Tapety na steny s textúrou
Tapety predstavujú jednoduchý a cenovo výhodný spôsob, ako vniesť na steny vášho domova alebo kancelárie osobitý dizajnérsky nádych. Môže to byť krásny doplnok priestoru, nie je to však vždy jednoduché a ak sú vaše steny konvenčne štruktúrované, môže to viesť k niektorým zádrheľom na ceste. Textúry stien sa môžu značne líšiť, preto sa pozrime na niektoré z rôznych textúr stien, s ktorými sa môžete stretnúť vo svojom každodennom živote, ako aj na to, ktoré tapety sa hodia na textúrované steny.
Môžete použiť tapetu na steny s textúrou?
Je možné použiť tapetu na steny s textúrou? Nuž, hoci je možné použiť tapetu na väčšinu štruktúrovaných povrchov, nie je to možné na všetky, to znamená, že sa pozrime na niekoľko štruktúrovaných povrchov a na to, či na ne môžete použiť tapetu bez toho, aby ste museli najprv vyplniť niektoré nezrovnalosti. Nezabudnite, že vždy je najlepšie použiť tapetu na povrchoch, ktoré sú úplne v jednej rovine, aby ste neskôr zabránili trhaniu a tvorbe bublín.
Knockdown textúra
Čo je to knockdown textúra? Je to štýl povrchovej úpravy sadrokartónových dosiek, ktorý je v podstate intenzívna škvrnitá štruktúra. Je celkom cool a pôsobí naozaj nenápadne, ale jej estetický vplyv je badateľný v každom priestore. Ako už bolo povedané, v skutočnosti nezabráni lepeniu tapety, ale po jej pripevnení na stenu bude vyzerať trochu smiešne.
Je to nepríjemné najmä vtedy, keď pracujete s tapetou, ktorá musí byť úplne plochá, aby jej zamýšľaný efekt fungoval, inak by mohla nakoniec vyzerať naozaj nevhodne. Hoci teda nemusí byť nemožné použiť tapetu na stene s touto textúrou, závisí to od celkového zamýšľaného estetického vzhľadu tapety, ktorú používate.
Textúra pomarančovej kôry
Použitie odlepovacej tapety na stenách s textúrou, najmä na stenách so štruktúrou pomarančovej kôry, je vo všeobecnosti pomerne jednoduché, pretože pomarančová kôra má len mierne vyvýšeniny v povrchovej štruktúre, čo znamená, že vaša tapeta nielenže priľne k povrchu sadrokartónovej dosky, ale ani štruktúra tapety nenaruší estetický dojem tapety.
Prečo je použitie odlepovacej a nalepovacej tapety také jednoduché, keď ide o steny s textúrou pomarančovej kôry? V skutočnosti sú pomenované podľa doslovného názvu šupky pomaranča, pretože má takmer rovnakú textúru. Ide o povrch, ktorý je tak blízko hladkému povrchu, ako sa len dá dosiahnuť, keď sa zaoberáte textúrami stien, takže počítajte svoje šťastné hviezdy, ak je to typ textúry steny, na ktorú sa snažíte použiť tapetu.
Textúra popcornovej steny
Prečo alebo ako tento trend vznikol, je pre väčšinu záhadou, ale čo vieme, je, že ide o jeden z najnáročnejších typov povrchových úprav stien, ktoré sa dajú vymaľovať a/alebo na ne použiť tapety? Prečo? Textúra popcornovej steny je v podstate škvrnitá, vyvýšená, ktorá dodáva stene drsný dojem, ale zároveň robí stenu naozaj náročnou na maľovanie (dokonca aj pomocou spreja) a ešte náročnejšou na aplikáciu tapety.
Škvrnité vyvýšené okraje popcornovej textúry znamenajú, že tapeta bude mať naozaj problém priľnúť k povrchu, pretože, ako sme už spomínali, najlepší povrch na aplikáciu tapety je úplne rovný. Okrem toho, že tapeta ťažko priľne k povrchu, bude na stene s popcornovou textúrou vyzerať dosť zle, nehovoriac o tom, že popcornová textúra môže tapetu roztrhnúť, ak sa ju pokúsite vyrovnať o povrch.
Preskočenie a stierkovanie textúry
Môže byť dosť náročné rozlíšiť túto textúru steny od knockdown textúry steny. Je rovnako bežná, pričom jediný rozdiel spočíva v tom, že pri použití tejto techniky sú vyvýšené lomy textúry vzdialené od seba viac. V komunite výtvarných umelcov sa vytváranie tohto vzoru na plátne pomocou maliarskej stierky nazýva štukatúra, ktorá je podobná technike impasto.
Príjemné na stenách s týmito textúrovými vzormi je, že nie sú príliš náročné na použitie s tapetami. V skutočnosti by ste dokonca mohli na stenu s touto štruktúrou použiť bežnú tapetu, pretože nie je príliš vyvýšená a nebude vám brániť v vyrovnaní povrchu tapety. Výsledok však stále nebude taký dobrý, ako by bol pri úplne rovnom povrchu.
Vírivá textúra steny
Ak ste túto textúru na povrchu steny nikdy nevideli, nie ste sami. Na povrchoch stien sa používa zriedkavo, namiesto toho sa častejšie vyskytuje na stropoch v interiéri. Táto textúra steny je charakterizovaná ako prekrývajúce sa kruhy alebo polkruhy rozložené po povrchu steny alebo stropu. Je lacná a ľahko dosiahnuteľná, preto bola v určitom období taká populárna.
Ako si viete predstaviť, nie je to práve najhladší povrch vďaka dlhočizným kruhovým vzorom prítomným na povrchu stien a stropov, ktoré sa používajú na zdobenie. Ak uvažujete o použití bežných tapiet na týchto povrchoch, narazíte na pomerne veľký odpor, takže najlepšie urobíte, ak použijete špeciálne tapety alebo povrch úplne prerobíte.
Môžete dať tapetu na steny s textúrou?
Môžete dať tapetu na steny s textúrou? Áno! Tapetu môžete dať na steny s textúrou, ale narazíte na niekoľko problémov. V tejto súvislosti sa pozrime na to, prečo je náročné aplikovať tapetu na steny s textúrou, ako aj na to, čo môžete urobiť, aby ste aplikáciu tapety na steny s textúrou zvládli, ak sa niekedy stretnete s týmto scenárom.
Výzvy pri aplikácii tapiet na textúrované steny
Aplikovanie tapety na steny s textúrou môže byť dosť náročné, najmä ak je daná stena naozaj hrubo štruktúrovaná. Predstavte si aplikáciu tapety na steny s textúrou ako pokus o zabalenie darčeka obyčajným baliacim papierom, ale darček má tvar trojrozmernej hviezdy. Môže to byť náročný proces, pretože náterový materiál (v tomto prípade tapeta) je určený na použitie s konvenčne rovnými povrchmi.
Najčastejšie sa stáva, že ak je daná stena naozaj hrubá, tapeta sa vďaka nerovnému povrchu pod ňou bublinkuje a dokonca trhá. To spôsobuje, že vyhladenie tapety je takmer nemožné, a hovoríme takmer, pretože existuje niekoľko trikov, ktoré môžete použiť na aplikáciu tapety na drsný povrch bez prílišnej námahy alebo úplného roztrhnutia tapety.
Existujú špeciálne tapety na textúrované steny?
Existujú tapety na textúrované steny? Nuž, áno, existujú, hoci neboli špeciálne navrhnuté na použitie na drsných štruktúrovaných povrchoch, niektorí šikovní remeselníci pokusom a omylom zistili, že ich možno použiť na dosť drsných stenách. Ako sa teda tieto špeciálne tapety nazývajú a ako presne fungujú?
Sú známe ako snímateľné tapety alebo "peel-and-stick" tapety, pretože sa na rozdiel od bežných druhov tapiet dajú aplikovať a odstrániť. Zvyčajne sú hrubšie, čo znamená, že ich tuhosť nie je závislá od povrchu, na ktorom sa používajú, čo z nich náhodou robí ideálny nástroj na tapetovanie drsných povrchov!
Táto tapeta na hrubé steny je navrhnutá ako polotrvalé riešenie pre vaše potreby obloženia stien. Väčšina ľudí používa tento typ tapety ako provizórium pred tým, ako si nechajú steny úplne zrenovovať, ale to neznamená, že sa nedá použiť ako trvalé riešenie. Je akýmsi bonusom navyše, že sa dá aplikovať a odstraňovať relatívne ľahko bez poškodenia steny alebo zanechania kúskov tapety.
V čom sa teda táto tapeta líši od bežných tapiet na jedno použitie? No, je mierne lepivejšia ako jej náprotivok, a hoci väčšina výrobcov snímateľných tapiet neposkytuje záruku, že fungujú na štruktúrovaných stenách, tieto tapety sú mimoriadne hrubé, čo znamená, že na ne nemá taký vplyv nerovný povrch steny, na ktorú sa aplikujú.
Vzhľadom na to by ste sa pri použití tohto typu tapiet mali uistiť, že povrch vašej štruktúrovanej steny je čo najlepšie pripravený. Rovnako ako v prípade použitia bežných tapiet sa uistite, že daný povrch je čistý a že tapetu začnete nanášať na časť povrchu s najväčším povrchovým trením a najväčšou styčnou plochou. Majte na pamäti, že na stene s textúrou bude lepidlo na papieri schopné priľnúť len na vyvýšené plochy, nie na celý povrch.
Ako tapetovať textúrované steny
Zaujíma vás, ako vytapetovať steny s textúrou? Ak ste naozaj neoblomní pri používaní bežných tapiet na štruktúrovaných stenách, pripravili sme pre vás krátky návod s podrobnými informáciami o niektorých krokoch, ktoré by ste mali urobiť, aby ste si doslova uľahčili cestu. Nezabudnite, že ak povrch vašej steny nie je úplne rovný, textúra pod ňou bude viditeľná, takže ak uvažujete o skrátení času, majte to na pamäti.
Odstránenie šmyku na stene
Prvým krokom týkajúcim sa toho, ako dať tapetu na hrubé steny, je odšmirgľovanie povrchu steny, s ktorou pracujete. Spočiatku sa to môže zdať ako veľká práca, ale keď sa do toho pustíte, spravidla to ide pomerne rýchlo. Ak sa to urobí správne, malo by to úplne odstrániť všetky povrchové nedostatky a vaša stena bude pripravená na prijatie tapety.
Teraz existuje mnoho spôsobov, ako by ste mohli ísť na skimming vašich stien, a dokonca by ste mohli ísť tak ďaleko, že by ste si mohli zavolať profesionála, čo by tiež nemalo byť príliš drahé. Aj keď sme ochotní sa staviť, že keďže toto čítate, pravdepodobne sa prikláňate k tomu, aby ste to urobili sami. Začnime teda tým najjednoduchším spôsobom.
Všetko, čo potrebujete, je nejaká škárovacia hmota, vanička na farbu / blato, špachtľa a brúsny papier alebo brúsny blok. Naplňte zásobník na farbu nejakou škárovacou hmotou a premiešajte ju. Pomocou tmelu naberte trochu a naneste ju na stenu. Tento postup zopakujte a pomocou noža vyhlaďte povrch a nechajte škárovaciu hmotu úplne zaschnúť podľa času odporúčaného výrobcom.
Keď škárovacia hmota úplne vyschne, je čas vytiahnuť brúsny papier alebo brúsny blok. Pomocou neho vytvorte čo najhladší a najrovnejší povrch bez toho, aby ste odstránili príliš veľa škárovacej hmoty. Ak sa chcete uistiť, že je váš povrch rovný, použite vodováhu. Po skončení brúsenia použite čistú suchú handru na odstránenie a prachu zo škárovacej hmoty prítomného na stene.
Príprava povrchu
Druhým krokom týkajúcim sa toho, ako dať tapetu na hrubé steny, je zabezpečiť, aby bol povrch správne pripravený na prijatie tapety. Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby tapeta držala, je použiť na čerstvo nanesenú škárovaciu hmotu základný náter, najlepšie na olejovej báze, aby bol povrch pre tapetu pekný a hladký.
Na začiatok potrebujete len plechovku základného náteru na olejovej báze a štetec. Môžete si buď vyliať trochu základného náteru do zásobníka na farby a pracovať odtiaľ, ak je to pre vás zvládnuteľnejšie, alebo ho použiť priamo z plechovky. Začnite s tenkou vrstvou základného náteru a dbajte na to, aby sa rovnomerné množstvo rozotrelo po zaistenom povrchu steny. Nebojte sa pridať viac ako jednu vrstvu a medzi jednotlivými vrstvami nechajte základný náter zaschnúť po dobu odporúčanú výrobcom.
Po nanesení základného náteru je čas na označenie steny. Pomocou ceruzky a vodováhy si vyznačte, kde sa bude končiť každý list a kde sa bude začínať ďalší, čo môže zabrať nejaký čas, najmä ak vaša miestnosť a steny nemajú konvenčný tvar. Pri dverách si ceruzkou vyznačte čiaru, ktorá je približne o 5,08 cm kratšia ako tapeta.
Pripravte si tapetu
Odmerajte si tapetu na príslušné rozmery a vyznačte si listy, ktoré sa budú navzájom pretínať. Je to dôležité najmä vtedy, keď používate tapetu so vzorom. Prečo? Nuž, ak tento krok v procese vykonáte nesprávne, mohli by ste skončiť so vzormi, ktoré nie sú zladené, čo by mohlo zničiť celkovú estetiku tapety.
Po označení tapety je čas rozrezať ju na ľahšie zvládnuteľné časti. Osvedčenou metódou na delenie tapiet je ich rozdelenie na štyri veľké štvorce, čím sa delenie v podstate podobá veľkému krížu. Po označení tapiet a ich rozrezaní na časti naposledy utrite povrch steny čistou handričkou a až potom prejdite k ďalšiemu kroku procesu.
Aplikácia tapety
Teraz prichádza časť, na ktorú ste čakali. Vezmite si prvý list tapety a (ak ide o suchú zadnú tapetu) naneste lepidlo na tapety. Po nanesení lepidla opatrne zarovnajte tapetu s predtým nakreslenou líniou dverí, pričom začnite od najvrchnejšieho okraja tapety a pri kontakte so stenou ju vyhlaďte.
Po pevnom prilepení fólie na stenu vyhlaďte povrch tapety pomocou štetca na tapety. Ak to neurobíte, môžu vzniknúť nerovnomerné tapety, čo tak trochu popiera zmysel toho, aby bola stena celá hladká, preto si dajte záležať a buďte čo najtrpezlivejší (môže to byť frustrujúce). Trik spočíva v tom, že štetcom začnite od stredu tapety a všetky bubliny rozotrite smerom k okrajom.
Ako sme už spomínali, snažte sa, aby vzory zodpovedali, ale to by nemal byť naozaj problém vzhľadom na to, že ste si tapetu vopred zmerali a označili stenu. Tento postup opakujte, kým nenalepíte všetky tapetové listy, a nezabudnite zostať trpezliví, aby ste náhodou nepretrhli niektorú z vašich úhľadne nastrihaných tapiet.
Zrolujte švy
V miestach, kde boli tapetové listy spojené, použite valček, aby ste sa uistili, že sú všetky v jednej rovine s povrchom steny, pretože na okrajoch majú tendenciu sa dvíhať. Cieľom je tu vytvoriť celistvý povrch, aby ste vy alebo ktokoľvek iný, kto sa na tapetu pozrie, mali dojem, že ide o jeden veľký, krásny kus.
Keď budete mať všetky švy rovné a bezchybné, je čas na čistenie. Možno ste si všimli, že sa vám počas rolovania vytlačilo spod tapety trochu lepidla. Nemusíte sa však obávať, stačí použiť vlhkú špongiu s trochou teplej vody na odstránenie prebytočného lepidla z povrchu tapety.
Teraz, keď už viete, aké sú niektoré z rôznych typov textúr stien, s ktorými sa môžete stretnúť, ako aj to, aké typy tapiet sú k dispozícii na použitie na stenách s textúrou a ako pripraviť stenu s textúrou na tapetu, je čas, aby ste sa pustili do testovania svojich novonadobudnutých vedomostí. Nezabudnite byť trpezliví a správne plánovať bez ohľadu na povrch alebo typ tapety, s ktorou budete pracovať.
Často kladené otázky
Existuje tapeta na hrubé steny?
Existuje tapeta na hrubé steny? No áno, existuje, ale nie výlučne. V ideálnom prípade by ste mali vyhladiť povrch steny predtým, ako na ňu pôjdete aplikovať tapetu. Ak by ste však naozaj chceli, mohli by ste tapetu odlepiť a nalepiť na steny s textúrou, pretože sú lepivejšie a majú lepšiu priľnavosť.
Sú tapety drahé?
Objektívne povedané, náklady na aplikáciu tapiet a náklady na prácu profesionálov sú takmer vždy drahšie v porovnaní s plátaním farby. Pravdepodobne vám nepomôže ani to, že cena tapiet sa môže pohybovať v rozmedzí od 3000 eur do 40000 eur .
Je tapeta dobrý nápad?
Tapeta je pravdepodobne vizuálne zložitejšia ako farba, takže z estetického hľadiska nikdy nie je zlým nápadom. Tapety sa dajú použiť vo veľkých aj malých priestoroch, majú neobmedzené množstvo farieb, dajú sa relatívne ľahko odstrániť a na výber je široká škála vzorov, farieb a dokonca aj textúr.