Nápady na farby stropu - klady a zápory

Mnohí z nás pri maľovaní miestnosti nemyslia na strop, pretože je takmer vždy natretý nejakým odtieňom bielej farby. Hoci je biela farba bežnou a jednoduchou voľbou, máte k dispozícii mnoho ďalších možností. Nečakaná farba náteru stropu môže ponúknuť spôsob, ako vniesť do priestoru viac charakteru a zábavy. Pozrime sa na niekoľko nápadov na farby stropov, okrem iných zaujímavých trendov vo farbách stropov.

Farba farby na stropy

Držať sa bielej farby ako farby na maľovanie stropov môže byť bezpečná a jednoduchá cesta. Ak však chcete vyskúšať niečo nové a dodať priestoru viac charakteru, prečo nezvážiť tmavšie alebo odvážnejšie farby stropu? Rozhodovanie závisí od typu miestnosti a veľkosti priestoru, ako aj od vašich osobných preferencií. Najprv sa pozrime na niekoľko výhod a nevýhod použitia farieb na stropy a steny.

Možnosti farby stropu

Klady a zápory rovnakej farby na maľovanie stropov a stien

Mnohí odborníci by povedali, že vymaľovanie stropov a stien rovnakou farbou môže miestnosť opticky zväčšiť. Zo stien na stropy sa plynule prechádza, vďaka čomu sa priestor zdá byť väčší. Ak použijete tento nápad spolu s korunnou lištou, pomôže to tento efekt ešte viac umocniť. Obe možnosti však máte aj pozitívne a negatívne stránky.

Trendy farba stien a stropov

Klady pre podobné farby na strop a steny

 • Pri maľovaní stien a stropov podobnou farbou je dokončenie jednoduchšie a rýchlejšie.
 • Nielenže môže priestor opticky zväčšiť, ale aj strop sa môže zdať vyšší.
 • Pri použití rovnakej farby to môže byť lacnejšie, ako keby ste museli kupovať dva druhy farieb. Takisto bude menej nepoužitej farby.
 • Nemusíte sa starať o to, aké farby použijete a či budú spolu fungovať.
 • Veľká miestnosť môže pôsobiť útulnejšie a príjemnejšie, ak je celá vymaľovaná rovnakou farbou. Vytvoríte tak miestnosť, ktorá je príťažlivejšia a pokojnejšia bez prílišného vizuálneho kontrastu.
 • Tento vzhľad je kompatibilný s mnohými rôznymi štýlmi bytového zariadenia.
 • Ak sa vyskytne nejaký problém alebo ak sa vyskytne nedokonalosť či vada, je oveľa jednoduchšie ju opraviť.

Biele farby stien a stropov

Nevýhody pre podobné farby stropov a stien

 • Ak máte všetko v rovnakej farbe a nie je tam prirodzené svetlo alebo použijete tmavšie farby, môže sa stať, že bude priestor trochu uzavretý a bude pôsobiť menším dojmom.
 • Priznajme si, že všetky podobné farby sa môžu stať nudnými a monotónnymi.
 • V závislosti od použitých farieb môže byť príliš svetlý a ohromujúci.
 • Ak sa chystáte použiť veci, ako sú kazetové stropy alebo lišty, natretie všetkých rovnakou farbou ich takmer skryje, keď ich potrebujete zvýrazniť.
 • Ak nepoužijete iné doplnky alebo nábytok, aby ste doň vniesli nejaké farby, jednoliate farby sa môžu stať celkom fádnymi a bez života.
 • Ak sa rozhodnete pre tmavšie farby, budete sa musieť uistiť, že v miestnosti je dostatok prirodzených iných foriem osvetlenia.

Podobné farby stien a stropov

Maľovanie rôznych miestností rovnakou farbou

Ktoré miestnosti by teda boli najvhodnejšie na vymaľovanie podobných farieb stropov a stien? Začnime spálňou. Je to priestor, v ktorom potrebujete pokojný a relaxačný pocit. Použitie farby na strop v spálni a vymaľovanie stien rovnakou farbou, je ideálne na vytvorenie pokojného a upokojujúceho priestoru.

Pokojné trendy farieb stropu

Ak máte domácu kanceláriu, tento postup môžete uplatniť aj tam. Maľovanie stien a stropu by tiež malo byť v neutrálnych farbách, aby vás čo najmenej rozptyľovalo a mohli ste sa sústrediť na prácu. Nasleduje kúpeľňa, ďalší priestor, kde sa chcete cítiť pokojne. Môžete to dosiahnuť vymaľovaním stien aj stropu vo vybraných svetlejších modrých alebo bielych tónoch, ktoré pôsobia sviežo a čisto. To tiež pomôže zväčšiť priestor kúpeľne.

Niektoré miestnosti, ktorým vymaľovanie stien a stropu rovnakou farbou nemusí toľko prospieť, sú obývacie priestory a kuchyňa. Do týchto miestností prichádzajú hostia, a preto možno budete chcieť, aby viac vynikli. Preto sa pridávajú lišty a iné dekoratívne prvky, ktorým, ako sme už spomenuli, rovnaké farby príliš nesedia. V konečnom dôsledku je však voľba na vás a minimalistický vzhľad je pomerne obľúbený, takže ak chcete, môžete v týchto priestoroch zvoliť podobné farby.

Červené farby stropu

Maľovanie miestností rôznych veľkostí

Pri výbere farby do malej miestnosti vymaľujte tmavšie farby, ktoré miestnosť zahalia a vytvoria z nej intímnejší priestor. Výberom svetlejších farieb naopak vytvoríte otvorenejšiu atmosféru. Pokiaľ ide o náter stropu spálne a stien, ktorý je svetlejší, vytvára modernejší a vzdušnejší dojem z priestoru.

Ako si vybrať farbu stropnej farby

Väčšie miestnosti, či už ide o rovnaké svetlé alebo tmavé farby, vytvárajú jednotnejší vzhľad, takže môžete preniesť pozornosť na ostatné predmety v miestnosti, napríklad na nábytok a dekoračné predmety. Ak máte klenuté stropy alebo iné stropy v tvare uhla, pri použití rovnakej farby na strop aj steny sa zjednoduší tvar, ak nechcete na túto oblasť priťahovať veľkú pozornosť. Opäť platí, že tmavšie a svetlejšie odtiene farieb vytvoria útulnejší alebo otvorenejší priestor.

Aká povrchová úprava farby je najlepšia pre stropy?

Pri výbere farieb na stropy a steny musíte zvážiť aj to, aké tóny a farby použijete. Mali by ste mať svetlejšie steny a tmavšie stropy, alebo by to malo byť naopak? Aký typ povrchovej úpravy farby je ideálny pre stropy? Skôr ako sa budeme venovať niektorým trendom vo farbách stropov, pokúsime sa poskytnúť odpovede na tieto otázky.

Farba steny a stropu

Pohľad na odrazovú hodnotu farby

To, koľko svetla sa dostane do miestnosti, ovplyvní vzhľad farby, nech už ju použijete kdekoľvek. Pri výbere farby na stropy by ste sa mali pozrieť na hodnotu odrazu svetla (LRV). Tá udáva, koľko svetla bude farba odrážať. Všimnite si, že ide o číslo, ktoré môžete vidieť a ktoré sa pohybuje od nuly do 100. Ak chcete, aby strop vyzeral predĺžený alebo zväčšený, mali by ste skúsiť použiť farbu na steny a strop s rovnakou alebo podobnou hodnotou.

Efekt lesklej stropnej farby

Je najlepší matný alebo lesklý povrch?

Keďže strop nie je vystavený manipulácii a dotykom ako steny, môžete použiť rovný alebo matný povrch. Ak nechcete na strop priťahovať príliš veľa pozornosti, ako to urobí vysoko lesklá alebo lesklá farba, lepšie sa osvedčí matná farba.

Výber tmavých a svetlých farieb

Tmavé stropy sa môžu zdať odlišné, ale keďže tmavé farby robia priestor intímnejším a útulnejším, tmavá farba stropu a stien v spálni môže tento efekt umocniť. Je to však úplne na vás a na tom, ako to chcete urobiť.

Vzdušné farebné farby na strop

Tmavé stropy a svetlé steny

Ďalej sa pozrime na tmavé stropy a svetlé steny. Ak chcete vytvoriť vysoký kontrast, použite napríklad tmavé farby, ako je námornícka, odtiene čokoládovo hnedej alebo dokonca čierna na strope so svetlejšou farbou na stenách. Tým sa dosiahne modernejší vzhľad, ktorý môže vytvoriť príjemný intímnejší pocit. Tmavé farby tiež spôsobia, že strop bude pôsobiť nižšie.

Ak je však miestnosť veľmi malá s nízkymi stropmi a je v nej veľmi málo prirodzeného svetla, akékoľvek zostávajúce svetlo môže byť pohltené tmavšou farbou, čo spôsobí, že miestnosť bude pôsobiť uzavretejšie. Najlepšie by teda pôsobila miestnosť s dostatkom prirodzeného svetla a vysokými stropmi.

Trend tmavej farby stropu

Tmavšie farby môžete použiť aj na stropy, aby ste vytvorili kontrast pre akékoľvek ozdobné obloženie alebo korunné lišty. Tým na tieto prvky upozorníte. Ak chcete jednoducho niečo iné a dodať miestnosti s bielymi stenami dramatickosť a kontrast, potom vám to umožní tmavý strop. Ak máte biele steny, možno nechcete mať príliš tmavý strop. Potom môžete možno zvoliť jemnejšiu broskyňovú, sivú, modrú alebo žltú farbu, ktorá vytvorí v priestore sviežejšiu atmosféru.

Svetlé stropy a tmavé steny

Toto je obľúbenejší nápad na náter stropu, ktorý zvyčajne skončí bielym stropom v kombinácii s tmavšími stenami. Biela totiž najviac odráža svetlo a môže pomôcť vytvoriť dojem väčšieho priestoru a dodať mu väčšiu hĺbku. Natretie stropu svetlejšou farbou môže pomôcť predĺžiť steny, vďaka čomu sa priestor zdá byť väčší. Svetlejšie doplnky a nábytok tiež vytvoria kontrast oproti tmavším stenám.

Ak použijete bielu farbu, mnohí odporúčajú pridať k bielej farbe približne 20 percent farby. Pomôže to vytvoriť jemnejšiu zmenu farby a je to skvelé na otvorenie menších priestorov, najmä tých s nižšími stropmi.

Trend tmavých stien a svetlého stropu

Samozrejme, okrem bielej farby si môžete vybrať aj iné svetlé farby, ale s bielou sa pracuje najľahšie a dodáva miestnosti jednoduchosť. Ak je v miestnosti už dostatok farieb, biele stropy môžu byť najlepšou voľbou. Plochá biela farba je tiež ideálnym riešením na zakrytie alebo zamaskovanie nedokonalostí.

Nápady na maľovanie stropov

Existuje pomerne veľa trendov vo farbách stropu, niektoré poskytujú neutrálny a relaxačný efekt, zatiaľ čo iné sú zamerané na kontrast a výraz. Biely strop sme už spomínali ako tradičnú voľbu. Existuje však mnoho nápadov na farby stropu, z ktorých si môžete vybrať. Uviedli sme len niekoľko z týchto nápadov na farby stropu a dúfame, že vás inšpirujú k vlastným úžasným a kreatívnym nápadom.

Modré farby stropu

Modrá farba je pre mnohých obľúbenou farbou a pri jej použití môže navodiť pocit sviežosti, pokoja a uvoľnenia. Existuje mnoho odtieňov modrej, z ktorých si môžete vybrať aj vy, a je to jedna z tých farieb, ktoré vnášajú do interiéru trochu vonkajšieho prostredia. Táto farba je ideálna do spální a kúpeľní, pretože poskytuje ten pokojný pocit. Príliš veľa tmavomodrej môže pôsobiť trochu chladne a utláčajúco, avšak jej použitie len na strop a kombinácia s bielou a inými neutrálnymi farbami môže vytvoriť vyváženejší pocit. Opäť sa vráťte k tomu, ako môžu tmavé a svetlé stropy pôsobiť na miestnosti, skôr než sa rozhodnete pre dokonalý modrý odtieň pre vašu izbu.

Trendy modrá farba stropu

Neutrálne farebné stropy

Neutrálne farby a iné zemité tóny sú vždy obľúbené, pričom biela je opäť na vrchole zoznamu. Namiesto bielej však môžete vyskúšať aj bledoružové alebo broskyňové farby. Zabezpečí to zjednodušený vzhľad, ale zároveň dodá trochu viac osobitosti. Ostatné farby v tejto kategórii môžu byť odvážnejšie, avšak čoraz obľúbenejšou voľbou sa stáva čierna.

Čierne stropy

Čierne stropy alebo dokonca tmavá námornícka modrá môžu miestnosti dodať bohatý a odvážny výraz. Čierna a biela sú klasickou kombináciou. Tmavšie stropy môžu tiež pomôcť vytvoriť intímnejší priestor, pretože vďaka tmavšej farbe je strop bližšie a miestnosť sa môže zdať menšia. Čierna farba môže tiež dodať priestoru určitú sofistikovanosť.

Čierna farba stropu Trend

Sivé stropy

Existuje mnoho odtieňov sivej od uhľovej až po veľmi svetlé verzie. Mnohé sivé farby majú rôzne podtóny od teplejších po chladnejšie odrody. Môžete skúsiť vymaľovať stropy a steny rovnakou farbou, ale sivý strop a biele steny dodajú vzhľadu trochu viac hĺbky. Sivá farba môže pomôcť poskytnúť pocit pokoja a sofistikovanosti.

Neutrálne farby stropu

Hnedé stropy

Hnedá, biela a béžová krémová môžu spolu krásne fungovať. Tmavšie hnedé farby dodajú miestnosti pocit menšieho a útulnejšieho priestoru. Nemusíte robiť všetky miestnosti s hnedými stropmi, ale vyberte si jednu alebo dve miestnosti, ktoré podľa vás potrebujú útulnejší pocit, napríklad spálňu alebo jedáleň. Do stropu môžete vniesť aj prvky z prírodného dreva.

Hnedá farba stropu Trend

Žlté a červené farby stropu

Ak máte radi farby, potom zvážte žltý alebo červený strop. Žltá je teplá a je to farba, ktorá vynikne, preto ju kombinujte s tlmenejšími neutrálnymi farbami. To pomôže vyniknúť aj žltému stropu. Červená je tiež farba, ktorá vynikne a môže vniesť do priestoru trochu dramatickosti. Opäť ju kombinujte s inými tlmenejšími farbami. Môžete použiť aj iné odtiene červenej, nemusí to byť jasne červená, zvážte bordovú alebo odtiene ružovej.

Žltá farba stropu

Niekoľko tipov na výber farby stropu

Musíte zvážiť typ miestnosti, osobné preferencie a to, čo chcete v miestnosti dosiahnuť. Pred výberom farby na stropy je potrebné zohľadniť aj niekoľko ďalších aspektov. Tu je niekoľko tipov, ktoré treba mať na pamäti.

 • Začnite výberom nábytku a ďalších doplnkov a potom vyberte farby farieb, ktoré sa k týmto prvkom hodia.
 • Vyberte si hlavnú farbu a potom vyberte dva odtiene tejto konkrétnej farby. Napríklad béžovú na steny a čokoládovo hnedú na strop.
 • Pri výbere farieb vždy zvážte, ako jednotlivé miestnosti prechádzajú do ďalších.
 • Využite vzorky farieb a pozrite sa, ako na farby vplýva svetlo v jednotlivých miestnostiach.
 • Zvážte neutrálne tóny alebo farby, ktoré zostanú vždy v štýle.
 • Pri výbere výraznej farby na strop použite na steny iné tlmenejšie neutrálne farby, ako je biela, sivobiela, krémová, béžová alebo svetlosivá.
 • Ak si nie ste istí celým procesom maľovania, radšej si prizvite na pomoc profesionálneho maliara.

Nápady na farby stropu môžu pomôcť vytvoriť modernejší a príťažlivejší priestor, či už použijete odtiene bielej pre jasný a svieži vzhľad, alebo pridáte na strop nejakú farbu, aby ste urobili odvážne vyhlásenie. Takže keď budete nabudúce chcieť vymaľovať miestnosť, neberte do úvahy len steny, pretože farebné stropy sú ďalším najlepším riešením!

Často kladené otázky

Aká farba sa najviac používa na stropy?

Pokiaľ ide o trendy vo farbách stropov, biela je vždy dobrou voľbou. Biele stropy budú naďalej obľúbené, pretože majú čo ponúknuť. Nielenže sa s ňou ľahko pracuje v hodnote, ale biela tiež pomáha vytvoriť pocit svetlejšej a väčšej miestnosti a dokáže hladko spojiť ostatné kontrastné prvky.

Môžete vymaľovať strop na červeno?

Áno, strop môžete natrieť na červeno. S odvážnejšími farbami, ako je červená, sa však ťažšie pracuje a je náročné ich kombinovať s inými farbami, preto sa mnohí tejto farbe vyhýbajú. Zvážte výber odtieňa červenej, ktorý nie je príliš výrazný alebo jasný, napríklad bordovej. Môžete sa tiež pozrieť na jemnejšie alebo tlmenejšie odtiene červenej.

Môžu tmavomodré stropy zmenšiť veľkosť miestnosti?

Ak si zoberiete akúkoľvek tmavú farbu vrátane odtieňov modrej, ako je napríklad námornícka, strop bude pôsobiť, akoby bol bližšie k vám, a tým sa aj miestnosť bude zdať menšia a intímnejšia. Ak však steny vymaľujete tmavšie a strop svetlejšie, miestnosť sa tým viac otvorí.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.