nie sú dobré pre životné prostredie.
Pozitívom je, že akrylová farba môže vyzerať ako akýkoľvek typ a štruktúra farby, vrátane farieb na báze oleja a latexu!
Môžete použiť akrylovú farbu na povrch steny?
Môžete použiť akrylovú farbu na povrchy stien? Bolo by trochu sklamaním, keby sa taký populárny typ farby nedal použiť na jeden z najbežnejších povrchov na našej planéte. Steny sa skladajú z mnohých materiálov, ale tie, s ktorými sa zvyknete stretávať najčastejšie, sú tehly, betónové murivo a sadrokartónové dosky, ktoré možno natierať akrylovou farbou.
V skutočnosti je dosť výhodné používať akrylové farby namiesto farieb na báze oleja a/alebo latexu. Akrylové farby sa môžu v porovnaní s farbami na báze oleja používať v interiéri ľahšie, pretože neprodukujú toľko škodlivých výparov. Akrylová farba je tiež odolnejšia ako latexové farby a olejové farby na povrchových materiáloch, nehovoriac o tom, že schne oveľa rýchlejšie.
Akrylové farby však nemusíte používať len v interiéri. Ako sme už spomenuli, akrylová farba je tiež mimoriadne odolná, vyznačuje sa prirodzenou odolnosťou voči účinkom tepla, UV žiarenia, vlhkosti, nárazom, oderu, oteru a dokonca aj ľahkému dlhodobému kontaktu s niektorými chemikáliami. Vďaka tomu je ideálnym povrchovým náterom na steny a nábytok v exteriéri.
Existujú nejaké ďalšie nevýhody akrylátovej farby? Bohužiaľ, áno. Akrylovú farbu nemožno miešať s inými typmi farieb, čo znamená, že ju nemôžete použiť na retušovanie dielcov, ktoré majú už nanesenú vrstvu latexovej alebo olejovej farby. cena akrylovej farby sa môže tiež výrazne líšiť v závislosti od predávanej značky a kvality.
Životnosť akrylovej farby pri aplikácii na steny
Tak ako takmer všetko, čo existuje, ani farba netrvá večne. Akrylová farba však vydrží naozaj dlho, najmä v porovnaní s inými typmi farieb. Aby ste mali dobrú predstavu o tom, ako dlho je akrylová farba schopná vydržať, priemerná vrstva farieb na báze latexu môže za priaznivých podmienok vydržať len približne päť rokov.
Na druhej strane akrylová farba môže vydržať až 15 rokov a pri správnej starostlivosti by mohla vydržať ešte dlhšie. Vďaka tomu je akrylová farba v súčasnosti zďaleka najtrvácnejším typom farby, ale majte na pamäti, že kvalitná akrylová farba môže stáť dosť peňazí. Ak však pri použití lacnejšej akrylovej farby v exteriéri použijete tmel, môže vydržať podstatne dlhšie.
To však neznamená, že farby na báze akrylu sú úplne nezraniteľné. Všetky typy farieb sa môžu časom vplyvom vonkajších síl rozložiť, čo znamená, že by ste mali zvážiť typ a umiestnenie farby, ktorú budete používať, ak by ju prostredie mohlo potenciálne znehodnotiť. Čo presne však spôsobuje degradáciu akrylovej farby v priebehu času?
Jednou z vecí, ktorá spôsobí, že sa takmer každá farba (okrem smaltu) časom rozpadne, je nadmerné vystavenie teplu. To spôsobí, že farba časom popraská a odlupuje sa. Podobný účinok môže mať aj nadmerné vystavenie nízkym teplotám, ktoré spôsobí, že sa farba zmrští a odlupuje, čím viac je vystavená pôsobeniu nízkych teplôt. Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje každý typ farby, je nadmerné vystavenie vlhkosti. Akrylové farby sú našťastie pomerne odolné voči účinkom plesní a húb, ale to neznamená, že sa títo drobci nakoniec neprelomia, pretože farba sa nakoniec od povrchu odtrhne.
Aj v tomto prípade platí, že použitím kvalitného tmelu môžete tieto účinky odvrátiť.
Ako dlho trvá schnutie akrylovej farby na stenách?
Použitie akrylovej farby na stenách môže byť skvelou estetickou voľbou, ale čakanie na jej zaschnutie môže byť frustrujúce. Čas schnutia väčšiny akrylových farieb nie je obzvlášť dlhý, najmä v porovnaní s ich náprotivkom na báze oleja. Úplné zaschnutie akrylovej farby na steny môže trvať od 2 do 4 hodín v závislosti od okolitých podmienok vo vašom pracovnom priestore.
Ak aplikujete akrylovú farbu v interiéri, existuje množstvo faktorov, ktoré ste schopní ovplyvniť, ak však aplikujete akrylovú farbu vonku, budete v podstate vydaní na milosť a nemilosť prvkom. Pýtate sa, aké faktory môžete zmeniť, aby ste zabezpečili čo najrýchlejšie zaschnutie akrylovej farby?
Ako sme už spomenuli, teplota a vlhkosť zohrávajú veľkú úlohu pri životnosti farby, ale môžu zohrávať úlohu aj pri jej schnutí.
Ako tieto faktory kontrolovať? Nuž, teplotu svojho bezprostredného okolia môžete kontrolovať rovnakým spôsobom ako zvyčajne. Ak je vaše prostredie príliš chladné, môžete použiť veci, ako je ohrievač alebo klimatizácia vo vašom dome, aby ste veci zohriali. To isté platí, ak je príliš horúco, alebo môžete jednoducho otvoriť niektoré okná.
Pokiaľ ide o vlhkosť, môže to byť trochu zložitejšie. Ak žijete v oblasti s veľkou vlhkosťou, môže byť ťažké urýchliť schnutie farby, ak vôbec skončí. V najlepšom prípade by ste mohli použiť odvlhčovač vzduchu, aby ste zo vzduchu odčerpali prebytočnú vlhkosť, ale to môže byť účinné len v určitom okruhu. Prípadne by ste mohli jednoducho počkať na deň s priaznivou úrovňou vlhkosti a natrieť zamýšľaný povrch.
Ako dlho trvá vytvrdnutie akrylovej farby?
Akrylová farba má nielen jeden z najrýchlejších časov schnutia zo všetkých typov farieb, ale má aj jeden z najrýchlejších časov vytvrdzovania. Zatiaľ čo úplné vytvrdnutie latexových farieb môže trvať až 30 dní, akrylové farby môžu úplne vytvrdnúť už približne za týždeň!
To však neznamená, že sa na ňu nedá siahnuť, pretože akrylovej farby sa dá siahnuť a dokonca ju aj nanovo natrieť už za niekoľko hodín.
Ako nanášate akrylovú farbu?
Aplikácia akrylovej farby je rovnaká ako pri iných typoch farieb, ale môžete potrebovať menej prípravkov, pretože niektoré akrylové farby sú samonasávacie. Vzhľadom na to je nižšie uvedený krátky návod, v ktorom je podrobne opísané, ako účinne aplikovať akrylovú farbu na povrch steny, nehovoriac o niekoľkých veciach, ktoré budete potrebovať na správne vykonanie práce.
- Základný náter
- Akrylová farba
- Štetec
- Valček
- Kvapka handrička
- Smirkový papier
- Čisté utierky
- Maliarska tácka
Pripravte si svoj pracovný priestor
Príprava vášho pracovného priestoru je jedným z najdôležitejších aspektov maľovania. Pýtate sa, ako si pripravíte pracovný priestor? Nuž, môžete začať tým, že na podlahu svojho pracovného priestoru a na povrch pracovného stola položíte handru alebo nejaké staré noviny. Predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku, sa uistite, že zvolené pokrytie je zabezpečené maliarskou páskou. Uistite sa, že máte vo svojom pracovnom priestore dostatočné vetranie. Farby obsahujú množstvo chemikálií, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné pocity, ak ich vdýchnete alebo ak sa dostanú do kontaktu s vašou pokožkou a očami, preto sa uistite, že máte na sebe všetky vhodné osobné ochranné prostriedky, skôr než sa pustíte do maľovania.
Nakoniec sa vopred uistite, že máte všetky nástroje, ktoré budete potrebovať.
Pripravte si obrobok
Správna príprava obrobku môže znamenať rozdiel medzi dobrým a hrozným povrchom. Začnite očistením povrchu obrobku mydlovou vodou. Keď ste si istí, že je váš obrobok čistý, nechajte ho pred brúsením vyschnúť. V závislosti od daného materiálu môže byť brúsenie potrebné, ale nemusí, ale väčšina interiérových stien zvyčajne potrebuje dobré prebrúsenie.
Ďalej budete chcieť naniesť základný náter. Plechovku poriadne pretrepte a vylejte trochu základného náteru do maliarskej vaničky. Potom si na valček naberte trochu základného náteru a natrite ním primárny povrch obrobku, pričom zabezpečte rovnomerné nanesenie po celej ploche. Potom vezmite štetec, naneste naň trochu základného náteru a dokončite ozdobnú časť a/alebo ťažko prístupné miesta.
Natrite svoj obrobok
Po nanesení základného náteru ho nechajte zaschnúť a vytvrdnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Po zaschnutí farbu poriadne pretrepte a časť vylejte do maliarskej vaničky. Nalejte si trochu farby na valček a rovnako ako pri základnom nátere ňou pokryte primárny povrch steny/pracovného predmetu. Po natretí väčšej časti obrobku vezmite štetec a vyplňte niektoré lišty a iné ťažko prístupné miesta.
Keď ste s náterom spokojní, nechajte farbu úplne zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom alebo ju môžete nechať zaschnúť približne štyri hodiny, ak sa chystáte naniesť druhú vrstvu.
Po uplynutí tohto času môžete povrch buď ľahko prebrúsiť a naniesť druhú vrstvu, alebo vynechať krok brúsenia a rovno prejsť k nanášaniu ďalšej vrstvy. Po dokončení nechajte poslednú vrstvu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.
Ako dlho musíte čakať po maľovaní na zavesenie vecí?
Vďaka vlastnostiam akrylovej farby by ste mohli chvíľu čakať, kým budete môcť zavesiť veci na stenu. Hoci vlastnosti akrylovej farby umožňujú naniesť druhú vrstvu relatívne skoro po prvej, mohlo by sa stať, že na zavesenie vecí, ako sú fotografie, obrazy a iné dekorácie, budete musieť čakať trochu dlhšie.
Ako dlho by ste teda mali čakať s vešaním vecí? No, v závislosti od typu farby a miesta, kde sa nachádza, by ste mohli čakať až 24 hodín, kým budete môcť niečo zavesiť na stenu. Nenechajte sa oklamať, ak sa farba zdá na dotyk suchá, pretože je pravdepodobne ešte dosť lepkavá tesne pod povrchom.
Ako dlho by ste mali počkať pred spaním v miestnosti natretej akrylovou farbou?
Ak ste práve našli dokonalú farbu pre svoju spálňu a chcete vedieť, ako dlho by ste mali nechať farbu odmaľovať, kým v nej budete môcť stráviť noc, odpoveď sa môže výrazne líšiť v závislosti od typu farby, ktorú používate. Prečo? Rôzne farby potrebujú rôznu dobu schnutia a vytvrdzovania. Ako dlho by ste mali čakať, keď používate akrylovú tvrdú farbu? Nuž, pravidlom je, že by ste mali počkať približne týždeň, kým farba úplne vytvrdne a vyschne, a zabezpečiť, aby bol priestor, ktorý ste natreli, po celý čas dobre vetraný.
Ak to neurobíte, môže to mať za následok dosť intenzívne vdychovanie výparov, preto je najlepšie pred spaním v čerstvo vymaľovanej miestnosti počítať s týmto obdobím.
Čo robiť po nanesení akrylovej farby
Po nanesení farby si pravdepodobne budete chcieť na chvíľu sadnúť a obdivovať svoje dielo. Keď však nostalgia opadne, možno sa vám vynorí niekoľko otázok týkajúcich sa vašej čerstvo natretej steny. Tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali vedieť o údržbe a čistení vašej čerstvo natretej steny.
Umýva sa akrylová farba zo steny?
Umýva sa akrylová farba zo stien? To závisí od situácie, v ktorej sa nachádzate. Ak ste v procese nanášania akrylovej farby a rozhodnete sa, že nie je pre vás, dá sa celkom ľahko zotrieť vodou a mydlom. Na druhej strane, ak necháte farbu úplne zaschnúť a budete ju chcieť odstrániť, budete potrebovať rozpúšťadlo a pravdepodobne aj elektrickú brúsku, aby ste ju dostali preč.
Ak vás zaujíma, ako odstrániť akrylovú farbu zo stien, toto je v podstate jediný spôsob, ako na to. Ak si nie ste istí a chcete vizuálnu pomôcku, na YouTube je množstvo návodov, ktoré ukazujú, ako odstrániť akrylovú farbu zo stien a rôznych iných povrchov.
Utesnenie akrylovej farby
Ak máte správny tmel, môžete utesniť takmer akýkoľvek typ farby. Všetko, čo potrebujete, je nejaký akrylový tmel a môžete ísť. Ako ho používate? Rovnakým spôsobom, ako by ste použili akýkoľvek iný typ tmelu. Tmel poriadne pretrepte a časť vylejte do menšej nádoby alebo maliarskej vaničky. Uistite sa, že vaša posledná vrstva farby mala šancu úplne vyschnúť, a potom naneste trochu tmelu na štetec alebo valček. Nanášajte tmel v opačnom smere, ako sú ťahy štetca, a uistite sa, že ste natreli všetky časti, ktoré boli natreté. Po nanesení tmelu ho nechajte zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.
Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu môžete naniesť aj druhú vrstvu. Odporúča sa to, ak sa váš diel nachádza vonku alebo sa nachádza na veľmi frekventovanom mieste. Majte na pamäti, že hoci tmel zabezpečí dlhšiu životnosť náteru, v prípade, že sa ho rozhodnete použiť, obetujete pocit a vzhľad štruktúry náteru.
Je akrylová farba vodotesná?
Napriek akrylovým polymérom prítomným v jej zložení je v zložení akrylovej farby v skutočnosti prítomné pomerne veľké množstvo vody. Vďaka tomu v porovnaní s inými farbami veľmi rýchlo schne a je naozaj ľahké ju vyčistiť, keď je ešte mokrá. Znamená to, že akrylová farba je odolná voči účinkom vody? Nuž, hoci môže byť po úplnom zaschnutí veľmi odolná voči pôsobeniu vody, neznamená to, že je vodoodolná. Ak bude váš náter akrylovou farbou neustále vystavený pôsobeniu vody, odporúčame použiť tmel, aby bola zabezpečená dlhá životnosť farby.
Pred použitím akrylovej farby na povrch zvážte všetky faktory.
Maľovanie cez akrylovú farbu
Zaujíma vás, či môžete maľovať cez existujúcu vrstvu akrylovej farby? Áno, môžete. Trik spočíva v použití šelaku ako základného náteru a tmelu na existujúcu vrstvu. Akrylový základ môžete natrieť inou akrylovou farbou alebo farbou na báze latexu, ale olejové farby si s ním príliš dobre neporadia. Ak sa do toho chystáte, odporúčame držať sa podľa možnosti rovnakej značky.
Prečo by akrylová farba nedokázala priľnúť na stenu
V podstate z toho istého dôvodu, prečo sa vám nepodarí prilepiť akúkoľvek použitú farbu. Existuje niekoľko dôvodov, prečo farby nepriľnú k povrchu. Prvým je, že povrch je nečistý a že častice bránia farbe priľnúť v určitých oblastiach. Druhým dôvodom je, že ste nepoužili správny typ základného náteru alebo ste nepoužili žiadny základný náter. Tretím prípadom je, ak existujú podmienky, ako napríklad extrémne teplo, chlad alebo vlhkosť, ktoré bránia priľnutiu farby. A nakoniec, mohli ste použiť akrylovú farbu s materiálom, ktorý s ňou nie je kompatibilný.
Zvážte všetky tieto faktory, keď si myslíte, že by vaša farba mohla na obrobku priľnúť o niečo lepšie.
Riedenie akrylovej farby
Riedenie akrylovej farby je možné, hoci by ste mali byť opatrní, ako na to ísť. Najlepší spôsob je dať malé množstvo farby na paletu, pridať trochu vody pomocou špičky štetca a miešať, kým nedosiahne požadovanú konzistenciu. Ak chcete celú farbu trochu zriediť, použite špeciálne riedidlo a jednoducho postupujte podľa pokynov priložených výrobcom.
Záchrana akrylovej farby
Dajú sa akrylové farby po zaschnutí zachrániť? Áno, ak sa vaša akrylová farba po zaschnutí dá zachrániť. Najprv hoďte časť zaschnutej farby do samostatnej nádoby a prevarte trochu vody. Potom pridajte vriacu vodu do nádoby a nechajte ju niekoľko minút odstáť. Keď začnete vidieť, že kúsky farby stúpajú na povrch vody, poriadne ju premiešajte.
Po premiešaní by ste mali vidieť, že farba začína pekne absorbovať vodu. Pokračujte v pridávaní malého množstva vody pri miešaní, kým farba nedosiahne požadovanú konzistenciu. Nezabudnite odstrániť pevné čiastočky farby, ktoré počas procesu obnovy vystúpili na povrch, a vyhoďte ich.
Keď už máte farbu dôkladne premiešanú s vodou, ktorú ste tam prepasírovali, zostáva už len vyskúšať vašu farbu. Väčšinou by mala farba fungovať dokonale, po zaschnutí na povrchu by mala mať rovnakú konzistenciu a štruktúru ako pred zaschnutím. Nezabudnite si to vopred vyskúšať, aby ste sa vyhli sklamaniu.
Tipy a triky na zlepšenie akrylovej farby
Akrylová farba má veľa možností použitia. Či už maľujete stenu, používate ju na výtvarné umenie, alebo jednoducho vylepšujete nejaké drevené výrobky, akrylové farby sa dajú použiť v takmer každom predstaviteľnom povolaní, aj keď je to len na to, aby veci vyzerali trochu krajšie. Tu je niekoľko trikov, ktoré môžete použiť, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky s akrylovými farbami.
Pracujte rýchlo
Ak nanášate akrylovú farbu na akýkoľvek povrch, budete musieť byť rýchli. Akrylová farba rýchlo schne, a preto si musíte byť istí, že ju na povrch nanesiete čo najrýchlejšie, aby ste sa vyhli jej čiastočnému zaschnutiu počas práce.
Nepoužívajte príliš veľa farby
Vďaka vnímanej konzistencii akrylovej farby môže byť trochu ťažké odhadnúť, koľko jej v danom okamihu potrebujete na palete alebo v zásobníku na bolesť.
Najlepšie je použiť čo najmenej a paletu/zásobník dopĺňať podľa potreby.
Dávajte pozor, ako miešate farby
Ako sme už spomínali, konzistencia akrylovej farby vám môže pomotať hlavu, ak ste s ňou nikdy predtým nepracovali. Príliš rýchle miešanie farieb alebo tónov môže mať za následok bublinkovú zmes, preto miešajte jemne a začnite s malým množstvom každej farby a tónu a postupne zväčšujte objem farby.
Je akrylová farba lepšia ako olejová?
Toto je diskusia, ktorá sa vedie od uvedenia akrylovej farby na trh. Akrylová farba a olejová farba sú zásadne odlišné, a preto je ťažké ich porovnávať, najmä vzhľadom na to, že sa často používajú z rôznych dôvodov v rôznych aplikáciách. Aj keď pri diskusii o nich ako o funkčných povrchových úpravách existujú pre každú z nich výhody a nevýhody.
Po prvé, akrylové farby schnú približne štyri hodiny, čo znamená, že druhú vrstvu a/alebo tmel môžete naniesť čo najskôr.
Na druhej strane zasychanie olejových farieb môže trvať až šesť hodín, čo vás môže trochu skľučovať, keď príde čas na nanesenie druhej vrstvy alebo vrstvy tmelu na váš obrobok. Akrylová farba je tiež o niečo univerzálnejšia. Akrylovú farbu by ste mali byť schopní použiť na väčšinu povrchov vrátane skla a plastu, zatiaľ čo olejové farby sa dajú použiť len na niekoľko materiálov. Olejové farby tiež obsahujú viac prchavých organických látok ako priemerná akrylová farba, takže akrylová farba je o niečo lepšia pre životné prostredie.
Napokon, keďže akrylová farba obsahuje viac živicových vlákien ako jej olejové náprotivky, majú tendenciu byť pružnejšie. To im umožňuje oveľa lepšie sa "kotúľať s údermi" ako farby na báze oleja. Dokážu odolávať extrémnemu teplu, chladu, vetru, nárazom a oderu oveľa dlhšie ako farby na báze oleja.
Teraz, keď už viete, čo je akrylová farba, či sa dá použiť na steny, ako ju nanášať, ako ju odstrániť a niektoré jej kľúčové vlastnosti, je čas, aby ste sa vybrali von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri práci s akrylovou farbou nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné prostriedky a zabezpečiť dobré vetranie prostredia.
Často kladené otázky
Môže sa akrylová farba používať na steny?
Môže sa akrylová farba použiť na steny? Áno, akrylovú farbu možno použiť na väčšinu povrchov stien vrátane sadrokartónu, muriva, tehál a dokonca aj na vinylové povrchy. Vlastná povaha akrylovej farby umožňuje jej dobré priľnutie k väčšine povrchov.
Môže sa akrylová farba používať vonku?
Môže sa akrylová farba používať vonku? Áno, akrylová farba je vďaka svojej pružnosti jedným z najlepších typov farieb na použitie vonku. Živice prítomné v jej zložení zabezpečujú, že akrylová farba odolá nárazom, oderu, vlhkosti, teplu a napadnutiu.
Môžete miešať akrylovú farbu s farbou na stenu?
Môžete miešať akrylovú farbu s farbou na stenu? To závisí od typov farieb na stenu, s ktorými ju chcete miešať. Ak má farba na stenu akrylový základ, bude to možné. Ak má však olejový základ, nebude sa dobre miešať.