Môže sa exteriérová farba používať v interiéri?
Niekedy vám život podá citróny a vy musíte urobiť limonádu. Urob si sám môže byť zábava, ale ak ste v tejto hre už nejaký čas, viete, že vám niekedy chýba ten správny nástroj na prácu. Väčšinou stačí ísť von a zohnať to, čo potrebujete, alebo si požičať od priateľa, a inokedy si jednoducho musíte vystačiť s tým, čo máte. Ak ste sa niekedy pri príprave domu na sviatky ocitli pri pohľade na nejakú nedokončenú stenu alebo v časovej tiesni, možno ste uvažovali o použití exteriérovej farby vo vnútri domu. Môžete to však urobiť? Poďme to zistiť!
Môžete použiť exteriérovú farbu v interiéri?
Môžete použiť exteriérovú farbu v interiéri? Odpoveď je áno! Hoci to, že niečo môžete urobiť, neznamená, že by ste to mali urobiť, alebo dokonca, že to, o čom uvažujete, je dobrý nápad. Interiérové a exteriérové farby môžu vyzerať rovnako a v niektorých prípadoch môžu dokonca poskytovať rovnakú kvalitu farieb, ale z nejakého dôvodu sú odstupňované pre určité oblasti.
Celkovo je pomerne zlý nápad používať exteriérovú farbu na interiér vášho domu, nie preto, že by sa správne neprichytila, a dokonca ani nie preto, že by farba bola nevhodná, ale preto, že exteriérová farba je na molekulárnej úrovni zásadne odlišná. Vonkajšie farby sú však odolné a vydržia oveľa dlhšie, než by vydržali interiérové stupňované farby, nie?
To je pravda, exteriérové farby obsahujú živice a iné katalyzátory, ktoré umožňujú, aby povrch zaschol výrazne tvrdšie, aby odolal takým veciam, ako je vietor, dážď, teplo, sneh a odieranie pieskom. Tieto chemikálie však tiež spôsobujú, že farba počas procesu vytvrdzovania produkuje pomerne veľa výparov, a zatiaľ čo vonku, kde sa dajú rozptýliť, by boli tieto výpary v poriadku, ak by sa tieto farby nechali vytvrdnúť a zaschnúť v interiéri, predstavovali by vážne zdravotné riziko.
Zatiaľ čo väčšina exteriérových farieb v súčasnosti sú akrylové farby zmiešané so živicou, v minulosti bola väčšina exteriérových farieb na bývanie na báze oleja, čo spôsobovalo pomerne veľké škody na životnom prostredí. Olejové farby obsahujú rozpúšťadlá, ktoré sa považujú za prchavé organické zlúčeniny (VOC), spôsobujú poškodzovanie ozónovej vrstvy a celkovo znečisťujú bezprostredné a väčšie životné prostredie.
Znamená to, že môžete v interiéri používať moderné exteriérové farby? Nie. Hoci obsahujú menej prchavých organických látok ako ich predchodcovia na báze oleja, môžu spôsobiť vážne ťažkosti osobám s ochoreniami dýchacích ciest a všeobecne zlým zdravotným stavom, nehovoriac o deťoch a zvieratách.
Môžu sa teda exteriérové farby používať v interiéri? Dôrazne vám to neodporúčame, a aj keby ste si vyhľadali "či sa exteriérové farby môžu používať v interiéri", zistíte, že väčšina odborníkov má rovnaký názor.
Môže byť lákavé ušetriť 2 - 5 eur a dokonca aj trochu námahy na ceste do miestneho obchodu, aby ste si vybrali nejakú interiérovú farbu, ale vzhľadom na riziko, ktoré predstavujú exteriérové farby pre vás aj zdravie vašej rodiny, sa to určite oplatí. V súhrne uvádzame niekoľko výhod a nevýhod spojených s používaním exteriérovej farby v interiéri:
Môžete používať interiérové farby v exteriéri?
Farby prešli od prelomu storočí dlhú cestu a neustále sa zdokonaľujú tým, že sa stávajú univerzálnejšími, odolnejšími, ľahko sa používajú a majú ešte žiarivejšie farby. To však neznamená, že môžete jednoducho použiť farbu, ktorá bola špeciálne navrhnutá pre určitý povrch, na niečo iné a očakávať, že bude fungovať rovnako.
Ako sme už spomenuli, to, že niečo môžete, ešte neznamená, že by ste to mali urobiť, a pokiaľ ide o používanie interiérových farieb v exteriéri, bolo by to trochu ako podpáliť balík peňazí a očakávať, že to bude nejako v poriadku. Interiérové farby ani zďaleka nedosahujú takú úroveň odolnosti, aká je potrebná na použitie vo vonkajšom prostredí.
Farba je farba, však? Omyl! Exteriérové farby obsahujú chemické látky a katalyzátory, ktoré umožňujú ich použitie v exteriéri bez toho, aby podľahli takým veciam, ako je vlhkosť, prívalový dážď, nadmerné vystavenie teplu, napadnutie hmyzom, plesne, ako aj odolnosť voči oderu a nárazu. Okrem toho je exteriérová farba navrhnutá tak, aby sa rozpínala a zmršťovala so zmenou ročných období, keď sa váš dom zahrieva a ochladzuje, zatiaľ čo interiérová farba nie je odstupňovaná a nemá pružnosť tejto aplikácie.
Ak ste stále na vážkach, či by ste mali alebo nemali použiť interiérovú farbu na exteriér vášho domu, zvážte, ako pôsobí na slnečné svetlo. Hoci interiérová farba môže vyzerať krásne v popoludňajšom slnečnom svetle z vášho gauča v obývačke, nie je odstupňovaná pre neustály útok priameho slnečného svetla, ktorému by bola vystavená, ak by bola aplikovaná na vonkajšiu stenu.
V podstate rovnako ako je zlý nápad používať vonkajšiu farbu v interiéri, je zlý nápad používať vnútornú farbu v exteriéri vášho domu. Nakoniec popraská a odlupuje sa, čo nielenže zničí povrchovú úpravu, ale vystaví vašu stenu poveternostným vplyvom, čo môže časom viesť k poškodeniu konštrukcie, ak sa povrchová úprava čo najskôr nevymení.
Vzhľadom na to sa pozrime na niektoré výhody a nevýhody používania interiérových farieb v exteriéri vášho domu, a hoci vám odporúčame, aby ste ich nepoužívali, ak to nie je nevyhnutne potrebné, tu je niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť predtým, ako tak urobíte.
Môžete miešať interiérové a exteriérové farby?
Ak vás niekedy napadla myšlienka "či môžete miešať interiérovú a exteriérovú farbu", nie ste prví a určite nie ste sami. Dobrou správou je, že môžete, a ak máte interiérovú a exteriérovú farbu, ale nie je ich celkom dosť, môžete ich skutočne zmiešať a vytvoriť jednu použiteľnú dávku, ale predtým, ako to skúsite, by ste mali vedieť niekoľko vecí.
Predtým, ako sa pustíte do miešania zvyšnej farby, ktorú máte, s inou farbou, ktorú máte po ruke, uistite sa, že viete, akú farbu máte v oboch prípadoch. Vidíte, že interiérové a exteriérové farby sa môžu miešať spolu, ale len vtedy, ak majú rovnaký základ. Ak máte napríklad olejovú farbu do exteriéru a olejovú farbu do interiéru, môžu sa zmiešať.
Možno sa budete chcieť uistiť, že oba typy farieb majú rovnakú farbu (alebo aspoň podobnú), aby ste zabezpečili, že sa farba, ktorú už máte, dá zladiť. Okrem toho zabezpečte, aby ste tieto farby miešali v dobre vetranom priestore. Prečo? Nuž, interiérové aj exteriérové farby obsahujú prchavé organické zlúčeniny, pričom interiérové farby ich obsahujú o niečo menej, takže keď sa zmiešajú, výpary môžu byť trochu ohromujúce.
Okrem toho, ak uvažujete o ručnom miešaní týchto farieb pomocou tyče alebo podobného miešacieho nástroja, veľmi rýchlo sa zadýchate. Prečo? Nuž, kombináciou dvoch farieb zdvojnásobujete vzorec použitý na ich výrobu, čo znamená, že je v nich dvakrát viac rozpúšťadiel, prísad, epoxidov a farbív, čo znamená, že látka, ktorá vám zostane, bude naozaj hustá.
Odporúčame používať vŕtačku alebo miešačku farieb, aby ste si pri kombinovaní farieb do exteriéru a exteriérových farieb nenatiahli svaly. Ak počas miešania náhodou zbadáte, že sa tvoria hrudky, možno si budete chcieť zaobstarať niečo, čo budete môcť použiť ako sitko, a prejsť cez to farbu, aby ste sa uistili, že jej viskozita je stále vhodná na maľovanie.
Keď ste spokojní s konzistenciou farby a ste pripravení ju nanášať, uistite sa, že priestor, v ktorom pracujete, je dobre vetraný a že máte na sebe masku a rukavice klasifikované na použitie s farbou. Po úspešnom nanesení farby zabezpečte čo najväčšie prúdenie vzduchu do priestoru počas nasledujúcich 4 až 6 mesiacov, kým sa výpary rozptýlia.
Uskladnenie zmiešanej farby môže byť trochu problém vzhľadom na to, že vnútorné a vonkajšie časti sa oddelia, keď budú ležať niekde na polici, pričom ťažšia z nich sa usadí na dne. Trik, ako udržať vašu "frankensteinovskú" farbu, spočíva v tom, že sa uistíte, že nádoba, ktorú ste si vybrali, je vzduchotesná, aby ste zabránili úniku akýchkoľvek nepríjemných výparov.
Oplatí sa riskovať?
Chápeme, že môže byť lákavé použiť nejaký zvyšok farby, či už v interiéri alebo exteriéri, ale je dôležité zvážiť výhody a nevýhody použitia farby, ktorá nie je klasifikovaná pre určité prostredie, a či je to vhodná voľba alebo nie. Aj keď sa to môže zdať ako rýchle riešenie relatívne malého problému, použitie farby v exteriéri v interiéri má takmer rovnaké nevýhody ako použitie farby v interiéri v exteriéri.
Ako to? Nuž, používanie interiérovej farby na vonkajšie povrchy spôsobí, že sa farba začne odlupovať, popraská a nakoniec opadá a vaše steny zostanú odhalené. Na druhej strane, používanie farby v exteriéri v interiéri má za následok poškodenie nárazom a odieraním, ako aj extrémne dlhý čas tuhnutia a vytvrdzovania farby, nehovoriac o škodlivých výparoch, ktoré sú uväznené v uzavretom priestore.
Ako už asi viete povedať, používanie farby určenej na určitý účel na niečo iné ako na tento účel je spojené s obrovským priestorom na chyby, ktorých náprava môže byť naozaj nákladná, nehovoriac o prácnosti a nepríjemnosti.
Preto je vo vašom najlepšom záujme jednoducho počkať, prípadne si zmiešajte interiérovú a/alebo exteriérovú farbu alebo si zaobstarajte aditívum na riedenie farby, aby sa natiahla o niečo dlhšie. Okrem negatívnych finančných a fyzických dôsledkov používania týchto farieb na iných miestach, než na ktoré boli určené, to predstavuje aj značné riziko pre životné prostredie.
Používanie vonkajšej farby v interiéri môže viesť k nahromadeniu prchavých organických látok na naozaj dlhú dobu, čo by mohlo spôsobiť, že priestor nebude obývateľný, a používanie vnútornej farby na vonkajšej strane vášho domu bude mať za následok jej praskanie a odlamovanie, čo znamená, že malé zvieratá a vtáky by mohli prísť do kontaktu s týmito trieskami farby a/alebo ich skonzumovať.
Vzhľadom na to sa objektívne neoplatí riskovať, ak použijete interiérovú farbu vonku alebo exteriérovú farbu vo vnútri, preto urobte sebe aj životnému prostrediu láskavosť a držte sa používania týchto farieb na ich určený účel, prípadne ich riedite a miešajte spolu, ak sa vám počas maľovania stane, že ich bude málo.
Teraz, keď už viete, čo sú to interiérové a exteriérové farby, aké sú ich silné a slabé stránky, či môžete používať interiérové farby vonku, či môžete používať exteriérové farby vo vnútri a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých scenárov, je čas, aby ste sa vybrali von a svoje novonadobudnuté vedomosti otestovali. Nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore a pred zmiešaním farieb skontrolujte ich základ.
Často kladené otázky
Je skutočne rozdiel medzi interiérovou a exteriérovou farbou?
Interiérová a exteriérová farba je veľmi výklenkový boj, ale je dôležité o ňom diskutovať. Zatiaľ čo interiérové farby schnú oveľa rýchlejšie a sú k dispozícii vo viacerých farbách, exteriérové farby zvyčajne obsahujú viac prchavých organických látok a sú oveľa odolnejšie v porovnaní s interiérovými farbami. Kto je teda víťazom v súboji interiérových a exteriérových farieb? Ani jedna, pretože každá z nich funguje dokonale v prostredí, pre ktoré je určená.
Čo mám robiť, ak som omylom použil exteriérovú farbu v interiéri?
Použili ste omylom exteriérovú farbu v interiéri? Nuž, hoci sa pri tom človek môže cítiť trochu hlúpo, nie je sa čoho obávať. Najskôr zistite, či vonkajšia farba, ktorú ste použili, je na báze vody alebo oleja. Ak je farba na báze oleja. Ak je vaša farba na báze oleja, použite na jej uvoľnenie trochu riedidla alebo minerálneho liehu, ak je vaša farba na báze vody, mali by ste byť schopní použiť na jej odstránenie trochu liehu a trochu tuku na lakte, ak farba už zaschla.
Čo môžete pridať do interiérovej farby, aby bola vhodná na použitie v exteriéri?
Hoci neexistuje žiadna zázračná prísada, ktorá by vám umožnila urobiť z interiérovej farby exteriérovú farbu, môžete zmiešať niektoré interiérové farby a exteriérové farby, aby bola celková látka odolnejšia. Ak tak urobíte, uistite sa, že ste farbu dobre premiešali a odstránili všetky hrudky pred pokusom o jej nanesenie.