Rozmery plechoviek s farbou - koľko farby obsahujú?

Ak ste sa niekedy pokúšali vymaľovať miestnosť sami, viete, že to môže byť obrovský problém. Medzi kladením plachiet, používaním maliarskej pásky na zakrytie vecí, ktoré nechcete natrieť, a zostavovaním všetkých potrebných nástrojov to môže byť poriadny bolehlav. Jedným z najnáročnejších aspektov maľovania, o ktorom sa hovorí len zriedka, je výber správneho množstva farby pre veľkosť vášho diela alebo veľkosť miestnosti, ktorú budete maľovať. Ak si kúpite príliš málo farby, budete musieť roztiahnuť to, čo máte, a ak si vyberiete príliš veľa farby, zostane vám nádoba alebo dve, ktoré budete musieť skladovať (a pravdepodobne nikdy nepoužijete). Preto je skvelý nápad oboznámiť sa s rôznymi veľkosťami plechoviek s farbou, s plochou, ktorú sú schopné pokryť, s ich rozmermi a dokonca aj s tým, ktoré typy farieb sa dajú natiahnuť najďalej. Vzhľadom na to sme pre vás pripravili krátky zoznam rôznych veľkostí plechoviek s farbou, s ktorými sa môžete stretnúť, ich rozmerov, akú plochu sú schopné pokryť a koľko farby vám pravdepodobne poskytnú.

V akých veľkostiach sa dodáva farba?

Vedomosť o tom, akú veľkosť plechoviek s farbou potrebujete, vám môže ušetriť drahocenný čas a peniaze, najmä ak máte prácu, ktorú je potrebné vykonať rýchlo a s obmedzeným rozpočtom. Ak chcete ušetriť čas, mali by ste zvážiť nájdenie tabuľky veľkostí plechoviek s farbou. Tabuľka veľkosti plechoviek s farbou zvyčajne zobrazuje veľkosť predávanej plechovky s farbou, jej rozmery a to, čo je uvedená plechovka s farbou schopná pokryť (viac alebo menej).

Veľkosť plechovky s farbouRozmeryPokrytie
118,25 mililitrov5,23 cm x 6,35 cm1,16 m2
236,50 mililitrov7,62 cm x 2 7/ 20,32 cm2,32 m2
473,00 mililitrov3 15/ 40,64 cm x 3 7/ 40,64 cm4,65 m2
0,94 litra12,70 cm x 12,70 cm9,29 m2
1,89 litra5 7/ 20,32 cm x 13,67 cm180/ 18,58 m2
3,79 litra19,35 cm x 16,81 cm37,16 m2
4,70 litra24,13 cm x 16,81 cm46,45 m2
7,57 litra25,40 cm x 23,50 cm74,32 m2
18,93 litra36,83 cm x 29,84 cm167,23 m2

Typy kontajnerov na farby

Vždy by ste mali mať na pamäti, že v závislosti od materiálu, ktorý budete natierať, a viskozity použitej farby, to ovplyvní, do akej miery ste schopní spomínanú farbu roztiahnuť. Materiály, ktoré sú savejšie, budú farbu nasiaknuť, čo znamená, že budete pravdepodobne potrebovať druhú vrstvu. Na druhej strane hustejšie farby môžu namiesto rozotretia peniť, čo obmedzuje ich dosah kvôli ich konzistencii.

Ak si nie ste istí, kde skončíte alebo ako tieto informácie použijete, nerobte si s tým starosti. Aj keď je možné vymaľovať priestor presne takým množstvom farby, aké potrebujete, je veľmi nepravdepodobné, že sa vám to podarí bez problémov. Prečo? Nuž, väčšina povrchov nie je dokonalá. Betón, kameň, drevo, kov, plast a dokonca aj vinyl sa môžu časom deformovať, čím sa mení ich povrch.

Odhad pokrytia plochy farby

Okrem deformácie sa môžu materiály časom aj poškodiť. Môžu sa vytvoriť malé preliačiny a priehlbiny, a ak ich pred natieraním nezaplníte (čo by ste určite mali), potom vám zhltnú malé kúsky farby, a ak je nedokonalostí veľa, postupne vám zhltnú vašu drahocennú farbu. Ide o to, že sa tu nesnažíte o dokonalosť, ale snažíte sa byť čo najpresnejší, pokiaľ ide o objem farby, ktorú kupujete.

Akú veľkosť plechovky s farbou kúpiť

V závislosti od krajiny a systému merania sa veľkosti plechoviek s farbou môžu značne líšiť. V USA existuje predovšetkým šesť veľkostí plechoviek s farbou, z ktorých si budete môcť vybrať, aj keď si dáte vyrobiť farbu na mieru. V akých veľkostiach sa farba dodáva?

No v USA sú plechovky s farbou k dispozícii v šiestich základných veľkostiach, ktoré si môžete kúpiť v obchode aj online v závislosti od vašich preferencií.

Tabuľka veľkostí plechoviek s farbou

Medzi tieto veľkosti patrí 3,79 litra , pol galóna , 0,94 litra , 473,00 mililitra , pol pinty a 118,25 mililitra . Ak ste však dodávateľ, možno budete môcť získať farbu vo väčších objemoch a možno aj za nižšiu cenu, pretože budete nakupovať vo veľkom. V takom prípade budete mať prístup k 7,57litrovým , 4,70litrovým a dokonca 18,93litrovým plechovkám s farbou.

Nákup farby vo veľkom

Veľkosť plechoviek s farbou sa môže výrazne líšiť aj na základe meracieho systému, ktorý sa primárne používa v krajine, v ktorej ju kupujete. Keďže v USA používame imperiálny systém, sú tieto miery najreálnejšie a najpraktickejšie, zatiaľ čo v európskych krajinách (a kdekoľvek inde, kde sa používa metrický systém) sa objem predávanej farby môže výrazne líšiť.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje objem, v ktorom sa farba predáva, je typ nádoby a predávanej farby. Koniec koncov, v dnešnej dobe máme k dispozícii pohodlné aerosólové farby, ktoré sa zvyčajne predávajú v podstatne menších objemoch ako bežné farby. Farby, ktoré sú určené na použitie v striekacích zariadeniach, sa tiež môžu predávať vo väčších objemoch.

Akú veľkú plochu pokryje moja farba?

Ako sme už spomenuli, je prakticky nemožné presne určiť, koľko priestoru budete môcť natrieť, a to kvôli premenným, ktoré nemôžete ovplyvniť. Je však možné sa primerane priblížiť k objemu farby, ktorú budete potrebovať, vykonaním niekoľkých jednoduchých meraní a základnej matematiky. Existujú aj kalkulačky pokrytia farby, ale mysleli sme si, že vám ušetríme čas a ukážeme vám, koľko priestoru pokryjú niektoré z najčastejšie predávaných objemov farby.

Koľko farby potrebujete

A 118,25 mililitra farby

Ak máme byť úprimní, 118,25 mililitra farby nie je určených na vymaľovanie celej miestnosti alebo dokonca celej steny. Farba s objemom 118,25 mililitra je v podstate to, čo by ste kúpili dieťaťu na jeho školský projekt na prácu s drevom, takže z hľadiska plochy sa príliš nerozšíri. V podstate však ide o zamýšľané použitie tejto veľkosti plechovky s farbou.

Veľkosť plechovky s farbou pre malé projekty

Ak máte zábradlie, ktoré potrebuje trochu upraviť, stropné obloženie, ktoré bolo nesprávne natreté, alebo malý projekt na výrobu drevených výrobkov, ktorý by ste chceli mať špecifickú farbu, 118,25 mililitra farby je to, čo chcete. Množstvo 118,25 mililitra je ideálne, pretože máte presne toľko farby, koľko chcete, a nemusíte sa obávať, že vám niečo zostane. 118,25 mililitra farby by malo pokryť približne 1,16 m2 plochy.

Pol litra farby

Pol litra farby vám neumožní urobiť celú premenu domácnosti, ale to vlastne nie je dôvod jej existencie. Polpinta farby je určená na malé diely, ktoré sa budú maľovať ručne štetcom. To znamená, že ak natierate malú stoličku alebo jednoducho natierate obloženie okolo dverí, polliter vám kryje chrbát.

Veľkosť plechovky s farbou na nábytok

Pollitre farby sú relatívne lacné v závislosti od typu farby, ktorú plánujete kúpiť. Typ farby, ktorú si vyberiete, však môže ovplyvniť aj plochu, ktorú je schopná pokryť. Riedka farba na vodnej báze v objeme pol litra by mohla pokryť približne 2,32 m2 , zatiaľ čo hrubší typ farby, ako je akrylová alebo olejová, by mohol dosiahnuť len približne 1,86 m2 .

Pinta farby

Pinta farby je schopná vymaľovať celú miestnosť približne rovnako ako pol litra, ale v porovnaní s ňou je schopná výrazne väčšieho pokrytia. Vzhľadom na to, že plná pinta je dvojnásobné množstvo farby obsiahnuté v polovičnej 473,00-mililitrovej nádobe, nemalo by vás prekvapiť, že pokrýva dvojnásobnú plochu. To, samozrejme, závisí aj od typu farby, ktorú používate.

Menšie veľkosti plechoviek na farby

Pýtate sa, koľko priestoru môže pokryť 473,00 mililitrov farby? Nuž, keďže pol litra pokrýva od 1,86 m² do 2,32 m² , táto farba dokáže pokryť celkovú plochu približne 4,65 m² plus mínus 0,61 m - 1,52 m v závislosti od povrchu a typu farby. Ak budete pracovať naozaj konzervatívne s farbou, ktorú máte k dispozícii, mohli by ste pokryť malý strop, ako je ten v skrini na metly, alebo malú akcentovú stenu.

Štvrť litra farby

Štvrť litra farby je bezpečná stávka na akýkoľvek malý až stredne veľký maliarsky projekt. Toto množstvo farby by malo byť oveľa väčšie, ako potrebujete, ak maľujete voľne stojaci nábytok, ako je malý stôl, zábavné centrum, stolička alebo nočný stolík. V skutočnosti by ste pravdepodobne mohli natrieť jeden z nich s 0,94 litra a ešte by vám nejaká farba zostala!

Výber veľkosti plechovky na farbu

Ak však chcete vymaľovať stenu v celej veľkosti, možno budete chcieť farbu dobre rozdeliť. Prečo? Nuž, hoci je možné vymaľovať väčšinu plnohodnotných stien s 0,94 litra farby, môže sa stať, že budete chcieť ešte jednu pintu alebo 946,00 mililitrov . Môže to byť preto, že chcete urobiť druhú vrstvu alebo upraviť určité časti steny. 0,94 litra farby pokryje približne 9,29 m2 .

Pol galóna farby

Ak ste skúsený maliar, s pol galónom farby toho môžete urobiť pomerne veľa. Aj keď nie ste, mohli by ste vymaľovať zhruba dve plnohodnotné steny a možno aj jednu alebo dve skrine, ak sú primerane veľké. Polgalón farby by mal stačiť na vymaľovanie malej miestnosti a niekoľkých malých kusov nábytku, ak máte v úmysle urobiť len jednu vrstvu na každom povrchu.

Veľkosť plechoviek s farbou na retušovanie

Ak sa nechystáte maľovať steny a stropy a namiesto toho máte na natieranie niekoľko drevených dielcov, polgalón by mal byť viac než dostatočný. Mali by ste byť schopní natrieť niekoľko kusov nábytku, napríklad stredne veľký gauč, jedálenský stôl a niekoľko stoličiek, a ešte vám zostane dosť farby na druhú vrstvu. Polgalón farby je schopný pokryť približne 18,58 m2 .

Galón farby

Galón farby je podľa všetkých meradiel veľa farby. Ak maľujete miestnosť v stredne veľkom bytovom dome, potom by vám plný galón farby mal viac než stačiť na pokrytie všetkých štyroch stien a stropu, ak sa cítite ambiciózne. Ak však uvažujete o tom istom v prímestskom dome, možno budete musieť svoju farbu trochu natiahnuť.

Objem farby pre projekt

Plný galón farby by mal byť viac než dostatočný pre stredne veľké miestnosti, takže ak maľujete priestory ako špajza, šatník alebo kúpeľňa, mali by ste si vystačiť s ním a ešte vám nejaká farba zostane. Závisí to však od typu a viskozity farby, ktorú použijete, ale 3,79 litra farby by malo pokryť približne 37,16 m2 priestoru.

Päť štvrťlitrov farby

Päť kvartov farby je trochu zvláštny posun a ide skôr o výklenkový objem farby. Pýtate sa, koľko je 4,70 litra farby? Je to približne 1 a 0,95 litra farby, čo sa môže zdať trochu hlúpe, ale ak ste niekedy maľovali miestnosť a zistili ste, že vám dochádza farba práve vtedy, keď sa chystáte skončiť, viete, aký veľký vplyv môže mať to málo farby navyše.

Veľkosť plechovky s farbou pre väčšie plochy

O 4,70 litroch farby môžete uvažovať skôr ako o bezpečnostnom opatrení než o čomkoľvek inom. Ak maľujete miestnosť, ktorá má nepravidelný tvar, možno budete mať pocit, že potrebujete zobrať o pol litra alebo 946,00 mililitrov navyše . V takom prípade si môžete jednoducho zakúpiť 4,70litrovú plechovku farby a budete môcť byť pokojní, pretože budete vedieť, že v prípade potreby máte viac ako dostatok farby. 4,70 litra farby by malo pokryť približne 46,45 m2 plochy.

Dva galóny farby

Dva galóny farby by vám mali umožniť pohodlne pokryť veľkosť väčšiny spální. Ak renovujete dve malé spálne a chcete ich natrieť čerstvým náterom, 7,57 litra by malo byť viac než dosť, najmä ak ide o stredne veľký byt v meste. Dokonca aj keď používate akrylovú alebo olejovú farbu, nemali by ste naraziť na problém.

Veľmi veľké plechovky s farbou

Prípadne, ak sa chystáte natierať obzvlášť veľký projekt drevostavby, toto množstvo farby by vám tiež stačilo. Ak sa chystáte robiť veľa malých náterov počas dlhšieho obdobia s jednou farbou, mohli by ste si ušetriť niekoľko ciest do obchodu a jednoducho si zaobstarať jedného z týchto zlých chlapcov, a pravdepodobne to bude aj o niečo lacnejšie. 7,57 litra farby by malo pokryť približne 74,32 m2 plochy.

Veľkosti plechoviek so striekacou farbou

Nemáte náladu používať štetec a valček? Nemáte chuť zašpiniť si ruky pri obzvlášť malom projekte? Tak prečo namiesto toho nepoužiť plechovku farby v aerosólovom rozprašovači? Farba v spreji je skvelý spôsob, ako rýchlo a efektívne vykonať malé a stredne veľké maliarske práce, preto sa pozrime na niektoré veľkosti plechoviek so sprejovou farbou, z ktorých si môžete vybrať, ak si to situácia vyžaduje.

Výber veľkosti farby v spreji

Štyri a pol unce farby v spreji

Ak máte pred sebou malú maliarsku prácu a nechce sa vám vyťahovať starý štetec a valček, môžete namiesto toho použiť jeden z týchto sprejov. Keďže ide o najmenší objem farby v spreji, je to skvelý nástroj, ktorý môžete mať doma na drobné úpravy alebo na príležitostné projekty, s ktorými sa môžete stretnúť. Tieto plechovky so sprejovou farbou by mali pokryť približne 0,65 m2 plochy.

Rôzne veľkosti plechoviek so striekacou farbou

Scenáre v týchto plechovkách so sprejovou farbou sa zvyčajne používajú na natieranie jednotlivých kusov nábytku, ako sú stoličky, stoly, otomany, stĺpiky postele alebo nočné stolíky. Bývajú tiež celkom výhodné v pomere cena/výkon, takže ak máte nejaké malé maliarske práce, ktoré je potrebné vykonať rýchlo (alebo bez ťahov štetcom), môže to byť presne to, čo hľadáte.

336,00 gramov farby v spreji

Ak nie ste fanúšikom konvenčného maľovania, odporúčame vám zaobstarať si namiesto toho 336,00gramovú plechovku farby v spreji. Tie sa zvyčajne používajú v prípadoch, keď je potrebné natrieť stredne veľký obrobok alebo niekoľko malých obrobkov. Nielenže sú relatívne lacné, ale zanechávajú menej neporiadku a nanášajú farbu efektívnejšie ako štetec a valček.

Veľkosť plechovky so sprejovou farbou

Čo všetko by ste mohli natrieť 336,00-gramovou plechovkou farby v spreji? Nuž, ak máte niekoľko malých dielov, ktoré potrebujú natrieť, ako sú drevené remeselné výrobky, hračky alebo jedno či dve okná, bol by to dobrý nástroj na túto prácu. Ak máte náladu, mohli by ste natrieť aj stredne veľký nábytok, napríklad dve alebo tri jedálenské stoličky alebo celý jedálenský stôl. Plechovky so striekacou farbou s hmotnosťou 336,00 g by mali pokryť približne 1,86 m2 plochy.

448,00gramov farby v spreji

Ak naozaj nechcete používať štetec a valček alebo si nechcete zaobstarať plnohodnotný striekací prístroj, potom môžete namiesto toho použiť 448,00gramovú plechovku so striekacou farbou. Je to takmer najväčšia komerčne predávaná plechovka so striekacou farbou a môžete s ňou riešiť všetky druhy maliarskych projektov, ak je povrch ochotný prijať farbu.

Veľkosti plechoviek so sprejovou farbou

Na aké projekty by ste však použili šestnásťuncovú plechovku s farbou v spreji? Nuž, zvyčajne sú vyhradené pre veľké až stredne veľké obrobky a/alebo povrchy. V závislosti od typu farby by ste mohli natrieť niektoré dvere skrine, jedálenský stôl, jedny alebo dvoje dvere do spálne a dokonca aj niekoľko malých nábytkových predmetov.

Čo by ste mali zvážiť pri výpočte, koľko farby potrebujete?

Zdá sa to zložitejšie, ako to v skutočnosti je, a ak máte na pomoc tabuľku veľkosti plechoviek s farbou, je to ešte jednoduchšie. Ak sa chystáte vymaľovať miestnosť a chcete vedieť, koľko farby potrebujete, stačí vypočítať plochu každého povrchu, ktorý budete maľovať. Ako to urobíte? Jednoducho vynásobte dĺžku povrchu jeho s. Dobrým príkladom je, ak je stena dlhá 3,66 m a široká 3,66 m, vaša plocha bude 10,59 m2 .

Výpočet pokrytia veľkosti plechovky s farbou

Ďalej budete musieť vypočítať, koľko z tejto plochy budete skutočne potrebovať na vymaľovanie. To znamená, že budete musieť opäť vytiahnuť meracie pásmo a zmerať veci, ako sú okná a iné zabudované predmety, ktoré sa nebudú maľovať, ale nedajú sa odstrániť. Postup zopakujte tak, že zmeriate dĺžku a šírku každého objektu, získate štvorcové metre a odpočítate ich od štvorcových metrov plochy, ktorú máte v úmysle vymaľovať.

Ak nemáte tabuľku veľkostí plechoviek s farbou, ktorá zobrazuje pokrytie jednotlivých veľkostí plechoviek s farbou, môžete použiť nasledujúce pravidlo. 3,79 l farby pokryje približne 37,16 m2 plochy, takže stačí odhadnúť, koľko farby budete potrebovať na základe štvorcovej plochy povrchu, ktorý plánujete natierať. Majte na pamäti, že pri maľovaní je vždy lepšie mať viac, ako potrebujete, aj keď je to len trochu.

Pokrývajú rôzne farby rovnakú plochu?

Technicky by tieto farby mali pokrývať rovnakú plochu, keďže sú to všetko farby, však? No áno aj nie. V závislosti od viskozity a typu farby, ktorú používate; niektoré farby majú tendenciu poskytnúť vám viac úžitku. Hustejšie farby majú tendenciu viac peniť ako maľovať, takže ich budete musieť na určitých povrchoch trochu riediť, zatiaľ čo redšie farby, napríklad na báze latexu, vytvoria pokrytie oveľa ľahšie.

Pokrytie typov farieb

Hustejšie farby však zvyčajne nevyžadujú toľko vrstiev ako riedke. Keďže latexová farba je na vodnej báze, má tendenciu vstrebávať sa do povrchov, ako je drevo a plech. To znamená, že aj keď dosiahnete počiatočné pokrytie jednou vrstvou, pravdepodobne budete potrebovať ďalšiu alebo dve vrstvy, aby to vyzeralo dobre, čím sa zvýši množstvo použitej farby. Na druhej strane olejové a akrylové farby tento problém nemajú.

Teraz, keď už viete o rôznych rozmeroch plechoviek s farbou, prečo sa tieto rozmery plechoviek používajú, akú veľkú plochu sú schopné pokryť a na aký druh projektu sa majú použiť, je čas, aby ste vyrazili von a vyskúšali svoje novonadobudnuté vedomosti. Pri natieraní nezabudnite pracovať v dobre vetranom prostredí a vždy používajte vhodné osobné ochranné prostriedky.

Často kladené otázky

Akú veľkú plochu pokrýva 3,79 litra farby?

Pravidlo, ktoré by si mal každý maliar zapamätať, znie: 3,79 litra farby dokáže pokryť plochu až 37,16 m2 . To je ideálne pre malé až stredne veľké miestnosti alebo aj rôzne drobné zariadenia.

Čo váži 3,79 litra farby?

Galón farby môže mať rôznu hmotnosť v závislosti od hustoty farby a materiálu použitého na výrobu nádoby. Všeobecne však platí, že 3,79 litra farby môže vážiť od 4,76 kg do 5,44 kg .

Potrebujete základný náter na maľovanie stien?

Áno, základný náter je potrebný na maľovanie takmer akéhokoľvek povrchu stien, najmä ak chcete, aby dobre vyzerali. Ak prechádzate z tmavšej farby na svetlejšiu, základný náter môže pomôcť, aby svetlejší tón mal výraznejšiu prítomnosť a zabránil akémukoľvek riedeniu a/alebo absorpcii.


avatar
Redaktor

S epoxidom pracujem už viac ako 15 rokov.