Zasychá farba po nanesení tmavšia alebo svetlejšia?
Výber farby môže byť náročné, ale zábavné cvičenie. Veď na výber je toľko farieb a z nich sú rôzne odtiene a tóny, ktoré vás môžu, ale nemusia poštekliť. To, či sa farba hodí k nálade priestoru, ktorý budete maľovať, alebo či funguje s osvetlením v miestnosti, je pravdepodobne subjektívne, ale prinajmenšom by ste mali očakávať, že farba, ktorú ste si vybrali, bude po nanesení na stenu vyzerať podľa reklamy. Koniec koncov, posledná vec, ktorú chcete, je minúť peniaze na farbu, ktorá sa vám naozaj páči, len aby ste zistili, že po nanesení na vybraný povrch vyzerá úplne inak. Ako už bolo povedané, schne farba po nanesení tmavšia alebo svetlejšia? Pozrime sa na túto otázku a na to, aké faktory môžu ovplyvniť tón farby po jej nanesení na povrch.
Zasychá farba po nanesení na povrch tmavšie alebo svetlejšie?
Začnime pravidlom, ktorým by ste sa mali riadiť, keď sa zamýšľate nad tým, či bude farba po nanesení na obrobok vyzerať rovnako. Tak ako pri všetkom, čo je predmetom reklamy, aj farba by mala po nanesení na určený povrch vyzerať ako vzorka farby, ktorá sa dodáva v mieste predaja, s postupnou mierou odlišnosti.
Tento stupeň rozdielu môže byť spôsobený množstvom faktorov, ktoré môžu, ale nemusia byť mimo vašej kontroly pred a počas procesu aplikácie. Medzi tieto faktory patrí interakcia konkrétnej povrchovej úpravy s povrchom alebo materiálom, teplota vášho bezprostredného okolia pri aplikácii farby a dokonca aj vek farby v čase aplikácie.
Všeobecne teda platí, že farba pri aplikácii zasychá tmavšia alebo svetlejšia? Väčšina typov farieb, najmä tých, ktoré sa používajú na trvalé použitie, ako sú akrylové, latexové a olejové farby, má tendenciu schnúť tmavšie, ako sa javia, keď sú v nádobe. To však neznamená, že sa budú líšiť od vzorkovníka farieb, s ktorým sú inzerované.
Existujú faktory, ktoré ovplyvňujú farbu farby pri jej schnutí?
Aby ste sa vyhli sklamaniu a zabezpečili, že farba bude po nanesení na povrch vyzerať tak, ako bolo zamýšľané, mali by ste sa uistiť, že farba nie je po dobe spotreby a že je pred nanesením správne namiešaná. Keď totiž farba stojí príliš dlho nečinne, ťažšie častice majú tendenciu klesať na dno plechovky, čo spôsobuje zmenu konzistencie, tónu a farby farby.
Existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť farbu farby pri jej schnutí a ktoré sme pre vás uviedli nižšie.
Typ povrchovej úpravy
Typ povrchovej úpravy, ktorý si vyberiete, môže ovplyvniť to, ako vaše oči interpretujú farbu po jej nanesení na rovný povrch. Ak nanášate farbu s obzvlášť lesklou povrchovou úpravou, môže sa vám zdať tmavšia ako vzorka farby, ktorú ste si prezreli v obchode. Menej reflexné povrchové úpravy, ako sú matné povrchové úpravy, vaječné povrchové úpravy alebo kriedové povrchové úpravy, budú vďaka spôsobu interakcie so svetlom vyzerať oveľa bližšie nie presne ako pôvodný príklad.
Prirodzené a umelé osvetlenie
Osvetlenie má jeden z najväčších vplyvov na to, ako je farba vnímaná. Ak ste niekedy odfotili seba alebo niekoho iného pri zlom osvetlení, potom máte dobrú predstavu o tom, aký veľký vplyv môže mať osvetlenie na estetiku. Vzhľadom na to je z estetického hľadiska mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby osvetlenie lichotivo rámovalo farbu a povrch jej náteru. Zmena polohy osvetľovacích nástrojov, typu žiarovky a dokonca aj intenzity osvetlenia môže zmeniť spôsob interpretácie farby.
Ak je váš priestor zaplavený prirodzeným svetlom, mali by ste výber farby starostlivo zvážiť, inak môže mať vaša voľba farby zmysel len počas dňa, ale v noci pri umelom osvetlení môže pôsobiť menej príťažlivo.
Bezprostredné prostredie
Farby majú schopnosť ovplyvňovať vnímanie ostatných farieb v ich bezprostrednom okolí. V skutočnosti to nemá nič spoločné so samotnou farbou, ale skôr so spôsobom, akým vaše oči (a následne váš mozog) interpretujú uvedené farby. Vzhľadom na to je dôležité vidieť, ako predmety a iné veľké maľované plochy rôznych farieb interagujú s farbou, ktorú ste si vybrali, najmä ak zvolená farba bude v priestore dominovať.
Perspektíva
Perspektíva je niečo, čo môže ovplyvniť množstvo vecí. Či už ide o spôsob, akým vnímame vzdialenosť, okolnosti, ľudí alebo farby, perspektíva môže zohrávať veľkú úlohu pri určovaní toho, či sa nám niečo páči alebo nepáči. Perspektívu môže ovplyvniť veľa vecí vrátane uhlov, vzdialenosti, veľkosti a tvaru. To znamená, že farba sa vám môže páčiť, keď je zobrazená na malom farebnom vzorníku, ale môže sa vám zdať príliš tmavá alebo príliš svetlá, keď je umiestnená na celej stene vašej obývačky. Ak maľujete priestor, ktorý je zložito tvarovaný, farba by mohla spôsobiť pocit limbickosti, čo môže byť dezorientujúce.
Preto by ste mali vyberať s rozumom a experimentovať, kdekoľvek je to možné.
Čas
Možno ste pred rokmi našli farbu, ktorú ste si absolútne zamilovali. Táto farba sa mohla nachádzať na stene alebo diele, ktoré máte radi, a možno sa časom odštiepila alebo poškriabala. V takom prípade ste možno išli kúpiť presne takú istú farbu len preto, aby ste ju otvorili, vyskúšali a zistili, že farba nie je rovnakej farby ako tá na vašom obrobku. Je to chyba výrobcu? Možno áno, ale pravdepodobne nie. Farba, aj keď zostane v interiéri, časom zmení farbu, len to robí tak pomaly, že je to naším okom nepostrehnuteľné. O niekoľko rokov bude mať váš obrobok pravdepodobne rovnaký odtieň ako teraz, aj keď naň bola nanesená čerstvá vrstva farby. Bohužiaľ, ani farba nie je v bezpečí pred zubom času.
Rozpúšťadlá
Rozpúšťadlá sú jedným z najdiskutovanejších aspektov farieb. Na jednej strane obsahujú VOC (prchavé organické zlúčeniny), ktoré rozhodne škodia životnému prostrediu, zatiaľ čo na druhej strane umožňujú farbám, aby boli príjemné a poddajné pri aplikácii. Rozpúšťadlá môžu ovplyvniť aj farbu farby počas jej skladovania v nádobe a pri schnutí. Zvyčajne sa však nezachytávajú. Rozpúšťadlá sa z farby začnú okamžite rozptyľovať po jej nanesení na povrch a dokonca aj po otvorení plechovky s farbou (v malej miere).
Tieto rozpúšťadlá majú tendenciu dodať farbe pri počiatočnom nanášaní svetlejšiu farbu. Počas procesu schnutia sa však rozptýlia, čo spôsobí, že farba získa svoj reklamný odtieň.
Zaschne farba pri druhom nátere tmavšia alebo svetlejšia?
Vzhľadom na to, že väčšina výrobcov očakáva, že nanesiete viac ako jednu vrstvu farby (a niektorí to dokonca odporúčajú), farba po nanesení druhej vrstvy o veľa neztmavne. Dáva to zmysel vzhľadom na to, že výrobcovia kompenzujú presne túto vec, a v dôsledku toho väčšina farieb vyzerá takmer presne tak, ako sa inzeruje, ak nie trochu výraznejšie. Majte na pamäti, že ak používate kvalitný základný náter a nanesiete len jednu vrstvu farby, nemusí to byť ani potrebné. Hoci ak natierate porézny povrch, možno budete chcieť použiť druhú vrstvu, aj keď bol použitý základný náter. Prečo? Pri poréznych povrchoch je potrebné zohľadniť absorpciu, aby sa zabezpečilo dosiahnutie požadovanej farby.
Zasychá farba tmavšie alebo svetlejšie v závislosti od teploty?
Teplota a vlhkosť majú vplyv nielen na to, ako dlho bude farba schnúť, ale môžu ovplyvniť aj celkovú povrchovú úpravu po jej zaschnutí. Nižšia teplota ovplyvňuje viskozitu farby tým, že spôsobuje jej výrazné zhustnutie, čo môže spôsobiť, že sa farba zlepí, čím sa farba skoncentruje a prehĺbi. Na druhej strane vyššie teploty môžu spôsobiť, že sa farba začne vlniť, rozťahovať a deformovať, čo spôsobí nerovnomernú a skreslenú farbu.
Pri akej teplote je teda správne nanášať farbu? No, všeobecne povedané, chcete zabezpečiť, aby teplota okolia vášho pracovného priestoru bola približne zabezpečila maximálnu priľnavosť a rovnomernú farbu. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby bola vlhkosť čo najnižšia.
Ktoré typy farieb schnú tmavšie alebo svetlejšie?
Už sme spomínali, že existujú určité farby, ktoré schnú o niečo tmavšie. Tieto farby sú akrylová farba, olejová farba a latexová farba. Znamená to, že sa po zaschnutí nebudú podobať na svoj inzerovaný vzhľad? Nie. Tieto farby sa jednoducho javia svetlejšie, kým sú v nádobách, a po nanesení na povrch stmavnú. Prečo sa to deje? Nuž, tieto farby obsahujú rôzne prísady, polyméry a farbivá, ktoré sa pri interakcii s atmosférou menia. Farba farby sa môže líšiť aj v závislosti od koncentrácie farby v danej oblasti. Keďže farba je vo svojej nádobe husto koncentrovaná, farba sa môže mierne líšiť.
Teraz, keď už viete, či farba schne tmavšie alebo svetlejšie, aké typy farieb sa spočiatku javia tmavšie, aké faktory ovplyvňujú vnímanie farby, ako aj niektoré faktory, ktoré sa bežne prehliadajú, je čas, aby ste sa vybrali do terénu a vyskúšali si svoje novozískané vedomosti. Nezabudnite vždy zvážiť vyššie uvedené faktory predtým, ako budete predpokladať, že vaša farba má nesprávnu farbu.
Často kladené otázky
Čo ovplyvňuje farbu farby?
Existuje mnoho vecí, ktoré môžu ovplyvniť farbu farby. Osvetlenie, súlad farby, farba náteru, typ použitej farby a dokonca aj veľkosť priestoru, ktorý sa ňou pokrýva, môžu ovplyvniť vnímanie farby náteru.
Čo spôsobuje zmenu farby?
Existuje množstvo vecí, ktoré môžu spôsobiť zmenu farby, najmä ak bola zanedbaná. Nadmerné vystavenie takým veciam, ako je vlhkosť, slnečné žiarenie a dokonca aj prítomnosť plesní, môže ovplyvniť farbu farby, ak sa ponechá dostatočne dlho.
Môžu žiarovky ovplyvniť farbu farby?
Typ žiarovky, a teda aj typ svetla, ktoré vydáva, môže ovplyvniť spôsob vnímania farby. Bežné žiarovky môžu spôsobiť zmenu vzhľadu farby a LED žiarovka môže spôsobiť, že farba bude vyzerať úplne inak ako bežná.