Aké farby fungujú na vonkajšie drevo?

Či už sa blíži zima, alebo chcete svojmu domovu jednoducho dať nový farebný kabát na leto, budete potrebovať nejakú farbu. Farba je jednou z tých vecí, na ktoré málokedy myslíte, kým ju nepotrebujete, a keď ju potrebujete, môže byť nemožné myslieť na čokoľvek iné. Platí to najmä vtedy, keď natierate niečo, čo strávi svoj život vonku. Akú farbu si vyberiete? Vydrží farba dlho? Vydrží teplo? Čo keď bude snežiť? Existuje veľa faktorov, ktoré treba zvážiť, preto sa pozrime na to, čo by ste mali zvážiť pri výbere farby na drevo v exteriéri.

Ktoré farby sa hodia na vonkajšie drevo?

Na trhu je množstvo farieb na najrôznejšie použitie, pričom každá z nich môže výrazne ovplyvniť estetický vzhľad povrchu. Nie každá farba je však vhodná na vonkajšie použitie. Niektoré farby sú oveľa odolnejšie voči meniacim sa poveternostným podmienkam, okolitej teplote, hnilobe a termitom, preto je dôležité vedieť, ktoré farby sú najvhodnejšie na zvládnutie týchto síl. Nižšie uvádzame krátky zoznam farieb a vlastností, ktoré im umožňujú zvládnuť vonkajšie podmienky.

Typ farbyFunguje na drevo vo vonkajšom prostredí?
Olejová farba
Akrylová farba
Latexová farba
Plochá farba
Eggshell farba
Akvarelová farba
Kvašová farba

Olejové farby

Olejové farby sú vo všeobecnosti dobrou voľbou pre akýkoľvek drevený povrch, ktorý chcete natrieť. Možno sa pýtate prečo? Nuž, povaha olejovej farby a jej zloženie z nej robí ideálny náter na väčšinu povrchov vrátane kovov a niektorých plastov.

Olejové farby majú veľmi výrazné zloženie vďaka olejovej zlúčenine v ich základe, ktorá umožňuje farbe preniknúť do drobných zákutí a spojiť sa s povrchom (do určitej miery).

To je pre vás skvelé, pretože to znamená, že namiesto toho, aby ste povrch len pokryli vrstvou farby, farba sa skutočne stáva súčasťou obrobku. Na jednej strane je to dobré pre povrchy, ktoré sú vystavené nepriaznivým podmienkam, ale na druhej strane môže byť problematické ju po nanesení odstrániť. Olejová farba je tiež odolná voči vode a po zaschnutí je väčšinou odolná voči teplu.

Akrylové farby

Akrylové farby sú tiež skvelé. Tento typ farby môže byť zvyčajne lacnejší ako olejové farby, čo vás môže viesť k presvedčeniu, že nemusí byť taký vhodný ako vyššie uvedené. Nie je to však pravda. Akrylová farba je zvyčajne lacnejšia, pretože sa v porovnaní s olejovými farbami ľahšie vyrába. Väčšina farieb používaných v exteriéroch domov vrátane tehlových, drevených a keramických povrchov sú v skutočnosti akrylové alebo latexové farby.

Vonkajšie farby na drevo

V posledných rokoch tento typ farby v popularite predbehol farby na báze oleja kvôli cenovému rozdielu a dostupnosti. Aj keď akrylové farby nepriľnú k povrchu tak ako farby na báze oleja, stále poskytujú skvelú ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ako aj jasné a žiarivé farby.

Akrylové farby vám v porovnaní s olejovými farbami poskytnú aj širšiu škálu farieb, čo vám umožní personalizovať obrobky bez toho, aby ste museli príliš nakupovať.

Latexové farby

Ak viete niečo o farbách všeobecne, možno si myslíte, že latexové farby a akrylové farby sú rovnaké, a nie sú? Nuž, úplne by ste sa nemýlili. Akrylové farby a latexové farby sú si dosť podobné, pretože obsahujú veľa rovnakých látok používaných vo výrobnom procese, hoci latexové farby sú primárne na báze vody, zatiaľ čo akrylové farby sú založené na zmesi chemických látok.

S týmto vedomím nie sú latexové farby v porovnaní s akrylovými farbami tak odolné voči nepriaznivému počasiu, pretože sú na vodnej báze, hoci by sme mali spomenúť, že latexové farby prešli od svojho prvého uvedenia na spotrebiteľský trh dlhú cestu a v súčasnosti vydržia oveľa dlhšie, než by si človek vedel predstaviť.

Napriek tomu, že latexové farby sú klasifikované na použitie v exteriéri, nevydržia toľko námahy ako farby na báze akrylu alebo oleja.

Preto by ste si mali dávať pozor na podmienky, s ktorými sa môže stretnúť váš obrobok, ak sa rozhodnete použiť latexovú farbu. Ľahšie poveternostné podmienky nebudú mať dramatický vplyv na povrchovú úpravu alebo priľnavosť latexových farieb, ale drsnejšie poveternostné podmienky, ako sú prívalové dažde alebo extrémne horúčavy, môžu spôsobiť, že sa povrchová úprava zdvihne, popraská alebo sa rozštiepi.

Najlepšia vonkajšia farba na drevo

Objektívne existujú len dva typy farieb, ktoré by sa mohli považovať za najlepšie vonkajšie farby na drevo, a to farby na báze akrylu a oleja. To však platí vo všeobecnosti, pretože existuje mnoho farieb, ktoré sú vhodné na aplikácie, ktoré nevyžadujú ochranu železnou farbou (a môžu dokonca poskytovať lepšiu povrchovú úpravu!). Vzhľadom na to sa pozrime na niektoré výrobky, ktoré považujeme za najlepšie vonkajšie farby na drevo.

Recenzie exteriérových farieb

Najlepší celkový výsledok: RUST-OLEUM Zinsser PermaWhite Vonkajšia saténová farba

Ak hľadáte spoľahlivú farbu, ktorá nezruinuje banku a zároveň vám poskytne prvotriednu kvalitu, ktorá vydrží, farba Zinsser PermaWhite od spoločnosti Rust-Oleum môže byť práve pre vás. Rust-Oleum je značka, ktorá existuje už takmer 100 rokov a získala si verných zákazníkov medzi súkromnými spotrebiteľmi aj podnikateľskými subjektmi. Mnohí považujú Painter's Choice za najlepšiu vodoodolnú farbu na drevo.

Ich najnovšou inováciou v rade Painter's Choice je farba na vonkajšie použitie Zinsser. Tento rad výrobkov ponúka profesionálnu povrchovú úpravu, ktorá by mohla posunúť vaše dielo alebo exteriér vášho domu na vyššiu úroveň a vyvolať príťažlivosť a závisť u každého, kto má to šťastie a vidí ho, keď ide okolo. Okrem skvelého estetického vylepšenia je táto farba mimoriadne účinná ako vonkajšia farba, ktorá ponúka vynikajúcu ochranu proti veciam, ako je teplo, vlhkosť, oderu a mierna odolnosť proti nárazom.

Okrem všetkého vyššie uvedeného vám táto farba ušetrí kopec času, najmä ak pracujete na väčších obrobkoch. Je to vďaka jej samonasávacej receptúre, ktorá vám ušetrí hodiny vo fáze prípravy.

Tím Rust-Oleum tvrdí, že túto farbu možno nanášať na drevené povrchy bez toho, aby bolo potrebné akékoľvek brúsenie, a hoci sa tomu dá ťažko uveriť, najmä ak máte už existujúci náter, ktorý by ste chceli odstrániť, myslíme si, že je to z ich strany pekný krok. Hoci sa predáva len v jednej farbe, saténová biela má krásny povrch a je za pomerne rozumnú cenu vzhľadom na to, že ide o vysokokvalitnú kombináciu farby a základného náteru.

Najlepšia povrchová úprava: KILZ Exteriérová farba na obklady, ploty a stodoly

Existuje veľa farieb, ktoré mimoriadne dobre zvládajú všetko - tie univerzálne varianty, ktoré tvrdia, že zvládnu všetko a všetko, čo by ste mohli potrebovať, a dokonca môžu byť lacnejšie ako renomované značky! V skutočnosti tieto farby len zriedkakedy dostojia svojej povesti a nakoniec sú skôr vodnatou kašou než čímkoľvek iným. Keby tak existoval tím, ktorý by sa venoval vývoju takejto farby, ktorá by skutočne fungovala...

Vyzerá to tak, že tím Kilz si myslel to isté, a je to vidieť na ich najnovšej exteriérovej farbe na drevo, ktorá skutočne spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky a ešte viac, pričom sa vyznačuje receptúrou, ktorá funguje ako sen nielen na drevených povrchoch, ale aj na tehlových a niektorých čistých povrchoch.

Táto farba však nielen dobre drží. Tím spoločnosti Kilz urobil všetko pre to, aby zabezpečil, že ich výrobok je odolný aj voči najnáročnejším poveternostným podmienkam vrátane extrémnych horúčav, krupobitia, dažďa a extrémneho blatenia pieskom spôsobeného prudkým vetrom.

Táto farba je určená na použitie na odolné povrchy, ako sú vonkajšie paluby, stoly, stoličky a ploty, preto bola navrhnutá tak, aby bola ako náter prakticky nepriestrelná.

Navyše môžete získať 3,79 litra tejto látky, vďaka čomu by ste mohli nanovo natrieť celú súpravu vonkajšieho nábytku, plot na dvore alebo čelnú stenu domu a ešte by vám niečo zostalo, keby vás neskôr zaujalo niečo iné. Ešte stále nie ste presvedčení? No, ak vás kvalita, cena a všestrannosť ešte celkom nepresvedčili, čerešničkou na torte by pre vás mala byť skutočnosť, že je samozákladový a schne do 40 minút.

Najlepšia hodnota: CUPRINOL Záhradné odtiene Farba na ošetrovanie dreva v exteriéri

Hoci všetky farby, na ktoré sme sa doteraz pozreli, boli vonkajšie farby na drevo, všetky boli skôr univerzálne výrobky so širokým spektrom použitia. Tím Cuprinol sa naproti tomu rozhodol vytvoriť farbu pre jedno konkrétne prostredie: vašu milovanú záhradu!

Aj keď nie ste puntičkársky nároční na údržbu záhrady a nevadí vám, že váš plot vyzerá počas zimných mesiacov trochu ošumelo, s radom záhradných farieb od spoločnosti Cuprinol si poradíte, či už ide o úpravu starej verandy alebo renováciu záhradného altánku.

Ich farba na drevo v exteriéri je klasifikovaná pre najnáročnejšie domáce podmienky, a hoci možno nemá lesklý povrch ako iné farby na drevo, viac než to vynahradzuje typmi záhradných povrchov, na ktoré by ste ju mali byť schopní použiť. Pri natieraní sa zvyčajne najprv natrie len obrobok, ktorý ste si vytýčili, a potom niečo, čo ste si všimli kútikom oka a čo by potrebovalo opravu.

Pre väčšinu ľudí to platí najmä pri práci na záhradných projektoch. Možno ste si všimli, že vaša stará vtáčia búdka by potrebovala nový náter? A čo ten kamenný vodný prvok, ktorý stratil povrchovú úpravu?

No ak vám táto situácia znie povedome, táto vonkajšia farba na drevo je presne to, čo hľadáte, a ak je počasie vo vašej oblasti trochu nepredvídateľné a máte obavy z času schnutia, nemusíte. Kolekcia záhradných odtieňov Cuprinol zaschne do hodiny, a hoci nie je samonasávacia ako ostatné výrobky, už sme spomínali, že vám z dlhodobého hľadiska nepochybne ušetrí kopec času a námahy!

Ako nanášať farbu na drevo v exteriéri

Po zhliadnutí týchto recenzií farieb na vonkajšie drevo vás pravdepodobne zaujíma, aký je najlepší spôsob ich nanášania. Našťastie, máme pre vás riešenie. Z týchto recenzií vonkajších farieb by ste pravdepodobne mohli zistiť, aké vlastnosti by ste mali u farby hľadať, a možno dokonca budete presne vedieť, akú farbu na vonkajšie drevo použijete. Ako už bolo povedané, pozrime sa na niektoré nástroje, ktoré budete potrebovať, a na to, ako ich používať, aby ste sa uistili, že váš ďalší vonkajší projekt bude vyzerať skvele! Nižšie uvádzame, čo budete potrebovať, aby ste mohli začať:

  • Farba
  • Základný náter
  • Brúsny papier/elektrická brúska
  • Štetec a valček alebo rozprašovač na farby
  • Plachta/plast/nový papier
  • Rukavice
  • Tvárová maska (filtrovaná)
  • Tesnenie (voliteľné)

Vonkajšie farby na nábytok

Príprava pracovného priestoru

Pri lakovaní čohokoľvek je kľúčová príprava obrobku aj pracovného priestoru. Primeraná príprava pracovného priestoru znamená, že strávite menej času behaním po okolí a hľadaním náradia a oblečenia, ako aj menej času upratovaním po sebe po splnení úlohy. Príprava je obzvlášť dôležitá pri práci s drevom v exteriéri, najmä ak sa obrobok nedá premiestniť a musíte maľovať na mieste.

Najskôr položte na plochu, na ktorej pracujete, podlahovú krytinu a pomocou maliarskej pásky zamaskujte všetky miesta na obrobku alebo vo vašom bezprostrednom okolí, ktoré nechcete, aby sa postriekali farbou. Tomuto kroku by ste mali venovať pozornosť najmä vtedy, ak plánujete používať striekaciu farbu. Ďalej sa uistite, že vaše nástroje sú ľahko dostupné a ľahko prístupné, a to tak, že ich umiestnite na stranu dominantnej ruky s obrobkom priamo pred sebou.

Musíte sa tiež uistiť, že priestor je dobre vetraný (nie je problém, ak budete pracovať vonku) a že máte pripravené všetky osobné ochranné prostriedky predtým, ako prejdete k ďalšiemu kroku procesu.

Pripravte si obrobok

Predtým, ako sa pustíte do natierania, budete musieť pripraviť svoj obrobok. To zahŕňa zabezpečenie toho, aby bolo drevo úplne čisté a zbavené akéhokoľvek prachu, olejov alebo iných zvyškov. Zvyčajne je dobré drevo pred natieraním obrúsiť, pretože sa tým nielen odstránia nerovnosti alebo staré kúsky farby, ale zároveň sa vytvorí drsnejší povrch, na ktorom môže farba priľnúť. Po brúsení nezabudnite drevo opäť umyť, aby ste odstránili všetok ďalší prach, a uistite sa, že drevo je úplne suché, než prejdete k ďalšiemu kroku.

Základný náter obrobku

Správne základovanie obrobku je základným krokom v každom procese natierania. Ak ste sa rozhodli použiť samozákladovú farbu, ušetrí vám to značné množstvo času, pretože nebudete musieť čakať, kým sa základný náter vstrebe a usadí do dreva. Ak ste sa rozhodli pre obyčajnú farbu, mali by ste sa uistiť, že váš povrch je pred nanesením farby dobre natretý a usadený.

Ak je základný náter nanesený nesprávne, môže to mať za následok, že farba bude zle priľnúť. Aj v prípade, že ste použili kvalitnú farbu so skvelou priľnavosťou samotnú, mohla by vaša farba pri vystavení nepriaznivým poveternostným podmienkam v relatívne krátkom čase stúpnuť, popraskať alebo vytvoriť bubliny.

Vodovzdorná farba na drevo

Ako už bolo povedané, pri nanášaní základného náteru na vonkajší nábytok by ste mali dbať na to, aby ste natreli nielen čelnú stranu dosky, ale aj všetky malé priestory, drážky, pánty a výklenky, ktoré by inak mohli zostať nepovšimnuté.

Pri nanášaní základného náteru štetcom môžete byť v miernej výhode vzhľadom na to, že budete mať k obrobku blízko, takže spozorovanie týchto miest bude pravdepodobnejšie. Pri použití striekacej farby však máte tendenciu pozerať sa na ne skôr z vtáčej perspektívy, takže vám môže ujsť niekoľko miest. Na druhej strane máte výhodu, že ak sa rozhodnete použiť postrekovač, môžete naniesť viac vrstiev základného náteru oveľa rýchlejšie a s oveľa menšími nárokmi, čo znamená, že je na vás, ako sa rozhodnete.

V každom prípade sa uistite, že váš základný náter zaschol po dobu odporúčanú výrobcom, než prejdete k ďalšiemu kroku.

Natrite svoj obrobok

Po vytvrdnutí základného náteru odporúčame váš obrobok ešte raz veľmi ľahko prebrúsiť a až potom naniesť farbu. Uistite sa, že váš obrobok neobsahuje žiadne čiastočky dreva tým, že ich oprášite suchou handričkou.

A teraz časť, na ktorú ste čakali! Vezmite si farbu a pripravte ju podľa pokynov výrobcu. Niektoré farby (najmä samonasávacie) je potrebné pred použitím trochu pretrepať, inak by ste nemuseli dosiahnuť požadovaný povrch.

Po príprave farby by ste mali začať maľovať. Ak používate zostavu štetca a valčeka, uistite sa, že používate valček s jemným vlasom, pretože sa s farbou na drevo v exteriéri pracuje najlepšie, a tiež sa uistite, že hlava vášho štetca má vhodnú šírku pre veľkosť dosky, ktorú budete natierať.

Farba na drevo do exteriéru

V záujme efektívnosti a toho, aby ste dostali farbu do všetkých ťažko prístupných miest, by ste mali maľovať po dĺžke dosky. Odporúčame používať valček na hlavnú časť práce a štetcom sa dotýkať miest, na ktoré sa valček celkom nedostal. Ak používate postrekovač, uistite sa, že ste v dostatočnej vzdialenosti od obrobku, aby ste minimalizovali nadmerný rozstrek, striekanie a odlupovanie farby.

Začnite striekaním vo vzdialenosti od obrobku, aby ste získali dobrý pocit z tlaku spúšte, a keď to zvládnete, pohybujte zápästím po vybranom povrchu jedným plynulým, neprerušovaným pohybom. Ak ste pravák, odporúčame striekať zľava doprava, a ak ste ľavák, sprava doľava, aby ste zaistili dobrý rozsah pohybu.

Naneste toľko vrstiev, koľko považujete za potrebné, a medzi jednotlivými vrstvami nechajte farbu zaschnúť. V závislosti od toho, akú farbu na drevo do exteriéru ste si vybrali, sa čas schnutia môže značne líšiť. Preto by ste mali vždy dodržiavať pokyny výrobcu týkajúce sa času schnutia.

Utesnenie obrobku

Utesnenie vášho obrobku nie je povinné, hoci sa dôrazne odporúča vzhľadom na to, že nábytok, ktorý budete natierať, bude väčšinu času tráviť vonku. Tmely sa vyrábajú v rôznych kvalitách a zloženiach pre rôzne aplikácie, čo znamená, že by ste si mali vždy overiť, pre aké sily a/alebo prostredia je vybraný tmel odstupňovaný.

Niektoré nátery sú samolepiace a iné sú prirodzene odolné voči poveternostným vplyvom, ako napríklad nátery klasifikované na použitie na námorných lodiach. Avšak vzhľadom na to, že je dosť nepravdepodobné, že by ste ich používali namiesto farby na vonkajší nábytok, bude potrebný tmel. Odporúčame vám, aby ste po zaschnutí farby nanášali tmel pomocou štetca alebo rozprašovača.

Tesnenie farby na drevo v exteriéri

Hoci farba na nábytok do exteriéru, ktorú sme spomínali predtým, je to, čo by sa dalo považovať za vodeodolné (väčšina olejových farieb vodu vôbec neprepustí), vždy je najlepšie chrániť nielen drevo, ale aj povrchovú úpravu tmelom, a to si ani nevyžaduje veľa úsilia, pretože väčšina tmelov vyžaduje len jednu vrstvu. V závislosti od miestnych klimatických podmienok by ste mohli naniesť dve vrstvy, ale necháme to úplne na vašom uvážení.

Teraz, keď už máte predstavu o tom, aká by mala byť najlepšia vonkajšia farba na drevo, prečo je dobrý nápad alebo aspoň zábavný projekt obnoviť svoj vonkajší nábytok, ako natrieť svoj vonkajší nábytok a čo budete na to potrebovať, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti! Nezabudnite vždy nosiť vhodné osobné ochranné pomôcky, vždy sa uistite, že ste si pred začatím natierania pripravili pracovný priestor, a vždy pracujte v dobre vetranom priestore.

Často kladené otázky

Robí natieranie drevo vodotesným?

Farba vzhľadom na svoje zloženie prirodzene odvádza vodu, čo znamená, že natretie akéhokoľvek dreva farbou ho spravidla robí vodeodolným. Mali by ste však mať na pamäti, že ani tá najlepšia vodeodolná farba na drevo nezabezpečí, aby bolo vaše drevo vzduchotesné. Farba sa všeobecne opotrebováva v dôsledku vonkajších vplyvov a veku, preto je vždy dobré drevo po natretí utesniť.

Aký druh farby používate na vonkajší nábytok?

Zistíte, že väčšina farieb v spreji funguje na vonkajší nábytok celkom dobre, nie ste však obmedzení len na tieto typy farieb na vonkajší nábytok. Akrylové farby a farby na báze oleja fungujú na vonkajší nábytok pomerne dobre najmä vďaka spôsobu, akým sa utesňujú a spájajú s drevom, a môžete ich dostať vo forme aerosólu aj v bežných nádobách.

Existujú spreje na impregnáciu nábytku?

Existujú farby, ktoré môžete použiť na impregnáciu dreveného nábytku, ale ak by ste chceli impregnovať čalúnenie, budete potrebovať úplne iný výrobok. Na trhu sú spreje, ktoré používajú ako základ polyuretán, ktorý zabezpečí, aby voda stekala priamo z prírodných a syntetických materiálov, z ktorých sú vyrobené vankúše vášho gauča alebo vankúš na obľúbenom záhradnom kresle. Sú ľahko dostupné vo väčšine obchodov s domácimi potrebami a často sa prehliadajú, ale je mimoriadne užitočné mať ich po ruke.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.