Reflexné farby - aké sú najlepšie reflexné nátery?

Keď sa neskoro večer rútite po diaľnici, pravdepodobne nemyslíte na čiary uprostred cesty, ktoré vás oddeľujú od protiidúcich vozidiel, a kto by vám to mohol mať za zlé? Reflexné nátery sú niečo, čo väčšina z nás považuje za samozrejmosť, len ďalšia vychytávka, ktorú navrhol bezpečnostný establišment, aby menej uvedomelí účastníci cestnej premávky nezabudli, po ktorej strane cesty majú jazdiť, však? Omyl. Reflexné nátery každoročne zachránia nespočetné množstvo životov, či už na cestách, počas loveckej sezóny, počas snehových búrok, a dokonca aj na pracovisku. Aké sú teda najlepšie reflexné nátery pre tieto aplikácie?

Aké sú najčastejšie spôsoby použitia reflexných farieb?

Reflexné farby majú pomerne široké využitie, a to nielen v USA, ale na celom svete v rôznych klimatických podmienkach, na rôznych miestach a v rôznych profesiách. Reflexná farba je účinná vďaka spôsobu, akým upúta našu pozornosť, je to preto, že náš mozog interpretuje určité farby a rôzne odtiene odlišne. Vysoko viditeľná alebo reflexná farba spúšťa časť mozgu spojenú s uvedomením, pretože je v ostrom kontraste so zvyškom prostredia. Tento spúšťač uvoľňuje hormóny, ktoré vás nútia sústrediť sa na objekt povrchu vyvolávajúci varovanie, čím sa vo vašom podvedomí vytvára asociácia. Kde sa teda tieto varovania nachádzajú?

Najlepšia reflexná farba

Lovecký výstroj

Pri poľovníckej sezóne sa vám vybaví myšlienka na pasce, nože, termosku plnú kávy a topánky, ktoré vážia približne toľko, koľko váži vaša výbava. Niečo, čo sa však s legálnym lovom spája ešte tesnejšie, je vysoko viditeľný výstroj. Ak ste niekedy boli na poľovačke, určite ste videli poľovnícke partie oblečené vo vestách s vysokou viditeľnosťou a niekedy aj pažby ich zbraní boli natreté jasne oranžovou alebo žltou farbou, aby upozornili každého, kto je za nimi, že sú tam.

Tieto vesty sa dajú kúpiť vo väčšine miestnych obchodov počas poľovníckej sezóny a vyrábajú sa pomocou reflexnej farby na látky, ktorá sa nasycuje do vlákien používaných na výrobu vesty alebo nohavíc.

Farba reflexnej tkaniny je mimoriadne odolná a farby, ktoré sa používajú, ako napríklad jasne červená a oranžová, alebo sú okamžite identifikovateľné, aj keď sú zahalené hustým lístím. Od zavedenia tohto systému sa zachránilo mnoho životov, hoci pravidlá sa v jednotlivých štátoch líšia, pričom v štáte Delaware platia jedny z najprísnejších požiadaviek.

Bezpečnosť na cestách

Pre väčšinu z nás je to najčastejšie miesto, kde nájdeme použité reflexné farby. Bezpečnosť na cestách je vážnym problémom vo väčšine štátov, nehovoriac o iných krajinách na celom svete. Reflexná farba sa používa na rôznych povrchoch ciest, aby sa zvýšila pozornosť motoristov v rizikových oblastiach, alebo sa jednoducho používa na zviditeľnenie dopravných značiek v noci. Je to dômyselný spôsob, ako zabezpečiť, aby účastníci cestnej premávky vedeli, že si majú byť vedomí napríklad obmedzenia rýchlosti, zákrut, uzávierok ciest a prerušení jazdných pruhov v noci bez použitia pouličného osvetlenia.

Reflexná farba na textílie

Reflexná farba sa nepoužíva len na cestách a dopravných značkách na zaistenie našej spoločnej bezpečnosti, v skutočnosti je bežnou praxou, že jazdci na motocykloch nosia vesty s vysokou viditeľnosťou alebo používajú reflexnú farbu na zadnej strane prilby, aby upozornili autá na svoju prítomnosť, najmä pri dlhých cestách, ktoré môžu trvať aj v noci. Reflexná farba sa používa aj na cestách na označenie prítomnosti núdzových pruhov alebo záchytných zákrut na koncoch vysokých kopcov v prípade zlyhania bŕzd veľkých vozidiel, napríklad nákladných.

Priemyselné prostredie

Vo výrobných odvetviach je dôležité si uvedomiť, že existuje niekoľko predpisov o bezpečnosti práce, v ktorých musí byť vždy prítomný a viditeľný odev s vysokou viditeľnosťou, farby a iné končatiny. Prečo? Napríklad v obalovom priemysle sa používajú reflexné a dobre viditeľné farby na vyznačenie oblastí, v ktorých môžu byť uložené potenciálne nebezpečné materiály a stroje.

Tieto oblasti sú označené hraničnými čiarami, ktoré znamenajú, že pred prekročením týchto čiar musí mať človek buď na sebe príslušný bezpečnostný výstroj, alebo že stroj musí byť vypnutý.

Tieto čiary sa často vyrábajú s reflexnou farbou, aby boli ľahko identifikovateľné aj počas výpadkov elektrického prúdu, a v extrémne rizikových prostrediach môžu dokonca v tme svietiť! Tieto farby sa môžu použiť aj na znázornenie výstražných značiek na stenách továrne alebo na označenie únikových ciest v prípade požiaru. Reflexné farby možno použiť aj na označenie dôležitých vstupných zariadení, ako sú páky, tlačidlá núdzového zastavenia a bezpečnostné bloky.

Aké sú výhody a nevýhody reflexných farieb?

Ako pri každom nátere, aj pri ich aplikácii na povrch existujú výhody a nevýhody. Pozrime sa na to, v akej situácii sa môžete ocitnúť, ak sa rozhodnete použiť reflexnú farbu na oblečenie, vozidlo, dom alebo označenie.

Najlepšia reflexná farba

Výhody

V súčasnosti je na trhu množstvo reflexných farieb v spreji, ktoré ponúkajú rôzne možnosti použitia a využitia. Tieto farby môžu byť záchranou (v niektorých prípadoch doslova), pretože poskytujú prostriedky na vytvorenie prakticky okamžitého povedomia o ľuďoch alebo veciach, na ktorých sú prilepené. Okrem vytvárania povedomia môžu oživiť aj prostredie, v ktorom sa používajú, keďže väčšina farieb má neónový vzhľad, keď sa nepoužíva ako retroreflexný povrch.

Neónové farby sú zvyčajne dosť odolné a ľahko sa aplikujú, preto sú skvelou alternatívou k inštalácii nezávislého svetelného zdroja, ak to nie je absolútne nevyhnutné.

Nevýhody

Na väčšine povrchov nie sú v skutočnosti žiadne nevýhody reflexného náteru, aspoň nie v typickom kontexte, ktorý by človek považoval za nepríjemný. Jednou z nevýhod reflexného povrchu je, že ak nie je stlmený alebo sa aktivuje len určitými vlnovými dĺžkami svetla, môže sa stať rušivým prvkom alebo možným nebezpečenstvom. Preto je nesmierne dôležité, aby ste si vybrali správnu reflexnú farbu na konkrétne použitie.

Farebná reflexná farba

Reflexné farby môžu byť aj dosť drahé, najmä ak máte v úmysle nakupovať vo veľkom alebo potrebujete pre svoju aplikáciu určitú triedu reflexnej farby, to znamená, že je najlepšie nakupovať a oboznámiť sa so známymi značkami a ich kvalitou. Mali by ste tiež vedieť, že reflexné farby sa predávajú v dvoch variantoch, a to také, ktoré sa predávajú v sprejoch, a také, ktoré si kúpite v bežnej nádobe. Tie sa líšia kvalitou, priľnavosťou a cenou, preto sa pred nákupom uistite, že viete, čo potrebujete.

Najlepšie značky reflexných farieb v spreji

Keď už viete, kde sa reflexná farba v spreji používa a prečo je dôležitá, aká je podľa vás najlepšia reflexná farba v spreji? Je ťažké to objektívne povedať, ale buďte si istí, že sme prehľadali trh, aby sme našli najlepšiu reflexnú farbu v spreji, a vrátili sme sa s našimi tromi najlepšími výbermi. Nižšie sme ich zhodnotili, aby ste sa mohli rozhodnúť sami!

Celkovo najlepší: RUST-OLEUM Špeciálny reflexný sprej

Spoločnosť Rust-Oleum je dôveryhodnou značkou v mnohých domácnostiach a podnikoch po celej krajine a vo väčšej miere aj na celom svete. Sortiment reflexných sprejov tejto značky sa ani v najmenšom neodchyľuje od kvality a cenovej dostupnosti, ktorú od tímu Rust-Oleum očakávame, ide o reflexný náter pripravený na použitie v bode a spreji, ktorý možno použiť na množstvo povrchov v prakticky akomkoľvek prostredí, okamžite priľne a ponúka vysokokvalitný reflexný náter, ktorý pravdepodobne vydrží po celú dobu životnosti vášho obrobku, či už ide o oblečenie, tehlu alebo kov.

Ak ste ešte nikdy nepracovali s reflexnou farbou v spreji, mali by ste vedieť, že väčšina výrobkov sa používa pomerne ľahko, ale čas schnutia sa môže líšiť v závislosti od výrobcu a chemického zloženia danej farby, našťastie tento výrobok má čas schnutia približne 20 minút.

Tento čas schnutia znamená, že pri ďalšom projekte pravdepodobne strávite väčšinu času natieraním a prípravou obrobku. Skvelou vlastnosťou tohto výrobku je, že ide o číru reflexnú farbu, preto nezničíte žiadny povrch vysoko viditeľnou oranžovou alebo žltou farbou, ktorá sa od týchto typov sprejových farieb zvykla očakávať.

Vďaka rýchlemu schnutiu a robustnému charakteru sa tento reflexný sprej bežne používa na veci, ako sú šperky, poštové schránky, ploty, poľovnícke náradie, kľučky dverí a súkromné nápisy. Je to typ reflexného spreja, ktorý by ste chceli mať pri sebe v prípade, že potrebujete niečo rýchlo natrieť bez ďalších problémov, hoci by ste mali mať na pamäti, že je trvalý, takže jeho použitie na oblečenie, pretože ste si zabudli pribaliť vestu s vysokou viditeľnosťou na kempovanie, sa neodporúča.

Najlepšia kvalita: ALBEDO 100 Reflexný sprej

Tento typ čírej reflexnej farby je známy ako 3m reflexná farba v spreji. Reflexná farba v spreji 3m v podstate obsahuje množstvo drobných kryštálikov, ktoré sú integrované do zloženia farby, pričom práve tieto kryštáliky umožňujú farbe lámať svetlo a zviditeľňovať objekty pri slabom osvetlení. Tento výrobok od spoločnosti Albedo je skutočne kvalitný reflexný sprej, ktorý zabezpečí, že vy a predmety okolo vás budú viditeľné aj pri tom najjemnejšom okolitom svetle.

Tím spoločnosti Albedo si so svojím konkrétnym výrobkom urobil celkom dobré meno, pričom recenzie sú absolútne pozitívne, pokiaľ ide o jednoduchosť použitia, všestrannosť a kvalitu priľnavosti. Okrem vysokej kvality je táto farba pomerne odolná voči teplu, dažďu, oderu a odieraniu, čo znamená, že je ideálna na bicykle, oblečenie, tenisky a pracovné odevy.

Jednou z mála nevýhod tohto výrobku je, že sa predáva len v plechovkách s hmotnosťou približne 140,00 gramov, čo znamená, že s jednou plechovkou toho veľa nenarobíte, na druhej strane je však za celkom rozumnú cenu a nenechá vás v štichu ani po kvalitnejšej farbe.

Aj keď nie je taká odolná ako sprej Rust-Oleum, o ktorom sme písali predtým, ponúka veľa za svoje peniaze a jej veľkosť znamená, že sa ľahko prenáša a skladuje. Je to ten typ výrobku, ktorý by ste so sebou nosili, ak kempujete s deťmi a chcete ich bicykle trochu viac zviditeľniť. V tomto ohľade je dokonalý, pretože je priehľadný, a preto nezničí vzhľad ničoho, na čo sa aplikuje, vďaka čomu sú možnosti zlepšenia viditeľnosti pomocou tejto reflexnej farby nekonečné.

Najlepšia odolnosť: VIZIGLO Biela reflexná akrylová farba

Ide pravdepodobne o najodolnejší výrobok na tomto zozname, hoci nie je bez nevýhod. Akrylová reflexná farba od spoločnosti ViziGlo je jednou z najkvalitnejších farieb na súčasnom trhu. Reflexná farba značky ViziGlo je najodolnejšou farbou na tomto zozname o 1,50 km , čo neprekvapuje vzhľadom na to, že ju možno použiť na asfalt, dopravné značky, drevo, betón a dokonca aj na tehly!

Táto farba je odolná voči vode a teplu, čo znamená, že sa nemusíte obávať nanášania dodatočnej vrstvy zakaždým, keď počasie nie je ideálne. Jednou z vlastností, ktorá robí reflexnú farbu ViziGlo menej atraktívnou v porovnaní s farbami, ktoré sme preskúmali predtým, je to, že je biela, nie priehľadná.

Namiesto toho sa zloženie tejto farby skladá z 350 očiek, reflexného prášku, polyuretánu na vodnej báze a bielej akrylovej farby zmiešanej dohromady. Výslednú stredne hustú farbu možno nanášať na rôzne povrchy, pričom stačí len jedna vrstva.

S farbou ViziGlo naozaj dostanete to, za čo si zaplatíte, vďaka veľkej všestrannosti, priľnavosti, dlhej životnosti a kvalite vám nebude chýbať viac.

Ako aplikovať reflexnú farbu v spreji

Nanášanie reflexnej farby v spreji je pomerne jednoduchý proces, hoci ak k výrobku nie sú priložené žiadne pokyny, mohli by ste sa pýtať, či je pred jeho aplikáciou potrebná nejaká príprava. V tejto súvislosti uvádzame krátky návod, ktorý by mal fungovať pri aplikácii väčšiny farieb na trhu.

Reflexná farba v spreji

Vyčistite si povrch

Pred natieraním akéhokoľvek povrchu je dôležité zabezpečiť, aby bol povrch čistý, aby farba správne priľnula k povrchu. Ak je prítomný čo i len najmenší prach alebo existujúca farba, môže to spôsobiť odlupovanie farby alebo zlý celkový povrch.

Na očistenie povrchu obrobku jednoducho použite trochu vody a mydla a pred prechodom k ďalšiemu kroku procesu ho nechajte úplne vyschnúť.

Príprava povrchu

Teraz, keď je váš povrch čistý, možno ho budete musieť pripraviť. Nie je to bezpodmienečne nutné, najmä preto, že väčšina reflexných sprejov obsahuje základný náter a tmel, pretože sa predpokladá, že zákazníci si svoj povrch na tento typ náteru nepripravia.

Príprava reflexnej farby

Bez ohľadu na to, ak natierate drevo, kov alebo plast, je dobrým zvykom povrch len trochu obrúsiť jemným brúsnym papierom, aby molekuly farby mohli preniknúť do týchto malých priehlbín. Po zotretí povrchu (ak je to potrebné) jednoducho zotrite všetky zvyšky šupiniek a až potom pokračujte v ďalšom kroku procesu.

Nanášanie reflexnej farby

Po vyčistení a príprave povrchu je čas na nanesenie reflexného náteru. Postupujte podľa pokynov na prípravu uvedených na zakúpenej plechovke a pustite sa do práce. Keďže väčšina dostupných farieb je čírej povahy, nemusíte sa v skutočnosti obávať rozstrekovania, ale namiesto toho by ste sa mali zamerať na rovnomerné nanášanie na vybrané oblasti vášho obrobku.

To, čo môže urobiť používanie týchto farieb naozaj zábavným, je ich testovanie, preto ak pracujete v garáži, môžete otestovať reflexné schopnosti farby pri zhasnutom svetle, a ak nie ste spokojní, môžete jednoducho naniesť ďalšiu vrstvu, kým nebudete spokojní.

Pred testovaním farby alebo nanášaním ďalších vrstiev sa uistite, že ste nechali farbu zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom. Ak sa cítite kreatívne a máte trochu času, môžete si vyrobiť vlastnú reflexnú farbu.

Číra reflexná farba

Kúpou hustej základnej farby modrej alebo bielej farby a pridaním drveného skla triedeného na tento účel získate po nanesení lesklý reflexný povrch. Na dosiahnutie rovnakého výsledku možno využiť aj trblietky alebo reflexné korálky primiešané do tuhej základnej farby.

Teraz, keď už viete, kde sa reflexná farba používa, ako si vyrobiť vlastnú reflexnú farbu, ako vyzerá niektorá z najlepších reflexných farieb na trhu, čo by ste mali hľadať v reflexnej farbe a ako ju používať, je čas, aby ste si svoje vedomosti išli vyskúšať. Nezabudnite skontrolovať, či je vaša farba trvalá alebo polotrvalá, vždy pracujte v dobre vetranom priestore a uistite sa, že je vaša farba určená na konkrétne použitie.

Často kladené otázky

Môžete si vyrobiť vlastnú reflexnú farbu?

Je možné vyrobiť si vlastnú reflexnú farbu. Môžete to urobiť tak, že si vyberiete základnú farbu s výraznou farbou a pridáte do nej reflexné materiály. Medzi najobľúbenejšie materiály používané na výrobu reflexnej farby patria sklenené korálky, drvené sklo a trblietky. Ide o jednoduchý trik pre domácich majstrov, ktorý slúži na ochranné aj dekoratívne účely vášho diela.

Je reflexná farba v spreji účinná?

Hoci reflexná farba v spreji stojí výrazne viac ako bežná farba, cenový rozdiel zvyčajne nie je väčší ako 2 eur - 5 eur . Reflexné farby, ktoré majú akrylový základ, sú zvyčajne drahšie ako 3m farby, ale to je jednoducho spôsobené tým, že výrobný proces týchto farieb je zložitejší.

Čo je reflexná farba?

Jednoducho povedané, reflexná farba akéhokoľvek druhu je farba s reflexnými vlastnosťami. To neznamená, že farba v tme svieti, reflexné farby jednoducho odrážajú akékoľvek svetlo, ktoré dostanú, späť k zdroju, namiesto toho, aby ho absorbovali. Reflexné farby sú dobrým spôsobom, ako prinútiť ľudí, aby si všimli potenciálne nebezpečenstvo alebo si všimli dôležité informácie.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.