Základný náter na ničenie plesní - ako odstrániť plesne a huby
Plesne a huby sú problémom, ktorý môže existovať v starom alebo novom dome, rásť vonku alebo vnútri, a ak sa nekontroluje, môže rásť rýchlym tempom. Tieto mikroorganizmy môžu ovplyvniť vašu pohodu a zdravie, ako aj spôsobiť deštrukciu vášho domu. Plesne potrebujú na svoj rast len tri veci, ktorými sú kyslík, voda a prírodné organické látky. S týmto problémom nechce žiť nikto, preto vám v tomto článku ukážeme, ako odstrániť plesne a huby pomocou náterov na ničenie plesní spolu s farbami na prevenciu plesní.
Čo je to pleseň?
Skôr ako budeme pokračovať, musíme pochopiť, čo je to pleseň. Pleseň je živá huba, ktorá má mnoho štruktúr a vyzerá ako škvrna vďaka vývoju spór. Tieto spóry sú mikroskopické štruktúry, ktoré sú zodpovedné za rozmnožovanie plesní a sú neustále aj okolo nás vo vzduchu. Sú však v takom malom množstve, že pre nás ako ľudí nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo škodlivosti.
Spóry plesní sa stávajú problémom až vtedy, keď sa zhromaždia vo veľkom množstve kdekoľvek v našom prostredí. To je prípad, keď sa spóry plesní výrazne rozmnožia vo vašej domácnosti, kde je prítomná veľká vlhkosť, napríklad v kúpeľni, pivnici alebo v kuchyni.
Čo spôsobuje rast plesní?
Na rast plesní sú potrebné tri hlavné veci, ktorými sú kyslík, voda alebo vlhkosť a prírodné organické látky. Pozrime sa na tieto tri aspekty a zistime, či s nimi môžeme v našich domácnostiach niečo urobiť.
- Kyslík: S týmto aspektom nemôžeme veľa urobiť, pretože kyslík je neustále všade okolo nás a my ho nemôžeme ovplyvniť.
- Prírodné organické látky: Táto forma hmoty sa môže živiť potravinami, farbami, drevom, tkaninami a mnohými ďalšími formami materiálov
- Voda alebo vlhkosť: To je kľúčom k rastu spór plesní vo vašej domácnosti. S kyslíkom alebo organickými látkami síce veľa nezmôžeme, ale máme prostriedky a schopnosť kontrolovať vlhkosť, ktorá sa často nachádza v našich domovoch
Sú spóry plesní škodlivé pre naše zdravie?
Väčšina plesní, ktoré vznikajú v našich domácnostiach, nepredstavuje žiadne vážne zdravotné problémy, pretože sú prítomné v extrémne malých množstvách. Keď sa však nachádzajú vo veľkom množstve, môžu sa stať zdravotným rizikom. Môžu mať za následok dýchacie problémy, alergie, kýchanie, kašeľ, bolesti hrdla a slzenie očí.
Niektoré formy plesní môžu byť pre nás ľudí veľmi škodlivé a nebezpečné, pretože produkujú mykotoxíny. Ak ste dlhodobo vystavení vysokému množstvu týchto mykotoxínov, môžu spôsobiť rakovinu, neurologické problémy a dokonca aj smrť. Tieto typy mykotoxínov nie sú prítomné vo všetkých plesniach a vizuálnou kontrolou ich nedokážete rozoznať od iných foriem plesní. Preto ak máte kdekoľvek pleseň, musíte ju čo najskôr odstrániť, aby ste sa vyhli akýmkoľvek zdravotným problémom.
Kde v našich domoch rastú plesne?
Videli sme, že pri rozmnožovaní plesní zohráva dôležitú úlohu vlhkosť, takže kdekoľvek, kde je vysoká úroveň vlhkosti, je to ideálne miesto na ich rozvoj. Medzi tieto miesta patria kúpeľňa, pivnica, kuchyňa, práčovňa, skladovacie priestory a skrinky pod umývadlom, skleník a mnohé ďalšie vlhké priestory. Preto odporúčame, aby ste všetky tieto oblasti sledovali a hneď ako zistíte akúkoľvek pleseň, okamžite ju riešte.
Preventívne opatrenia na zastavenie rastu plesní
Keďže hlavným vinníkom je vlhkosť, tu by sme mali začať. Odstránenie vlhkosti zabezpečí zastavenie rastu plesní. To znamená, že ak máte únik vody, je potrebné ho najprv opraviť a až potom uvažovať o akýchkoľvek ďalších opatreniach. Tu je niekoľko základných a jednoduchých metód, ktoré môžete použiť pri obmedzovaní tohto problému:
- Regulujte vlhkosť vzduchu spustením klimatizačnej jednotky
- Zabezpečte, aby ste pri sprchovaní spustili ventilátor
- Čo najskôr utrite všetky vlhké alebo mokré povrchy
- Tam, kde je vysoká vlhkosť, použite odvlhčovač vzduchu
- Vo väčšine zariadení na čistenie vzduchu používajte (vysokoúčinný filter pevných častíc (HEPA)
- Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) odporúča, aby sa úroveň vlhkosti vo vašej domácnosti pohybovala v rozmedzí 30 až 50 %, aby ste správne kontrolovali rast plesní
- Natrite steny základným náterom, ktorý ničí plesne, a farbou odolnou voči plesniam, aby ste zabránili ich rastu
Farba odolná voči plesniam verzus farba ničiaca plesne
Uvedomte si, že pleseň nezmizne len tým, že na ňu nanesiete vrstvu farby, ale treba sa s ňou riadne vysporiadať, čo môže znamenať aj odstránenie a výmenu sadrokartónových dosiek. Keď sa pleseň začne rozmnožovať, živí sa vecami, ako je drevo a dokonca aj farba, a ak sa nezastaví, poškodí štruktúru vášho domu. To je dôvod, prečo náter farby problém nevyrieši.
Farby odolné voči plesniam
Farby odolné voči plesniam obsahujú antimikrobiálne zložky a vysoké hodnoty pH, ktoré sa používajú na zabránenie rastu plesní a ich priľnutiu k farbe, čo sťažuje ich šírenie. Plesne sa tým nezničia a môžu sa ďalej šíriť pod náterom.
Základný náter ničiaci plesne
Na druhej strane, základný náter zabíjajúci plesne poskytuje nielen odolnosť voči plesniam, ale ich aj zabíja. Zabije každú pleseň, s ktorou príde do kontaktu, ale nemusí byť schopný odstrániť celú pleseň na poréznom povrchu. Primery na ničenie plesní nie sú určené na utesnenie plesne. Skvrnu od plesne musíte utesniť skôr, ako začnete maľovať.
Najlepšie farby odolné voči plesniam a základné nátery ničiace plesne
Nemôžeme dostatočne zdôrazniť, že ako majiteľ domu musíte riešiť samotný zdroj plesne vo vašej kúpeľni alebo kdekoľvek sa prejavuje. Musíte sa pokúsiť zabrániť jej šíreniu a vzniku budúcich ohnísk. Aj keď použijete náter, pleseň sa bude vracať, ak sa najprv neodstráni jej zdroj. Farby odolné voči plesniam obsahujú antimikrobiálne látky, ktoré odpudzujú škodlivé baktérie a ochránia váš domov pred zdravotnými problémami. Správna farba odolná voči plesniam môže tiež pomôcť predísť drahým opravám a vydrží aj mnoho rokov.
Najlepší náter na ničenie plesní: RUST-OLEUM 276049 Náter na ničenie plesní
Ak chcete natrieť niektoré baktérie spôsobujúce zápach, ako sú huby, plesne alebo pleseň, potom je riešením náter RUST-OLEUM Mold Killing Primer. Tento základný náter má antimikrobiálne zloženie, ktoré zabraňuje rastu akýchkoľvek plesňových organizmov na vrstve farby a tiež zakrýva plesňové škvrny.
Tento výrobok je základný náter na báze vody a po nanesení odstraňuje staré plesne, huby, baktérie alebo plesne. Tento základný náter môže byť suchý do 30 minút, ale odporúčame vám počkať približne hodinu, kým nanesiete vrchný náter. Tento najlepší základný náter na ničenie plesní je biely, ale nebude vidieť cez žiadny vrchný náter, ktorý použijete. Zanechá vám tiež hladký a plnohodnotný krycí náter a pokryje približne 9,29 m2 až 18,58 m2 .
Najlepší náter proti plesniam: ZINSSER Interiérová farba odolná proti plesniam a hubám
Farba Zinsser proti plesniam alebo farba proti plesniam je vynikajúca na plesne a huby, ktoré majú tendenciu objavovať sa vo vlhkých priestoroch okolo vášho domu, ako je napríklad kúpeľňa. Je to farba na vodnej báze s nízkym zápachom, ktorá je samonasávacia a pred jej použitím nie je potrebné steny najprv brúsiť.
Farba sa dodáva v pastelových, sivobielych a iných svetlých farbách a nevyžaduje si vrchný náter, čo môže byť úsporné. Časom sa nelúpe ani neodlupuje a vyžaduje si len občasné umytie trochou vody a mydla. Na výrobok sa vzťahuje aj doživotná záruka. Táto farba je veľmi rýchloschnúca a sprchovací kút budete môcť používať do 24 hodín, je tiež vynikajúcou voľbou pre miesta s vysokou intenzitou prevádzky.
Najlepšia cenovo dostupná možnosť: RUST-OLEUM 5001 Farba odolná proti plesniam a hubám
Farba Rust-Oleum proti plesniam a hubám je špeciálne navrhnutá tak, aby odpudzovala vodu, plesne a huby. Je to farba na olejovej báze s mimoriadne nízkym zápachom a preukázateľne blokuje tlak vody 34PSI (libier na štvorec ). Na túto protiplesňovú farbu sa vzťahuje doživotná záruka na jej antimikrobiálne vlastnosti a päťročná záruka na jej tvrdenia o odolnosti voči vode.
Dodáva sa v žiarivo bielej farbe a zanecháva hladký povrch. Farba sa môže nanášať na suché aj vlhké steny a murivo, ale neodporúča sa na podlahy. Farba zaschne do hodiny a nevyžaduje základný náter. Biela farba nebude vidieť cez žiadne použité vrchné nátery. Po nanesení 3,79 litra farby pokryje 9,29 m2 plochy.
Na čo sa zamerať pri nákupe farby odolnej voči plesniam
Nákup farby je vždy náročná úloha, pretože existuje veľmi veľa druhov a účelov pre každý druh. Radi by sme vám pomohli uľahčiť si túto prácu. Je dôležité správne si vybrať, pretože farba nie je lacná a nechcete si niečo kúpiť a zistiť, že to nevyhovuje vašej konkrétnej situácii. Tu sú niektoré z vecí, ktoré musíte zvážiť.
Typ povrchovej úpravy
Farba odolná proti plesniam alebo plesniam, označovaná aj ako farba proti plesniam, sa dodáva v rôznych druhoch povrchových úprav. Každá z nich má iné vlastnosti, ktoré by vyhovovali rôznym typom povrchov. Tu sú niektoré z možností a na aké povrchy sú najúčinnejšie.
Matná (plochá) povrchová úprava
S nulovým až desaťpercentným leskom neposkytuje žiadny odraz svetla a nie je vhodný na miestach, kde je málo prirodzeného svetla. Táto povrchová úprava je najvhodnejšia na prekrytie škvŕn alebo prasklín. Nie je taká odolná ako iné povrchové úpravy a tiež sa neudržiava ľahko v čistote, preto ju treba aplikovať na miestach, ktoré sú suché a kde je malý pohyb ľudí. Povrchová úprava sa dobre hodí na stropy, kde sa jej nikto nedotýka, ako aj v obývacích izbách, jedálňach a spálňach, a neodporúča sa používať v kúpeľniach a na toaletách kvôli jej nízkej odolnosti voči vode.
Povrchová úprava vaječná škrupina
Povrchová úprava eggshell má tiež nízku odrazivosť svetla, od 10 do 25 percent lesku, a je vhodná na drevený nábytok alebo steny v rustikálnom štýle. Je o niečo odolnejší ako matný povrch a ponúka aj nižšiu odolnosť voči vode, ale ľahšie sa udržiava v čistote.
Saténová povrchová úprava
Táto povrchová úprava má mieru odrazu 20 až 25 percent lesku a je tiež odolnejšia ako ostatné povrchové úpravy. Je o niečo odolnejšia a tiež sa ľahšie udržiava v čistote s miernym leskom ponúka rovnaké možnosti použitia ako vyššie uvedené dve povrchové úpravy. Je to farba, ktorá sa dobre osvedčuje v priestoroch s vysokou intenzitou prevádzky a je účinná aj vo vonkajšom prostredí. Nedokáže však zakryť žiadne nedokonalosti, ako to robia matné a vaječné laky.
Pololesklá alebo málo lesklá povrchová úprava
Ide o obľúbenejšiu farbu na plesne, pretože má mieru odrazu svetla 35 až 75 percent lesku, a preto je vhodná do priestorov s vysokou alebo nízkou vlhkosťou. Neskrýva však nedokonalosti ako vyššie uvedené povrchové úpravy. Je oveľa odolnejšia, a preto je vhodná do priestorov s vysokou intenzitou prevádzky a môže sa používať v interiéri alebo exteriéri. Takisto sa ľahko udržiava v čistote a je vhodná na použitie v kúpeľni, kuchyni, na toalete alebo v akejkoľvek oblasti, kde je vysoká úroveň vlhkosti.
Vysoko lesklá povrchová úprava
Tento typ povrchovej úpravy má mieru odrazu svetla 70 až 100 % lesku, ľahko sa udržiava v čistote a je vhodný na použitie kdekoľvek vo vašej domácnosti. Je ideálny na použitie na drevené výrobky, lišty, skrine, kuchyne, kúpeľne a dokonca aj na plochy v exteriéri. Bohužiaľ, má nulové krycie vlastnosti nedokonalostí, a preto sa odporúča, aby ho pre dosiahnutie najlepších výsledkov aplikoval profesionál.
Farba
Možno to nepovažujete za dôležitý aspekt, ale vymaľovať kúpeľňu správnou vhodnou farbou je rozdiel. Pri výbere farby na náter proti plesniam je dôležité zistiť, koľko svetla do miestnosti preniká. Takže v miestnosti, do ktorej vchádza veľa svetla, bude vyzerať skvele studená alebo teplá farba, ale v tmavšej miestnosti sa farby ukážu tmavšie. Pamätajte, že karty farieb vám nikdy neposkytnú správny odtieň toho, ako bude farba vyzerať na vašich stenách. Radšej si najprv zaobstarajte malú vzorku farby a vyskúšajte ju na stene, aby ste videli, ako vyzerá.
Typy farieb odolných voči plesniam
Takže chcete vymaľovať kúpeľňu a viete, že povrchy musia čeliť veľkej vlhkosti. Výber správnej farby proti plesniam je dôležitý pre úspešný výsledok, pokiaľ ide o plesne. Ako ste doteraz videli, existuje pomerne veľa aspektov, ktoré musíte pri kúpe farby zvážiť, a rovnako dôležitý je aj typ farby. Nechcete si vybrať farbu, zaplatiť za ňu a vykonať všetku prácu s jej nanesením, aby ste zistili, že nefunguje. Pokiaľ ide o farby, existujú dve hlavné možnosti, ale len jedna je vhodná pre priestory, ktoré sa musia každý deň vyrovnávať s vlhkosťou.
Smaltová farba
Pri kúpe smaltovanej farby existujú dve možnosti a sú to vodná alebo olejová smaltovaná farba. Keď uvažujete o kúpe smaltovanej farby do kúpeľne alebo pivnice, je vhodnejšie kúpiť si smaltovanú farbu na báze vody. Smaltové farby na báze vody v porovnaní s olejovými farbami rýchlo schnú a je v nich aj oveľa menej výparov. Je tiež jednoduchšie ich následne vyčistiť pomocou vody, zatiaľ čo olejové smaltované farby je potrebné čistiť pomocou riedidiel.
Akrylová farba
Niektorí ľudia majú problém s výberom medzi akrylovou alebo emailovou farbou na nanášanie na steny kúpeľne. Akrylová farba má mnoho výhod, napríklad je na báze vody a ľahko sa čistí, je tiež netoxická, rýchlo schne a je výnimočne odolná, ale nie je to dobrá farba na plesne na stenách kúpeľne.
Po zaschnutí zanecháva matný povrch, ktorý môže ľahko priťahovať nečistoty a prach a je vhodný len na strop vašej kúpeľne. Akrylové farby sú ovplyvniteľné vlhkosťou, a preto sú nevhodné na steny vašej kúpeľne. Preto sme dospeli k záveru, že akrylové farby alebo farby na vodnej báze nie sú vhodné do kúpeľní a mali by ste používať iba smaltované farby.
Cena
Pri kúpe farby nekupujte vždy tú najdrahšiu farbu alebo farbu, ktorá vyzerá efektne. Existujú farby, ktoré nie sú príliš drahé, a napriek tomu vám poskytnú najlepšie výsledky. Drahá farba nemusí vždy znamenať najlepšiu kvalitu.
Kvalita
Kvalitný výrobok je jediným kritériom, ktoré treba pri kúpe farby zvážiť. Pred kúpou si vždy môžete zaobstarať malú vzorku farby na vyskúšanie. Pamätajte, že maľovanie je ako dobrá investícia, pretože ak je kvalitné, bude vám robiť veľkú radosť mnoho rokov.
Úrovne VOC
VOC (prchavé organické zlúčeniny) sú plyny alebo výpary, ktoré farba vylučuje, môžu mať silný zápach a môžu byť škodlivé pre vaše zdravie. Preto odporúčame, ak je to možné, aby ste si radšej vybrali farbu, ktorá má nízku alebo nulovú hladinu VOC. V tomto prípade je nesmierne dôležité, aby ste si pred kúpou farby pozorne prečítali pokyny výrobcu.
Farby s vysokým obsahom VOC majú nielen silný zápach alebo škodlivé výpary, ale môžu obsahovať aj iné nebezpečné látky. Skontrolujte pokyny na plechovke, a ak je na obale uvedené "netoxický" alebo "prírodný", môžete ho bezpečne kúpiť. Uistite sa, že farba neobsahuje žiadne ďalšie rozpúšťadlá alebo prísady, ktoré môžu byť nebezpečné.
Ako opraviť plesne na stenách alebo stropoch
Ak ste na stropoch alebo stenách objavili známky plesne, ide o viac ako povrchovú pleseň a pravdepodobne siaha do stien alebo dokonca za ne. V takýchto prípadoch aplikácia farby nezaručí odstránenie plesne, bude lepšie, ak postihnuté miesto vyrežete a nahradíte ho. Ak je však pleseň len na povrchu, je ľahké ju úplne odstrániť. Teraz vám poskytneme návod na postup, ktorý by ste mali dodržať krok za krokom.
Chráňte seba a svoju rodinu
Pri tomto postupe nezabudnite, že bezpečnosť je na prvom mieste. Prijmite potrebné ochranné opatrenia, ako je používanie ochranných pomôcok, napríklad respirátora, aby ste zabránili vdýchnutiu akýchkoľvek mykotoxínov alebo spór. Môžete tiež nosiť gumené rukavice a ochranný odev. Potom sa uistite, že v klimatizácii používate vysokoúčinný filter pevných častíc (HEPA), aby ste ochránili svoj domov pred spórami, ktoré majú tendenciu pri narušení uniknúť do vášho domova.
Umyte stenu alebo strop
Vezmite mokrú handričku a utrite povrch steny alebo stropu, čím odstránite všetky nečistoty alebo špinu, ako aj väčšinu škvŕn plesne, ktoré môžete vyčistiť. Uistite sa, že povrch je čistý, aby farba mohla na povrchu správne priľnúť. Potom nechajte oblasť úplne vyschnúť, pretože farba nebude účinná, ak sa nanesie na mokrú stenu alebo strop.
Na odstránenie plesne sa nepokúšajte použiť bielidlo, pretože je to smrteľne nebezpečná látka a môže problém ešte zhoršiť. Bielidlo nezničí celú škvrnu plesne, pretože nedokáže preniknúť do všetkých pórov stien alebo stropov a pleseň sa v týchto oblastiach vráti.
Základný náter steny alebo stropu
Naneste základný náter na ničenie plesní a uistite sa, že ste sa dostali priamo do všetkých rohov, kde sa stena stretáva so stropom a podlahou. Tým sa zničí pleseň a zastaví sa jej ďalší rast. Ak si všimnete, že základný náter úplne nezatvoril pleseň, naneste ďalšiu vrstvu, pretože pleseň musí byť úplne uzavretá. Potom nechajte antimikrobiálne vlastnosti vykonať svoju prácu. Pred ďalším postupom nechajte náter šancu zaschnúť približne 24 hodín.
Nanášanie farby
Keď ste si istí, že základný náter je riadne zaschnutý, môžete na steny alebo stropy naniesť farbu odolnú voči plesniam. Nepoužívajte bežnú farbu, pretože poskytne novej plesni dobrý povrch, na ktorý sa prilepí, a rast plesne sa vráti. Farba odolná voči plesniam funguje rovnako ako najlepší základný náter na ničenie plesní, pretože boli pridané antimikrobiálne vlastnosti, ktoré jej dávajú schopnosť zabrániť akémukoľvek ďalšiemu rastu plesní. Farba by mala schnúť približne jeden deň, než budete pokračovať.
Pri práci v kúpeľni alebo v pivnici, kde je veľa vlhkosti, nepoužívajte miestnosť aspoň jeden alebo dva dni, aj keď sa zdá, že farba je suchá. Ak tak urobíte a sprchovaním zvýšite vlhkosť alebo úroveň vlhkosti v miestnosti, mohlo by dôjsť k zmäknutiu farby a celý váš postup by mohol byť ohrozený.
Výhody používania farby na plesne v kúpeľni
Prečítajte si tieto výhody náteru proti plesniam, označovaného aj ako náter proti plesniam. Potom sa môžete rozhodnúť, či je to cesta, ktorou chcete ísť pri riešení problému s plesňami. Čoskoro zistíte, že použitie náteru odolného voči plesniam je tou najlepšou cestou.
Výhody proti plesniam
- Táto protiplesňová farba dokáže bojovať proti rastu plesní
- Nielenže bojuje proti rastu, ale zabraňuje jej ďalšiemu rastu
- Má vlastnosť odolávať vlhkosti, vďaka čomu budú vaše steny a stropy suché a bez plesní
Funkčné výhody
- Vďaka svojej vlastnosti odolávať vlhkosti zabraňuje odlupovaniu alebo bublinkovaniu farby
- Väčšina najlepších farieb do kúpeľne je zvyčajne farba a základný náter v jednom výrobku
- Je vhodná nielen do kúpeľne, ale dá sa použiť v celom dome, najmä ak žijete vo veľmi vlhkej oblasti
- Po nanesení a zaschnutí vám poskytne umývateľný povrch
Množstvo možností výberu
- Značiek dostupných na trhu neustále pribúda, vďaka čomu máte na výber z množstva možností a cien
- Farba sa dodáva aj v rôznych leskoch, ako je vysoký lesk, satén a podobne, čo vám poskytuje najlepšiu povrchovú úpravu farby do kúpeľne
- Výrobcovia vám dávajú na výber množstvo rôznych farieb
Často kladené otázky
Môžete maľovať cez pleseň?
Odpoveď na túto otázku je komplikovaná, pretože všetko závisí od toho, ako veľmi je pleseň poškodená a aký typ farby chcete použiť. Nie je dobré natierať pleseň farbou odolnou voči plesniam, pretože sa tým problému nezbavíte. Ak sa chystáte použiť základný náter ničiaci plesne, potom je odpoveď áno, pretože ten plesne zničí.
Môže základný náter na ničenie plesní zničiť čiernu pleseň?
Existujú rôzne druhy plesní a táto je zo všetkých najnebezpečnejšia. Z tohto dôvodu musíte byť pri kúpe farby na čiernu pleseň opatrní. Uistite sa, že ste si kúpili značku, ktorá je najsilnejšia a je špeciálne určená na odstraňovanie čiernej plesne.
Je potrebné predchádzať vzniku plesní?
Áno, pretože pleseň je nebezpečná a toxická a môže byť škodlivá pre vaše zdravie. Okrem toho, ak neprijmete žiadne preventívne opatrenia na zabránenie vzniku plesní, môže vás to stáť veľa peňazí za opravy.
Kde rastú plesne?
Plesne potrebujú na svoj rast kyslík, vlhkosť a prírodné organické látky, takže môžu rásť kdekoľvek, kde sa tieto vlastnosti vyskytujú, ako sú kúpeľne, pivnice, kuchyne a mnohé iné priestory.
Existuje náter na pleseň v kúpeľni?
Najlepšou farbou, ktorú môžete použiť v kúpeľni, je vodou riediteľná emailová farba s pololesklým alebo saténovým povrchom.
Pleseň je nebezpečná látka, ktorá môže mať vplyv na vaše zdravie, ale môže spôsobiť aj škody vo vašej domácnosti, ktorých oprava by mohla byť pomerne nákladná. Preto sa snažíme a vyzývame ľudí, aby tento problém riešili hneď, ako ho zistia. Taktiež sa snažte dodržiavať určité preventívne opatrenia, aby ste jej predišli. Nech už si vyberiete akúkoľvek značku farby, prajeme vám šťastné maľovanie a mnoho rokov života bez plesní.
- Čo je to pleseň?
- Farba odolná voči plesniam verzus farba ničiaca plesne
- Najlepšie farby odolné voči plesniam a základné nátery ničiace plesne
- Na čo sa zamerať pri nákupe farby odolnej voči plesniam
- Ako opraviť plesne na stenách alebo stropoch
- Výhody používania farby na plesne v kúpeľni
- Často kladené otázky