Akrylová emailová farba - čím je výnimočná?

Sklo je celkom fajn. Možno sa nad tým veľmi nezamýšľame, ale sklo bolo dlho jedným z mála pevných povrchov, cez ktorý bolo vidieť priamo, a preto sa považovalo za niečo luxusné. Nezabúdajte, že otvorené okná boli kedysi v mestách a spoločnosti všeobecne štandardom. V súčasnosti máme plasty a iné syntetické materiály, ktorými môžete sklo nahradiť, ale z nejakého dôvodu väčšina ľudí dáva prednosť tomu pravému. V súčasnosti existujú fixky, šablóny a dokonca aj farby, ktoré môžete použiť na skrášlenie svojich sklenených diel. Ktoré farby však fungujú na sklo a čím sú výnimočné? Pozrime sa na tieto otázky, ako aj na to, čo by ste mali hľadať v dobrej farbe na sklo.

Aké typy farieb fungujú na sklo?

Existuje niekoľko typov farieb, ktoré fungujú na sklo, a majú jedinečné vlastnosti, ktoré zabezpečujú, že dokážu priľnúť k povrchom s nízkym povrchovým trením. Schopnosť farby priľnúť na sklo závisí aj od toho, ako dobre bola pripravená, použitie správnych techník základovania môže pomôcť vašej farbe priľnúť, a tým zvýšiť kvalitu povrchovej úpravy. V tejto súvislosti uvádzame niektoré farby, ktoré dobre držia na skle.

Typ farbyFunguje na sklo?
Farby na báze oleja
Farby na báze rozpúšťadiel
Farby na báze akrylu
Metalizované farbivá
Farby na báze olova
Farby s vaječnou škrupinou
Akrylové emailové farby
Farby na báze latexu
Akrylové farby na keramiku
Smaltové farby
Temperové farby

Umiestnenie šablóny za sklo pri maľovaní

Akrylové emailové farby

Jedným z najčastejšie používaných typov farieb na sklo je akrylová emailová farba. Táto farba je jednou z najlepších na použitie pri maľovaní čistých povrchov, pretože na svoju prácu nepotrebuje strašne veľa povrchového trenia. Čo je akrylová emailová farba? Nuž, na prvý pohľad to znie ako zmes akrylovej a emailovej farby, ale keďže akrylová farba je na báze vody a emailová farba je na báze oleja, bolo by to rozhodne ťažké.

Farby na umelecké sklo

Akrylová emailová farba je vlastne akrylová farba, ktorá má zhodou okolností aj naozaj vysokú odolnosť. Takisto sa stáva, že má všetky výhody tradičnej emailovej farby bez akýchkoľvek nevýhod, vrátane vysoko odolného pololesklého povrchu. Objektívne sú akrylové emailové farby lepšie ako čisto akrylové aj čisto emailové farby, pretože akrylové farby nie sú také odolné a emailové farby sú na báze oleja, čo znamená, že môžu obsahovať množstvo prchavých organických chemikálií (VOC).

Najlepšia akrylová emailová farba: FOLKART lesklá povrchová úprava Akrylová emailová súprava na remeslá

Na trhu je viac ako niekoľko dobrých akrylových emailových farieb, z ktorých si môžete vybrať, ale ak hľadáte takú s osvedčenými vlastnosťami, prečo nevyskúšať akrylovú emailovú remeselnícku súpravu od tímu Folkart? Majú jedny z najlepších pomôcok na tvorbu na trhu, a to nielen farieb. Majú na výber širokú škálu farieb a štetcov, ktoré sú určené pre profesionálnych remeselných maliarov.

Čím je však táto akrylová emailová farba taká výnimočná? Nuž, na rozdiel od niektorých iných farieb na trhu bola táto špeciálne vyvinutá na prácu so sklom a keramikou špeciálne. Nemusíte ju však používať len na keramiku a sklo, túto farbu môžete použiť na drevo, omietku, plech a polystyrén bez toho, aby sa zmenila kvalita uvedenej farby.

Jedným z hlavných problémov akrylových emailových farieb iných značiek je, že ich schnutie môže trvať pomerne dlho, ale táto od tímu Folkart schne rýchlo a jej povrchová úprava sa zachová po celú dobu životnosti vášho diela. To je krása akrylového smaltu, má všetky výhody svojich dvoch materských farieb bez akýchkoľvek nevýhod.

V tomto balení získate slušnú farebnú škálu vrátane bielej, žltej, oranžovej, červenej, modrej, svetlomodrej, zelenej a čiernej, čo by vám malo umožniť namiešať si akékoľvek medzibarvy, ktoré by ste mohli potrebovať, bez toho, aby ste pri tom obetovali povrchovú úpravu. Dá sa tiež umývať v umývačke riadu, čo znamená, že aj keď sa vám niečo vyleje, na vyčistenie stačí voda a mydlo.

Akrylové farby na keramiku

Ako ste už pravdepodobne pochopili, akrylová farba je jedným z najlepších typov farieb na čisté povrchy. Je to vďaka jej jedinečnej viskozite a skutočnosti, že jednou z jej hlavných zložiek je akrylový polymér, ktorý má tendenciu byť dosť lepkavý. Akrylové farby na keramiku, ako už názov napovedá, sú určené na použitie na keramické povrchy, ktoré sa veľmi podobajú sklu, pretože majú veľmi malé povrchové trenie.

Keramická akrylová farba na sklo

Je rozdiel medzi akrylovou farbou a akrylovou keramickou farbou? No áno, ale rozdiel je len v miernej úprave jej chemického zloženia, aby sa zabezpečila jej mimoriadne dobrá priľnavosť ku keramickým povrchom. Môžete na tieto povrchy použiť bežnú akrylovú farbu? Iste, ale ak hľadáte vysokokvalitnú povrchovú úpravu, prečo nepoužiť farbu, ktorá je na to špeciálne určená?

Maľované sklenené kadidelnice

Akrylové farby na keramiku môžu fungovať aj ako permanentné farby na sklo a časom sa nepoškriabu ani neodlúpnu. Pritom existuje len veľmi málo farieb, ktoré možno klasifikovať ako permanentnú farbu na sklo, pretože väčšina farieb je určená na použitie na porézne povrchy, ako je plátno, murivo, tehly, drevo a kov.

Najlepšia akrylová farba na keramiku: BENICCI Kompletná sada akrylových farieb na keramiku

Medzi akrylovou farbou a akrylovou farbou na keramiku nie je až taký veľký rozdiel. Povrchové úpravy sú takmer rovnaké, ale akrylová farba na keramiku má v porovnaní s bežnou akrylovou farbou lepšiu priľnavosť. Možno to nie je veľký pokrok, ale keď pracujete s čistými povrchmi, ako je sklo, budete chcieť každú výhodu, ktorú ste schopní získať.

Výrobky Benicci poskytujú vysokokvalitnú povrchovú úpravu s v celom rozsahu. Pokiaľ ide o ich 24-dielnu súpravu akrylových farieb, prekvapí vás najmä živosť farieb a kvalita povrchovej úpravy. Nemá síce žiadny smalt, ale lesklý povrch ho takmer dokonale napodobňuje, a to za zlomok ceny!

V skutočnosti je väčšina zákazníkov ohromená samotnou kvalitou povrchovej úpravy, ktorú tieto farby poskytujú. Vzhľadom na cenovú kategóriu, v ktorej sa táto súprava pohybuje, by ste očakávali, že dostanete nevýraznú povrchovú úpravu, ktorá sa bude používať len na detské umenie, ale v skutočnosti ide o skutočne kvalitnú farbu. Najlepšie na tom je, že ak nebudete spokojní, tím Benicci vám ochotne vráti peniaze alebo vymení výrobok.

Jednou z najlepších častí práce s akoukoľvek farbou na báze akrylu je, že sa nemusíte obávať nadmernej prítomnosti chemikálií počas práce s nimi. Táto farba je úplne netoxická, čo ju robí skvelou na použitie s deťmi alebo jednoducho pre tých z nás, ktorí nemajú kopec priestoru na prácu v interiéri. To však nie je všetko, táto farba je rýchloschnúca, vďaka čomu je skvelá na veľké alebo naozaj časovo náročné projekty.

Farby na sklo na báze rozpúšťadiel

Ak stále premýšľate, akú farbu použiť na sklo, mohli by ste sa rozhodnúť pre výber profesionálov v odbore. Farby na sklo na báze rozpúšťadiel sú v remeselníckej komunite uctievané pre ich vysokú odolnosť a jednoduché použitie. Tieto farby sa zvyčajne nanášajú pomocou rozprašovača a majú tendenciu pomerne dobre priľnúť na sklo, ale pri práci s týmto typom farby existuje niekoľko nevýhod.

Výber maľovaných sklenených ozdôb

Rozpúšťadlové farby, rovnako ako všetky látky, ktoré obsahujú rozpúšťadlá, nie sú práve najlepšie pre životné prostredie a pri použití v uzavretých priestoroch môžu predstavovať nebezpečenstvo. Rozpúšťadlá sú vysoko horľavé a nikdy by sa nemali používať v tesnej blízkosti otvoreného ohňa, urýchľovačov alebo čohokoľvek iného, čo by mohlo spôsobiť ich samovznietenie.

Permanentné farby na sklo sú na báze rozpúšťadiel

Farby na báze rozpúšťadiel môžu potenciálne spôsobiť aj priame fyzické poškodenie. Pri vdýchnutí môžu rozpúšťadlá spôsobiť vážne nepríjemné účinky na dýchací systém, oči a pokožku, preto by sa mali vždy používať v dobre vetranom priestore. Ak toto všetko vezmeme do úvahy, je ľahké pochopiť, prečo farby na báze rozpúšťadiel nie sú vždy prvou možnosťou na maľovanie na sklo.

Najlepšia farba na báze rozpúšťadiel: GATEWAY Permanentná súprava na farbenie skla

Už sme spomínali, že pri práci so sklom si môžete vybrať z niekoľkých farieb, ale ak chcete skutočne profesionálnu prácu, mali by ste zvážiť možnosť použiť farby na báze rozpúšťadiel. Sú s tým spojené určité potenciálne riziká, ale nie väčšie, ako keby ste používali kladivo alebo pílu na drevený obrobok. Rozpúšťadlá by sa nikdy nemali používať v prítomnosti priameho tepla, takže pri práci s rozpúšťadlovými farbami dbajte na poriadok na pracovisku a dobré vetranie.

Na farbách, ako sú tie, ktoré ponúka tím DIY gateway, je skvelé to, že vám umožňujú vytvoriť vitrážový povrch, ktorý je nielen krásny na pohľad, ale vydrží po celú dobu životnosti vášho obrobku. Sú úplne odolné voči účinkom vody, oderu a dokonca aj voči ľahkým nárazom (hoci vaše sklo môže prasknúť, ak ho zasiahnete na správnom mieste.)

Aj keď netúžite po vzhľade farebného skla, táto farba poskytne vášmu obrobku neuveriteľne lesklý povrch, ktorý ho určite odlíši od konkurencie. Ak ste v maľovaní na sklo nováčik, táto súprava vám poskytne prístup k elektronickej knihe s návodom, ktorá vás prevedie celým procesom krok za krokom a vďaka ktorej by ste mali svoje ďalšie majstrovské dielo namaľovať už za pár minút!

Zaujíma vás, čo v súprave dostanete? Nuž, dostanete niekoľko farieb vrátane červenej, tyrkysovej, oranžovej, žltej, tmavozelenej, fialovej, ružovej, tmavomodrej, hnedej, zlatej, bielej a čiernej. Tieto farby sa nedajú dobre kombinovať, ale s ponúkaným výberom by ste si mali vedieť dostatočne poradiť. Párty kúskom tejto farby je potom samozrejme to, keď je váš sklenený obrobok vystavený svetlu, ktoré umožňuje farbe vyžarovať všetky použité farby.

Temperové farby

Aj keď v súčasnosti nie sú vďaka prítomnosti a celkovej účinnosti akrylových farieb bežne používané, temperové farby sú tu už naozaj dlho a sú jednou z najefektívnejších farieb, ktoré sa používajú na čisté povrchy, ako je sklo a keramika. Temperové farby sú v podstate zmesou pigmentov, ktoré boli zmiešané s vodou rozpustným kriedovým spojivom, aby sa zabezpečila priľnavosť.

Krieda ako spojivo v temperovej farbe na sklo

Temperové farby sú jedny z najčastejšie používaných farieb na umelecké maľovanie na sklo. Prečo? Sú netoxické, vhodné pre deti a ľahko sa používajú, takže ich použitie na projekty umeleckého maľovania na sklo sa zdá byť ideálne. Táto farba však nie je dokonalá, pretože temperová farba je rozpustná vo vode, nie je práve najodolnejšou farbou voči takým veciam, ako sú nárazy, odieranie, vlhkosť a/alebo teplo.

Dieťa používajúce temperovú farbu na sklo

Napriek nedostatočnej stálosti sú temperové farby zároveň jedným z najlepších produktov na trhu s transparentnými farbami na sklo. Čo je to transparentná farba na sklo? Nuž, vďaka svojej vodnej báze umožňuje svojou konzistenciou vytvoriť efekt podobný vitráži, ktorý vyzerá celkom cool bez ohľadu na to, kde je umiestnený. Ako už bolo povedané, ak hľadáte farbu na sklo na príležitostnú zábavu, prečo nevyskúšať temperovú farbu?

Najlepšia temperová farba: S&S WORLDWIDE STORE Color Splash! Sortiment tekutých temperových farieb

Niekedy nie sú najnovšie a najlepšie farby najvhodnejšie na vaše použitie. Temperové farby sú tu už naozaj dlho na maľovanie povrchov, ako je sklo a keramika. Ich krása spočíva v jednoduchosti a nenáročnosti použitia, stačí ich len nabrať na štetec a/alebo valček a naniesť na povrch bez potreby akejkoľvek prípravy okrem čistenia.

Táto temperová farba z celosvetového obchodu S&S nie je iná a ponúka vám jednoduchý a cenovo výhodný spôsob, ako natrieť všetky vaše sklenené diely. Najlepšou súčasťou týchto farieb musí byť skutočnosť, že sa tak ľahko čistia, stačí len trochu mydla a vody a budete pripravení na maľovanie svojho ďalšieho majstrovského diela.

Toto balenie s 12 farbami obsahuje pomerne zvláštnu škálu farieb, ale keďže sú všetky na báze vody, stačí ich len zmiešať, kým nedosiahnete požadovanú farbu alebo odtieň. Aké farby dostanete? K dispozícii máte žltú, červenú, zelenú, oranžovú, červenú, fialovú, tyrkysovú, purpurovú, bielu, hnedú a čiernu farbu, ktoré sú k dispozícii v 896,00-gramových nádobách na hodiny zábavy pri tvorbe (alebo len na jeden veľký kus, v závislosti od vašej situácie).

Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia používajú tento typ farby, je nielen to, že sa ľahko čistí, ale aj to, že má naozaj rýchly čas schnutia, čo znamená, že nebudete musieť čakať hodiny, kým sa vám farba usadí a zaschne. To je ideálne pre časovo náročné projekty, alebo ak kupujete nejakú farbu pre malé deti, nebudete musieť vydržať hodiny, keď sa budú pýtať, či môžu svoje dielo vystaviť na kuchynskej chladničke.

Čo by ste mali hľadať vo farbe na sklo?

Zaujíma vás, čo hľadať v farbe na sklo? Existuje niekoľko vlastností, na ktoré sa môžete zamerať, aby ste si zabezpečili tú najlepšiu možnú farbu na sklo. Pamätajte, že hoci niektoré farby môžu tvrdiť, že sú najlepšou farbou na sklo, nie všetky sú na úrovni. V tejto súvislosti uvádzame niekoľko vlastností, na ktoré sa môžete zamerať, aby ste sa uistili, že to, čo si kúpite, je kvalitné a hlavne, že vyhovuje vášmu konkrétnemu použitiu.

Maľované tienidlo na sklo

Typ farby

Ako sme už spomenuli, existuje mnoho typov farieb, ktoré môžete použiť na sklo, ale zďaleka najlepší typ farby na sklo je akrylová farba na vodnej báze. Prečo je tento typ farby najlepšou voľbou? Nuž, na sklo možno použiť všetky akrylové farby, ale len vodové farby sú vysoko odolné voči poškodeniu spôsobenému nárazom a oderu.

Najlepšia farba na poháre na pitie

Akrylová emailová farba je jednou z najlepších možností, ktorú môžete urobiť, pretože bola skutočne špeciálne navrhnutá na dlhodobé používanie na skle. Akrylátový email má všetky výhody akrylátovej farby, resp. emailovej farby bez akýchkoľvek nevýhod, ako je napríklad olejový základ alebo vysoká náchylnosť na poškodenie.

Farby na báze rozpúšťadiel sú tiež dobrou voľbou, ale ak ste v remeselnej výrobe alebo najmä v maľovaní na sklo nováčik, môže byť práca s nimi trochu náročná. Rozpúšťadlové farby obsahujú aj škodlivé prchavé organické látky, ktoré nielenže škodia životnému prostrediu, ale môžu byť dosť škodlivé aj pre vás.

Majte na pamäti, že farby na báze rozpúšťadiel sú vysoko horľavé a nikdy by sa nemali používať v prostredí, kde by sa mohli potenciálne vznietiť. Na druhej strane sú jediným typom farby, ktorý dokáže vytvoriť priehľadnú vitrážovú povrchovú úpravu.

Farba na sklo by mala byť priesvitná

Skvelé sú aj temperové farby, ktoré sa však nedajú použiť na trvalé maľby na sklo. Ak však chcete rozvíjať svoje zručnosti alebo hľadáte bezpečné farby pre svoje deti, s ktorými sa môžu zabaviť, temperové farby môžu byť práve to, čo hľadáte.

Forma/spôsob dodania

Aj keď je dôležitý typ farby, ktorú sa rozhodnete použiť, dôležitý je aj spôsob jej nanášania. Farby na sklo sa predávajú v rôznych formách od túb cez tégliky až po perá. Aby ste z farby vyťažili čo najviac a dosiahli čo najlepšiu povrchovú úpravu, musíte pochopiť rozsah a veľkosť projektu, ktorý realizujete. To vám pomôže vybrať najlepší typ farby pre vašu aplikáciu.

Farba na sklo sa nanáša pomocou špongie

Ako pomáha výber správnej formy? Nuž, ako každý typ farby má svoje výhody a nevýhody na základe zamýšľaného použitia. Napríklad, ak by ste maľovali stredne veľkú tabuľu skla, najlepšie by bolo použiť farby v tubách, ktoré sa zvyčajne predávajú v súpravách na maľovanie na sklo alebo akrylové umelecké farby.

Väčšie sklenené tabule si môžu vyžadovať použitie veľkých 30-uncových vaničiek/hrncov s farbou, aby ste dosiahli správne krytie a konzistenciu farby. Akrylové farby sa, žiaľ, zvyčajne predávajú vo veľkých objemoch, takže ak pracujete s obmedzeným rozpočtom, budete si musieť buď kúpiť pomerne veľké množstvo tuby, alebo sa uspokojiť s temperovou farbou alebo farbou na báze rozpúšťadiel.

Geometrická maľovaná sklenená tabuľa

Ak chcete získať to najlepšie z oboch svetov, potom by ste mali zvážiť aerosólovú farbu na sklo. Nielenže sú skvelé na väčšie sklenené obrobky, ale majú jedinečný kovový povrch, ktorému sa iné farby na sklo jednoducho nevyrovnajú. Ak sa rozhodnete použiť aerosólovú farbu na sklo v spreji, kvôli povahe média obetujete svoju schopnosť pridať do diela jemné detaily.

Farba na sklo v spreji

Vlastnosti po aplikácii

Ak ste už niekedy pracovali s akýmkoľvek typom farby, viete, že kvalita sa môže značne líšiť od značky k značke, nehovoriac o tom, ako farba reaguje po nanesení na povrch. Okrem toho rôzne typy farieb reagujú po stretnutí so skleneným povrchom rôzne, čo znamená, že v závislosti od typu skla a typu farby môže byť potrebné prispôsobiť váš prístup k natieraniu obrobku.

Imitácia vitráže pomocou farby

V závislosti od typu farby, ktorú ste si vybrali, môžete byť obmedzení vo farbách, ktoré budete môcť použiť a vytvoriť. Nie všetky farby sa dajú miešať, najmä farby, ktoré nie sú na báze vody. Ak by ste však mali k dispozícii sadu asi desiatich farieb akrylových farieb, mohli by ste vytvoriť stovky rôznych farieb a odtieňov pre svoj sklenený obrobok.

Ďalšou vecou, ktorá závisí od základného prvku vašej farby, bude kvalita a intenzita farby, ktorú máte k dispozícii. Farby, ktoré používajú vodný základ s nekvalitným spojivom, budú často potrebovať niekoľko vrstiev, aby skutočne zapôsobili. S farbami s kvalitným spojivom a použitým kvalitným pigmentom sa bude pracovať oveľa ľahšie, ale často sú oveľa drahšie.

Temperová farba na sklo

Poslednou vecou, ktorú by ste mali zvážiť pri hľadaní dobrej farby na sklo, by malo byť to, aký vplyv by mohla mať na okolitý svet. Farby na vodnej báze sú lepšie pre životné prostredie a deti ich môžu používať s minimálnym dohľadom, ale nevydržia tak dlho ako akrylové emailové. V skutočnosti často pomerne rýchlo vyblednú a odštiepia sa, čo tak trochu popiera zmysel tohto cvičenia.

Trvalé alebo dočasné farby

V tejto chvíli by ste mali byť celkom dobre oboznámení s hlavnými rozdielmi medzi trvalými a dočasnými typmi farieb. Otázkou je, kde a kedy by ste použili jednotlivé typy a ktorý typ farby je najvhodnejší na určité aplikácie. Dočasné farby, ako sú temperové a bežné akrylové farby, možno použiť na detské umelecké projekty, výklady obchodov, poháre na podujatia, ako sú svadby a narodeniny, dokonca by ste nimi mohli natrieť okná nášho domu na špeciálnu príležitosť.

Nanášanie základnej vrstvy farby na sklenenú nádobu

Ak však chcete urobiť trvalý dojem, budete musieť použiť akrylovú emailovú farbu alebo farbu na báze rozpúšťadiel. Tieto farby naozaj dobre priľnú na väčšinu sklenených povrchov, nehovoriac o tom, že sú prakticky nezraniteľné voči veciam, ako sú škrabance a otlaky, takže by ste sa museli každých pár dní starať o ich dotyk.

Použitie farby na báze rozpúšťadiel na miesta s vysokou intenzitou pohybu

Trvalejšie typy farieb sa zvyčajne používajú na naozaj robustné aplikácie, ako sú autá, motocykle, výrobné stroje, kryty počítačov a dokonca aj niektoré kryty smartfónov. To všetko sú prípady, keď bude obrobok v neustálom kontakte s inými predmetmi, takže jeho povrchová úprava musí byť čo najodolnejšia.

Čas schnutia a vytvrdzovania

Toto je jedna z najdôležitejších vlastností, na ktorú by ste sa mali pri výbere farby zamerať. Ak používate farbu rekreačne alebo na nejaké zvláštne kutilské víkendové práce, potom to na vás nebude mať veľký vplyv. Ak však podnikáte alebo ste profesionálny dodávateľ, čas schnutia a tvrdnutia môže mať obrovský vplyv na produktivitu a v konečnom dôsledku na vaše výsledky.

Predaj maľovaných sklenených tabúľ

Ako už bolo povedané, ak používate akrylové emailové farby, znamená to, že na zaschnutie farby budete čakať pomerne dlho. Akrylové emailové farby môžu úplne vytvrdnúť za 24 až 72 hodín, to znamená, že ak používate tento typ farby na obrobok, musíte si to naplánovať s dostatočným predstihom. Ešte presnejšie plánovanie bude potrebné, ak máte v úmysle zapiecť svoj obrobok v rúre.

Vytvrdzovanie farby na sklo v rúre

Po vytvrdnutí farby (najmä ak ste profesionál) sa oplatí použiť na obrobok tmel. Ten zabezpečí, že váš obrobok bude ešte odolnejší, nehovoriac o tom, že môže zlepšiť vzhľad vašej povrchovej úpravy, hoci to závisí od toho, aký typ farby ste použili. Urobte si láskavosť a vyskúšajte tmel na nejakom náhradnom materiáli predtým, ako sa zaviažete použiť ho na celý obrobok.

Ak sa rozhodnete použiť tmel alebo zapiecť obrobok v rúre (alebo oboje), majte na pamäti, že budete musieť počítať s ďalšími 72 hodinami pracovného času. Je to dôležité najmä vtedy, ak pracujete s viacerými obrobkami, a hoci sklo samozrejme nie je najjednoduchšie médium na prácu, výsledný produkt často stojí za to.

Ako maľovať sklo

Teraz, keď už viete, ako si vybrať dobrú farbu na sklo, a máte niekoľko príkladov toho, ako by mala dobrá farba na sklo vyzerať, uvádzame niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete dodržať, aby ste zabezpečili, že váš ďalší obrobok bude mať skvelý povrch:

  • Umyte svoj sklenený obrobok a dôkladne ho vysušte.
  • Pomocou papierovej utierky naneste na obrobok lieh a nechajte ho 15 minút schnúť. Tým sa sklo dobre napustí.
  • Ak chcete na povrch skla namaľovať vzory, umiestnite vodiaci obrázok na zadnú stranu skla.
  • Ak chcete na sklo namaľovať pruhy, na obkreslenie použite maliarsku pásku. Dbajte na to, aby ste pásku odstraňovali pomaly a aby ste pomocou remeselníckeho noža odstránili všetky zatúlané vločky, ktoré zostali mimo šablóny.
  • Ak chcete maľovať bodky, uistite sa, že váš štetec je úplne kolmo na povrch skla. Položte ho rovno nadol a opäť ho rovno zdvihnite.
  • Sklenený obrobok dokončite nanesením tmelu, ošetrením v peci alebo oboma spôsobmi.

Teraz, keď už viete, aké typy farieb sa hodia na sklo, máte niekoľko príkladov najlepších farieb na použitie na vašom ďalšom sklenenom diele, ako aj to, na čo si dávať pozor pri výbere farby na sklo, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali si svoje novonadobudnuté zručnosti. Pri práci s rozpúšťadlovými farbami nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore a pri práci so všetkými škodlivými látkami vždy používajte vhodné osobné ochranné prostriedky.

Často kladené otázky

Ako utesniť akrylovú farbu na sklo?

Zaujíma vás, ako utesniť akrylovú farbu na sklo? Je to celkom jednoduché: jediné, čo musíte urobiť, je počkať, kým farba úplne zaschne. Po zaschnutí naneste tmel (najlepšie pomocou rozprašovača) a nechajte ho vytvrdnúť a zatuhnúť po dobu odporúčanú výrobcom (zvyčajne 24 až 48 hodín).

Aké sú materiály na maľovanie skla?

Čo sú materiály na maľovanie skla? Niektoré z bežných materiálov používaných pri maľovaní na sklo sú OHP listy, kresliaca doska (alebo držiak na sklo), farebné farby na sklo, sklenená vložka, bavlnené tkaniny a samozrejme návrh. Ten, ktorý ste si vybrali, môže mať podobu šablóny alebo kresby z voľnej ruky.

Aká je najlepšia farba v spreji na sklo?

Aká je najlepšia farba v spreji na sklo? Pri výbere farby v spreji na sklo existuje množstvo možností, ale keďže sa na farby na sklo nešpecializuje veľa výrobcov, najlepšie je vybrať si renomovaného výrobcu. Farby Krylon sú na trhu už naozaj dlho a ich aerosólová farba na vitrážové sklo má jednu z najlepších povrchových úprav a hodnotenie odolnosti spomedzi všetkých farieb v spreji na trhu.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.